Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Ceva in neregula de la Trulicity pe axa slabit, m-am speriat, solutii ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018
Imi daduse medicul Trulicity 1,5 mg/sapt ptr reducerea poftei de mancare prin aprilie.
Toate bune si frumoase, a avut efect brici pana pe la sfarsitul lui iulie cand deja efectul era mai slab si mai scurt. Am dat ceva jos, ca incepusem sa pun pana in aprilie, mancam a prost, cred ca de la Cipralexul dat la internarea din martie ptr depresie, nu stiu.

Mi s-a scos Trulicity, nu am mai luat urmatoarea sapt si bubuiala, o foame mai tare ca inainte sa incep trat cu Trulicity a aparut, foamea aparea mai des si mai sus.
Ce dracu se intampla ?! Medicu zice ca nu e de la ala, cum ca altii cand nu au mai luat au revenit doar la cum erau inainte, nu au avut foamea mai sus si mai des ca inainte.. Dar eu nu-s asa sigur, voi ce parere aveti ?

Adica vrea sa zica ca de ex au dat 5-6-7 kile jos intr-un timp nu asa scurt adica o slabire okey ca viteza, si apoi macar au avut loc sa mai puna ceva, apoi iar luau, iar slabeau, si asa se mentineau.

Adica ce facem ? Dai jos 5 kile si iei 15 dupa ? Ca la mine cam asa pare.
Ati mai auzit de asta pe undeva dupa incetarea trat cu vreun slabitor din asta ?! Ozempic, Trulicity, Saxenda (Victoza).

Am scris unui user de aici pe privat, si el se mira de chestia asta.

Plus ca, alta faza, am impresia ca si glicemiile la aceiasi mancare-s mai sus (dar cu asta imi bat capu mai putin) !!! Pei ce facem domne aici ?
Imi f si pancreasu ?! M-a asigurat ca daca glicemia e f buna cu insulina (ca eu am pus problema asta, adica protejezi cu insulina si strici cu stimularea ?), Trulicity asta e inactiv pe stimularea pancreasului, cum ca el actioneaza doar daca glicemia e prea sus.
Iar nu-s asa sigur.

Nu stiu ce sa mai cred.
Sa stiu, ca iara vrea sa-l dea daca ajung la limita greutatii normale, la 1,7 ma am ajuns la 68 kg de la 61 in doua luni, eu care de 2 ani m-am mentinut f bine sub 64 in mod natural, nu imi venea sa mananc chiar asa !
Cu bicla cu tot ! Ca, cu bicla ard cam 2800 in loc de 2300, si eu am media cam 3650/zi mancate in astea 2 luni.

Edited by MinettoMatoi, 30 September 2023 - 19:18.


#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,957
  • Înscris: 15.04.2019
Urmareste-l pe Patraru, pe YT, Starea Sanatatii. Explica cu detalii si argumente cum a slabit vreo 30 de kile. S-a lasat de baut, mancat carne, zahar, ultraprocesate. 90% legume si fructe. Fara pastile. De cand incerc sa-l imit (si din cauza unor probleme digestive), am slabit si eu vreo 8.

Edited by __Dan__, 30 September 2023 - 19:43.


#3
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Daca nu ziceai ca s-a lasat de mancat carne chiar suna bine.
Ai grija cu legumele si fructele ca iti pot crea probleme digestive iar fructele contin zahar (naural).

@Minetto: daca nu ti se pare in regula doctorul asta de ce nu incerci la altul? A doua opinie. Ai foarte multe nelamuriri legate de diabet si nutritia adecvata in conditiile in care si tu si mama ta va confruntati de ceva vreme cu boala asta.

#4
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,957
  • Înscris: 15.04.2019

 AlexEn, on 30 septembrie 2023 - 19:48, said:

Ai grija cu legumele si fructele ca iti pot crea probleme digestive iar fructele contin zahar (naural).
Depinde de care, cate si cum le mananci. In forma naturala (nu smoothie) fibrele impiedica absorbirea rapida, si deci varfurile pronuntate de glicemie. Va garantez ca nici unul dintre voi n-a citit atatea carti despre nutritie cat Patraru - e obsedat sa-si pastreze forma la batranete. Eu doar am prins cateva chestii; e chiar simplu de inteles. Trebuie doar sa fii dispus sa renunti treptat la ce-ti place sa bagi in gura. :)

#5
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,035
  • Înscris: 30.11.2021
Cred ca ar trebui sa te duci la terapie.
Ai tratament eliberat de un psihiatru si cred ca tot incerci sa discuti cu el ca si cand ai face terapie cu un psiholog.

Cat despre mesajele private primite pe forum? Am primit si eu sfaturi destul de periculoase pe PM, macar pe forum daca iti scrie careva un sfat periculos suntem care pricepem ce citim.

#6
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018

 __Dan__, on 30 septembrie 2023 - 19:42, said:

Urmareste-l pe Patraru, pe YT, Starea Sanatatii. Explica cu detalii si argumente cum a slabit vreo 30 de kile. S-a lasat de baut, mancat carne, zahar, ultraprocesate. 90% legume si fructe. Fara pastile. De cand incerc sa-l imit (si din cauza unor probleme digestive), am slabit si eu vreo 8.
Eu am facut sala 6 ani jumate si in timpul ala m-am tot documentat de nutritie, stiu f bine ce zice Patraru, daca mergea la mine nu se mai ajungea la Trulicity. Am facut si ce zice el de multe ori cand de la sine nu imi venea sa mananc ce ai zis tu mai sus, de baut nu am baut niciodata slaba domnului ceva cu alcool.
Fructe si legume tot mananc, ca de aia si m-am plans pe aici ca n-au gust unele, dar merele sunt bune.
Miscarea de o ora pe zi bicla s-a zis de catre medici ca ajunge.


F bine ca ai slabit 8 Kg.
La mine nu stiu ce e, ca daca de ex dupamiaza mananc rosii sau mancare de varza dulce (doar varza, legume, bulion putin piper, marar, patrunjel, fara ulei si carne), am diaree de toata noaptea stau pe toilet, nu am inteles de ce. De multe ori se intampla si daca mananc salata de cruditati deci rosii, castraveti, ardei gras rosu, ceapa, varza dulce cruda, dar nu mereg.
La fructe nu se intampla asta sau la altceva.

#7
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018

 AlexEn, on 30 septembrie 2023 - 19:48, said:

Daca nu ziceai ca s-a lasat de mancat carne chiar suna bine.
Ai grija cu legumele si fructele ca iti pot crea probleme digestive iar fructele contin zahar (naural).

@Minetto: daca nu ti se pare in regula doctorul asta de ce nu incerci la altul? A doua opinie. Ai foarte multe nelamuriri legate de diabet si nutritia adecvata in conditiile in care si tu si mama ta va confruntati de ceva vreme cu boala asta.
Ce sa incerc la alt medic, ca asta e cel mai okey fata de altii, sunt f multumit de el, altu nici nu dadea insulina, nu era flexibil. A fost intelegator, e citit dar na, sunt chesti pe care nu prea le-a mai intalnit probabil.
Nici eu nu am auzit ca Trulicity sa dea toleranta pe receptorii GLP-1, ca asta s-a intamplat precis.
Tot ce am auzit era ca dupa ce se lasa de ele omul, revine foamea ca inainte (lucru normal de fapt), dar nu mai sus.
Si nici nu am auzit ca efectul se diminueaza si e pe termen mai scurt. Cat se lua mergea la fel.

Am fost de curand la alt medic de aici de langa mine, jale frate ! Al meu e bijuterie. Raspunsul era din ala gen "e niste chestii". Era o tipa asa tinerica si misto cat de cat ca fizic.
Evident ca si asta era las, zice ca n-ar fi dat insulina de frica la hipo-uri.

La nutritie ma stiu f bine, nu am absolut nici o nelamurire, si eu si mama, nu acolo e problema. Prob e ca mama tine regimul ca la carte, eu nu prea pot sa fac ce trebuie.
Macar moderat si tot mananc din toate, pe cand la DZ ai chestii total interzise, nu sta in personalitatea mea asta (nu fac misto), eu am fost un papacios de mic.
Ca atunci cand ma mentin bine in greutate mananc moderat, ca altfel aveam 200 de kile.

Dar eu fac tot posibilul, nu tin neaparat sa mananc in prostie si porcarii, ca de aia am cerut ajutor, altfel ma durea in dos si nu se ajungea la Trulicity, si nici n-as mai fi intrebat ce se intampla.
Insa problema mea de sanatate +  tratamentul dau o tenta de a manca din aia neagra, nu stiu sa explic, noroc ca nu e permanenta treaba.
Nu e doar o foame chioara, e ca o senzatie urata care cere de ex mere.
Daca nu mananci mere si nu cate trebuie, nu te simti satisfacut, ai nervi, draci, nu esti bine. Chiar si intre dulciuri, daca te ia pe clatite si tu mananci prajituri, nu merge.
Simti pe ce e pofta, al dracu creier are in memorie toate alimentele pe care le cunoaste, alege din ce stie. De aia era bine sa nu stim de prostii.

Dar ma ia si pe sanatoase, ma ia si pofta nebuna de salata, de conopida fiarta cu sare, mere. Si culmea daca mananc ciocolata nu merge, trebe sa mananc salata de legume neaparat.

E greu sa explic. pai am cerut ajutor la n medici psihiatri, psihologi, endocrinologi (credeam ca e ceva hormonal), am luat si crom. N-am stat asa.
Nici unu nu stie solutia, stiu ca e dereglare la memeaca dar atat.
Seamana a mancat compulsiv dar e si nu e asta.

 __Dan__, on 30 septembrie 2023 - 20:09, said:

Depinde de care, cate si cum le mananci. In forma naturala (nu smoothie) fibrele impiedica absorbirea rapida, si deci varfurile pronuntate de glicemie. Va garantez ca nici unul dintre voi n-a citit atatea carti despre nutritie cat Patraru - e obsedat sa-si pastreze forma la batranete. Eu doar am prins cateva chestii; e chiar simplu de inteles. Trebuie doar sa fii dispus sa renunti treptat la ce-ti place sa bagi in gura. Posted Image
Corect, fibrele infraneaza absortia glucidelor, de aia la suc de portocale mi-a urcat glicemia in tavan, dar de la portocale mancate cum sunt, nu.
Eu nu am nevoie sa citesc multe carti de nutritie ca sa stiu ce trebuie facut. O scurta documentare de sa zic 1-2 saptamani ajunge.

Esenta e aceiasi in orice carte.
Se vrea o carte unde sa nu renunti la ce-ti place dar sa nu-ti faca rau, e, aia e altceva, ar deveni multimiliardar autorul daca se aplica ce zice acolo si merge, l-ar depasi pe Elon Musk la avere lejer in scurt timp. Ar da dracu faliment aia cu 70 de carti de nutritie unde scrie acelasi lucru de fapt, neupdatate la societatea actuala, astia scriu carti ptr vremuri ancestrale.
Evident ca ei scriu f bine, doar ca nu prea se aplica din pacate.


MindArchitect

Am tot fost la terapii din 1998. Am fost si in Germania la psiholog 3 luni (frumos, la ei asig medicala acopera in totalitate terapia).

Edited by MinettoMatoi, 30 September 2023 - 22:57.


#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007

 __Dan__, on 30 septembrie 2023 - 20:09, said:

Depinde de care, cate si cum le mananci. In forma naturala (nu smoothie) fibrele impiedica absorbirea rapida, si deci varfurile pronuntate de glicemie. Va garantez ca nici unul dintre voi n-a citit atatea carti despre nutritie cat Patraru - e obsedat sa-si pastreze forma la batranete. Eu doar am prins cateva chestii; e chiar simplu de inteles. Trebuie doar sa fii dispus sa renunti treptat la ce-ti place sa bagi in gura. Posted Image

Nu mai garanta. 90% fructe si legume inseamna foarte putina proteina si foarte multe fibre. O mare prostie.
Zici ca singura solutie de a ma mentine in forma e de a renunta la ce imi place atunci pas.

@Minetto, cauta recomandari de medici ca in mod sigur nu sunt doar 2, mai ales in Bucuresti.

#9
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018

 AlexEn, on 01 octombrie 2023 - 08:55, said:

Nu mai garanta. 90% fructe si legume inseamna foarte putina proteina si foarte multe fibre. O mare prostie.
Zici ca singura solutie de a ma mentine in forma e de a renunta la ce imi place atunci pas.

@Minetto, cauta recomandari de medici ca in mod sigur nu sunt doar 2, mai ales in Bucuresti.
Ptr proteine putem manca carne slaba fripta fara piele, ceva alune asta si ptr grasimi sanatoase ca si pestele, lactate degresate si echilibram, fructele si legumele au fibre si este okey zic eu, glucide bune avem oricum in fructe, legume, mai merge si ceva paine integrala.

Pai iti zice sa renunti la ce iti place ptr ca multi exagereaza cu ce le place, plus ca in volum mic ai f multe calorii si e usor sa te fure (ca daca merge un biscuite, merge si al doilea ca e bun rau), pe langa ca alea nu au nimic nutritiv, insa in cantitati moderate merg totusi, se manca desert dupa masa si acum 100 de ani.
Oricum rezumatul e tot ala ca peste tot, fara dulciuri, grasimi saturate, fast foods, zahar, daca se poate deloc, si sa ne facem mese din celelalte dar sa facem si ceva miscare macar 30 min pe zi, e simplu,  nu trebuie 101 carti ptr asta.
Si e corect asta, aia e, chiar daca nu prea aplic nici eu si nici altii.

Dar daca poti sa nu renunti la ce-ti place si ai controlul, nu este nici o problema, ca nici zaharul in cantitate mica nu face rau, doar sa te speli pe dinti imediat dupa sa nu faci carii, atata tot.

Cu doctorii inainte sa ajung la acesta unde sunt, am mai cerut pareri la cinci ! Nu as mai vrea la ei, crede-ma. doi din ei nici diagnosticul corect nu au putut pune, puneau prediabet desi eu aveam diabet cu analizele pe masa facute de doua ori in zile diferite, iar patru au pus diagnosticul corect de diabet.
Cel de dinaintea astuia la care sunt era super profi dar era cu caracter cam nasol, plus ca era f scump 500 lei consultatie si nu lucra cu casa. De la Sanador a zis sa ma duc colo si zicea ca platesc doar odata taxa asta si am totul gratis de la stat, aiurea, mergea si fara asta.
A incercat sa ma traga pe sfoara mizand ca altii nu or sa-mi dea insulina si ca tot la el vin. Evident ca ma trimitea dincolo ca sa la 450 (atata era acum 1 an si 10 luni) nu 200 si ceva cat era la Sanador. Cica "daca te duci la altii o iei pe p".
Desi el dadea insulina din start la toti, nu doar la mine.

Logic ca nu ma opream doar la 2 pareri, ca situatia la mine nu e simpla deloc.

#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018
cumpără-ți niște farfurii mai mici și mai bagă cereale din acelea goale fără zahăr că-ți taie pofta de  mâncare și senzația de foame dispare și nu băga o pâine întreagă la o masă

#11
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007

 MinettoMatoi, on 01 octombrie 2023 - 15:30, said:

Ptr proteine putem manca carne slaba fripta fara piele, ceva alune asta si ptr grasimi sanatoase ca si pestele, lactate degresate si echilibram, fructele si legumele au fibre si este okey zic eu, glucide bune avem oricum in fructe, legume, mai merge si ceva paine integrala.


Stiu, dar dnul Patraru zice ca 90% din alimentatie sa fie fructe si legume si, pe langa altele, a taiat complet si carnea din meniu. La aia ma refeream. E intr-o extrema periculoasa si ii poate nenoroci si pe cei care chiar il asculta.

Edited by AlexEn, 02 October 2023 - 09:23.


#12
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

voi ce parere aveti ?
Eu cred ca tu ai o adictie foarte puternica pt zahar, ai facut diabet, nu reusesti sa tii regim, ai trecut pe insulina si tot felul de pastile care-ti deregleaza metabolismul.
Ai putea sa incerci si cu un medic specializat in tratarea adictiiolor dar nu cred ca sunt prea multi pe la noi....

Quote

La mine nu stiu ce e, ca daca de ex dupamiaza mananc rosii sau mancare de varza dulce (doar varza, legume, bulion putin piper, marar, patrunjel, fara ulei si carne), am diaree de toata noaptea stau pe toilet, nu am inteles de ce. De multe ori se intampla si daca mananc salata de cruditati deci rosii, castraveti, ardei gras rosu, ceapa, varza dulce cruda, dar nu mereg.
Asta se intampla probabil pentru ca flora ta intestinala e afectata de medicamentele pe care le iei si/sau pentru ca probabil ai mancat rar aceste alimente si nu ai bacteriile care sa te ajute sa digeri bine aceste alimente.

#13
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018

 AlexEn, on 02 octombrie 2023 - 09:23, said:

Stiu, dar dnul Patraru zice ca 90% din alimentatie sa fie fructe si legume si, pe langa altele, a taiat complet si carnea din meniu. La aia ma refeream. E intr-o extrema periculoasa si ii poate nenoroci si pe cei care chiar il asculta.
Pai nu stiu de ce, dar majoritatea la din astia gen Patraru recomanda diete dezechilibrate ca si Keto, Ducan, etc.
Eu stiam ca medicii recomandau dieta 50 % carbo buni, 20 grasimi bune, 30 proteine, nu altfel !
Pai proteina completa e caramida de constructie a muschilor, ce faci ? F muschii aia, trebuie 1 g/proteina completa per kg corp/zi, minim.

Ei scot carbo la Keto si ducan, pai nu conteaza, nu asta cont la slabit. Fa deficit caloric mancand sanatos si echilibrat plus hipocaloric, si e f bine.
Se secreta insulina, pai si ce ? Daca ai carbo buni si in limita permisa (250 g/carbo buni/zi in 3 mese), nu se intampla absolut nimic rau.
Ei au aia ca insulina blocheaza slabeala, daca ai hipocalorism, nu se opreste deloc slabeala orice e.
Dar lumea se ia dupa oricine ca nu are experienta in domeniu sa analizeze ce si cum, nu ii condamn, nu toti is pasionati sa faca studiu personal.

 EMPP, on 01 octombrie 2023 - 20:47, said:

cumpără-ți niște farfurii mai mici și mai bagă cereale din acelea goale fără zahăr că-ți taie pofta de  mâncare și senzația de foame dispare și nu băga o pâine întreagă la o masă
Nu e vorba de asta, ca am incercat si cu cereale, la mine e de la cap, nu de la altele, insa incerc cat se poate sa mananc cum trebuie. Aseara am mancat niste morcovi, sa fie ei a dracu ce prosti la gust erau, aveau gust de chimicale.

#14
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,027
  • Înscris: 04.09.2018
binox, de ex aseara am mancat rosii si nu am avut diaree, mananc des legume proaspete, cu flora de la medicatie poti sa ai dreptate sa fie cumva dereglata.

Nu am adictie de zahar dat fiind ca-s si 2-3 saptamani cand nu simt nevoia, trece brusc si nu am nici sevraj, si apoi poate reapare, m-am gandit si la asta, vin pofte pe orice mancare cum am zis chiar si salate, fructe, nu in mod special zahar, principiul poftei e acelasi indiferent de aliment.
De fapt oamenii nu au dependenta se zahar ci de dulciuri, de gustul ala dulce, orice placere poate da dependenta. Ca daca le dai produse fara zahar dar cu altceva, ai sa vezi ca devin dependenti si de ele desi eu nu stiu ca n-au zahar, xilitol, fructoza, zaharina, stevia, sa fie cu una din astea.

La aia cu dependenta de ceva nu trece deloc pana nu rezolva dependenta.

#15
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

Nu am adictie de zahar
Prin zahar nu m-am referit strict la zahar ci la toata gama de produse bogate in glucoza ,fructoza, maltoza dextroza, amidon etc
Mie mi se pare ca e destul de evidenta adictia ta, avand in vedere topicurile pe care le deschizi unde subiectul principal in multe dintre ele, e cum sa obtii gustul pe care-l cauti fara a-ti creste glicemia.

Quote

aseara am mancat rosii si nu am avut diaree, mananc des legume proaspete,
Tehnic rosiile sunt tot fructe, nu legumePosted Image

Quote

La nutritie ma stiu f bine, nu am absolut nici o nelamurire
Daca nu ai nici o nelamurire inseamna ca nu stii suficient.
Pentru cineva care crede ca stie tot despre nutritie faci niste erori mari. Una  periculoasa e sa pui fructoza alaturi de indulcitori, de aici rezulta ca nu intelegi prea bine care-i treaba cu zaharul si ca sunt sanse mari sa consumi alimente cu multa fructoza. Ar trebui sa stii ca "zaharul" este ascuns pe etichete sub zeci de denumiri si sa-l poti identifica rapid citind eticheta.
Mai ai cateva topicuri in care se vede ca nu prea ai inteles nutritia  dar esti ferm convins ca stii tot. Avand in vedere experienta ta cu diabetul mie mi se pare ciudat cand te miri ca nu stiu ce prajitura a crescut mult glicemia unui diabetic sau intrebi daca sucul de visine e ok sau nu....

Quote

Pai nu stiu de ce, dar majoritatea la din astia gen Patraru recomanda diete dezechilibrate ca si Keto, Ducan, etc
Daca-l asculti pe Patraru si intelegi ca el recomanda diete dezechilibrate ai o problema de intelegere...

#16
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007

 binox, on 02 octombrie 2023 - 18:33, said:

Daca-l asculti pe Patraru si intelegi ca el recomanda diete dezechilibrate ai o problema de intelegere...

Pai zicea mai sus un coleg ca domnul Patraru recomanda asa:

 __Dan__, on 30 septembrie 2023 - 19:42, said:

Urmareste-l pe Patraru, pe YT, Starea Sanatatii. Explica cu detalii si argumente cum a slabit vreo 30 de kile. S-a lasat de baut, mancat carne, zahar, ultraprocesate. 90% legume si fructe. Fara pastile.


Da, asta e dezechilibru, cras.

 binox, on 02 octombrie 2023 - 18:33, said:

Tehnic rosiile sunt tot fructe, nu legumePosted Image

Ca si catravetii, ardeii, dovlecii, vinetele.

#17
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

Pai zicea mai sus un coleg ca domnul Patraru recomanda asa:
Nu mai bine il urmaresti sa vezi exact ce spune inainte de a trage concluzii pripite?

#18
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,998
  • Înscris: 18.12.2007
Domnul Patraru nu este de interes pentru mine, deci nu o sa il urmaresc.
Ti-am indicat doar de unde e posibil sa fi aparut concluzia ca recomanda diete dezechilibrate.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate