Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Patronatele din turism cer ca cei care pleaca in strainatate sa plateasca o taxa in plus...

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
121 replies to this topic

#109
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Postbuzasparta, on 27 septembrie 2023 - 15:50, said:

@rexx: turcii sunt taxati toti indiferent ce motiv au sa iasa din tara. Am trecut cu feribotul din TR in GR si la iesire cetatenii turci trebuiau sa plateasca o taxa de iesire din tara.

La fel este si cand treci din Israel in Iordania, dar acolo era o explicatie nu mai retin care.

Edited by danigoleman, 28 September 2023 - 15:45.


#110
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,874
  • Înscris: 16.04.2007

View Postbuzasparta, on 27 septembrie 2023 - 15:50, said:

@rexx: turcii sunt taxati toti indiferent ce motiv au sa iasa din tara. Am trecut cu feribotul din TR in GR si la iesire cetatenii turci trebuiau sa plateasca o taxa de iesire din tara.

Or fi ei taxati, dar ai vazut cata reclama isi fac ?
Adica ei folosesc intradevar acei bani pentru promovarea turismului.
Pe cand ai nostri ce vor face cu banii ? Evident vor plati salariile celor din minister.

#111
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostParusoaica, on 28 septembrie 2023 - 07:32, said:

Tichetele de vacanta sunt o cheltuiala mica pentru stat care a avut o influenta foarte mare in zona turismului,
Eu cred ca reprezinta o cheltuiala mare si o deturnare de fonduri publice. In plus au avut efecte nocive pentru turism.
Cam cate spitale se puteau construi cu minim 2 miliarde de lei/an ?

Edited by pasilla, 28 September 2023 - 16:24.


#112
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007
Statul da acele vouchere pentru ca stie ca daca oamenii cheltuie banii pe concedii in Romania in loc sa ii cheltuie in strainatate, recupereaza din diverse taxe/consum o buna parte din bani inapoi. Deci nu e acelasi lucru cu construitul de spitale, de acolo nu recupereaza bani, dimpotriva, daca face spitale, va cheltui si mai multi bani dupa sa angajeze doctori, sa deconteze tratamente, etc.

Daca dai voucher de 1.000 de lei de exemplu si atragi un turist in Romania in loc de Grecia, il faci sa cheltuie in total 4.000 de lei in Romania in loc de Grecia, din aia 4.000 de lei cheltuiti in Romania statul recupereaza cei 1.000 de lei (sau macar pe-aproape).

Edited by utopium, 28 September 2023 - 16:46.


#113
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Asta e logica oficiala si economica, dar cred ca altele sunt realitatile.

#114
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022
Cam asa e. Nu prea poti sa te duci numai cu tichetele alea de 1300 ca atat ramane dupa impozit (pe care ti-l si ia in avans). Trebuie sa mai cheltui de 2 ori pe atat ca sa zici ca ai facut un concediu. Sistemul e facut de asa natura, cazarile unde se accepta tichete sunt dintre cele mai scumpe. Omul trebuie sa mai si manance,sa dea bani pe transport etc , in final statul recupereaza o buna parte din cheltuiala.

View Postpasilla, on 28 septembrie 2023 - 16:58, said:

Asta e logica oficiala si economica, dar cred ca altele sunt realitatile.

Da, realitatile sunt ca eu de ex tot in afara ma duc si folosesc suma aia amarata ca sa ma cazez langa aeroport cand am zbor la ore mai nasoale Posted Image
Nu am nimic cu turismul din Romania, sa nu fiu inteles gresit, dar pur si simplu am cam vazut tot ce se poate vedea si m-as plictisi, lumea e foarte mare si e pacat sa te restrangi doar la Romania cu tot "patriotismul economic". In plus, ai suprize sa coste cazarea si mancarea mai putin ca in Romania, si asta nu in... Egipt ci chiar in Japonia!

De cand e suma pusa pe card nu se mai poate dar cand erau tichete pe hartie multi le vindeau(cu un pret mai mic evident), erau retele intregi care se ocupau de asta, si cei care le vindeau tot altceva faceau cu banii.

Edited by danigoleman, 28 September 2023 - 17:28.


#115
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Da' patronatele astea, când s-au construit tot felul de chestii aiurea, de ce nu au făcut gură? Poate să fie preţurile scumpe, dar măcar să ai o imagine plăcută. Unele lucruri bune care s-au făcut din veacul XIX până în anii '80 (decada 90 a veacului XX) au fost distruse cu voioşie după 1989.

View Postcaiuscorneliu, on 26 septembrie 2023 - 23:46, said:

Anul ăsta am mers la începutul lui septembrie pe litoralul nostru, am copil de trei ani, am zis să vadă marea. Cu soția, când nu era ăsta mic ne planificam noi ieșirile, rezervări avion, Booking, din astea. Din Cipru până în Canare. Ei, de data asta am ieșit mult mai scump, cazarea totuși ok, un apartament într-un ansamblu rezidențial, aproape de plajă. Toate scumpe, deși era septembrie, terase scumpe, servicii scumpe, șezlonguri scumpe, bătaie de joc raportul calitate/preț. Ce m-a frapat, n-am văzut Lidl mai plin ca acolo, erau cozile până la mijlocul culoarelor, simultan la toate casele, inclusiv la cele rapide. Bravo lor că n-au profitat și crescut prețurile față de Bacău de exemplu, și dacă le dublau tot ar fi fost plin. Semnul cel mai bun că prețurile la restaurant/terase/buticuri sunt nesimțite. În prima zi am ieșit la restaurant. Următoarele 4 am făcut cumpărături la Lidl de vreo două ori și ne-am gospodărit la cazare. Nu se poate așa ceva, să falimenteze cu toții, nu-mi pasă.

Eu mă întrebam încă din anii '80 de ce la hotel nu ai bucătărie. Se găsesc acum apartamente de închiriat, dar vezi ce am zis cu construcţiile.
În rest, eu aş merge la noi pe litoral că se poate merge cu trenul. Nu suport alte forme de transport pe distanţe mai mari de 50-100 k.m.

#116
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,530
  • Înscris: 20.10.2006

View Poststrongsss, on 26 septembrie 2023 - 17:26, said:

Ideea ca o entitate privata sa ceara introducerea unei taxe mi se pare periculoasa si arata un mod otravit de gandire. E inca o dovada ca mediul privat e copia sistemului bugetar (sau invers) si ambele sunt nocive pentru omul obisnuit.
daca sperati ca mantuirea neamului vine din mediul privat, recititi stirea asta, mai ales ca nu e prima data cand apar astfel de idei.
cand se va legaliza prostitutia, patronatele din domeniu vor introduce o taxa pentru vizite conjugale, justificand ca atunci cand o faci cu nevasta, ei nu castiga nimic!
Stai liniștit, mulți alți privați vor introducere de taxe - cel mai recent producătorii alimentari ar vrea să fie taxate dur importurile alimentare din Ucraina. Apoi alții și altii. Producătorii auto români crezi ca nu ar vrea taxa de import sau înmatriculare doar pentru masinile străine? Și alții și alții ar vrea concurența mai performantă să fie extra-taxată pentru a putea rămâne și ei pe piața. Și eu la rândul meu vreau să locuiesc într-un oraș unde salariile sunt mici și chiar fac asta, pentru că acolo unde salariul mediu e mare și prețurile sunt mari. Taxa asta ar însemna practic o taxă de import servicii turistice.

View Posteiffel, on 28 septembrie 2023 - 08:43, said:

Sincer sa fiu eu as da tichete de vacanta doar al cei cu salariul minim pe economie. Aia chiar ar avea nevoie.
Da de-astia nu prea gasesti la stat...
Era vorba sa se dea de anul viitor tichete de vacanta și celor din privat - să sperăm ca se va materializa ideea. Oare cum ar suna să fie și o limită maximă de prețuri pentru a putea folosii tichetele? Bine știu ca e greu de implementat dar tot ar merge ceva de genul - încurajarea folosirii în extra-sezon, la nr redus de stele, la particulari, la campinguri și hosteluri.

#117
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Sincer nu cred ca se vor da. Vor economie. Le-au restrictionat si pe cele de la stat in functie de salariu.
Personal nici nu prea le-as vrea ca m-ar obliga sa-mi fac o parte din concediu in tara.

#118
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View Postcaiuscorneliu, on 26 septembrie 2023 - 23:46, said:

Anul ăsta am mers la începutul lui septembrie pe litoralul nostru, am copil de trei ani, am zis să vadă marea. Cu soția, când nu era ăsta mic ne planificam noi ieșirile, rezervări avion, Booking, din astea. Din Cipru până în Canare. Ei, de data asta am ieșit mult mai scump, cazarea totuși ok, un apartament într-un ansamblu rezidențial, aproape de plajă. Toate scumpe, deși era septembrie, terase scumpe, servicii scumpe, șezlonguri scumpe, bătaie de joc raportul calitate/preț. Ce m-a frapat, n-am văzut Lidl mai plin ca acolo, erau cozile până la mijlocul culoarelor, simultan la toate casele, inclusiv la cele rapide. Bravo lor că n-au profitat și crescut prețurile față de Bacău de exemplu, și dacă le dublau tot ar fi fost plin. Semnul cel mai bun că prețurile la restaurant/terase/buticuri sunt nesimțite. În prima zi am ieșit la restaurant. Următoarele 4 am făcut cumpărături la Lidl de vreo două ori și ne-am gospodărit la cazare. Nu se poate așa ceva, să falimenteze cu toții, nu-mi pasă.

Amin ! Total de acord, si eu astept momentul.

View Postpasilla, on 26 septembrie 2023 - 23:52, said:

Oare de ce ?

Pt ca cerere...
Cat timp prostimea umple hotelurile si terasele, merg bine treburile si nu vom vedea schimbari.
Sincer sa fiu, intr-un fel, nici nu imi doresc sa dau de tot mai multi romani prin Bulgaria si Grecia. Altfel de romani, stiti si voi de care...Mai bine sa ramana in Romania.
Nu de alta, dar sa nu creasca si in afara tarii cererea si sa scumpeasca si ei si sa se umple de cocalari mai mult decat e cazul.

View Postcaiuscorneliu, on 27 septembrie 2023 - 00:18, said:

N-am văzut, nici nu mai caut explicații. Aștept să-mi crească băiatul și nu mai calc pe litoralul nostru. Oricum trecuseră vreo 20 de ani de la penultima experiență. Poate mai vin pe la 70, pentru nămoale.

Nu e neaparat necesar sa astepti, daca copilul nu e dificil si nu ai probleme cu el, de obicei.
Copilul meu mai mic nici nu stia cum arata litoralul romanesc pana anul asta cand am fost fortati de niste conjuncturi sa ajungem pe la mare si pe la noi, dupa ce am fost in Grecia cu cateva saptamani inainte. A vazut marea din alte tari, inca de la cateva luni.
Oricum, si eu m-am jurat ca nu o sa mai ajung prea curand la noi, fie si gratis. Efectiv te umpli de nervi si dai o gramada de bani ca sa te umpli de nervi. Nu mai zic de raportul calitate-pret, care este la ani lumina fata de Grecia, Turcia si chiar Bulgaria.

#119
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View PostLunaCrystal, on 11 octombrie 2023 - 21:07, said:

Era vorba sa se dea de anul viitor tichete de vacanta și celor din privat - să sperăm ca se va materializa ideea.
Să sperăm că vor dispare complet. Au distorsionat complet piața de servicii iar operatorii s-au învățat că românul își face concediul în România nu fiindcă e atras de calitatea serviciilor ci fiindcă are niște bani pe care nu-i poate folosi altfel. Și atunci de ce să muncească să-l atragă? Las' că vine oricum, indiferent ce rahat scump primește...

#120
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View Postbai3tzash, on 28 septembrie 2023 - 08:48, said:

Tichetele sunt doar pomana pentru turism. S-au pus bine aia de la turism cu statul si primesc pomeni.
Am mai tot spus, ar trebui schimbata anual folosinta tichetului. Sau dat un tichet general, pentru folosinta in mai multe domenii, nu doar pentru tursim. Poate unul vrea turism, altul vrea carti, altul vrea la spectacole, altul vrea la stomatolog, etc. De ce doar turismul sa aiba de castigat?
Avem educatia in plop, nu citeste nimeni, la stomatolog nu merge nimeni, aflam ca avem boli grave dupa ce ne ingroapa, etc...
E pomana pentru turism si pentru cei ce le folosesc. Asa se strang voturile. Ca e misto sa primesti bani sa mergi in vacanta, decat sa primesti bani sa-i dai pe carti.

Ai innebunit :D ? Cartea desteapta omul. Statul il vrea destept ? :P

#121
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

View PostLunaCrystal, on 11 octombrie 2023 - 21:07, said:

Era vorba sa se dea de anul viitor tichete de vacanta și celor din privat - să sperăm ca se va materializa ideea. Oare cum ar suna să fie și o limită maximă de prețuri pentru a putea folosii tichetele? Bine știu ca e greu de implementat dar tot ar merge ceva de genul - încurajarea folosirii în extra-sezon, la nr redus de stele, la particulari, la campinguri și hosteluri.

Rau ar suna.
Aici permite-mi sa nu fiu de acord. Dupa ce ca sunt scumpe toate cazarile si serviciile aditionale, sa ma mai si oblige sa stau in conditii mizere, precum 2 stele, desi, uneori si 3 stele sunt vai de ele si mizeria e in floare. Hostelurile la noi sunt o gluma, iar o familie nu prea are cum sa stea la hostel. E cam aiurea...
La fel cu folosirea in extra-sezon. Sa ma duc la mare in mai ? Sau la munte in octombrie ?
Mai bine nu le-as primi, serios.

Edited by Magicwisewolf, 12 October 2023 - 11:29.


#122
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 13.09.2022

View Posteiffel, on 12 octombrie 2023 - 08:04, said:

Personal nici nu prea le-as vrea ca m-ar obliga sa-mi fac o parte din concediu in tara.

Dar ce, nu esti obligat sa le iei, le poti refuza.
Daca ar sti statul ptr ce le folosesc eu: ca sa iau cate o cazare langa aeroport cand vin/plec din strainatate la ore mai nepotrivite Posted Image))
Oricum aia 1300 de lei sunt doar o "momeala" , daca te duci pe bune in concediu in Romania, trebuie sa mai dai de 2 ori pe atat pe langa, si uite cum smecherul de stat isi recupereaza de fapt banii aia.

Edited by danigoleman, 12 October 2023 - 12:10.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate