Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Segregare beton(stalpi)

- - - - -
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
AndreyBBS2

AndreyBBS2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.09.2023
Buna ziua, am si eu nevoie de o parere si cui sa ma adresez pentru o expertiza. Am facut un contract cu un dezvoltator(care la randul lui are un constructor) iar dupa turnarea stalpilor am observat segregarea la stalpii urmatori.
Ma puteti ajuta cu o informatie(cui sa ma adresez) si bineinteles o parere daca aceste segregari afecteaza structura de rezistenta? Nivelul de inaltime este de P+M. Betonul folosit este B250.

Attached Files



#2
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,404
  • Înscris: 08.02.2011
Nu a fost vibrat. Greu de spus daca afecteaza sau nu cu adevarat, majoritatea se fac in stilul asta.  La un cutremur mare se cunoaste :)

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Fiind P+M probabil ca nu conteaza foarte mult, altfel acei stalpi sunt aproape inutili din cauza segregarii.
Pare ca si zidaria e facuta aiurea.

Edited by pasilla, 25 September 2023 - 19:25.


#4
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,734
  • Înscris: 01.12.2018

 modoran, on 25 septembrie 2023 - 19:23, said:

Nu a fost vibrat. Greu de spus daca afecteaza sau nu cu adevarat, majoritatea se fac in stilul asta.  La un cutremur mare se cunoaste Posted Image
A  fost indesat.
Cine a acceptat aceasta tehnologie de turnare??
Nu cumva proprietarul? care a cumparat materialele pregatirii betonului la fata locului cu betoniera dela supermarket si apa din butoi?

Edited by tioopedi, 25 September 2023 - 19:40.


#5
AndreyBBS2

AndreyBBS2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.09.2023

 modoran, on 25 septembrie 2023 - 19:23, said:

Nu a fost vibrat. Greu de spus daca afecteaza sau nu cu adevarat, majoritatea se fac in stilul asta.  La un cutremur mare se cunoaste Posted Image
Ei au spus ca betonul a fost vibrat si batut(in scandura)

 pasilla, on 25 septembrie 2023 - 19:23, said:

Fiind P+M probabil ca nu conteaza foarte mult, altfel acei stalpi sunt aproape inutili din cauza segregarii.
Pare ca si zidaria e facuta aiurea.
Sa inteleg ca este foarte grav.
Imi poti spune ce ai vazut la partea de zidarie?

 tioopedi, on 25 septembrie 2023 - 19:32, said:

A  fost indesat.
Cine a acceptat aceasta tehnologie de turnare??
Nu cumva proprietarul? care a cumparat materialele pregatirii betonului la fata locului cu betoniera si apa din butoi?
A fost turnat cu macaraua, cumparat de la o firma de specialitate. Legat de indesare, nu sunt in masura sa iti raspund la aceasta intrebare.

#6
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

 pasilla, on 25 septembrie 2023 - 19:23, said:

Pare ca si zidaria e facuta aiurea.

Așa e, pe lângă ”economia” la mortar nu s-au făcut nici ștrepi la stâlpișori, se vede într-una din poze ce fain e făcută țeserea în dreptul stâlpilor la vecinul de alături.

#7
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,198
  • Înscris: 12.09.2013
Da , sunt segregari ...mai grav este ca doreii ii repara (probabil cu sapa) fara sa vada cineva de specialitate!Segregarile nu se repara asa!!!Nu accepti asemenea lucrare.A fost turnat cu pompa?Au documente de la beton?Au cofrat cu scandura, alta gresala....Nu au prea vibrat betonul....numai greseli, sa nu zic buleli.

#8
AndreyBBS2

AndreyBBS2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.09.2023

 raducut123, on 25 septembrie 2023 - 19:50, said:

Da , sunt segregari ...mai grav este ca doreii ii repara (probabil cu sapa) fara sa vada cineva de specialitate!Segregarile nu se repara asa!!!Nu accepti asemenea lucrare.A fost turnat cu pompa?Au documente de la beton?Au cofrat cu scandura, alta gresala....Nu au prea vibrat betonul....numai greseli, sa nu zic buleli.
Am pus o poza unde au incercat o astfel de "reparare".
Documente sunt pentru lucrari, materiale, etc.
Daca ai fi pus in situatie unde ai cauta ajutor?


#9
AndreyBBS2

AndreyBBS2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.09.2023

 victor29cr, on 25 septembrie 2023 - 19:50, said:

Iese la glet :lol:
O iesi si la glet, dar fiind pus in situatie as aprecia un raspuns serios.

#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Văd că au trimis rapid pe unul cu găleata de mortar sa astupe găurile. ;)

#11
AndreyBBS2

AndreyBBS2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.09.2023

 dorin_2k, on 25 septembrie 2023 - 20:25, said:

Văd că au trimis rapid pe unul cu găleata de mortar sa astupe găurile. ;)
Exact asta au facut!

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
E clasica treaba. Ma mir ca ai avut timp sa faci acele fotografii.

#13
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Stațiile de betoane au prostul obicei de a nu respecta clasele de tasare, ori nu pun destul aditiv superplastifiant ori timpul între preparare și turnare e prea mare și aditivul își pierde proprietățile. Turnați cu betoniera, ieșeau mai bine, puneau băieții apa mai multa și dacă aveai grija sa fie destul ciment în compoziție (400 kg/mc) , totul era ok.

Segregarile își arata colții la seism, betonul dezintegrandu-se mai ușor sub mișcările ciclice. DAR, având în vedere ca e p+m și ca aceia sunt stâlpișori de confinare a zidărie, în caz de seism au deplasări laterale mici și e posibil ca betonul ala sa nu se sfărâme. Ai putea foarte bine sa treci mai departe la etapa următoare, dar dacă ai chef și nervi poți sa îl tragi la răspundere pe constructor, printr o expertiza tehnica. Asta pentru a mai diminia din mentalitatea "las ca merge și asa", care e generalizata.

Repet însă, problema principala e la stația de betoane. În mod normal, la sosirea betonului pe șantier primul lucru ar trebui sa I se verifice clasa de tasare (metoda cu conul). Ce constructor face asta? Doar de la P+10 în sus eventual. Și cum sa te bați cu stațiile de betoane când toate sunt controlate de foști sau actuali deputati, prefecți, securiști etc. Bate te cu ei în instanta, dacă te tine.

Din experienta îți spun, constructorul nu e 100% vinovat. Uneori, chiar și cu 2 vibratoare într un stâlp de 50×50 nu ai alta soluție decât sa bagi apa în beton și dai în altele

#14
AndreyBBS2

AndreyBBS2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.09.2023

 pasilla, on 25 septembrie 2023 - 20:41, said:

E clasica treaba. Ma mir ca ai avut timp sa faci acele fotografii.
Stiu ce spui...probabil pentru ca ma duc zilnic de am apucat sa fac fotografiile.
O sugestie pentru solutionare/diagnosticare?

#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 stefan0011, on 25 septembrie 2023 - 20:47, said:

Din experienta îți spun, constructorul nu e 100% vinovat.

Pai:

 stefan0011, on 25 septembrie 2023 - 20:47, said:

În mod normal, la sosirea betonului pe șantier primul lucru ar trebui sa I se verifice clasa de tasare (metoda cu conul). Ce constructor face asta?


#16
stefan0011

stefan0011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 01.09.2021
Nu o fac pt ca nu știu, sunt niște meșteri. Dar chiar dacă ar face o, ce rezolvi, trimiți betonul înapoi deputatului? La ce justiție avem, tot tu ii plătești despăgubiri și nici alt beton nu mai vezi. Eu vorbesc din viata reala, nu principii. Cu principii mori cu dreptatea în mana.

#17
mihai93

mihai93

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,412
  • Înscris: 10.05.2007
Parere mea este ca ar trebui sa-i dai inainte , pentru o casa nu cred ca e big deal din ce se vede in poza.

#18
AndreyBBS2

AndreyBBS2

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 25.09.2023

 victor29cr, on 25 septembrie 2023 - 21:11, said:



Ce naiba de raspuns serios mai astepti? S-a consumat fapta, a trecut. Doar nu te apuci sa darami casa.

Aia e, tencuiesti si uiti in 1-2 ani.
Mi-au facut si mie manevra cu 4-5 stalpi din 47. Ce era sa le fac acum, sa ii omor sau sa ii daram? :lol:

Iti trece, uiti, apar alte probleme pe parcurs, ai rabdare.
Nu ma apuc sa daram casa dar deocamdata mai pot face lucruri. Deocamdata suntem inca la precontract, atat pentru casa cat si pentru teren. Pot cere o expertiza, dar personal nu stiu exact cui sa ma adresez, unui structurist, unui diriginte de santier...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate