Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Înnadire cablu UTP

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,018
  • Înscris: 02.08.2021
Transmisia de date la interfonul ăla este rudimentară.
Nu am nevoie de ceva special.

 ndor, on 26 septembrie 2023 - 18:14, said:



Intreb si eu pentru un prieten acelasi lucru .
O fi vreo inventie noua ?
Vezi schema de la #3.
Interfoanele astea nu au mufe, pur si simplu iei fiecare fir din cablul respectiv și îl legi de un șurub.

Edited by Valy_User, 26 September 2023 - 18:44.


#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 eiffel, on 26 septembrie 2023 - 14:26, said:

Depinde. Cel mai mult gasesti CCA-uri la patch-corduri gata facute.
La patchuri merge intotdeauna, e distanta mica. Problema cu cca incepe dupa 30-40m incolo, se vede pe testere / osciloscop. Sau la video camere, POE e praf pe aluminiu.
Deci nu frecventa e buba ci parametrii electrici.

 eiffel, on 26 septembrie 2023 - 15:18, said:

Eu cumpar de aici - toate sunt cupru 100% - https://www.mondopla...les-pg_cables-1
Pai Mondo e partenerul profesionistilor vorba aia, nu umbla cu abureli. Au si fibre ca lumea.

Edited by andreic, 26 September 2023 - 19:34.


#21
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 FlapJack7, on 26 septembrie 2023 - 18:26, said:

Nu, nu există cablu UTP multifilar,
Ba exista - cu ce cablu crezi ca se fac patch-urile ?
Vezi in linkul dat mai sus - cauta in pagina dupa patch.

#22
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005

 FlapJack7, on 26 septembrie 2023 - 18:26, said:

Nu, nu există cablu UTP multifilar

Exista.
De mult timp.
Toate cablurile mele pentru service le-am facut din UTP litat.
Se sertizeaza foarte usor daca se folosesc mufe UTP Passthrough.
https://www.vonmag.r...ftp-bucati-oem4

#23
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,519
  • Înscris: 02.09.2006

 Valy_User, on 25 septembrie 2023 - 12:44, said:

No, păi uite aici la +D1 trebuie să plec cu 8 fire.
Mă gândeam să înfășor fiecare fir cu liță, să le înnădesc bine acolo, eventual ceva cositor. Că firele astea de UTP dacă le torsadezi se rup foarte ușor.
Doar la cablurile de foarte proasta calitate. O sa mai ai probleme cu ele destyul de repede, mai bine renunta si ia ceva mai bun!

 Valy_User, on 25 septembrie 2023 - 13:00, said:

Și să torsadez puțin, după să dau cu cositor?
Se pare ca nu e chiar meseria ta, de ce nu lasi pe cine se pricepe?

 mihaicozac, on 26 septembrie 2023 - 12:51, said:

Se bazează pe skin effect șmecherii, la frecvențe mari semnalul trece doar prin cupru...
facem pariu ca nu?

 eiffel, on 26 septembrie 2023 - 14:26, said:

Depinde. Cel mai mult gasesti CCA-uri la patch-corduri gata facute.
La cutii/unreel - gasesti usor cupru 100%. Doar sa stii de unde cumperi.

Mai poti intalni si o smecherie - la unii producatori chinezi - 4 fire cupru ( 10/100 ) si 4 fire fier sau aluminiu cuprat.
Exact, predomina cele de fier. Cindva, am arunca peste 5 km de asemenea ''cablu''!

#24
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Ar mai fi de adaugat ceva cand vorbim de calitatea cablurilor, nu ne punem niciodata intrebarea care e grosimea corecta... sunt unele litate sau cabluri low cost care iau ochii pentru cat5e sunt de fapt de AWG 25 si 26 (mai subtiri decat norma), in special la patchuri se intalnesc. Cablul corect pentru cat5E este de AWG 24 adica 0.51mm diametru nucleul. Acelasi diametru AWG24 se foloseste si la cat6 (fara A), diferenta e ca la cat6 exista un separator de plastic intre perechi care previne crosstalk si apropierea fizica prea mare intre perechi si astfel ridica frecventa posibila la 200MHz (cat5E are 100MHz). De aici apare multe contradictii pe ariile de networking cu unii care se lauda ca baga fir cat6 in mufe cat5e... iar altii cred ca nu e posibil ca nu sunt atenti, e normal caci au acelasi diametru Posted Image
Treaba se schimba insa la cat6A care are fir de AWG23 adica 0.57mm nucleul si implicit izolatia dielectrica totala mai groasa, deasemenea perechile sunt ecranate individual, duce 500MHz iar mufele cat6A au firele in zig-zag nu in linie.

Edited by andreic, 29 September 2023 - 20:59.


#25
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005

 tytysor, on 29 septembrie 2023 - 19:47, said:

facem pariu ca nu?
Facem...
La 100MHz adâncimea de pătrundere în cupru este de 10 microni, iar depunerea de Cu este de 15-20um.

#26
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
A nu se uita ca efectul de suprafata nu ajuta ci incurca crescand rezistenta asa cum spuneam si anterior. De aia la puterni mari in RF e nevoie de conductoare groase pe central, ca sa aibe suprafata cat mai mare.
"skin effect, in electricity, the tendency of alternating high-frequency currents to crowd toward the surface of a conducting material. This phenomenon restricts the current to a small part of the total cross-sectional area and so has the effect of increasing the resistance of the conductor."

[ https://www.allaboutcircuits.com/uploads/articles/skin-depth-decreases-with-increasing-frequency.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Inca ceva... vezi ca tytysor se refera la curenti nu la camp... ala n-are relevanta aici.

Edited by andreic, 29 September 2023 - 21:43.


#27
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Păi curentul nu circulă doar prin aria activă? în cazul ăsta cea peliculară dată de efectul pus în discuție. Degeaba ai secțiune mare în rest, aia te ajută doar dacă ai PoE.

#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Purtatorii de sarcina cand oscileaza la o frecventa mare intr-adevar circula cu precadere dinspre margine unde aglomerarea lor e mai mare si scade logaritmic spre centru, nu e o delimitare fixa ca in exemplificarea de mai sus. Deci ei se gasesc in tot conductorul insa circulatia se face mai pe margine la frecvente mai mari. Totusi de retinut ca semnalul pe LAN nu este modulatie pe purtatoare RF cum e in wireless ci sunt pulsuri conform codarii PAM5 sau cat o fi la astea mai noi (5 nivele de tensiune, 2, 1, 0, -1, -2V). exista intervale in care se tine curent continuu (puls mai lung), inainte de preambul de ex. Vreau sa zic ca nu e totul doar RF la o frecventa fixa, variaza, e digital. Ca atare daca conductorul nu e uniform pot fi probleme de egalizare la frecvente diferite odata cu distanta care vor avea atenuare diferita.

PS - pentru proiectele personale am ajuns sa reconditionez cabluri de la fosta retea de cartier care s-a vandut acu cativa ani si in care am participat ca tehnic Posted Image Pe vremuri puneau cabluri foarte bune, in ultimii ani de activitate s-au dat si ei pe "eco" / aluminiu din cauza de pret care a crescut la cupru in ultima vreme si au inceput si dificultatile la distanta, dadeau vina pe switchuri dar eu stiam problema... nu mai conteaza. Sunt blocuri care inca mai au cabluri vechi abandonate... ieri un administrator care ma cunoaste mi-a facut cadou vreo 50m de cablu Siemens certificat IEC si TIA 568, foarte bun, dat jos de pe blocul sau.

Attached File  20230930_153551.jpg   216.32K   12 downloads

Edited by andreic, 01 October 2023 - 10:58.


#29
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,570
  • Înscris: 17.09.2005

 andreic, on 29 septembrie 2023 - 20:56, said:

diferenta e ca la cat6 exista un separator de plastic intre perechi care previne crosstalk si apropierea fizica prea mare intre perechi si astfel ridica frecventa posibila la 200MHz (cat5E are 100MHz). De aici apare multe contradictii pe ariile de networking cu unii care se lauda ca baga fir cat6 in mufe cat5e... iar altii cred ca nu e posibil ca nu sunt atenti,
Trebuie mentionat si faptul ca la cablurile care respecta standardele de calitate torsadarea celor 4 perechi de fire este diferita.
Daca nu gresesc perechea alb-portocaliu /portocaliu este cea mai torsadata si perechea alb-maro/maro cea mai putin.

#30
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Corect.

LE - revin cu poza, cel primit de mine. Nu ca ar conta exact culorile dar la mine verdele pare cel mai putin torsadat, dupa aia albastru, maron si portocaliu cel mai des rasucit. Important e sa fie diferite perechile mai ales in opozitie TX vs RX, asa nu se agate inductiv semnificativ.

Attached File  20231002_205145.jpg   222.31K   9 downloads

Edited by andreic, 02 October 2023 - 20:16.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate