Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 

Cupra Formentor 1.5 150 CP

- - - - -
  • Please log in to reply
182 replies to this topic

#37
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,163
  • Înscris: 14.08.2007

View Postcloschkutza, on 25 septembrie 2023 - 13:08, said:

Corect, comentariul meu era in legatura cu ceea ce se discuta anterior, ca daca face reviziile la 2 ani face motorul praf Posted Image .
Unii se gandesc si la profitul dealer-ilor/service-urilor si atunci vor sa le aduca venituri extra si cand nu e cazul.

#38
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 26.06.2009

View PostCumulus, on 24 septembrie 2023 - 22:32, said:

Irelevant, vorbesti de o masina care s-a produs acun cat timp? Opt-zece ani?
Vorbesti tampenii! Este un motor care inca s-a mai produs (la Multivan hibrid). Masina era din 2018 asa ca nu vorbest despre 1.4 TSI din "1900 toamna".

Motorul 1.5 TSI este un foarte asemanator si functioneaza dupa fix exact aceleasi principii!

View Postatupi, on 25 septembrie 2023 - 11:18, said:

Chiar nu e o idee rea sa ai 1L de ulei acolo just in case. Posibil dupa 20 000km sa se simta o scadere a nivelului.
@atupi: am avut acelasi motor ca al tau. Nu mi-a consumat niciodata ulei in 6 ani. Nu am umblat cu un bidon de ulei in portbagaj si nu am completat niciodata intre schimburile de ulei (10-12k km maxim sau 1 an).

Oricum sub 100k km totul e roz, dupa aia incep povestile cu consumul de ulei, calamida, etc. Si apoi lumea se intreaba de ce consuma "dintr-o data" ca ei au facut schimburile "doar la reprezentanta" (adica 30k km sau 2 ani).

#39
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,328
  • Înscris: 09.09.2006

View PostRemicade, on 24 septembrie 2023 - 10:45, said:

[...]am incercat sa parchez automat...nu a vazut nici unul din zecile de parcari libere....asta nu inseamna ca nu merge, pur si simplu au atata tehnologie incat trebuie sa faci un masterat sa inveti la perfect toate functiile, la utilizator e problema.
Doar la asta răspund, după ce am fost și eu dumirit de către cineva mai dibaci ca mine. Mașina "vede" locurile de parcare și calculează traiectoria în funcție de ce-i zic senzorii ăia de pe lateral. Dacă e parcarea relativ goală, senzorii nu or să "vadă" nimic și mașina nu ia nici o decizie. Pe de altă parte, într-o parcare goală poate nu ar trebui să ai nevoie de funcția aia automată. Mai încearcă sistemul și când e ceva mai aglomerat sau cel puțin lângă o mașină parcată, să aibă senzorii măcar un reper.

#40
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,793
  • Înscris: 25.11.2009
Am vrut sa testez functia sa vad in cate zeci de minute parcheaza, era la pachet cu ceva optiune altfel nu as fi bifat asa ceva niciodata.

#41
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 16.10.2018

View PostXman_ghio, on 24 septembrie 2023 - 22:14, said:

...La fel cum iti recomanda in bord sa schimbi vitezele la 1400 ture - daca faci asta, pe termen lung, omori motorul. Dar deh... i-au iesit normele de poluare!
VAGDPF zice că, dacă schimbi după cum zice bordul, filtrul se incarcă mai greu, regenerări la km mai mulți... La fel și dacă mergi tare ca bezmeticul. Probat de subsemnatul.

#42
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,163
  • Înscris: 14.08.2007

View PostXman_ghio, on 25 septembrie 2023 - 13:42, said:

Oricum sub 100k km totul e roz, dupa aia incep povestile cu consumul de ulei, calamida, etc. Si apoi lumea se intreaba de ce consuma "dintr-o data" ca ei au facut schimburile "doar la reprezentanta" (adica 30k km sau 2 ani).
In cateva luni voi trece de 100k ... zici ca va incepe brusc sa consume ulei? Eu ma indoiesc serios ca se va intampla ceva cu motorul cat voi mai tine eu masina asta. Dar fiecare are dreptul sa aiba fricile lui, repet, asta mi se pare o "grija" tipica de second-hand-ist.

#43
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View PostXman_ghio, on 25 septembrie 2023 - 13:42, said:

… calamida …

salut.
ce este “calamida”?

Edited by Masutatsu-Oyama, 25 September 2023 - 17:02.


#44
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,017
  • Înscris: 06.04.2007

View PostRemicade, on 24 septembrie 2023 - 10:45, said:

........
am ales negrul, majoritatea masinilor din Romania au culori fara imaginatie gen alb, gri si negru.
....
....
Nu exista culori fara imaginatie, ci nepotrivite pe anumite masini.
La masina ta eu zic ca ai ales bine, ii sta/arata bine oe negru.

De asemenea si albul da bine daca e pe masina potrivta :)))
https://m.youtube.co...h?v=A5UBL2xQRBE

Sa o conduci sanatos, sa te bucuri de fiecare data la fel de tare cand te urci la volan!

#45
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,793
  • Înscris: 25.11.2009

View PostMasutatsu-Oyama, on 25 septembrie 2023 - 17:02, said:

salut.
ce este “calamida”?
Calamina ?

#46
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,219
  • Înscris: 12.09.2013
Sa o stapanesti sanatos, e tare aratoasa....iar motorul e exact ce trebuie.Il am pe un Golf 8, dar in varianta de 130cp.Daca faci asa putini km pe an, poti sa-l schimbi la 2 ani....

#47
momentsuk

momentsuk

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 24.03.2018
Să o stăpânești sănătos. E frumoasă. Vreau să schimb Audi pe care îl am și Formentor “era” pe lista mea. E o mașină super frumoasă în comparație cu multe mașini pe care le găsești pe stradă. 1.5 tsi am auzit că e un motor bun, recomandat de cei care îmi servisează mie motorul de 2.0 TDI. Ai vreo problemă cu infotainment-ul? Sper să nu ai deoarece ăsta a fost unul din motivele care m-a distanțat de acest model. Am o rudă care are acest motor 1.5 pe un Tiguan de 4 ani deja și nu a avut nici o problemă cu motorul. Toate cele bune!

#48
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,793
  • Înscris: 25.11.2009
Momentan nu s-a resetat deloc, am citit și eu pe grupuri că sunt persoane care au avut probleme dar poate cu ultimul update s-a rezolvat.

#49
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,826
  • Înscris: 08.01.2010

View PostXman_ghio, on 25 septembrie 2023 - 13:42, said:

Vorbesti tampenii! Este un motor care inca s-a mai produs (la Multivan hibrid). Masina era din 2018 asa ca nu vorbest despre 1.4 TSI din "1900 toamna".

Motorul 1.5 TSI este un foarte asemanator si functioneaza dupa fix exact aceleasi principii!


@atupi: am avut acelasi motor ca al tau. Nu mi-a consumat niciodata ulei in 6 ani. Nu am umblat cu un bidon de ulei in portbagaj si nu am completat niciodata intre schimburile de ulei (10-12k km maxim sau 1 an).

Oricum sub 100k km totul e roz, dupa aia incep povestile cu consumul de ulei, calamida, etc. Si apoi lumea se intreaba de ce consuma "dintr-o data" ca ei au facut schimburile "doar la reprezentanta" (adica 30k km sau 2 ani).

Ai spus ca ai avut 6 ani masina cu motorul ala, dar acum nu o mai ai. E o masina veche, nu o poti compara cu una noua.
Si al tau consuma ulei, la fel ca 1.5TSI si in general toate TSI-urle. Consumul e de cca 1 litru la 15000km, daca mergi normal, iar daca te dai la ea consumul creste. Mie mi-a consumat de noua, am completat la 14000km desi am respectat rodajul. Dar daca schimbi uleiul la 10000km ''nu consuma ulei''. Logica de fier!

#50
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,793
  • Înscris: 25.11.2009
Am condus azi Cluj Napoca - Baia Mare in mod D consum 6,1% iar Baia Mare - Cluj Napoca in mod S consum 5,9%...media vitezelor sub 60 km/h, extraurban se pare ca e super Ok consumul.

Am primit mail de la Seat:

Buna ziua,
Sistemul Service Lead Inbox (MySeat) ne indica o avertizare aparuta pe bord la auto CJ018454
-   Verificaţi semnalizatorul stânga + dreapta spate.
Va rugam sa ne contactati daca intampinati probleme sau pentru a programa la service.
O zi buna!

Interesant, masina trimite codurile de eroare la "centru"...dar mie nu mi-a aparut nici o eroare o fi o alarma falsa.

Edited by Remicade, 27 September 2023 - 18:53.


#51
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,017
  • Înscris: 06.04.2007
Iti dau astia de lucru :))
Interesanta monitorizarea asta de la distanta, si cu bune si cu rele.
E cu acceptul tau sau asa este by default  si n-ai ce face ?



#52
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,793
  • Înscris: 25.11.2009
Pe mine nu ma deranjeaza "monitorizarea", cred ca e cu acceptul meu Posted Image. Cand am preluat masina am semnat ca primarul tot ce mi-au dat, am impresia ca totusi se poate dezactiva de undeva din meniul tabletei, parca am vazut ceva de genul asta. Si in aplicatia de pe telefon (foarte greu se conecteaza, dureaza zeci de secunde) exista ceva legat de raportarea erorilor.

Attached Files



#53
jay333

jay333

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,175
  • Înscris: 02.04.2007

View PostRemicade, on 25 septembrie 2023 - 10:56, said:

Un fapt care m-a amuzat este aluzia din manual legata de faptul ca ar fi bine sa ai un bidon de ulei in portbagaj just in case Posted Image.

Si eu am tot 1.5 tsi care a ajuns acum la aproape 56k km in 2 ani jumate. Inainte de prima revizie a trebuit sa completez vreo 400 ml ulei, intre a doua si a treia revizie am pus vreo 300 ml, acum dupa 10k km de la ultima revizie am pus restul din bidon. Nu consuma ulei cum ma asteptam de la un motor VW, dar nici deloc ca motoarele rino pe care le-am birjarit inainte. Cat despre consumul de carburant ... in functie de talpa. Am avut 4,8 litri medie de consum pe vreo 300+ km, dar am vazut si spre 12 prin oras.

In alta ordine de idei, formentor e a doua favorita dupa stelvio pentru mine. Sa te poarte bine si fara peripetii neplacute!

#54
MKdens24kw

MKdens24kw

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,863
  • Înscris: 02.02.2014
Cand ziceti ca ati completat intre schimburi cu  300ml ulei...va referiti inapoi pana la MAX pe joja sau sa treaca inapoi peste MIN?
Am vazut un clip  pe net , un tip cu o Accord 2.0 I-VTEC si a zis ca a alergat-o prin Turcia pe autostrazi, s-a aprins in bord martorul de ulei, era sub MIN pe joja si a pus 200ml asta fiind si consumul de ulei intre schimburi.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate