Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Capcana purici. Insecticid nevatamator pisica. Ce deparazitare anti-purici pt pisica recomandati ?

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
SeaM932

SeaM932

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 23.11.2021
Exista vreo capcana de purici (cum sunt cele de tantari cu inalta tensiune) ? Ceva care sa-i adune si sa-i omoare ?

Au deparazitat la subsol unde sta batranul si era negru la gura de aerisire care dadea in gradina, neagra de purici. Au urcat si la etj1, probabil casa scarii a fost infestata.


Intrebare 1: Unde isi depun ouale puricii astia ? Nu pe pisica ma refer, nu in subsol, nu afara - ci in casa, unde isi depun ouale ? Afara am inteles ca pe firul ierbii.


Intrebare 2: antideparazitul de la VET, care este tot o substranta care se pune intre omoplati, omoara puricii sau e doar relepent ? Daca e doar repelent nu ajuta, sunt purici si pe jos in casa acum , sar pe ciorapi , daca nu sunt omorati cu ceva degeaba sunt respinsi.

Pisica lui e acum plina de purici si se chinuie ingrozitor. Am incercat intre omoplati 2 solutii de cumparat (Cora si Auchan) - din cele cu pipete insa n-au functionat. Fara efect.

Ce solutii recomandati ?

Intrebare 3: Ce este mai putin ofensiv pentru pisica ? Clorul sau motorina ? Am observat ca ambele omoara puricii care sar pe picior, as aspira peste tot  dar nu stiu cu ce sa dau ca apoi mata se linge pe labute si n-as vrea sa ingereze. Cred ca deopotriva, ambele, sunt toxice pentru pisica.

Am dat cu RAID anti-purici, anti-furnici dar nu cred ca a avut efect, nu am putut sa dau peste tot, am doar pe jos . Fara mare efect, a 2-a zi tot au sarit pe ciorapi cand am intrat. Mor imediat insa daca ii atingi cu motorina.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Faci curatenie generala. Speli pisica (cu apa si sampon animale). O izolezi. Dai cu K-othrine peste tot (ai grija sa respectii indicatiile din prospect)

Edited by pasilla, 23 September 2023 - 18:44.


#3
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009
Eu o duc la veterinar, din 3 în 3 luni. Îi administrează Bravecto Plus.

Nu e pisică de apartament, hoinărește cât poftește, pe câmp, prin grădină, pe unde are chef. Iar noaptea doarme cu mine. N-avem purici nici ea, nici eu :)

Nu-i pun singură picături de teamă că greșesc locul și-i fac rău.

#4
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
baie în ceai de pelin, cu dozarea de pe cutie. Atentie sa nu inghita.
Sau ulei de neem presat la rece, tot aplicare externă.

#5
Victor5

Victor5

    Verba volant, scripta manent

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,278
  • Înscris: 05.04.2011

View PostSeaM932, on 23 septembrie 2023 - 18:18, said:

Intrebare 2: antideparazitul de la VET, care este tot o substranta care se pune intre omoplati, omoara puricii sau e doar relepent ?
Îi omoara, ca si colierele anti-purici; se pune în locul unde nu se poate linge, fiind toxic; altfel trebuie un con (dispositif) antilins

#6
haltija

haltija

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 20.03.2023
https://forum.softpe... scrie ce antideparazitare pot fi folosite pt pisica si cu ce substante se pot da prin casa care nu sunt toxice. Eu folosesc selehold ca antiparazitar pt ca actioneaza atat intern cat si extern.Nu este recomandat sa punem pipeta dupa pipeta in ceafa pisicii daca de ex nu si fac  efectul.Trebuie lasat un timp de asteptare intre aplicari si sa fim atenti sa nu existe nici un fel de leziuni pe piele inainte de aplicare.Se tine cont si de varsta si greutatea pisicii.Cat despre facut baie unei pisici tinere/ adulte este imposibil daca nu a fost obisnuita de pui sa fie imbaiata.

#7
Greuleanu

Greuleanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 898
  • Înscris: 28.12.2022

View Posthaltija, on 24 septembrie 2023 - 13:53, said:

Cat despre facut baie unei pisici tinere/ adulte este imposibil daca nu a fost obisnuita de pui sa fie imbaiata.

Să știi că dacă are încredere în tine sta sărăcuța și-n apa caldă și-n apa rece, șampoanele anti paraziti sunt bune, trebuie uscata și acoperita sa nu răcească, treabă cea mai grea este dezactivarea ouălelor din casa că se duc iarăși pe ea.

#8
WhimsicalPeanut

WhimsicalPeanut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 14.05.2008
Ulei esential de lavanda, din acela de uz intern https://comenzi.farm...-pharma-p347189 (merge si de uz extern dar eu folosesc de uz intern in caz ca se linge sa nu-i faca rau)

Pui 2 picaturi la ceafa si 2 la radacina cozii. Trebuie repetat la cateva zile daca are de unde sa-i culeaga, si daca e plina de purici, vreo 3 ore de la aplicare o sa faca urat ca innebunesc puricii. dar dupa dispar toti de pe pisica Posted Image

Ai putea sa pui in apa intr-un pulverizator si sa dai si prin casa, nu stiu daca merge ca n-am avut in casa, dar in teorie daca merge pe pisica ar trebui sa mearga si in casa.

Uite aici sursa de unde am aflat despre uleiul de lavanda https://agrointel.ro...fara-chimicale/ .

#9
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Uleiurile aromatice sunt repelente nu insecticide deci sunt bune doar pentru preventie. Dacă deja sunt infestate, ar merge soluție cu ulei de neem.
https://populare.ro/...musculita-alba/
https://m.youtube.co...h?v=6rxg681i5e8
Sau cumperi asta cu 90 de lei dar e mai convenabil sa cumperi uleiul de neem ca atare și sa-l prepari in casa.
Sunt și pipete cu ulei de neem pentru pisici .
https://www.petmart....JxoCZSIQAvD_BwE

Attached Files


Edited by Freddy12, 25 September 2023 - 21:56.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate