Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Caini agresivi - sfaturi, va rog!

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#55
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Posthagesor, on 29 ianuarie 2024 - 15:00, said:

aveti alte sfaturi?

Cel mic are ceva instincte de a proteja resursele? Mârâie la voi când vă apropiați de mâncare/culcuș/jucării, sau mârâie la tată când face asta?
În general, nu prea poți "împăca" doi câini care nu se înțeleg, iar singura soluție e să-i separi.

Nu prea știu ce înseamnă "bătăile" de care spui. Dacă sunt corecții rapide, o mușcătură în aer, mârâit, astea sunt ok, dar dacă se lasă cu mușcat serios și sânge, trebuiesc separați câinii...

#56
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View Posthagesor, on 29 ianuarie 2024 - 15:00, said:

...mam hotarit sal castrez si pe cel mic,...

castrarea n-are niciun efect asupra caracterului agresiv.
faptul că tatăl și fiul se bat pe afecțiunea voastră o fi de la faptul că ieșiți cam rar în curte? Posted Image
glumez!
aș zice că-i normal
și ai mei se bulucesc în picioarele noastre, care mai de care mai aproape..., dar nu se bat! se pare că am noroc

oricum, toți câinii mei, când am strigat la ei că „nu e voie!”, înțepenesc!
nu le-am permis niciodat' veleități de agresivitate; dar atitudinea asta a stăpânului tre să fie parte din educația zilnică, încă de când puii au început să latre!

Edited by gushpi, 26 February 2024 - 13:26.


#57
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Când mi-am luat cățeii în 2009 și 2010 era foarte apreciat dresorul Robert Caraman de la Ring Star Club. Eu nefiind in București ni am putut apela la serviciile lui.

#58
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

aceeasi problema ca si freddy 12 o am si eu.acum 4 ani am gasit 2 catei,un catel si o catelusa.au facut impreuna 5 pui.4 iam dat spre adoptie iar juniorul lam pastrat.pe tata lam castrat sa nu mai fac pui.juniorul si tatal se jucau impreuna mereu,dar acum cel mic sare la bataie la tata.din pacate tatal il bate rau dar juniorul nu se lasa
Din cate am observat eu, masculii castrati emit un miros care-i cam invita pe alti caini sa-i domine(inclusiv pe femele), dar asta nu inseamna ca se si lasa dominati. In general cei castrati la varste mai mici au o agresivitate mai scazuta decat "media" dar in cazul celor castrati la maturitate (sa zicem peste 3 ani) isi cam pastreaza caracterul si printre ei se gasesc si exemplare foarte dominante.
In cazul tau probabil tanarul mascul a simtit ca tasu miroase "ciudat" si cum e adolescent rebel instinctele ii spun ca ar trebui sa-l domine. Faptul ca o face doar in prezenta voastra poate indica ca nu e inca sigur pe el ca-l poate dovedi pe masculul adult si se bazeaza pe suportul vostru. Poate fi si varianta cu pazirea resurselor (atentia voastra) sau un mix intre ele.

#59
hagesor

hagesor

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 18.03.2023

Vizualizare mesajbinox, pe 29 februarie 2024 - 19:08, a scris:

Din cate am observat eu, masculii castrati emit un miros care-i cam invita pe alti caini sa-i domine(inclusiv pe femele), dar asta nu inseamna ca se si lasa dominati. In general cei castrati la varste mai mici au o agresivitate mai scazuta decat "media" dar in cazul celor castrati la maturitate (sa zicem peste 3 ani) isi cam pastreaza caracterul si printre ei se gasesc si exemplare foarte dominante.
In cazul tau probabil tanarul mascul a simtit ca tasu miroase "ciudat" si cum e adolescent rebel instinctele ii spun ca ar trebui sa-l domine. Faptul ca o face doar in prezenta voastra poate indica ca nu e inca sigur pe el ca-l poate dovedi pe masculul adult si se bazeaza pe suportul vostru. Poate fi si varianta cu pazirea resurselor (atentia voastra) sau un mix intre ele.
cred ca ai dreptate,iam separat,dar cand se vad incepe maraiturile.cred ca caracterul nu si-l schimba.tatal nu mai vede bine,dar nu se lasa batut.

#60
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View Postbinox, on 29 februarie 2024 - 19:08, said:

Din cate am observat eu, masculii castrati emit un miros care...

'aidi bre, las-o moale... :(

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate