Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Caini agresivi - sfaturi, va rog!

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#19
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

De mult timp am braci germani (cu par scurt).

Haita nu poate avea decat un singur leader iar acesta nu are voie sa fie unul dintre caini. Deci ori tu, ori altcineva din casa trebuie sa isi asume rolul asta.

Altfel, in lipsa acestui leader pe care sa il accepte, cainii (mai ales masculii) se vor lupta intre ei pentru dominanta pentru ca pe tine te vad doar un simplu membru al haitei.

#20
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Metisii nu au treaba ca pedigree-ul - poti cere la Asociatia Chinologica adeverinta daca vrei sa stii care e gena dominanta... Politia oricum o sa-ti dea amenda sau deschidere dosar penal (functie de caz) si asa macar o sa poti contesta in instanta (politistii sunt paraleli cu chinologia) Posted Image

Edited by GlCA_Contras, 22 September 2023 - 15:58.


#21
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postbogdan_o, on 22 septembrie 2023 - 15:46, said:

Salut

De mult timp am braci germani (cu par scurt).

Haita nu poate avea decat un singur leader iar acesta nu are voie sa fie unul dintre caini. Deci ori tu, ori altcineva din casa trebuie sa isi asume rolul asta.

Altfel, in lipsa acestui leader pe care sa il accepte, cainii (mai ales masculii) se vor lupta intre ei pentru dominanta pentru ca pe tine te vad doar un simplu membru al haitei.

Tu nu citesti ce am spus? Am spus, clar!, ca stiu, ei, cine-i seful. Doar ca in aceasta instanta, izolata, eu reactionat visceral. Repet, nu stiu cati dintre cei care se mandresc cu dresajul de baza, se pot mandri ca au avut rezultate pozitive intr-o situatie similara cu cea pe care am descris-o. Nu discutam de interactiuni, de parc, intre caini. Nu discutam de comenzi repetate si verificate in conditii standard. Astea-s simple, crede-ma!
Geez ...

In alta ordine de idei, am luat, la mana, la verificat, vitelul negru (cel care a starnit lucrurile) si, spre rusinea mea, am constatat ca are o infectie nasola, la o ureche. Nu stiam de ea. Nu am idee de cand se chinuie asa Posted Image Zilele trecute am observatca avea conjunctivita. I-am tratat-o. Acum, ochii sunt curati. Banuiesc, insa, ca a fost (si este) ceva mai complex. Ma gandesc, cu optimism, ca asta o fi fost parte din "motivatia" de a-l fi ciupit, pe celalat.  La vet, cu e! Si la speranta ca lucrurile vor reveni, la normal ...

View PostGlCA_Contras, on 22 septembrie 2023 - 15:57, said:

[...] Politia oricum o sa-ti dea amenda sau deschidere dosar penal (functie de caz) si asa macar o sa poti contesta in instanta (politistii sunt paraleli cu chinologia) Posted Image

De ce?
Cred ca te uiti la alt film ...

Edited by DIY, 22 September 2023 - 16:28.


#22
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023

View PostGlCA_Contras, on 22 septembrie 2023 - 15:57, said:

Metisii nu au treaba ca pedigree-ul - poti cere la Asociatia Chinologica adeverinta daca vrei sa stii care e gena dominanta... Politia oricum o sa-ti dea amenda...(politistii sunt paraleli cu chinologia) Posted Image


#23
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,595
  • Înscris: 11.03.2006
Sunt 2 masculi si fiecare vrea sa fie sef. Castrarea ajuta si ea in timp. S-ar putea sa fi influentat si infectia aia si agitatia cu ursii. Pot sa se mai incaiere pana se decid care e mai tare. Imi pare rau ca v-ati luat-o si voi, data viitoare stropiti-i cu apa. O galeata aruncata peste ei (doar apa, evident), sau apa minerala dintr-o sticla scuturata bine. Nu prea va ajuta faptul ca sunt mari, adica e greu sa-i tineti in frau, fizic. Nici faptul ca ii tineti despartiti nu stiu cat ajuta, se dezobisnuiesc unul de altul si cand se intalnesc din nou, sunt sanse mai mari sa se bata.
Trebuie sa va stie de sefi, ceea ce e diferit de faptul ca vor sa va intre in gratii. Poate ar fi bine sa va sfatuiasca un dresor, dupa ce vede efectiv cum se poarta cainii. In ce zona vreti dresor?

Crescatoarea de airedali terrieri de unde mi-am luat cainele ii tinea liberi pe toti. Pentru terrieri, bataia e esenta si farmecul vietii. Pentru ca atunci cand se isca o incaierare, ea navalea acolo si impartea bete in dreapta si in stanga, se obisnuisera sa se bata in liniste.Posted Image Doar il vedea pe unul sau altul cu capul umflat.

Edited by cumparator, 22 September 2023 - 16:55.


#24
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View PostDIY, on 22 septembrie 2023 - 16:25, said:

Tu nu citesti ce am spus? Am spus, clar!, ca stiu, ei, cine-i seful. Doar ca in aceasta instanta, izolata, eu reactionat visceral. Repet, nu stiu cati dintre cei care se mandresc cu dresajul de baza, se pot mandri ca au avut rezultate pozitive intr-o situatie similara cu cea pe care am descris-o. Nu discutam de interactiuni, de parc, intre caini. Nu discutam de comenzi repetate si verificate in conditii standard. Astea-s simple, crede-ma!
Geez ...

In alta ordine de idei, am luat, la mana, la verificat, vitelul negru (cel care a starnit lucrurile) si, spre rusinea mea, am constatat ca are o infectie nasola, la o ureche. Nu stiam de ea. Nu am idee de cand se chinuie asa Posted Image Zilele trecute am observatca avea conjunctivita. I-am tratat-o. Acum, ochii sunt curati. Banuiesc, insa, ca a fost (si este) ceva mai complex. Ma gandesc, cu optimism, ca asta o fi fost parte din "motivatia" de a-l fi ciupit, pe celalat.  La vet, cu e! Si la speranta ca lucrurile vor reveni, la normal ...



De ce?
Cred ca te uiti la alt film ...
Daca al tau caine musca pe cineva (chiar si pe tine) si nu e inregistrat conform legii nu se rezuma totul la o amenda... se face si un dosar penal. :(

#25
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postcumparator, on 22 septembrie 2023 - 16:54, said:

Sunt 2 masculi si fiecare vrea sa fie sef. Castrarea ajuta si ea in timp. S-ar putea sa fi influentat si infectia aia si agitatia cu ursii. Pot sa se mai incaiere pana se decid care e mai tare. Imi pare rau ca v-ati luat-o si voi, data viitoare stropiti-i cu apa. O galeata aruncata peste ei (doar apa, evident), sau apa minerala dintr-o sticla scuturata bine. Nu prea va ajuta faptul ca sunt mari, adica e greu sa-i tineti in frau, fizic. Nici faptul ca ii tineti despartiti nu stiu cat ajuta, se dezobisnuiesc unul de altul si cand se intalnesc din nou, sunt sanse mai mari sa se bata.

Stropitul cu apa nu are efect la câini întărâtați. Și eu am doi care nu se impaca. Schnauzerul e capul răutăților, il tot provoacă pe metisul de … cred ca rott cu teckel. Am despărțit curtea in doua și stau separați. Schnauzerul l-a atacat și pe setter dar nu i-a mers: cu o mișcare fulgerătoare l-a pus cu cracii in sus și l-a imobilizat. Schnauzerul se impaca foarte bine cu cateaua dar când vine vorba de masculi se schimba treaba.

#26
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,595
  • Înscris: 11.03.2006
Apa are efect si e o solutie simpla ca sa nu trebuiasca sa pui mana pe ei. Poti sa mai ai o sticla de apa cu ceva otet sau spray cu piper. Ultimul e mai practic ca poti sa il ai cu tine mereu, dar afecteaza mai mult cainii. Mi s-a intamplat cam de 100 de ori ca alt caine sa il atace pe al meu, in lesa, pe strada sau in parc, eu sa ma chinui sa-i despart si celalat stapan sa stea sa se uite ca prostu.
Tu cum ii desparti?

#27
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
colega, e nașpa situația...
dacă, deja, al 3-lea l-a căpăcit pe al 2-lea - de acum încolo, la cea mai mică provocare (reală sau imaginară), bătăia va fi însângerată... :(
tu l-ai asemănat pe cel cu mușchi și fălci cu o rasă de extremă ferocitate - și l-ai văzut și-n acțiune!

după încă 3...4 incidente vei rămâne cu doar 2 câini... :(

ți-o fi greu, dar ai greșit alăturând 2 câini mari fără să le cunoști afinitățile
nu greși în continuare ținându-i pe ambii în continuare...

am citi că urșii vă dau târcoale, dar soluția este ca lângă câini maturi să aduci puiandrii, altfel iese cu sfârtecări...

#28
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcumparator, on 22 septembrie 2023 - 16:54, said:

Sunt 2 masculi si fiecare vrea sa fie sef. Castrarea ajuta si ea in timp. S-ar putea sa fi influentat si infectia aia si agitatia cu ursii. Pot sa se mai incaiere pana se decid care e mai tare. Imi pare rau ca v-ati luat-o si voi, data viitoare stropiti-i cu apa. O galeata aruncata peste ei (doar apa, evident), sau apa minerala dintr-o sticla scuturata bine. Nu prea va ajuta faptul ca sunt mari, adica e greu sa-i tineti in frau, fizic. Nici faptul ca ii tineti despartiti nu stiu cat ajuta, se dezobisnuiesc unul de altul si cand se intalnesc din nou, sunt sanse mai mari sa se bata.
Trebuie sa va stie de sefi, ceea ce e diferit de faptul ca vor sa va intre in gratii. Poate ar fi bine sa va sfatuiasca un dresor, dupa ce vede efectiv cum se poarta cainii. In ce zona vreti dresor?

Posted Image Posted Image

Discutam cu un prieten, care are doi blanosi; masculi, necastrati. Se bat cam o data pe saptamana, ocazie cu care se schimba sefia. Se trece stafeta, de la unul, la altul. O situatie ... deloc ca la carte ...

Da, cand s-au incaierat, m-am reprezit spre furtun; evident, era un pic cam departe. Asa ca ei au hotarat, pe cont propriu, sa inceteze. Cu alte cuvinte, interventia noastra a fost cam zero, din punctul asta de vedere.

Dupa cum spuneam, nu am/au treaba cu comezile, de baza. Nici nu am facut vreo armata, cu ei. Nu m-a interesat, fiindca mi-am raportat eforturile si la stilul de viata, de aici.  Deci, cu comenzile de baza, sunt ok. Asculta, reactioneaza, etc. Singurele momente in care le prierd atentia sunt cele in care ursul vine pe la gard. Si momentul pomenit, aici.

View Postcumparator, on 22 septembrie 2023 - 16:54, said:

Crescatoarea de airedali terrieri de unde mi-am luat cainele ii tinea liberi pe toti. Pentru terrieri, bataia e esenta si farmecul vietii. Pentru ca atunci cand se isca o incaierare, ea navalea acolo si impartea bete in dreapta si in stanga, se obisnuisera sa se bata in liniste.Posted Image Doar il vedea pe unul sau altul cu capul umflat.

Hai, ca m-am distrat copios! Posted Image Posted Image

Update: armistitiu. A treia zi de cand sunt, din nou, liberi, in curte. Au revenit la comportamentul uzual. Fingers crossed!
De discutat, vreau sa discut, oricum, cu un dresor.
Nu am ajuns, cu vitelul, la vet. Nu ne-a putut primi fiindca era foare aglomerat. Asa ca l-am curatat eu, cum am putut. Se simte mult mai bine si se vede! Nu mai e irascibil.

Multumesc!

#29
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Cred ca din cauza infectiei la ureche era agresiv, se simtea vulnerabil. Ai mei s-au incaierat o singura data si nu am reusit sa-i despart cu apa. I-am luat de zgarda pe fiecare si i-am tinut despartiti pana s-au calmat.Dar sunt caini de talie medie, schnauzerul are 50cm si 20 kg iar maidanezul vreo 40-45cm si 30 kg. După vreo 2 zile observ ca maidanezul era umflat dupa ureche si cand ma uit cu atentie, vad ca avea infecție de la muscatura. După faza asta i-am pus in zone separate ale curtii ca sa nu am surpriza cand nu sunt acasa.
Culmea este ca schnauzerul e cel mai obedient dintre toti si totusi cand e intaratat isi pierde uzul ratiunii.

Edited by Freddy12, 25 September 2023 - 10:01.


#30
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View PostFreddy12, on 25 septembrie 2023 - 09:59, said:

Cred ca din cauza infectiei la ureche era agresiv, se simtea vulnerabil. [...]

Asta sper si eu. Cu vreo doua zile, inainte de incident, am observat ca avea conjunctivita. Cum nu cred in coincidente, presupun ca, de fapt, avea o infectie mai ... cuprinzatoare; doar ca n-am observat eu si chestia cu urechea.

#31
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
I-ai dat antibiotic? Dacă -nu, exista riscul sa recidiveze. Eu i-am dat timp de o săptămâna amoxicilina după ce l-am stors și curatat de puroi.

#32
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Da, i-am dat. Adica, am inceput. Am, in casa, ceva antibiotice, de baza. Asa e cand vetul e la 100km distanta. Multumesc!

Azi noapte, a venit cerbul, in padurea din spatele casei. Catelu' n-a mai avut nici o suferinta. A latrat, toata noaptea, printre copaci. Pare-se ca se simte bine :)

Edited by DIY, 26 September 2023 - 08:40.


#33
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,361
  • Înscris: 03.08.2004
Cea mai simpla solutie pentru despartit este sa-i tragi de coada dar trebuiesc doi pentru asta.

#34
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostDIY, on 22 septembrie 2023 - 10:38, said:

Cel de-al treilea caine a acceptat "sefia" celui de-al doilea si, ori de cate ori era cazul, se lasa la pamant, cu burta-n sus. Pana aici, totul ok. In rest, da din coada, in permanenta, si e foarte fericit ca este aici.

Asta nu este ok, cum zici tu. O joacă sănătoasă este când ambii câini exprimă, pe rând, acest comportament. Se pune unul la pământ, pe urmă și celălalt. Faptul că unul este constant submisiv, nu e ok.

View PostDIY, on 22 septembrie 2023 - 12:42, said:

"Metisul" de maidanez este cel care il provoaca pe cel de Presa. Nu cred ca e cane Corso fiindca e mult mai mic si e maro, tigrat. In fine, asta n-are asa de mare importanta.

Limbajul corporal al câinilor să știi că poate fi extraordinar de complex. Că ți se pare că unul îl provoacă pe celălalt, în realitate, poate fi fix invers, celălalt să se exprime într-un mod în care-l invită pe celălalt, dar nu-ți dai seama, pentru că semnalele nu sunt mereu evidente. Nu trebuie neapărat să se urce un câine pe celălalt ca să-i spună că are ceva de împărțit, o poate face doar din priviri, sau alte semnale.


Privitor la problema ta. Când iei un câine nou acasă, nu îți va arăta niciodată, din prima, caracterul lui adevărat. Va face asta treptat. La început poate fi foarte prietenos, că știe că-i dai mâncare, dar el poate fi un câine de-a dreptul tâmpit. Și te poți trezi, peste trei luni, că nu e deloc câinele ăla drăgăstos pe care l-ai luat tu de pe stradă.
Cred că ai greșit că ai luat ultimul cățel. Pe lângă asta, vorbim de niște căței foarte mari, solizi, care pot face daune unii altora.


Dacă vrei neapărat să-i ții, eu îți propun să găsești cumva să faci un țarc. Castrarea este la mintea cocoșului, necesară (chiar impusă de legislație). Și să începi cu puțin lucru mental zilnic, dresaj de bază cu fiecare, separat, și plimbări cu amândoi, împreună, eventual cu botniță, dacă simți că e nevoie. În timpul plimbării, câinii crează o legătură pe care nu o formează dacă-i lași liberi, în curte. Faptul că trebuie să meargă în tandem, că trebuie să vadă cum merge unul, cum merge celălalt, îi ajută.


În curtea ta, câinii nu formează haite. Nu au un obiectiv de a vâna, de a obține resurse, cum au maidanezii, au burțile pline, încep să facă tâmpenii că au un instinct să facă asta, să protejeze resurse, să dispute anumite lucruri, dar nu o lua că unul e șeful, altul e subordonatul, că lucrurile nu funcționează așa. Într-o relație sănătoasă între doi câini, nu există unul mai sus decât celălalt.
Când unul se pune cu burta în sus față de celălalt, nu o face să-i arate "tu ești șefu'", o face din frică. Iar frica aia poate foarte repede să se transforme în agresiune. Că asta s-a și întâmplat. Ultimul pe care l-ai adus a fost temător, că e un loc nou, dar a hotărât să riposteze când a fost corectat. Și a făcut-o odată, o s-o mai facă și pe viitor, dacă are ocazia. Și cu cât devine mai confortabil în curtea aia care e încă nouă pentru el, cu atât va fi și mai încrezător și tupeist.

#35
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 17.02.2008

Quote

Asta nu este ok, cum zici tu
Ar putea fi ok sau nu, depinde foarte mult de caracterul acelor caini.
Daca unul este dominant inascut si celalalt il recunoaste si nu incearca in niciun fel sa schimbe ierarhia pot trai impreuna fericiti fara nici o problema.
In cele mai multe cazuri cainele dominant nu il va ataca sau provoca pe cel supus pentru ca nu are nevoie.
Situatia mai periculoasa e cand cel dominant nu e foarte sigur pe el, iar cel initial supus incepe sa-i simta slabiciunea si incearca sa rastoarne ierarhia.
Problemele cele mai mari apar cand masculii cu nivel apropiat de dominare se incaiera frecvent pentru a-si stabili ierarhia. Cand nici unul nu cedeaza apar ranile grave.

#36
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Nu apare nici o rană dacă tu esti șeful acolo si le bagi la amândoi în căpățâni chestia asta .

La tine nu mârâie niciunul, ca i gasesc toți dracii pe amandoi daca fac asta, iar când ii prinzi ca o dau din joacă în bătaie ii pui sa stea smirnă si sa priceapă ca daca mai fac asta o belesc.

Sau tu crezi ca ciobanii care au 5-6 caini fac cursuri avansate de dresaj cu ei ?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate