Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Router 4g puternic

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 26.11.2006
Salutare! Am un router Huawei b525 cu un card digi insa nu stiu ce are caci merge bine cateva ore (peste 20mb download) apoi ma trezesc ca nu mai merge decat cu 0.5 si ii dau un restart si iar mai merge cateva ore si din nou face figuri. Mai am si un Huawei b310 si cu ala nu am probleme (au aceleasi setari, difera doar ip range). M-am gandit sa iau altul dar as vrea sa aiba semnal puternic caci am un comutator wifi la pompa din gradina la 80m si vreau sa duca semnalul pana acolo. Puteti sa ma ajutati cu o idee de router bun la ce am eu nevoie?
Multumesc!
PS As lua tot b525 dar mi-e teama ca nu-i defect al meu, poate, mai nou, au ele o problema cu digi.
Iar Huawei B310 nu are semnal asa puternic.

#2
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Cred ca e mai simplu sa extinzi semnalul wifi.

#3
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 26.11.2006

View Postpasilla, on 19 septembrie 2023 - 21:39, said:

Cred ca e mai simplu sa extinzi semnalul wifi.
Pai tot trebuie sa iau altul caci asta da rateuri dese. TP-LINK Archer MR500 ar fi ok?

#4
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
80 de metri e cam mult pentru semnal wifi. Chiar daca pui un router mai puternic, care sa poata trimite semnal pe aceasta distanta, esti sigur ca, la randul sau, comutatorul bate 80 de metri, sa poata trimite semnal spre router?

Edited by strongsss, 19 September 2023 - 22:22.


#5
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,832
  • Înscris: 30.08.2006
Acel B525 care zici ca ti-a functionat pe o range de 80m, a avut performante de top chiar si pentru un router scump pe cablu. Sa trimita un semnal cu viteza maxima de 25mb/s si sa fie receptionat la 80m de releul wifi e un record. In plus acel releu wifi cu antenuta lui trebuia sa reuseasca sa se conecteze la modemul 4G. Iti recomand sa gasesti un modem identic ca nu cred ca TP-Link poate emite atat de puternic si sa aibe o sensibilitate la receptie asa de mare ca Huawei.

In mod normal se foloseste un acces point cu antena directionala ca sa prinda semnalul cutiutei wifi dar daca ai reusit doar cu B525, ramai tot pe acest model.
Sunt curios si ce releu wifi ai acolo. Am si eu un B310 care imi dadea semnal intr-un loc unde telefoanele nu mergeau dar range-ul era limitat doar la 10m de usa camerei.

Edited by Leo2006, 19 September 2023 - 22:30.


#6
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,832
  • Înscris: 30.08.2006
Eu scoteam 0,1mb/s cu telefonul indiferent de operator si 30mb/s cu B310. 30mb/s obtineam si cu telefonul afara in strada. Trebuie sa se tina cont ca releul smart stie doar de 2.4Ghz si asta e tot. La parinti am un mesh dar la 80m de casa nu prind nici un semnal.

Edited by Leo2006, 19 September 2023 - 22:46.


#7
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 26.11.2006
Oare sa fie defect routerul? Cand il apuca nebuneala si vreau sa ma conectez prin aplicatie la el sa-l restartez, imi da eroare si dupa cateva incercari reusesc. Uneori trebuie sa-l scot din priza ca sa-si revina. I-am dat si reset dar tot se blocheaza dupa cateva ore.
Comutatorul e Sonoff basic, foarte eficient si puternic.

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Eu nu inteleg de ce toata lumea cand se gandeste la imbunatatirea unei retele - se gandeste sa cumere un Router nou, sau sa mai ia unul pe langa cel existent.

Daca e defect sau nu face fata la zecile de utilizatori, poate.
Altfel.. extinzi reteaua - solutii Mesh, AP-uri, etc...

De multe ori iesi mai ieftin decat cumparand alt router, pe care nu il folosesti ca router.

#9
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postjohnnydanut, on 20 septembrie 2023 - 08:46, said:

Comutatorul e Sonoff basic, foarte eficient si puternic.

Posted Image Posted Image Posted Image

#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Legat de semnal puternic... Cam cu cate e mai nou, semnalul e mai slab.
Din ce mai e pe piata doar cele in banda AC mai au semnal mai puternic. AX-urile sunt mai slabe.
SI evident AC-uriel sunt mai slabe decat N-urile si asa mai departe.

#11
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,832
  • Înscris: 30.08.2006
Releul asta wifi se conecteaza la un server prin intermediul caruia il poti accesa de oriunde. Tot ce e necesar este ca releul sa se conecteze la modem. Il folosesti pe B310 dar il pozitionezi langa releu. Asta e varianta fara costuri.

Mai exista si solutia unui releu 4G care face acelasi lucru dar e compact si relativ ieftin comparat cu un modem 4G si un releu wifi.

Edited by Leo2006, 20 September 2023 - 09:19.


#12
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 26.11.2006

View Posteiffel, on 20 septembrie 2023 - 09:01, said:

Eu nu inteleg de ce toata lumea cand se gandeste la imbunatatirea unei retele - se gandeste sa cumere un Router nou, sau sa mai ia unul pe langa cel existent.

Daca e defect sau nu face fata la zecile de utilizatori, poate.
Altfel.. extinzi reteaua - solutii Mesh, AP-uri, etc...

De multe ori iesi mai ieftin decat cumparand alt router, pe care nu il folosesti ca router.
Pai eram prea multumit de ce am si n-as lua altul doar pentru a extinde si mai mult reteaua. Momentan inca pot controla cu el chiar si sonoff-ul de la 80m doar ca nu mai are viteza pe net si se blocheaza. Mai am un B310 pe care am alt card insa am nevoie de ambele pentru ca am consum mare de internet si nu e suficient doar un abonament.
Tocmai de aceea intrebasem daca poate fi defect hardware sau software (setari) ca sa nu dau banii pe altul si daca chiar trebuia sa iau altul voiam sa stiu daca exista ceva si mai puternic de atat.

View Poststrongsss, on 20 septembrie 2023 - 09:02, said:


totusi n-am inteles de ce ai ras daca o cacareaza din asta mic merge la 80m de router?

View PostLeo2006, on 20 septembrie 2023 - 09:13, said:

Releul asta wifi se conecteaza la un server prin intermediul caruia il poti accesa de oriunde. Tot ce e necesar este ca releul sa se conecteze la modem. Il folosesti pe B310 dar il pozitionezi langa releu. Asta e varianta fara costuri.

Mai exista si solutia unui releu 4G care face acelasi lucru dar e compact si relativ ieftin comparat cu un modem 4G si un releu wifi.
Stiu cum functioneaza, isi face treaba cu brio de 5 ani dar e foarte interesanta si ideea cu cel cu sim.

#13
johnnydanut

johnnydanut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 26.11.2006
Am descoperit ca daca scot NVR-ul de la camere din router, problema dispare. Acum nici nu stiu de ce-l zapaceste pe router nvr-ul si ce setari sa-i modific...

#14
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007

View Postjohnnydanut, on 20 septembrie 2023 - 10:15, said:

totusi n-am inteles de ce ai ras daca o cacareaza din asta mic merge la 80m de router?

Sonoff sunt niste chestiii proaste, foarte proaste si foarte foarte proste. chiar ieri am aruncat niste prize, la mine mergeau la un amic nu (nu reuseau sa intre in legatura cu router ZTE de la Digi). ori fi avut eu ghinion, dar am mai avut o experienta proasta cu SONOFF, asa ca out...

Edited by strongsss, 20 September 2023 - 11:27.


#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Discutia s-a mutat aici - https://forum.softpe...ceste-routerul/
Dar in final cred ca tine de Networking - cobnfigurare incorecta a routerului/retelei...

#16
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005

 eiffel, on 20 septembrie 2023 - 09:02, said:

Legat de semnal puternic... Cam cu cate e mai nou, semnalul e mai slab.
Din ce mai e pe piata doar cele in banda AC mai au semnal mai puternic. AX-urile sunt mai slabe.
SI evident AC-uriel sunt mai slabe decat N-urile si asa mai departe.
confirm si eu: un TPLINK 1043ND cu N avea cel mai puternic semnal, apoi un TPLINK cu AC avea semnal mai slab, iar apoi un TPLINK AX10 cu AX are cel mai slab semnal
toate testele le-am facut pe banda de 2.4 GHz, ca pe 5 GHz semnalul e obturat de primul perete

#17
ITChristian

ITChristian

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 145
  • Înscris: 31.12.2022
Daca viteza scade, verificati daca Digi emite pe mai multe benzi in zona, iar daca da, poate nu este nevoie sa luati alt router ci doar sa folositi optiunea band lock daca are. Plus ca daca asta e cauza, sanse mari sa nu se rezolve nici cu alt router.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate