Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Matematica vs Algoritmica din informatica

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
37 replies to this topic

#1
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.10.2017
Hey Salutare.
Deschid acest topic pentru a face pe cei noi pe acest forum sa nu-și mai pună întrebarea dacă ai nevoie de matematica pentru a programa.

In primul rand, cu toții știm ca depinde, ce vrei sa lucrezi în IT. Evident dacă faci web development, servere,sau orice fel de aplicație comerciala unde logica din spate nu i asa complexa, nu i vei avea nevoie de cine știe ce matematica.
Dacă vrei sa faci programare pe microprocesoare sau inteligenta artificiala aici ai nevoie de destule cunoștiinte.

Insa ce ar trebui sa știe un novice este ca, nu matematica pură te va ajuta ci algoritmica, acea matematica ce poate fi înțeleasă de un computer și aici e problema din punctul meu de vedere ca mulți la început de drum se sperie ca nu sunt buni la școală la matematica, când internetul ce are sute de mii de lecții de algoritmi e suficient pentru a-ți dezvolta gândirea critica și analitica.
Ce părere aveți? Are rost sa înveți matematica în limbajul ei pur și destul de abstract, sau mai util ar fi sa o lași și sa găsești, de oriunde poți algoritmi de la cei mai simpli la cei mai complex și sa încerci sa construiești tu diferite rezolvări, în funcție de aplicația pe care vrei sa o programezi?

#2
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,960
  • Înscris: 15.04.2019
Nu doar IT-ul are branches, ci si matematica. Algebră/Calcul diferențial și integral/Teoria grafurilor/Analiza complexă/Statistică/Geometrie computatională/s.a. Asadar inveti ce-ti trebuie.

#3
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Algoritmul e baza. Adica logica. Urmeaza apoi alte stiinte in functie de domeniul pentru care faci programul.

#4
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,453
  • Înscris: 10.08.2005

View Post__Dan__, on 16 septembrie 2023 - 19:48, said:

Asadar inveti ce-ti trebuie.
Iar ca sa afli ce-ti trebuie este necesar sa incerci, cu ce ai si cu ce stii.

Edited by MarianG, 16 September 2023 - 19:52.


#5
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View Postastf123, on 16 septembrie 2023 - 19:40, said:

Hey Salutare.
Deschid acest topic pentru a face pe cei noi pe acest forum sa nu-și mai pună întrebarea dacă ai nevoie de matematica pentru a programa.

..................
Ce părere aveți? Are rost sa înveți matematica în limbajul ei pur și destul de abstract, sau mai util ar fi sa o lași și sa găsești, de oriunde poți algoritmi de la cei mai simpli la cei mai complex și sa încerci sa construiești tu diferite rezolvări, în funcție de aplicația pe care vrei sa o programezi?

Hey Salutare
Dacă tot ai deschis topicul am și eu niște întrebări la care rog pe cei de pe forum să răspundă :

-are rost să faci 6 ani facultatea de medicină + 4 ani rezidențiat și să înveți o grămadă de chestii sau poți să o lași baltă și să te faci doctor pur și simplu iar când vin pacienții să cauți sfaturi și tratamente medicale oriunde găsești și să încerci să faci tu un tratament;
-are rost să faci facultatea de construcții sau de arhitectură sau să o lași baltă și cauți schițe pe oriunde sau chiar inventezi tu unele așa pur și simplu și apoi construiești ?

Și în general, are rost să înveți orice, fie că e drept, chimie, fizică etc. - când poți să faci tu ceva nou și interesant ??

Și ca să răspund la întrebarea inițiatorului - nu ai nevoie de matermatică pentru a programa, și de fapt nu ai nevoie de nimic, pur și simplu poți să te trezești într-o dimineață și să începi să programezi.
de fapt eu cred că acesta este SECRETUL programatorilor superbogați - ei nu au pierdut timpul să învețe matematică, ei nu știu nici măcat cât fac 2 + 2, ei au trecut direct la programare

#6
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Eu am impresia că tu habar nu ai ce e aia matematică, darămite un algoritm.

#7
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003
Inveti matematica in scoala pentru ca trebuie sa treci mai departe, pentru ca-ti dezvolta gandirea. Inveti si algoritmica pentru ca te lovesti de ea in cariera de programator.

Edited by neagu_laurentiu, 16 September 2023 - 19:59.


#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Nu ai neaparat nevoie de integrale ca sa fii programator. In schimb, s-ar putea sa ai nevoie de chimie, biologie, psihologie, sau mai stiu eu ce.

#9
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,559
  • Înscris: 06.03.2016

View Postastf123, on 16 septembrie 2023 - 19:40, said:

Dacă vrei sa faci programare pe microprocesoare sau inteligenta artificiala aici ai nevoie de destule cunoștiinte.
De matematica? Nu.
La fel si aici, totul se imparte in mai multe ramuri. Sunt aplicatii specifice la care ai nevoie de matematica, dar nu te forteaza nimeni sa te bagi pe asa ceva.

Pentru AI poti folosi modele, software, etc. construit de altii, pe care le incorporezi in proiectul sau serviciul tau.

#10
Soulstream

Soulstream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,027
  • Înscris: 03.02.2014
in 11 ani de cariera, nu prea am folosit matematica mai sus de clasa a 10-a. Pe aria mea, nu am avut niciodata nevoie de analiza matematica.

Sa fiu sincer, si algoritmica aia mai avansata pe care o evzi prin probleme de interviuri nu e chiar atat de folosita. In 11 ani, pe un singur proiect am avut nevoie sa folosesc ceva legat de teoria grafurilor (si am cautat pe net care e algoritmul), programare dynamica si greedy, iar destul de rar etc.

Smecheria cu astfel de cunostinte nu e ca le folosesti des, ci sa stii ce ar trebui sa faci cand se iveste ocazia sa le folosesti.

#11
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,047
  • Înscris: 30.11.2021
De ce faceti ceva simplu sa para complicat?

Problema o reprezinta cei care fac continut pe youtube si spun ca nu iti trebuie matematica sa poti programa. Din categoria... se gandeste careva care asociaza matematica cu adunare, scadere si inmultire.
Oricum incepi ca Junior.
Colegul de mai sus scrie cateva cuvinte si se asteapta ca majoritatea sa priceapa la ce se refera, cand eu sunt sincer si o zic ca majoritatea nu inteleg ce tocmai a scris, ca matematica era materia aia la care ori te pricepeai, invatai, ori te interesa nota de trecere.

Initiator: Intelegi ce zice aici: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/x0_ZY22Oulw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sansele sunt sa zambesti si sa iti dai seama ca nu este pentru tine.

Discutia nu este sa poti cauta pe google, discutia este sa poti cauta documentatia si sa o aplici intr-un timp util.

Conteaza daca ai pe cineva in domeniu sa te ajute, singur, si fiind elev de nota 5 la matematica care nu mai tine nimic din ce a invatat peste inmultire si impartire :D Probabil sunt alte joburi mai potrivite.

#12
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.10.2017

View Postspider8, on 16 septembrie 2023 - 19:56, said:


Hey Salutare
Dacă tot ai deschis topicul am și eu niște întrebări la care rog pe cei de pe forum să răspundă :

-are rost să faci 6 ani facultatea de medicină + 4 ani rezidențiat și să înveți o grămadă de chestii sau poți să o lași baltă și să te faci doctor pur și simplu iar când vin pacienții să cauți sfaturi și tratamente medicale oriunde găsești și să încerci să faci tu un tratament;
-are rost să faci facultatea de construcții sau de arhitectură sau să o lași baltă și cauți schițe pe oriunde sau chiar inventezi tu unele așa pur și simplu și apoi construiești ?

Și în general, are rost să înveți orice, fie că e drept, chimie, fizică etc. - când poți să faci tu ceva nou și interesant ??

Și ca să răspund la întrebarea inițiatorului - nu ai nevoie de matermatică pentru a programa, și de fapt nu ai nevoie de nimic, pur și simplu poți să te trezești într-o dimineață și să începi să programezi.
de fapt eu cred că acesta este SECRETUL programatorilor superbogați - ei nu au pierdut timpul să învețe matematică, ei nu știu nici măcat cât fac 2 + 2, ei au trecut direct la programare

Intelesasi totul si nimic din ce scrisai.
Eu vorbeam ca in loc sa inveti aiurea matematica pura,mai bine inveti algoritmica(adica matematica sub forma de pseudocod sau matematica pusa deja intr un limbaj de programare).N-ai nevoie sa fi bun la materia MATEMATICA,ca sa ajungi programator,trebuie sa fi bun la matematica scrisa sub forma de algoritm ,iar aia e diferita ca limbaj si ca inteles de matematica pura.Acum ai inteles????)))))))))))))

#13
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,047
  • Înscris: 30.11.2021
Mai exact ce zici "sa nu fii bun la matematica'? Este 4.5/5 sa treci clasa?
Ce varsta etc...

Esti anonim asa ca poti raspunde si intreba sincer.

Programarea asta de o discuta youtuberi este diferita. Da, sunt treburi care se pot invata, au logica.
Poti invata treburi de baza si intreband pe forumuri.

Ca depinde ce te-au angajat cei de acolo sa faci.

coding vs programming vs scripting

#14
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Algoritmica presupune capacitate de abstractizare, capacitatea de abstractizare presupune ca ai ...ceva notiuni de matematica, ne invartim in jurul cozii.

Cauta o carte de algoritmica, vezi si tu ce gasesti pe acolo.

Te impiedici in cuvintele tale. Cati ani ai?

Edited by iulian_1976, 16 September 2023 - 22:18.


#15
_bcristian_

_bcristian_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,569
  • Înscris: 31.12.2006

View Postastf123, on 16 septembrie 2023 - 19:40, said:

Hey Salutare.

Ce părere aveți? Are rost sa înveți matematica în limbajul ei pur și destul de abstract, sau mai util ar fi sa o lași și sa găsești, de oriunde poți algoritmi de la cei mai simpli la cei mai complex și sa încerci sa construiești tu diferite rezolvări, în funcție de aplicația pe care vrei sa o programezi?

Salutare.
Este foarte probabil ca nu vei avea nevoie de formalismul matematic.
Dar, daca vrei sa fii bun, vei constata (posibil nu acum, ci peste ani) ca de fapt nu-i un efort prea mare, e doar o sintaxa.

#16
astf123

astf123

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 11.10.2017

View Postiulian_1976, on 16 septembrie 2023 - 22:17, said:

Algoritmica presupune capacitate de abstractizare, capacitatea de abstractizare presupune ca ai ...ceva notiuni de matematica, ne invartim in jurul cozii.

Cauta o carte de algoritmica, vezi si tu ce gasesti pe acolo.

Te impiedici in cuvintele tale. Cati ani ai?

Algoritmica presupune capacitatea de abstractizare->)))

Domnule drag, e atât de simplu ce am zis, ma mai repet nu ai nevoie de matematica ci de algoritmica.

Pe scurt de ce sa ma chinui sa învăț matematica în limbajul ei pur, când o pot învață algoritmica de pe internet.

Sub o alta forma(mai simplu de atât, nici ca se poate explica), matematica din școală e inutila, cea din algoritmi e utila. Eu nu sunt împotriva matematicii, dar pe ea sa o înveți logic folosind un limbaj  de programare, nu făcând exerciții ca la școală.

#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,453
  • Înscris: 10.08.2005

View Postastf123, on 17 septembrie 2023 - 08:56, said:

Pe scurt de ce sa ma chinui sa învăț matematica în limbajul ei pur, când o pot învață algoritmica de pe internet.
Pentru ca merita sa inveti. Orice, cat timp inveti si nu tocesti mecanic: " a si b sunt ... "

Uite o problema aparuta recent pe forum
De ce algorimi zici tu ca ai nevoie sa o rezolvi ?
https://forum.softpe.../#entry30238928

Edited by MarianG, 17 September 2023 - 09:54.


#18
Eekstein

Eekstein

    White Supremacist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,056
  • Înscris: 28.10.2016
Matematica se memoreaza. La informatica mai si gandesti una alta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate