Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip
 Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat
 bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard
 Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa
 

Facturi prosumator Hidroelectrica...

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
SoftFarmer

SoftFarmer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.04.2023

View Postcamsonat, on 18 septembrie 2023 - 08:04, said:


Si ce sa vezi? Ajung acolo si constata ca au facut o prostie extrema si de rusine nu se intorc cu coada intre picioare ca rad tovarasii de sprit de ei. Nu e paradis nicaieri, peste tot sunt rahaturi. Ba prin sanatate, ba prin servicii, ba pe social... Vorbesc din ce povestesc cei care au demnitatea sa recunoasca ca au gresit si s-au intors aici.
Revenind pe subiect, sunt in aceasi situatie ca initiatorul dar sub nici o forma nu reusesc sa gasesc un motiv sa ma plang.
Off-topic...Posibil sa povestesti cu foarte putini, eventual cu unii zilieri. Am peste 10 ani, fara pauze, in doua tari europene. Cu pauze, vreo 17. Una in sud, una in nord. Nivelul educatiei, respect fata de cetatean, e mult, mult mai bine. Cand te intorci, si daca ai coada intre picioare(sa spunem ca a fost negativa experienta), dupa o luna se ridica fara probleme. Foarte multi dintre cei realizati aici sunt bugetari plictisiti, antreprenori combinatori pe langa politic, care baga la negru si nu respecta garantii, firme care profita de muncitori nevoiasi(respect pt procentul mic de oameni realizati fara furt si nesimtire).
Ieri spunea primarul, ca nu asfalteaza o strada de 200ml, ca nu l-au votat cei de acolo. I-am spus direct ca ar trebui sa ii fie rusine, desi nu e strada mea.
Deci nu a gresit mai nimeni ca a plecat in Vest, poate doar cei care nu au invatat nimic de acolo.
On-topic... sa nu am facturi emise de un an, sa imi ceara 5000 lei sa mute contor la limita proprietate, cu toate pregatite si platite de mine, asta e greseala , nu faptul ca am plecat si m-am intors cu peste 150k euro sa ii bag in economia locala!

#20
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 09.01.2008
Ceea ce ai scris e teribil de amuzant. Cred ca nu-ti dai seama dar te incadrezi la ce am scris eu mai sus. Adevarata provocare e sa faci 300K pana in 40 de ani aici, cinstit, legal si sa apuci si pensia. Dupa atata pribegie trebuia sa aduci aproape un milion.

#21
SoftFarmer

SoftFarmer

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 19.04.2023
Asa e, destul de amuzant; e amuzant ca multi din clasa de mijloc traiesc aici cu 12k euro pe an, ei si familia lor. De fapt pare amuzant doar pentru tine, e chiar dureros!  Pentru mine, o spun bucuros, astia au fost banii de investit, ce a ramas pe langa un trai decent. Dar vad ca aici, pe langa provocari financiare, viata e grea si in relatia cu statul.
Desigur, tu pari din alta categorie, aia de unde te poti amuza de saraci. Pardon, daca astia 5 miloane, iesiti si intorsi cu coada-ntre picioare, vin cu 1 milion fiecare, atunci poate pot sta cu tine la un spriț.
Sa ne traiti, barosanilor!

#22
alfa33

alfa33

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.02.2022
Are cineva vreo factura de la HE, unde sa apara cantitatea injectata ?
eu sunt prosumator din Iul22. Sapt trecuta am primit facturile pe Iul si Aug22.
1. Facturile sunt doar cu plus, pe curentul importat din retea
2. cei 850 kWh injectati in Aug, nu apar pe niciunde, nici macar ca si “luat la cunostinta”, ce sa vb de fact cu minus…..(adica 0,25 x 850)

am vb cu prieteni care au Enel, prosumatori, si au fact cu minus de 4,5,6 luni….

la Enel nu e tot aceasi regula ca si la HE?

#23
piratu360

piratu360

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.07.2014
Am primit eu pt sept-dec 2022. Iar acum de cand cu aplicatia, vad ca au emis si pe ianuarie 2023.

#24
alfa33

alfa33

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 15.02.2022
Ok, si ai primit cu minus ? De cand esti prosumator ?

#25
piratu360

piratu360

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 22.07.2014
Da am si cantitatea injectata pe toata perioada incepand cu sept 2022 de cand sunt prosumator la ei.

Edited by piratu360, 13 October 2023 - 16:32.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate