Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

intelligent speed assistance, Lege E.U din 2024

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#1
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,382
  • Înscris: 03.03.2016
https://www.engadget...-000007992.html

Every new car sold in the European Union will soon include anti-speeding technology known as intelligent speed assistance, or ISA. The EU regulation (part of the broader General Vehicle Safety Regulation) goes into effect today, and states that all new models and types of cars introduced to the European market must include an ISA system. The policy doesn’t apply to any new cars that are in showrooms today — at least, not yet. By July 2024, every new car sold in the EU must have a built-in anti-speeding system.

“The roll out of ISA is a huge step forward for road safety and has the potential to dramatically reduce road traffic injuries and fatalities. Car manufacturers now have the opportunity to maximise the potential ISA presents for creating safer roads for all,” said the European Commission in a press release


Cu alte cubinte, masina vede semnul cu 50 la ora automat va scadea viteza la 50 la ora indiferent de dorinta soferului, posibil ca va exista si workaround dar e de porc si nu e o idee buna,desii respect in cea mai mare parte limita de viteza

Sunt curios cum va functiona siatemul, de exemplu cand va trebuii sa accelerezi peste limita de viteza pentru evitarea unui accident

Edited by Anonymous1986, 15 September 2023 - 09:29.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
O chestie pe care oricum o au masinile moderne europene post 2020 doar ca nu e oibligatoriu sa o setezi. E pe aceeasi maneta cu cruise control de regula, ii zice speed limiter. O poti incalca la urgenta desigur dar iti piuie. Semnele se identrifica cu camera si-ti apar pe display ca "max speed". Treaba e gandita sa nu fuga din greseala mai tare decat trebuie.

Edited by andreic, 15 September 2023 - 09:33.


#3
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007
Dobitocii care clocesc astfel de tampenii s-au urcat vreodata la volan pe drumuri Europene cu o banda pe sens?
Iti dai seama ce fain e cand trebuie sa depasesti un tractor si o faci la 50km/h iar din contrasens vine unu fara limitare.

LE: m-am aruncat inainte cu manie proletara da mi-a scapat o chestie esentiala, aplicarea si setarea e in functie de cum vrea soferul.
Dar sincer o vad oricum ca un prim pas in limitarea obligatorie.

Edited by andreyvsjoker, 15 September 2023 - 09:36.


#4
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Nu depasesti daca n-ai spatiu, regula de baza.

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Cred ca doar va avertiza soferul cu privire la faptul ca a depasit viteza pe segmentul respectiv de drum. Eventual, va transmite aceste date autoritatilor pentru aplicarea de amenzi.

Un sistem automat de limitare a vitezei este imposibil de pus in practica in momentuld e fata.

Ca idee, si la pilotul automat adaptiv ai limita de viteza, dar te lasa sa te duci in sus cand vrei, insa cum ai luat piciorul de pe pedala de acceleratie, lasa viteza sa scada pana la limita setata.

Singura problema pe care o vad e ca va creste pretul masinilor, pret care e oricum foarte ridicat.

Edited by george_alexandru, 15 September 2023 - 09:36.


#6
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007

 andreic, on 15 septembrie 2023 - 09:34, said:

Nu depasesti daca n-ai spatiu, regula de baza.
Nu stiu de unde vine atitudinea asta de sofer de duminica, aveam impresia ca conduci des.
Tocmai asta e problema ca nu depasesti cand n-ai spatiu iar daca sa zicem am ajunge la situatia in care esti limitat obligatoriu va face o astfel de depasire foarte dificila si ajungi sa pierzi timp in spatele unui vehicul lent

#7
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022

 Anonymous1986, on 15 septembrie 2023 - 09:24, said:

https://www.engadget...-000007992.html

Every new car sold in the European Union will soon include anti-speeding technology known as intelligent speed assistance, or ISA. The EU regulation (part of the broader General Vehicle Safety Regulation) goes into effect today, and states that all new models and types of cars introduced to the European market must include an ISA system. The policy doesn’t apply to any new cars that are in showrooms today — at least, not yet. By July 2024, every new car sold in the EU must have a built-in anti-speeding system.

“The roll out of ISA is a huge step forward for road safety and has the potential to dramatically reduce road traffic injuries and fatalities.
.....

Sunt curios cum va functiona siatemul, de exemplu cand va trebuii sa accelerezi peste limita de viteza pentru evitarea unui accident
Viteza va fi limitată și mașinile vor merge sincron. În orașele care vor mai permite accesul automobilelor viteza va fi limitată la 30kmh iar pe autostradă la 90kmh. Peste 15 ani depășirile vor fi ceva cu totul excepțional, cel puțin pe anumite categorii de drumuri. Pe autostrăzi doar o sa păzești volanul.

#8
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 02.02.2006

 andreic, on 15 septembrie 2023 - 09:31, said:

O chestie pe care oricum o au masinile moderne europene post 2020 doar ca nu e oibligatoriu sa o setezi. E pe aceeasi maneta cu cruise control de regula, ii zice speed limiter.
Mașini moderne post 2020, zici?

”Speed limiter”, zis și ”limitator de viteză” există pe mașini de când lumea și pământul, de când există și pilotul automat (ăla clasic, fără radare&co). Adică de cel puțin 20-25 de ani.

Sistemele ISA, care există pe mașinile moderne, din ce știu, afișează în bord limita de viteză curentă, fie ea citită de pe semne sau din harta sistemului de navigație. Probabil va fi cumulată și cu avertizări mai stridente/enervante, față de mașinile actuale care ori nu avertizează deloc, ori o fac subtil. Mă îndoiesc că limitarea va fi impusă forțat, când se știe că sistemele sunt totuși imprefecte (hărțile nu sunt mereu la zi, mai ales cu limitele de viteză, inclusiv cele temporare, iar detecția semnelor poate da rateuri grave), iar strada e încă plină de mașini fără așa ceva, deci o reducere bruscă a vitezei la o limită detectată greșit poate avea coincidențe foarte nasoale.

Din partea mea, nu e panică. Cât timp sunt implementate cu cap, eu susțin orice astfel de impuneri, mai ales la debandada care e pe șoselele mioritice. :)

#9
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Daca nu ii trimite si amenda soferului e tot degeaba...

#10
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
E doar o functie de asistenta pentru cei care doresc sa respecte limitele de viteza. Nu va mai exista scuze ca nu au vazut indicatorul sau ca era atent la drum si nu a observat ca a depasit viteza legala. Pentru vitezomanii de la miezul noptii nu exista restrictii.

#11
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022

 andreyvsjoker, on 15 septembrie 2023 - 09:39, said:


Nu stiu de unde vine atitudinea asta de sofer de duminica, aveam impresia ca conduci des.
Tocmai asta e problema ca nu depasesti cand n-ai spatiu iar daca sa zicem am ajunge la situatia in care esti limitat obligatoriu va face o astfel de depasire foarte dificila si ajungi sa pierzi timp in spatele unui vehicul lent
Gândește-te la viitor, nu la prezent. In viitor automobilul va și ceva complementar transportului în comun, excepția de la regulă. Nu e un drept al omului să târâi două+ tone de metale pentru un singur fund.

#12
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007

 Leo2006, on 15 septembrie 2023 - 09:44, said:

E doar o functie de asistenta pentru cei care doresc sa respecte limitele de viteza. Nu va mai exista scuze ca nu au vazut indicatorul sau ca era atent la drum si nu a observat ca a depasit viteza legala. Pentru vitezomanii de la miezul noptii nu exista restrictii.
Da, am folosit o astfel de functie de asistenta in germania pe un rental. ACC+ speed recongnition. Masina incetinea automat la limita de viteza.
Singura problema e ca m-a costat 125Euro. 60 Euro Europcar pentru transmiterea datelor la politie si 25+40 pentru depasirea limitei de viteza.

Astea sunt singurele amenzi pentru viteza pe care le-am luat in ultimii 10 ani. Si nu pentru ca circul la limita de viteza dar sunt mai atent la asoectul asta.

 echoshoworacle, on 15 septembrie 2023 - 09:49, said:

Gândește-te la viitor, nu la prezent. In viitor automobilul va și ceva complementar transportului în comun, excepția de la regulă. Nu e un drept al omului să târâi două+ tone de metale pentru un singur fund.
Ba exact de aia platesc o caruta de taxe ca sa imi pot deplasa curul in 2 tone pe care le-am cumparat si platit.
Treaba ta daca tu vrei sa mergi cu trotineta, calul sau pe jos.

Transportul in comun nu va asigura NICIODATA nevoiele tuturor.

Edited by andreyvsjoker, 15 September 2023 - 09:56.


#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,828
  • Înscris: 30.08.2006
In viitor transportul va fi pe levitatie magnetica. Cutia de transport va fi una usoara ca motorul e chiar sina inductiva. Maglev functioneaza identic.

Edited by Leo2006, 15 September 2023 - 09:54.


#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 andreyvsjoker, on 15 septembrie 2023 - 09:39, said:

Tocmai asta e problema ca nu depasesti cand n-ai spatiu iar daca sa zicem am ajunge la situatia in care esti limitat obligatoriu va face o astfel de depasire foarte dificila si ajungi sa pierzi timp in spatele unui vehicul lent
Timpul mersului normal nu este pierdut, grabitii sunt problema nu ceilalti Posted Image Un tractor nu prea trece de 30... n-ai cum sa n-ai loc, astepti si treci cand trebuie, doar nu e coloana de bariera.

 alexcrist, on 15 septembrie 2023 - 09:43, said:

Mașini moderne post 2020, zici?
Da, cele cu camera desigur.

 alexcrist, on 15 septembrie 2023 - 09:43, said:

”Speed limiter”, zis și ”limitator de viteză” există pe mașini de când lumea și pământul, de când există și pilotul automat (ăla clasic, fără radare&co). Adică de cel puțin 20-25 de ani.
Dar nu cu camera, il setezi tu la limita si aia face... lasa ca asa locomotivele au dinalea din anii 50 Posted Image Noi vorbim de masini obisnuite low cost care fac achizitie de date din mediu folosind o camera, sau poate o sa avem si variante mai smechere gen semnalizare radio pe distanta mica in microunde si primesti in bord detaliile de viteza ale drumului real time, cum au treburile de mare viteza.

Edited by andreic, 15 September 2023 - 10:00.


#15
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,305
  • Înscris: 02.02.2006
Păi respectă denumirile corecte și atunci avem ce discuta. Limitatorul de viteză, cu denumirea asta, a existat din totdeauna și n-are a face cu nicio limită de viteză, o setezi strict cum vrei.

Subiectul de față este despre ISA, care nu are nimic a face cu limitatorul de viteză. A, că sunt unele mașini care combină ISA cu limitatorul și/sau pilotul inteligent, e altă discuție. Dar ISA în sine nu limitează viteza, doar afișează și avertizează. Și nici n-ai ce regla la el, cum ziceai tu că e pe aceeași manetă. Nu e. Sistemul e strict digital și merge de la sine, fără manete sau reglaje. Eventual există doar o setare pentru modul de avertizare pe undeva prin meniuri, nu pe manete.

Dacă facem ciorbă de termeni, ne înțelegem ca surdu cu mutu.

Edited by alexcrist, 15 September 2023 - 10:09.


#16
test_driver

test_driver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,693
  • Înscris: 30.01.2006
In Romania, pe autostrada se va circula in general cu 60 km/h pentru ca s-a lucrat acum 20 de ani si au lasat semnele de circulatie acolo.

#17
stellaris

stellaris

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 527
  • Înscris: 28.02.2022

 andreyvsjoker, on 15 septembrie 2023 - 09:39, said:

Nu stiu de unde vine atitudinea asta de sofer de duminica, aveam impresia ca conduci des.
Tocmai asta e problema ca nu depasesti cand n-ai spatiu iar daca sa zicem am ajunge la situatia in care esti limitat obligatoriu va face o astfel de depasire foarte dificila si ajungi sa pierzi timp in spatele unui vehicul lent

Nu va face dificila nici o depasire, daca faci kick-down se va dezactiva sistemul. Asa functioneaza si in prezent limitatorul de viteza...

#18
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,254
  • Înscris: 25.01.2007

 test_driver, on 15 septembrie 2023 - 10:41, said:

In Romania, pe autostrada se va circula in general cu 60 km/h pentru ca s-a lucrat acum 20 de ani si au lasat semnele de circulatie acolo.
Chiar la asta ma gandeam si nu doar in Romania. Am intalnit si in alte tari obiceiul asta.

 stellaris, on 15 septembrie 2023 - 10:43, said:

Nu va face dificila nici o depasire, daca faci kick-down se va dezactiva sistemul. Asa functioneaza si in prezent limitatorul de viteza...
Momentan. Asta e doar primul pas.
Si eu unul nu fac depasirile cu kickdown... sorry. Nu vreau sa decolez, vreau sa depasesc.
Creca ar fi fain sa ii dai kickdown la un Model S plaid sa depasesti un tractor.

Edited by andreyvsjoker, 15 September 2023 - 10:49.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate