Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Merita sa faci master in domeniul electric?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
bogdan_o

bogdan_o

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,199
  • Înscris: 05.04.2005
Salut

Cel mai important este sa te poti adapta cat mai usor. Doar daca te uiti la regnul animal iti dai repede seama ca nu supravietuit nici speciile cele mai mari, nici cele mai puternice sau mai rapide, ci cele care au fost capabile sa se adapteze cel mai repede noilor conditii.

Scoala nu inlocuieste experienta, iar experienta nu inlocuieste scoala. Cu cat ai mai mult din ambele, cu atat te poti adapta mai usor.

Cand spun cat mai mult din ambele, ma refer la modul cinstit. Ca o diploma luata pe fast forward nu valoareaza nimic, la fel cum nici experienta care se masoara doar in anii de vechime nu conteaza. Poate numai daca prinzi ceva la stat.

Eu te sfatuiesc sa urmezi masteratul.

View Postr_murphy, on 13 septembrie 2023 - 19:21, said:

a furat meserie de la altii, a trecut prin alte 2 firme (racolat, furat, dupa ce au vazut la ce-l duce mintea si pregatirea precara,bzic eu) iar acum e bine merci la o multinationala, cu un salariu mai mult decit multumitor pentru zilele noastre, iar cind le-a zis "noilor colegi" ca nu are studii in domeniul IT, s-au crucit aia. poate ca se mai si lauda putin, dar a reusit sa se faca util si mai ales dorit in citeva echipe care "se bat" pentru el.

Si acum gandeste-te cat de departe ar fi putut ajunge daca avea si studii in domeniu. Sa nu mai vorbesc de scutirea de impozit de care ar fi putut beneficia.

Edited by bogdan_o, 13 September 2023 - 19:25.


#20
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
@ initiator:
meserie o sa practici o viata, scoala o faci cand esti mai tanar si cu mintea proaspata!
cand viata o sa fie plina de joburi, familie, etc, nu mai merge!
poate acum nu e mare diferenta, dar peste 10-15-20 de ani, va fi cu certitudine o diferenta financiara! ;)

#21
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Sa zicem ca azi tocmai ai terminat masterul. Ce te astepti sa fie diferit/sa se schimbe in viata profesionala?

#22
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007

View Postdani.user, on 13 septembrie 2023 - 20:54, said:

Sa zicem ca azi tocmai ai terminat masterul. Ce te astepti sa fie diferit/sa se schimbe in viata profesionala?

De departe cel mai intelept comentariu ... bine, hai, nu azi, peste 5 ani. Singura schimbare este ca vei bifa pe un formular: studii postuniversitare. Posted Image

#23
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,994
  • Înscris: 18.12.2007
@initiator, n-ai spus cele 2 cele mai importante lucruri (din punctul meu de vedere): cata experienta pe post ai acum si ce varsta ai.
Daca deja ai ani de experienta nu vad de ce ai mai face master, nu iti aduce nimic in plus, decat eventual daca te axezi pe o alta specializare, legata tot de domeniu, ca sa poti zice ca te descurci si pe alt post. Dar nici asa nu mi-as bate capul.
Daca nu ai cine stie ce experienta, ar merita sa incerci.

#24
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View PostMihalciuc, on 13 septembrie 2023 - 13:59, said:

Buna ziua. Luand in vedere ca lucrez in domeniul de proiectare al instalatiilor electrotehnice, considerati ca m-ar ajuta un master in domeniu sau este o pierdere de timp?
La ego si probabil la salarizare.

#25
Scurthea211

Scurthea211

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,163
  • Înscris: 11.05.2018
Din pmdv un master in Romania in acelasi domeniu in care ai si studiile de licenta nu merita. Mai ales daca profesezi deja.

Eu am terminat un program de master cu nume foarte pompos, prezentat ca fiind unul cu pretentii dar care a venit nu ca o aprofundare de cunostinte ci mai mult ca o recapitulare. Nivelul si continutul informatiilor prezentate mi s-a parut acelasi cu cel de la ciclul de licenta. Nu am vazut un interes din partea profesorilor sa facem vreo aprofundare. Poate prentru colegii veniti din alte facultati o fi fost interesant. Pt mine au fost 2 ani in care nu cred ca am invatat nimic nou. Cel putin nimic pe care nu l-as fi putut citii singur daca eram interesat.

De atuci nu cred ca m-a intrebat cineva de diplima aia. Dar...daca nu il faceam atunci nu il mai faceam niciodata. Toate au timpul lor. Si sa ai examene la 30-40 de ani nu mai e acelasi lucru ca la 24.

Edited by Scurthea211, 14 September 2023 - 08:30.


#26
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Părerea mea este că masterul de astăzi este pe la nivelul de calificare al unui subinginer de pe vremuri, iar inginerii sunt doar cu numele, orice absolvent de liceu industrial comunist care a vrut să învețe meserie îi depășește de departe la cunoștințe și aptitudini.
Am văzut persoane care au terminat HTL de electronică (Hochtechnische Schule), care este de fapt nivel de calificare de inginer în Austria, și care nu sunt în stare să explice cum funcționează un MosFet sau un amplificator operațional. Iar un cod în C care depășește 20 de linii devine criptic, și cu toate astea au un loc de muncă și sunt apreciați, pt. că 90% din munca lor constă din crearea de documentație plicticoasă, care nu are legătură directă cu meseria.
Majoritatea calificărilor pe hârtie din zilele noastre sunt doar hârtie igienică, acordate de unii care sunt la fel de slab pregătiți în domeniu sau chiar mai prost decât challengerii, vedem la guvernare tot felul de imbecili cu doctorate care nu sunt în stare să se exprime cât de cât coerent nici măcar în propria limba maternă, să nu mai vorbesc de altele, străine.

Edited by mihaicozac, 14 September 2023 - 08:53.


#27
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 23.09.2010
Ce diploma de licenta ai? De obicei e bun masteratul intrun domeniu care sa-ti largeasca plaja de abilitati / competente. De exemplu, esti inginer, fa un master pe economie, pe business, pe economie in transporturi (maritime), energie offshore, etc.. Poti sa te reprofilezi in cariera, poti sa incepi afacerile tale.
In unele tari masteratul ajuta si la pozitia sociala si la salarizare (Germania, Austria). In altele conteaza ce stii sa faci.
Daca ai chef si timp, e bine sa faci un masterat.

#28
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,141
  • Înscris: 10.10.2005
Depinde ce facultate ai terminat. Daca ai terminat la Poli electrotehnica si faci master in energetica poti sa iti iei gradul 4 la ANRE , adica proiectare si executie retele de inalta tensiune.

#29
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007

View Postbogdan_o, on 13 septembrie 2023 - 19:24, said:

Si acum gandeste-te cat de departe ar fi putut ajunge daca avea si studii in domeniu.

100% de acord cu tot ce a zis bogdan_o!
As adauga... daca nu avea studii superioare, se reprofila la fel de usor?

Ne place sa glumim pe seama absolventilor, dar reusita lor depinde si de mediul in care activeaza si de sansele oferite. "Nu pune mana ca se strica", apoi te plangi ca "asta nu stie nimic" :)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate