Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Merita sa faci master in domeniul electric?

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Mihalciuc

Mihalciuc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 30.08.2019
Buna ziua. Luand in vedere ca lucrez in domeniul de proiectare al instalatiilor electrotehnice, considerati ca m-ar ajuta un master in domeniu sau este o pierdere de timp?

#2
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
In ziua de azi licenta fac toti, master sau mai sus e ce se recomanda ca sa te deosebesti de multime.

#3
roPopa

roPopa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,269
  • Înscris: 21.01.2011
Depinde ce lucrezi. Adica mai exact daca cunostintele pe care le vei dobandi sunt necesare in viitorul tau.
Daca vei avea un job "normal" in domeniu nu este necesar master.

#4
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Tine foarte mult de ceea ce vrei, daca chiar vrei sa profesezi sau nu in acest domeniu. Adevarul e ca Viitorul se bazeaza pe asa ceva, acum, Crezi ca vei reusi? Crezi ca vei fi capabil? Deoarece, in acest domeniu chiar trebuie sa sti Bazele, altfel, nu ai ce face. Teoria e Teorie, Practica e Practica.

ps. eu sunt electrician de meserie, cu scoala profesionala absolvita dar, nu tot timpul am lucrat, desi in ultimii ani lucrez in domeniu. da, poate as face ca si tine, doar pentru bani, ca in rest, nu te ajuta cu nimic, oricum, ca sa fi sef si sa zici ( teoretic e asa ) unuia care deja stie cu ce se mananca.

Edited by raducanu969, 13 September 2023 - 14:08.


#5
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,477
  • Înscris: 17.04.2006
Experienta bate la fund orice master.

#6
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
@raducanu969 Plecati de la ideea populara ca meseriasul e mai bun ca inginerul. E bine si asa, dar sigur nu ajunge unde sugera @Neaceasca85, sa aiba un atu. Sau poate da de un angajator care are aceeasi conceptie. :)

#7
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,464
  • Înscris: 15.11.2003
pe scurt : DA
E mai usor sa-l faci acum ptr ca mai tarziu nu-l vei face sigur

#8
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 11.07.2006
Eu am facut master 2 ani domeniul energetic fiind si inginer,si sincer nu ma ajuta dar nici nu ma incurca.Daca ai posibilitate si timp te sfatuiesc sa faci ca nu se stie cand o sa ai nevoie.

#9
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,490
  • Înscris: 19.03.2022

 Sef-chenko, on 13 septembrie 2023 - 14:24, said:

Experienta bate la fund orice master.
Poate insa nu strica si un master.
Experienta plus master bate la "fund" orice master. Posted Image

#10
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
Nu.
AM si fac si master in acelasi domeniu, tot inginerie, frectie!
Eu am facut master sa nu ma incalte in armata ... tu ce motiv ai avea?

#11
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Experienta e de pe bancile scolii gimnaziale, cam in orice domeniu, daca nu treci de la maturat in sus, mie poti sa imi fluturi 3 diplome de proaspat absolvent masterand ca stiu ce e electro. Diploma e buna si in alte conditii dar sa dovedesti ca meriti, apoi mai discutam.
PS eu am si sparg si betoane daca e nevoie Posted Image

Edited by crischir, 13 September 2023 - 14:42.


#12
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007

 tclau, on 13 septembrie 2023 - 14:25, said:

@raducanu969 Plecati de la ideea populara ca meseriasul e mai bun ca inginerul.

pe vremea comunistilor umbla un banc ;) care-i asemanarea dintre un caine si un inginer?
amandoi au privirea inteligenta, dar niciunul nu se poate exprima.

- eram un pusti gaozar, abea iesit de pe bancile liceului cind i-am spus unui inginer ca produsul pe care-l asamblam si nu-si pastra reglajele are un "defect de proiectare". normal ca a sarit ca ars, iar cind i-am aratat/demonstrat tot el cu gura mare ca de ce nu i-am spus pina atunci.
- aveam o sectie de matritzerie in fabrica, deja era cunoscuta zicala "vine cu proiectul lui, pleaca cu modificarile matritzerului"
- mai din zilele noastre, intr-o discutie cu un baietzas, inginer, absolvent al unei prestigioase (fara misto) academii tehnice mil .. imetrice, sectie tehnica, motoare/auto/transporturi, cind il intreb ce-i ala inox, ma intreaba candid ... aluminiu?
i-am specificat ca nu am fost vreun sef de clasa ci un mediocru sub medie, intr-un liceu industrial mai de mana a 2-a (23 august, actual d. leonida).

da, sunt niste exemple punctuale, dar doar par, pentru ca si alti colegi de-ai lui cu care am interactionat erau ... aerieni. ingineri, deh ...

#13
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023
Si acum imi aduc aminte de prin 96' cum am luat un tanar absolvent de Calculatoare si automatizari, eu ii explicam automatizari iar el teoretic ma invata calculatoare, dupa un an a reusit sa invete destule si eu la fel dar practic.
PS am o nepoata broker energie prin UK cu un sac de bani/ luna, sa "scolit" in RO cativa ani buni dupa master..

Edited by crischir, 13 September 2023 - 16:41.


#14
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,518
  • Înscris: 02.09.2006
In general, cei care ii sfatuiesc pe altii sa nu se omoare cu scoala sint tocmai cei fara prea multa scoala! daca ai n-au invatat prea mult, de ce sa o faca altii?

#15
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
@tytysor pentru ca esti mai util societatii atunci cand lucrezi, nu atunci cand pierzi vremea printr-o facultate? :)

Intr-o facultate nu acumulezi experienta, ci cunostinte - iti largesti baza de intelegere intr-un anumit domeniu.

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,034
  • Înscris: 07.11.2006

 Mihalciuc, on 13 septembrie 2023 - 13:59, said:

Buna ziua. Luand in vedere ca lucrez in domeniul de proiectare al instalatiilor electrotehnice, considerati ca m-ar ajuta un master in domeniu sau este o pierdere de timp?

Doar tu esti in stare sa raspunzi la aceasta intrebare.
Tu-ti stii limitele, tu-ti cunosti planurile de viitor. Este adevarat ca in ziua de azi, obtinerea unui master este cam...floare la ureche, fiind mai mult o modalitate capitalista de a baga bani in buzunarul profesorului/scolii. Cei care profita material, ca altceva nu cred ca are rost in Romania, ca doar nu faci master ca sa treci pe cartea de vizita acest lucru, sunt putini fata de cei care au master si-l au degeaba, adica spera ca odata si odata va da norocul si peste ei.
La locul de munca actual te-ar ajuta sa promovezi, daca asta-ti doresti? Visezi la alt loc de munca unde masterul este ceva obligatoriu? Daca nu, gandeste-te ca un master inseamna SI banii cheltuiti si timp cheltuit.

#17
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Nu categoric. Nu merita sa studiezi nimic în plus dacă nu iti aduce bani în plus.
Exemplu din familie - o sora a făcut master și doctorat în domeniul proiectării și programării pe mașini automatizate.
S-a angajat la celebra Fujikura Automotive pe post de inginer în specialitate. A stat aproape 4 ani.
Acolo a văzut ingineri cu industria alimentara propulsați pe post de șefi, fără master fără doctora, fără vechime.
A văzut ca nu merita dar a stat sa facă ceva vechime ca era proaspăta de pe bancile facultății.
De atunci a mai lucrat în 2 locuri nicăieri nu a stat mai mult de 2 ani, ca s-a deșteptat la cap.
Acum e la un nou loc de munca de 3 luni ce nu are nimic de-a face cu specialitatea - și cu toate astea este cel mai bine plătit.

Concluzii:
1. În mediul privat master/doctorat în 95% din cazuri nu iti aduce nici un ban - te poate totuși ajuta la angajare - numa sa nu zici ca ai de la Spiru Haret - dacă ai mai bine nu zice.
2. Decât sa pierzi timpul cu ele mai bine lucrează în anii aceia - vechimea și banii câștigați o sa te ajute mai mult în viață.
3. Dacă lucrezi la o companie ce are Resurse Umane linge-i în cur pe aceia ca mai mult o sa faci. Uneori merge și dacă lucrezi direct la patron.
4. Dacă crezi ca o sa lucrezi la stat fa master urmat neaparat de doctorat - la stat toate doctoratele și dacă nu sunt în specialitatea în care lucrezi se plătesc. Sau poți urma calea scurta - vorbește cu cine trebuie de la Spiru Haret sa iti de-a doctoratul direct. Multi primari cu 12 clase au sărit peste facultate și master și au luat direct doctoratul și acum primesc spor - indiferent ca este în istoria artei sau muzicologie și tu lucrezi paznic - se plătește.

#18
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,113
  • Înscris: 30.04.2007
continui cu o alta exemplificare ;) pe principiul orice cioara-si lauda puii ..
fi-miu, a facut facultatea de matketing si master in domeniu. a terminat si si-a gasit de munca la o subsidiara electronic arts ca " ctc-ist" de programe, faceam misto de el ca a invatzat o groaza ca sa se faca clicker de programe (asta am dedus din ce-mi spunea ca munceste). cred ca s-a calificat la locul de munca (ca si mine, il duce mintea dar e putoare :D ) a furat meserie de la altii, a trecut prin alte 2 firme (racolat, furat, dupa ce au vazut la ce-l duce mintea si pregatirea precara,bzic eu) iar acum e bine merci la o multinationala, cu un salariu mai mult decit multumitor pentru zilele noastre, iar cind le-a zis "noilor colegi" ca nu are studii in domeniul IT, s-au crucit aia. poate ca se mai si lauda putin, dar a reusit sa se faca util si mai ales dorit in citeva echipe care "se bat" pentru el.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate