Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Mazda Cx 5 2023 vs Hyundai Tucson 2023!

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
Fxlx

Fxlx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 20.04.2019
Salutare! Ce ati vota dacă ar fi sa cu cumpărați mâine din cele de mai sus?


Eu sunt cu Mazda CX-5 2023 MYLD hybrid. Sunt mulțumit de consum, confort... singurul lucru, mi se pare ca trage mult fundul pe serpentine 😁!

#2
pateu_98

pateu_98

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 12.11.2012
Parcai mai frumoasa Hyundai Tucson 2023

#3
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,402
  • Înscris: 30.06.2023
Hunday are seful meu si pot spune ca este super OK din orice punct de vedere. Mazda, de fel este mai Rigida ( am un prieten care are CX 30 din 2022 ) si se simte orice, pe cand cu acest Hunday, chiar este o placere. Are un aer futurist, este ceva NOU, Mazda nu prea a schimbat multe

#4
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 11.07.2006
Tucson mai futurist mai fasnet si e foarte confortabil.

#5
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,441
  • Înscris: 29.04.2008

View PostFxlx, on 13 septembrie 2023 - 12:33, said:

mi se pare ca trage mult fundul pe serpentine ��!

apasa acceleratia mai tare

#6
Fxlx

Fxlx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 20.04.2019

View Postpateu_98, on 13 septembrie 2023 - 12:51, said:

Parcai mai frumoasa Hyundai Tucson 2023

Spatele e drăguț foc " păcat de semnalizarea pusa in bara de jos" ,  e refăcută na... la Mazda as prelungi stopurile spre mijloc direct din fabrica.

View Postraducanu969, on 13 septembrie 2023 - 12:57, said:

Hunday are seful meu si pot spune ca este super OK din orice punct de vedere. Mazda, de fel este mai Rigida ( am un prieten care are CX 30 din 2022 ) si se simte orice, pe cand cu acest Hunday, chiar este o placere. Are un aer futurist, este ceva NOU, Mazda nu prea a schimbat multe

Eu am jante de 19, nu mi se pare deloc asa rigidă. Mi a plăcut mult când a apărut, m am răzgândit când au apărut problemele cu parbrizul.

View PostPhonyx, on 13 septembrie 2023 - 13:36, said:

Tucson mai futurist mai fasnet si e foarte confortabil.
Imi place zona bordului. Pana la urma chiar e drăguț. La mazda cx 5 tot pe clasic au mers

#7
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
exterior, gusturile nu se discută! :)
mie-mi plăcea Cx5..., până a apărut noul Tucson cu botul său de camion :P

interior - ambele-s spațioase și confortabile, dar bordul tucsonului e futurist!

motor?
aici n-ai zis pe care să le comparăm... :(

#8
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Gama CX cu un singur numar a fost aia buna. Apoi au adaugat un 0 si partea hibrida, au micsorat cilindreea si-au scos motoarele diesel.
Ce sa compari?
CX 30 are 1,4 benzina, CX3 are 2.0 diesel! La CX50 fata de CX5 e si mai rau. Ascutitori electrice...

Edited by adip1962, 13 September 2023 - 14:19.


#9
Fxlx

Fxlx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 20.04.2019

View Postgushpi, on 13 septembrie 2023 - 14:01, said:

exterior, gusturile nu se discută! :)
mie-mi plăcea Cx5..., până a apărut noul Tucson cu botul său de camion :P

interior - ambele-s spațioase și confortabile, dar bordul tucsonului e futurist!

motor?
aici n-ai zis pe care să le comparăm... :(

Eu am modelul Mazda CX-5 CENTRE-LINE + CONNECTIVITY &
CONVENIENCE PACK. Consum in oraș pe aglomerat " ora 12,13,14." 9.5. Consum dimineața la 6, undeva la 6.5, își face treaba si i stop ul la semafoare, bateria - modul Hybrid își face treaba. Tabla foarte rezistenta pe ea �� mulțumim stâlpișorilor montați in parcarea cu plata cea albastra. Accelerează foarte bine dacă ai liber.. La 6 dimineața are o zvâcnire bună de la stop. Senzori din oglinzi îmi plac, atenționează foarte bine dacă se apropie cineva.

TEHNIC
TIP MOTOR
Cilindree 1998 cm3
Alezaj x cursă 83.5x91.2 mm
Supape pe cilindru 4
Putere maximă 165 (121) CP (kW)
Putere maximă 6000 rpm
Cuplu maxim 213/4000 Nm/rpm
Raport de compresie 13:1
i-ELOOP Da
i-STOP Da
TRANSMISIE
Tip transmisie 6MT
Tip tracțiune 2WD

#10
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 11.07.2006

View PostFxlx, on 13 septembrie 2023 - 14:29, said:

. Senzori din oglinzi îmi plac, atenționează foarte bine dacă se apropie cineva.

Sa vezi ce misto la Tucson cand dai semnal si iti apare in bord imagine cu unghiul mort,plus atentionare oglinzi,vibrare volan,atentionare acustica.

#11
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009
Mazda CX-9Posted Image

Edited by florinellll, 13 September 2023 - 14:44.


#12
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006

View Postadip1962, on 13 septembrie 2023 - 14:18, said:

Gama CX cu un singur numar a fost aia buna. Apoi au adaugat un 0 si partea hibrida, au micsorat cilindreea si-au scos motoarele diesel.
Ce sa compari?
CX 30 are 1,4 benzina, CX3 are 2.0 diesel! La CX50 fata de CX5 e si mai rau. Ascutitori electrice...

fara suparare, confunzi masinile.

Mazda 3 vine cu 2.0 benzina , au avut in 1.5 disel la care au renuntat.
Mazda CX-30 vine DOAR cu motor de 2.0 benzina )Skyactive G sau Skyactive X...nu conteaza), nu a avut niciodata motor de 1.4
Mazda CX-5 vine cu 2.0 sau 2.5L benzina mild hybrid, sau 2.2 diesel, nu au avut niciodata sub 2L motor
Mazda CX-50 (inca nu e disponibila in EU) are doar 2.5L aspirat sau 2.5L turbo... pe piata din US , nu avut niciodata in discutie motor sub 2L
Mazda CX-60 vine cu motor de 3.3L diesel mild hibrid sau 2.5L benzina plugin hibrid, nu a avut niciodata in discutie motor mai mic de 2.5L , urmeaza sa apara un 3L si benzina :-)

Singura este Mazda 2 care are motor de 1.5L hibrid, dar masina asta nu este interesanta ptr initiator si intrebarea lui.


Tocmai ca Mazda au fost cam singurii care nu s-au alaturat curentului cu motoare mici si turbo ;-)

Daca e sa votez... Mazda CX5 cu 2.5L mild hibrid, echiparea maxima care ti-o permiti :-)

Bafta!

Edited by l_stoian79, 13 September 2023 - 15:07.


#13
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 20.06.2005
Eu votez Mazda CX5 cu 2.5L mild hibrid .

#14
Autumn_Dream

Autumn_Dream

    Vis de Toamna

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,701
  • Înscris: 09.11.2010
Mazda CX5

#15
Fxlx

Fxlx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 20.04.2019

View PostPhonyx, on 13 septembrie 2023 - 14:39, said:


Sa vezi ce misto la Tucson cand dai semnal si iti apare in bord imagine cu unghiul mort,plus atentionare oglinzi,vibrare volan,atentionare acustica.

Da... am văzut. Singurul lucru ce m a dat înapoi, e parbrizul cu probleme. Pe grupurile Facebook, au fost prea multe persoane care raportau asta... si de asta m am dus la Mazda. Nu regret mașina sub nicio forma. E primul suv pe care l conduc! Acum mi se pare mica si joasa rau Skoda Octavia 😁

View PostwolfydRg, on 13 septembrie 2023 - 15:05, said:

Eu votez Mazda CX5 cu 2.5L mild hibrid .

Nu o aveau in oferta când am plătit avansul. Cred ca ma băgăm la motor mai mare

#16
Phonyx

Phonyx

    Veteran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 11.07.2006
Uite eu am un Ford de nou masina de servici si abia are 29000km si in prima mia de km s-a fisurat parbrizul de la o pietricica minuscula,dupa care pe 5k iar o fisura,si nu vorbesc de ditamai bolovanul ca la dokker am prins din a.ea si doar un punct.La asta daca ma uit urat tot se sparge.

Ps.Acuma scuzama dar sa nu cumperi o masina ca am citit ca se sparg parbrizele e pueril, si exact asta sa fie motiv de eliminare,mai ales ca masina noua fara casco e riscant.

Edited by Phonyx, 13 September 2023 - 17:23.


#17
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,642
  • Înscris: 02.10.2009
Cx-5 nu va fi prea curand inlocuita cu modelele mai noi, se asteapta model cu ceva schimbari pentru 2025.
S-a vandut foarte bine pe piata americana, aproape oriunde te uiti prin orase mai mari vezi cel putin una pe strada sau parcare.
Masina anului cam de fiecare data cand a aparut cu ceva schimbari, no.1 la fiabilitate, materiale foarte bune la interior pentru modelele mai superioare. Nu grozava, are lipsurile ei dar este un exemplu de lucru facut bine de la inceput care a rezistat aproape neschimbat timp de aproape 10 ani. Fata de modelul nou de Tucson nu are chiar atata electronica pe ea, nu atrage tinerii care viseaza futurist sau pe cate ii intereseaza mai mult cum arata jucaria. A trecut testul timpului cum se spune si are o valoare de revanzare destul de buna.

Motorul 2.5 inseamna cel putin 20-25 CP in plus din start ceea ce face destul de mare diferenta la nevoie. Cred ca pe aici motor de 2L n-a existat decat in primul an, poate putin in al doilea (2015?), nu era destul de bun comparativ cu ceea ce ofera piata la aceasta categorie, cea mai raspandita.

Tucson e ceva mai de mult pe piata, a avut cateva schimbari mari atat la mecanica cat si la caroserie ceea ce indica faptul ca probabil modelul anterior nu mai era la fel de cerut sau “cerea” schimbarea importanta.

#18
Fxlx

Fxlx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 285
  • Înscris: 20.04.2019

View PostPhonyx, on 13 septembrie 2023 - 17:20, said:

Uite eu am un Ford de nou masina de servici si abia are 29000km si in prima mia de km s-a fisurat parbrizul de la o pietricica minuscula,dupa care pe 5k iar o fisura,si nu vorbesc de ditamai bolovanul ca la dokker am prins din a.ea si doar un punct.La asta daca ma uit urat tot se sparge.

Ps.Acuma scuzama dar sa nu cumperi o masina ca am citit ca se sparg parbrizele e pueril, si exact asta sa fie motiv de eliminare,mai ales ca masina noua fara casco e riscant.

Probabil nici nu am fost prea sigur ca o doresc... ma uitam la câteva mașini si tot cautam detalii. Uite! Am casco la Generali, dar spanac, durează 3 luni + sa aprobe dosarul banii :). Ăștia așteaptă in service sa cumpere piesa... dar ciuciu Casco. Nu as fi vrut sa mi petrec zilele înjurând la greu...

Am ajuns la Mazda si nu am auzit probleme asa multe cu ea., mai ales pe motoarele 2 benzina.

View PostRosebud09, on 13 septembrie 2023 - 17:43, said:

Cx-5 nu va fi prea curand inlocuita cu modelele mai noi, se asteapta model cu ceva schimbari pentru 2025.
S-a vandut foarte bine pe piata americana, aproape oriunde te uiti prin orase mai mari vezi cel putin una pe strada sau parcare.
Masina anului cam de fiecare data cand a aparut cu ceva schimbari, no.1 la fiabilitate, materiale foarte bune la interior pentru modelele mai superioare. Nu grozava, are lipsurile ei dar este un exemplu de lucru facut bine de la inceput care a rezistat aproape neschimbat timp de aproape 10 ani. Fata de modelul nou de Tucson nu are chiar atata electronica pe ea, nu atrage tinerii care viseaza futurist sau pe cate ii intereseaza mai mult cum arata jucaria. A trecut testul timpului cum se spune si are o valoare de revanzare destul de buna.

Motorul 2.5 inseamna cel putin 20-25 CP in plus din start ceea ce face destul de mare diferenta la nevoie. Cred ca pe aici motor de 2L n-a existat decat in primul an, poate putin in al doilea (2015?), nu era destul de bun comparativ cu ceea ce ofera piata la aceasta categorie, cea mai raspandita.

Tucson e ceva mai de mult pe piata, a avut cateva schimbari mari atat la mecanica cat si la caroserie ceea ce indica faptul ca probabil modelul anterior nu mai era la fel de cerut sau “cerea” schimbarea importanta.

Da! Știu ca isi păstrează prețul mult mai bine ca Hyundai Tucson la revanzare. Eu la 5 ani sper sa o schimb, are 6 ani garanție

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate