Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 

Problema apa la toaleta incastrata Geberit

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
11 răspunsuri în acest subiect

#1
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 843
  • Înscris: 02.02.2011
Salut,

Am o problema cand trag apa de clapeta, curge foarte greu desi rezervorul e plin.

Am avut harnicia sa desfac capacul unde se afla manerele de tras apa si oberv ca ala nu apasa cum trebuie si cumva nu reusesc sa-l fac stabil acea bucata alba din spate (sa nu aibe joc) in vas:

Fișier atașat  image00002.jpeg   308,14K   91 download-uri

Fișier atașat  image00003.jpeg   211,86K   97 download-uri

Fișier atașat  image00004.jpeg   207,23K   93 download-uri

Iar instalatorului care a facut asta, sa ii dea Dumnezeu "sanatate".

#2
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.046
  • Înscris: 26.04.2007
adica este nou ?!...
poate este defect ...

#3
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.495
  • Înscris: 23.09.2010
Stii ca la tijele alea albe se regleaza cursa? Cursa trebuie sa aiba o anumita lungime, specifcata pe eticheta capacului interior. Uita-te la filme pe youtube, cauta manualul mecanismului sau intraba un prieten (instalator).

#4
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 843
  • Înscris: 02.02.2011
Produsul in cauza este: https://www.dedeman....cluse/p/3020895

Nu stiu cum sa "agat" de alea albastre ca sa traga apa:

Fișier atașat  image00003.jpeg   179,64K   50 download-uri

Daca pun ca in poza, si apoi cand pun rama neagra, iese prea jos:

Fișier atașat  image00001.jpeg   320,09K   47 download-uri

Trebuie alea albe sa stea sus si cand se apasa pe clapeta, tijele albe de plastic sa coboare si ca atare se scurge apa.

Nu mai apelez la instalatori ca de care am dat, numai tampenii au facut, plus si pe gramada de bani.

#5
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.063
  • Înscris: 09.07.2019

 Sonic3R, on 13 septembrie 2023 - 10:56, said:

Salut,

Am o problema cand trag apa de clapeta, curge foarte greu desi rezervorul e plin.



image00003.jpeg




Tijele acelea sunt și pentru reglaj, funcție de grosimea peretelui. E posibil să fie nevoie să le mai deșurubezi, să apese mai ușor pe ele clapetele de acționare. De regulă, vin mai lungi tijele și se taie la fața locului, funcție de adâncimea necesară. Dacă când l-ai instalat le-ai tăiat prea scurt..... soarta - trebuie să iei altele. Dar din poză pare că le mai poți deșuruba.
Fă o probă, acționează tijele direct, fără să montezi clapeta

L.E.
Uite aici - au niște semne marcate tijele, unde ar trebui să vină, funcție de clapeta ta

Fișiere atașate


Editat de a_r_C, 13 septembrie 2023 - 15:23.


#6
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 843
  • Înscris: 02.02.2011
aia e problema mea, actionarea tijelor, cum sa le pun: prin ele sau sub alea albastre ca sa ridice si sa se scurga apa ? Ca a iesit de tot cand am desfacut clapeta ca nu curgea apa mai deloc

Si nu gasesc pe net CUM ar trebui/aranjez sa pun acele tije, pozitia lor fata de capetele acelea albastre (vezi poza 2 din prima postare)

Editat de Sonic3R, 13 septembrie 2023 - 15:45.


#7
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.063
  • Înscris: 09.07.2019
Vezi aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/57xEbMfsPu8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#8
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 843
  • Înscris: 02.02.2011
Acum am alta problema, plasticul ăla alb are joc și dacă împing ca sa trag apa, se ridica și rămâne suspendat, nu coboară la locul lui. Atașez filmuleț.

Fișier atașat  IMG_5159.mp4   23,94MB   24 download-uri

Și cu ăla suspendat, nu se mai poate apăsa și ca atare nu mai curge apa

Editat de Sonic3R, 13 septembrie 2023 - 17:12.


#9
a_r_C

a_r_C

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.063
  • Înscris: 09.07.2019
Ceva nu este bine prins acolo. Carligele alea albe acționate de tije, care vin pe sub agățătorile albastre trebuie să gliseze în spate și în sus.

#10
Sonic3R

Sonic3R

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 843
  • Înscris: 02.02.2011
Am văzut la unii cu furtun apa in spate, la alții cu furtunul in fata.

Dacă as fi avut in fata, posibil nu s-ar fi ridicat și sa iasă din zona lui

#11
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.495
  • Înscris: 23.09.2010
E montat gresit. Cum zice a_r_C, cadrul alb trebuie sa stea fix si sa se ridice doar clopotul de pe scaun, prin carligele tijelor care ridica chestiile ale albastre. Cu furtun in fata sau in spate, nu conteaza. Nu furtunul tine cadrul ala alb jos. Cauta instructiunile de montare ale macanismului pe net, vezi modelul de geberit, cauta pe youtube!
Eu as scoate tot, inclusiv clopotul. Si as incerca sa inteleg in ce ghidaj intra cadrul ala alb ca sa nu se mai ridice.
In cel mai rau caz, as ajusta rama pe care agata cadrul alb cand nu se mai duce in jos si apesi tu cu mana sa traca de muchia aia. Dar asta in ultima instanta.
LE: Din film vad ca nici clopotul nu se ridica suficient. Cum iei mana de pe tija cade pe scaun. Chiar daca cadrul alb ramane agata sus. Nu cumva clopotul e intors la 180 grade. Tija din stanga e pentru golire full, iar tija din spate pentru golire partiala (economica).?

Editat de hamal, 13 septembrie 2023 - 20:53.


#12
Talibane

Talibane

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 249
  • Înscris: 12.05.2019
O saptamana mai tarziu, nu stiu daca ai rezolvat problema intre timp dar macar pentru altii care o sa aiba aceiasi problema.

Din ce vad in video, iti lipsesc piese care nu le vad montate acolo, trei sa fiu mai exact.
Inainte de a pune rama suport, se pune un capac alb care iti tine acea chestie care ai spus ca se ridica. Apoi inca doua piese care trebuie clipsate pe rama suport sa tina tijele sa nu sa se ridice, acele piese/urechi le vad totusi rupte de unde trebuie rupte, dar nu sunt clipsate in "balamaua" lor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate