Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Rulota făcută acasa

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
38 replies to this topic

#19
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001

 Tsunamii, pe 12 septembrie 2023 - 18:17, a scris:



Fa-ti o vizita la RAR la omologari artizanale si-ti vor spune baietii acolo ce-ti trebuie

Apoi iti faci re-estimarea transformarii

S-ar putea sa-ti ceara si bani de probe, ma gandesc la stabilitate laterala cu ea incarcata cu butoaie cu apa.

Eu iti spun, ca am facut asa ceva pentru artizanale cand am lucrat la ei

La spagarii aia de la RAR e bine sa ajungi ... rar.

Cel mai simplu cumperi o remorca/platforma ... cu care din cand in cand mai transporti o cutie

O sursa de indpiratie https://youtu.be/fFV...2yROJh1zmGHimJg

Edited by Tarzy, 12 September 2023 - 18:41.


#20
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

 Tarzy, pe 12 septembrie 2023 - 18:39, a scris:

La spagarii aia de la RAR e bine sa ajungi ... rar.

Io-ti recomand sa nu te duci deloc.
Nu-ti trebuie revizie cand o sa te opreasca politia. Sau cand iti vor face dosar penal, sau oentru asigurare....

#21
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,637
  • Înscris: 28.11.2001
Deloc ar fi ideal ... dar noi suntem oameni conectati la realitate ... constienti de faltul ca idealul nu exista.
Oricum lucratori de la RAR au fost si raman cei mai abjecti spagari.

#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

 Tarzy, pe 12 septembrie 2023 - 19:08, a scris:

Deloc ar fi ideal ... dar noi suntem oameni conectati la realitate ... constienti de faltul ca idealul nu exista.
Oricum lucratori de la RAR au fost si raman cei mai abjecti spagari.

Asa cic fraierii

#23
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6gM7C8kx5Lk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

mai este cineva care face.vezi cât ar costa doar coaja.și eu am vrut să fac așa ceva să nu car o rulotă mare după mine

https://minirulote.ro/

#24
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 MihaiTimpau, pe 12 septembrie 2023 - 17:25, a scris:

Sunt conștient ca are multe minusuri dar nici nu pot sa arunc cu 7000 pe una care oricum e deja veche.
Chiar așa proasta ar fi ideea? Ținând cont ca ar fi temporara, câțiva ani și maxim 4/5 excursii anuale?
Dacă faci numai 4-5 excursii anuale, nu mai bine închiriezi o rulota? Părerea mea ...

#25
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 03.06.2006
In prezent lucrez la asa ceva. Am remorca cu usoara, 230x135x32, 750kg și modelul 1:10 pare promițător: plafonul este top-up cu 4 actuatoare liniare (in mers e la nivelul masinii, in stationare se ridica 65cm), partea dreapta se translateaza pt volum (inca 40 cm se adauga la patul de dormit) si multe altele.... E o cutie in remorca, practic, ce se poate da jos la ITP.
Intrucât nu modifici dimensiunile din CIV ale remorcii Lxl), nu intervii asupra elementelor esentiale (carlig, sasiu, osie, sistem de iluminare etc) nu trebuie omologare. Cu atat mai mult cu cat tu doar lucrezi in interior.
Succes, satisfactia utilizarii unui lucru facut de tine, depaseste orice imaginatie! Gasesti pe un forum de rulote un coleg care a facut asa ceva din panouri izolante. Ca si costuri: remorca 3000 lei, materiale 5600 lei (doar materiale - profile, placaj, actuatori, grund vopsea, rasina etc..), greutate suplimentara (in cazul meu) 250 kg fara dotari. Alte detalii: pat de 80 cm X 200 cm, inaltime la interior 190 cm, chiuveta, WC portabil, panouri solare etc...

Attached Files


Edited by gvincentiu, 13 September 2023 - 08:23.


#26
MihaiTimpau

MihaiTimpau

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.02.2023

 Robert_Kiran, pe 12 septembrie 2023 - 21:05, a scris:


Dacă faci numai 4-5 excursii anuale, nu mai bine închiriezi o rulota? Părerea mea ...

M-am uitat la varianta asta dar minim 100e la ce am găsit eu, pe zi
Vreau sa mi fac ceva strict al meu dacă e posibil

#27
MihaiTimpau

MihaiTimpau

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.02.2023

 gvincentiu, pe 13 septembrie 2023 - 08:14, a scris:

In prezent lucrez la asa ceva. Am remorca cu usoara, 230x135x32, 750kg și modelul 1:10 pare promițător: plafonul este top-up cu 4 actuatoare liniare (in mers e la nivelul masinii, in stationare se ridica 65cm), partea dreapta se translateaza pt volum (inca 40 cm se adauga la patul de dormit) si multe altele.... E o cutie in remorca, practic, ce se poate da jos la ITP.
Intrucât nu modifici dimensiunile din CIV ale remorcii Lxl), nu intervii asupra elementelor esentiale (carlig, sasiu, osie, sistem de iluminare etc) nu trebuie omologare. Cu atat mai mult cu cat tu doar lucrezi in interior.
Succes, satisfactia utilizarii unui lucru facut de tine, depaseste orice imaginatie! Gasesti pe un forum de rulote un coleg care a facut asa ceva din panouri izolante. Ca si costuri: remorca 3000 lei, materiale 5600 lei (doar materiale - profile, placaj, actuatori, grund vopsea, rasina etc..), greutate suplimentara (in cazul meu) 250 kg fara dotari. Alte detalii: pat de 80 cm X 200 cm, inaltime la interior 190 cm, chiuveta, WC portabil, panouri solare etc...
Pare interesant, te-ai inspirat dintr-un video? As vrea sa aflu ceva mai multe detalii

#28
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Am un prieten bun in industia asta. E jobul lui... El, bineinteles, ca nu are. Sti ce mi-a spus?
Rulota, camper (ce vrei tu) este ca o amanta. Te costa enorm si te bucuri de maxim 1 luna pe an.
Cand o luasem eu razna si vroiam sa-mi cumpar asa ceva, fiindu-mi prieten mi-a facut socoteala:
- Puteam lua cel mai ieftin camper cu vreo 46k euro. Ca sa ma plimb nu o luna, cat are un om normal concediu, ci mai putin, ca mai ai si alte obligatii. Sa zicem 3 saptamani pe an. 21 zile. Carburantul si cheltuielile in aceasta vacanta costa fix la fel si daca inchiriam un camper cu 100 euro/zi (la vremea aia era 75). Dar facem asa: 100x21 zile=2100 euro/vacanta/an. Restul cheltuililor nu le pun ca-s aceleasi, ba mai putine, ca nu intereseaza schimburi de ulei, anvelope etc. 2100 euro/an. Pai 46000/2100=aproape 22 de ani. Deci as amortiza doar chiria in 22 de ani. Timp in care, daca-s fi cumparat un camper, trebuie sa fi intretinut acesta masina, nu? Dar? SI m-a intrebat: Esti sigur ca nu te vei satura dupa 3 ani? Dupa ce vei fi vazut toata Europa? Ca-n alta parte nu ai unde merge cu o rulota/camper... Ce faci cu ea? O vinzi... cu cat?
La fel si cu rulota. Ai nevoie de ITP, RCA s.a.m.d. Tiguanul ala va consuma mai mult cand o va trage. Unele piese le vei schimba mai des.
Ai grija ce-ti doresti... Evident ca vei cheltui mult mai putin, dar familia ta va fi de acord? Nu uita de parcarea rulotei...
Sfatul meu, inainte de a face orice altceva. Imprumuta, inchiriaza o rulota pentru o saptamana, nu mai mult. Plecati unde vreti. Si apoi intreaba familia daca asa vor sa-si petreaca concediile de aici incolo toata viata! Raspunsul invariabil este negativ. In concluzie, fa-ti damblaua, inchiriaza, distreaza-te returneaza si apoi mergi la all inclusive! Pe urma, nimeni nu se intoarce la rulota!

Edited by adip1962, 13 September 2023 - 16:02.


#29
MihaiTimpau

MihaiTimpau

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.02.2023
Posibil sa ai dreptate, dar as vrea rulota doar de ieșit din când in când in natura, pe drumuri pietruite, in vârf de munte, unde nu prea as avea încredere într-un cort. Și ocazional sa l mai folosesc de ieșit și prin tara. Încă sunt in dubii dacă o rulota, chiar și făcută acasă, ar merita pentru câteva excursii in natura la aer curat/grătar și câteodată prin tara. Sincer nu as vrea sa înlocuiesc cazările intr-o casa, unde ai cam tot ce ți trebuie, pt o rulota pt dormit doar

Momentan suntem doar doi, oare ar merita mai mult închiriatul unei rulote mici/dormit in mașina ocazional?

Edited by December, 13 September 2023 - 21:14.


#30
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 adip1962, pe 13 septembrie 2023 - 15:58, a scris:

Ca-n alta parte nu ai unde merge cu o rulota/camper...
Poti merge oriunde pe Planeta. Problema e daca iti permiti si daca e rentabil.

#31
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 MihaiTimpau, pe 13 septembrie 2023 - 12:08, a scris:



M-am uitat la varianta asta dar minim 100e la ce am găsit eu, pe zi
Vreau sa mi fac ceva strict al meu dacă e posibil
100 euro? Eu anul trecut am închiriat (după o scurta negociere) cu 35 de euro pe zi. De la firma cu factura. Rulota weinsberg 420 qd fabricata în 2020 deci nu vechituri.

#32
MihaiTimpau

MihaiTimpau

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 08.02.2023

 Robert_Kiran, pe 14 septembrie 2023 - 10:40, a scris:


100 euro? Eu anul trecut am închiriat (după o scurta negociere) cu 35 de euro pe zi. De la firma cu factura. Rulota weinsberg 420 qd fabricata în 2020 deci nu vechituri.
Cum se numește firma? De unde este? Eu am găsit rulota doar la 100e in zona MM-Suceava

#33
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,908
  • Înscris: 20.10.2015

 MihaiTimpau, pe 13 septembrie 2023 - 19:15, a scris:

nu prea as avea încredere într-un cort.

Dar intr-unul pe masina?

#34
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 MihaiTimpau, pe 14 septembrie 2023 - 19:21, a scris:


Cum se numește firma? De unde este? Eu am găsit rulota doar la 100e in zona MM-Suceava

https://caravanfun.ro/

Negociezi un pic. Voiau 40 de euro inițial. Sunt din Focșani.

#35
gvincentiu

gvincentiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 801
  • Înscris: 03.06.2006

 MihaiTimpau, pe 13 septembrie 2023 - 12:09, a scris:

Pare interesant, te-ai inspirat dintr-un video? As vrea sa aflu ceva mai multe detalii
Nicidecum... Asa vreau eu sa o fac, cu minim de confort, raportat la remorca ce o am. Destinatia: spoturile de kitesurf, minim 3-4, 6-7 luni pe an. Posted image
Oricum, tinem tread-ul activ, sper sa demarez lucrarile in cateva saptamani.

#36
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020

View PostMihaiTimpau, on 13 septembrie 2023 - 19:15, said:

Posibil sa ai dreptate, dar as vrea rulota doar de ieșit din când in când in natura, pe drumuri pietruite, in vârf de munte, unde....
Nu vei ajunge niciodata cu o rulota! Astea-s vise tineresti, hormonii inca exista. Stai sa vina un copil sa vezi ce-s alea obligatii...

View Postpasilla, on 13 septembrie 2023 - 21:20, said:

Poti merge oriunde pe Planeta. Problema e daca iti permiti si daca e rentabil.
Daca-i fi iesit vreodata din casa, sa zicem cu o rulota, te-ai aventura in Libia? Sau hai sa zic ceva mai aproape, sudul Egiptului? Somalia? Yemen sau chiar Iordania... Asia Mica, Africa in general? Hai te rog, nu mai vorbi din carti...
Camper/rulota inseamna ca la maxim 2, hai poate 3 zile trebuie:
- sa-ti evacuezi dejectiile - oricat bioactivator ai pune
- sa alimentezi cu apa, gaze s.a.m.d.
Nu mai vorbi din varful fotoliului ca de data asta, nu ai nimerit-o.

Edited by adip1962, 15 September 2023 - 17:58.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate