Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Masina pentru carnet B1 (de la 16 ani) cu 4 locuri?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001
Trece timpul, fata mea a crescut si la anu face 16 ani.
Vreau sa dea de carnet si sa ii cumpar un automobil ce poate fi condus de la 16 ani, cu carnet B1.

Problema mea specifica este ca am 3 copii, care se vor duce la aceeasi scoala, impreuna.
Din 2020 incoace, nu se mai fabrica masini B1 decat cu 2 locuri.

2020 a fost ultimul an in care s-au vandut masini B1 cu 4 locuri.

Avand in vedere cat imi incurca ziua dus/adus copiii de la scoala, pretul destul de mare nu e o problema principala, mai ales ca teoretic va fi folosita si de ceilalti copii in viitor.

Am cautat pe internet si nu am gasit sa existe modificari legislative referitoare la limita de persoane care pot sa fie intr-o masina condusa de o persoana cu B1.
Exista astfel de limitari?

Quote


Din categoria B1 pentru care poți face școala de șoferi la 16 ani, fac parte autovehiculele cu trei sau patru roți, având masa proprie de peste 400 kg dar nu mai mare de 550 kg, echipate cu motor cu ardere internă cu capacitate cilindrică mai mare de 45 cmc sau cu orice alt motor cu o putere echivalentă ori cu viteza prin construcție mai mare de 50 km/h.
Altfel spus, la categoria de permis B1 ești obligat să conduci autovehicule mai mici și mai ușoare decât dacă ai deține un permis categoria B.

Cu ce viteză ești obligat să circuli
Viteza maxima admisă pentru posesorii unui permis B1 este de 90km/h pe autostrăzi, 80 km/h pe drumurile expres sau pe cele naționale europene (E) și 70 km/h pentru celelalte categorii de drumuri.
Viteza maximă admisă în afara localităților pentru autovehiculele ai căror conducători au mai puţin de un an practică de conducere sau pentru persoanele care efectuează pregătirea practică în vederea obţinerii permisului de conducere este cu 20 km/h mai mică decât viteza maximă admisă pentru categoria din care fac parte autovehiculele conduse.

Quote

Conditii de inscriere permis de conducere scoala de soferi categoria B1

Varsta minima de la care se poate incepe scoala auto pentru categoria B1 este de 15 ani si 9 luni.
Cand se implineste varsta de 16 ani se poate sustine examenul la Politie pentru permisul auto.
  • Orice cursant trebuie sa fie apt din punct de vedere psihologic si medical;

  • Cursantul sa nu fi fost condamnat pentru infractiunile prevazute la Art.24 din O.U.G. 195/2002 ***;

  • Buletin de Identitate / Carte de Identitate;

  • Semnarea contractului de prestari servicii.

Edited by Adm, 11 September 2023 - 13:47.
completari


#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003

Quote

categoria B1: cvadricicluri a căror masă în ordine de mers nu depășește 450 kg (600 kg pentru vehiculele destinate transportului de mărfuri) și care sunt echipate cu motor cu ardere internă a cărui putere netă continuă maximă nu depășește 15 kW sau cu motor electric a cărui putere nominală nu depășește 15 kW;

Asta e tot ce spune OUG 195/2002

Nr de persoane din masina e o caracteristica a masinii (2/5/5/7 locuri), NU a categoriei de carnet .

#3
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,598
  • Înscris: 11.03.2006
Scuze, vorbim de Romania? Vrei sa-ti pui toti copiii intr-un vehicol putin mai mare decat o ascutitoare, condus de un copil si sa-i trimiti in traficul care este la noi?

#4
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 17.12.2019

 Courage, on 11 septembrie 2023 - 09:54, said:

Exista astfel de limitari?
Nu există limitări în ceea ce privește numărul de locuri la categoria B1.
Dacă merită, tu știi sau vei afla pe parcurs. Sfatul meu e să începi cu identificarea școlii de șoferi la care să o înscrii pentru că sunt foarte puține. Totodată să încerci să aflii și cât durează până obține permisul pentru că sunt județe unde tipul de așteptare e atât de mare încât obținerea categoriei B1 doar dublează prețul pentru B.

Edited by exqusit_drunk, 11 September 2023 - 10:30.


#5
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005
kamikaze...
in tara asta ar fi bine daca s-ar da carnetul la 21 de ani, serios.

Edited by Mondeo, 11 September 2023 - 10:32.


#6
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

 Mondeo, on 11 septembrie 2023 - 10:30, said:

kamikaze...
in tara asta ar fi bine daca s-ar da carnetul la 21 de ani, serios.
Pacat ca nu e doar cum spui tu.
Sunt multi kamikaze de 18-19 ani, dar sunt la fel de multi care au de la 30-40 de ani in sus. Si de obicei au BMW sau Mercedes, de culoare neagra. Te bliteaza pe autostrada cand depasesti pe banda 2 cu 140-150km/h, sa te dai din calea lor ca vin lansati si nu au chef sa incetineasca pentru un "taranoi" de rand, se baga in depasiri riscante de aproape intri in sant incercand sa eviti o coliziune frontala, te depasesc in localitate, pe linie continua si zona cu limitare la 50, desi ai si tu catre 65-70km/h, etc.

Edited by Hider141, 11 September 2023 - 10:53.


#7
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 Courage, on 11 septembrie 2023 - 09:54, said:

Trece timpul, fata mea a crescut si la anu face 16 ani.
Vreau sa dea de carnet si sa ii cumpar un automobil ce poate fi condus de la 16 ani, cu carnet B1.

...

Avand in vedere cat imi incurca ziua dus/adus copiii de la scoala, pretul destul de mare nu e o problema prea mare, mai ales ca teoretic va fi folosita si de ceilalti copii in viitor.

Din fericire sau din pacate, eu am renuntat la aceasta idee. Acum 2 ani, cand fiica-mea avea 15 ani, eram si noi, toata familia , cu astfel de idei. Insa am renuntat dintr-o cauza ... romaneasca. Dupa ce am studiat mai multe variante, am ajuns la concluzia ca , pentru marele oras Cluj Napoca, a gasi un loc de parcare in centru , nu e tocmai usor. Si nici ieftin.

 cumparator, on 11 septembrie 2023 - 10:20, said:

Scuze, vorbim de Romania? Vrei sa-ti pui toti copiii intr-un vehicol putin mai mare decat o ascutitoare, condus de un copil si sa-i trimiti in traficul care este la noi?

Scuze, te respect , insa, esti sigura ca vorbim despre acelasi trafic ? Ca la stat in trafic nu-ti trebuie prea multa scoala. Mai degraba bun-simt.

#8
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,598
  • Înscris: 11.03.2006

 cristobob, on 11 septembrie 2023 - 11:42, said:

Scuze, te respect , insa, esti sigura ca vorbim despre acelasi trafic ? Ca la stat in trafic nu-ti trebuie prea multa scoala. Mai degraba bun-simt.

Ma refeream la traficul periculos, nu la ala in care stai 1 ora pe loc. Toti nebunii au carnet.

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

 Courage, on 11 septembrie 2023 - 09:54, said:

Problema mea specifica este ca am 3 copii, care se vor duce la aceeasi scoala, impreuna.
Din 2020 incoace, nu se mai fabrica masini B1 decat cu 2 locuri.

2020 a fost ultimul an in care s-au vandut masini B1 cu 4 locuri.

Nu stiu ce intelegi prin masina insa aici la mine tineretul de 15 ani (da, un an mai repede) circula cu ATV-uri cu cabina, majoritatea cu 2 locuri, insa se gasesc si cu 4, de exemplu asa ceva.
Si a mea a inceput sa miorlaie dupa una.
Cel mare a primit, la vremea lui, un Microcar M8 second-hand insa avea doar doua locuri si se pare ca nici nu mai sunt la moda.

#10
Fly_85

Fly_85

    #5

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,263
  • Înscris: 15.06.2014
la traficul de la noi si la modul de conducere, eu n-as mai da permise de conducere nici la 18 ani..

#11
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001
Sunt 6 km de mers in bara la bara la orele de dus/intors.

Apoi fiica mea e pasionata de echitatie, chestie ce ma dispera, ca toate locurile de antrenament sunt in afara orasului, deci dus, asteptat acolo sau mers inapoi acasa X ore, apoi mers sa o iei.

Nu avem probleme de parcare acasa/scoala/echitatie.

Vineri ma duc sa vad o masina care surade dpdv al anuntului si vanzatorul pare om serios.

Mai avem pana cand se apropie 16 ani, adica poate sa inceapa scoala in vara viitoare Posted Image
Problema este ca intre timp masinile mai adauga km

Edited by Courage, 11 September 2023 - 12:09.


#12
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 Courage, on 11 septembrie 2023 - 12:09, said:

...

Nu avem probleme de parcare acasa/scoala/echitatie.
...
Noruocosulee .

#13
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

 Courage, on 11 septembrie 2023 - 12:09, said:

Problema este ca intre timp masinile mai adauga km
Eu zic sa te interesezi de un Polaris din ala cum am pus in link sau ceva similar (Bombardier, Yamaha etc).
Nu mai stiu reglementarile din Ro, dar in afara de microcar si ATV/UTV mai sunt si alte optiuni?

 Courage, on 11 septembrie 2023 - 12:09, said:

Vineri ma duc sa vad o masina
Ce masina, microcar? Sau ce inseamna B1 in Ro?
Aici toate astea de care zic se conduc cu AM 121+T, nu exista categoria B1

#14
Mondeo

Mondeo

    Everything Woke Turns To Shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,425
  • Înscris: 15.11.2005

 Hider141, on 11 septembrie 2023 - 10:50, said:

Pacat ca nu e doar cum spui tu.
Sunt multi kamikaze de 18-19 ani, dar sunt la fel de multi care au de la 30-40 de ani in sus. Si de obicei au BMW sau Mercedes, de culoare neagra. Te bliteaza pe autostrada cand depasesti pe banda 2 cu 140-150km/h, sa te dai din calea lor ca vin lansati si nu au chef sa incetineasca pentru un "taranoi" de rand, se baga in depasiri riscante de aproape intri in sant incercand sa eviti o coliziune frontala, te depasesc in localitate, pe linie continua si zona cu limitare la 50, desi ai si tu catre 65-70km/h, etc.
adevarat...dar e altceva cand ai experienta si ceva maturitate, la 16 ani tipa in tine mai mult hormonu' decat ratiunea, trebuie sa te afirmi alea alea, si masina ajuta. Plus ca pe langa aia de evita taranoii vin si astia cu hormon' si chiar iese o baie de sange.

#15
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,788
  • Înscris: 12.01.2018
am impresia că în dreapta trebuie un adult cu carnet

#16
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001
@karhu

Polaris e 40 000 EUR!

B1 - Aixam Crossline (4 locuri) e pe la 10-13000 EUR, diesel, cutie automata.

As fi luat una electrica, dar nu exista decat noi, cu doua locuri.

Asta insemna B1

Quote

SUBCATEGORIA B1: autovehiculul cu trei sau patru roţi având masă proprie peste 400 kg, dar nu mai mare de 550 kg, şi echipat cu un motor cu ardere internă cu capacitate cilindrică mai mare de 45 cm3 sau cu orice alt motor cu o putere echivalentă ori cu viteză prin construcţie mai mare de 50 km/h;


 EMPP, on 11 septembrie 2023 - 12:48, said:

am impresia că în dreapta trebuie un adult cu carnet
Nu in Romania, alea sunt reglementari de US in special.

Edited by Courage, 11 September 2023 - 13:21.


#17
excentryc

excentryc

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 15.07.2005
Vezi daca e ok asta : link

Din cate vad Aixam Crossline este modelul pe care trebuie sa-l cauti

Edited by excentryc, 11 September 2023 - 13:34.


#18
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001
Da, acea masina e pe lista scurta, daor ca e FIX in partea celalata a tarii (Bihor), deci trebui sa merg sa o vad si daca o iau, imi trebuie platforma, ca cine merge cu ea pana in Bucuresti?

Eu nu am curaj...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate