Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

Chamonix urcare cu telefericul Mont Blanc (Aiguille du Midi) - Terasa Panoramica 3842m

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#37
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002

View Postiulian_1976, on 11 septembrie 2023 - 00:29, said:

Acum sa spunem ca se numeste turism...
Ai precizat in urmatoarele posturi de coltari, pioleti etc si vara, asta se numeste alpinism.  Iarna ski de la Aiguille du Midi insa freeride.
Fiecare e pe barba lui, nimeni nu te impiedica sa faci asta.

Intinerarul care l-ati facut in cazul ca este adevarat se numeste "3 Munti", ati mers pe Col du Midi zona cu multi ghetari, la ce am vazut ca este
acolo nu m-as baga.Cosmique- 3613 m. (Particulier, ouvert de fin février à septembre avec repas, 148 places, tel. 33450544016). Bivouac autorisé au Col du Midi.

Am facut un traseu cu zapada acum multi ani, ca apoi dupa 2 luni pe acelasi traseu a prins avalansa un grup. De atunci nu mai risc oriunde este zapada.

Bun si de la  Cosmique cu ce ai coborat si in cat timp ?

Pana pe varf faci 7-8 ore, mai trebuie sa si cobori si pe unde ? De coborat poti cobora doar pe Goûter nu este acelasi traseu...

Nu vad pe unde ati coborat de la Aiguille du Midi...

Pai daca a nins este periculos despre ce discutam.

In concluzie descrii pe unde ati urcat la Mont Blanc, nu descrieti si pe unde ati coborat muntele.
Pentru ca nu ati coborat de la Aiguille du Midi spre Chamonix ci ati mers pe alta ruta anticipez pe Goûter.

Aiguille du Midi - Chamonix doar cu telefericul.
Am scris in postul #24, tu ai dat quote in cel cu numarul 27, citeste te rog putin mai sus poate si intelegi, e acolo unde ma intrebai unde e Aiguille du Midi si unde e Cosmiques? Iar pe/de pe Mont Blanc se poate urca si cobori si dinspre/spre Italia. Nici de la Babele din Bucegi nu poti cobori pe unde urca telecabina, pentru Jepii Mici e un traseu, Jepii Mari sunt altii, daca mergi pana la Vf Omu si cobori pe Valea Cerbului e iarasi altceva, daca cobori pe Stanga Regala e altceva sau daca cobori cu telecabina sau telegondola de la Cota 2000 spre Sinaia.

Statistic, patul e cel mai periculos loc, pentru ca acolo mor cei mai multi oameni!
Atat timp cat suntem majori, suntem responsabili de faptele noastre. Si  e foarte periculoasa zapada pe platforma de la Aguille du Midi, iti raceste cafeaua prea repede. A nins si s-a depus strat de zapada vara si in Bucegi (video), nu doar in Alpi la 3800m.

#38
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
https://www.chamonix...iguille-du-midi

Attached Files


Edited by dariuscha, 11 September 2023 - 06:49.


#39
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View Postiulian_1976, on 10 septembrie 2023 - 20:44, said:

Aveti grija cu imbracamintea in august...
E cu dus si intors. Orcium o bluza cu maneca lunga si guler e musai. Si eventual ceva mai gros in bagaj. Plus ceva creme de protectie solara.

In August am fost si eu dar am avut ghinionul ca bluza avuta sa nu aibe guler, chit ca avea maneca lunga. M-am ales cu un bronz intens pe gat. si n-am stat foarte mult pe-afara.
Erau vreo 4 grade afara la umbra, dar se simtea la soare cam ca 30. Unii faceau plaja... Probabil au regretat pe urma.

#40
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Crema cu factor 50, ochelari cu UV400 daca e soare si stai mai multe ore. Sa inveti sa respiri profund, tot timpul.

#41
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
In fiecare iarna ma bronzez cu urma de ochelari de ski pe fata. Cu tot cu crema de protectie si toate cele, chiar daca-s -10, -15 grade, chiar mai putin la altitudine. Nu conteaza temperatura, faptul ca ai soare deasupra si zapada dedesubt, care reflecta pana la 90% din UV, face ca skiatul sa fie mult mai eficient decat statul la plaja. :D

Aia sa fie cea mai mare problema. Prefer soare decat vant la altitudini de peste 3000. https://imgur.com/a/MeHIv8q

#42
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

View Postdariuscha, on 11 septembrie 2023 - 06:46, said:


Asta au postat mai multi, online nu se poate, la casierie pentru Aiguille du Midi doar dus inseamna ca faci Mont Blanc si trebuie sa indeplinesti anumite conditii.

#43
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
încă stau cu sufletul la gură, să aflu finalul disputei!
:P
„oare mai vine și filmul de la final?”

#44
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

View Postvestale, on 11 septembrie 2023 - 03:26, said:

Am scris in postul #24, tu ai dat quote in cel cu numarul 27, citeste te rog putin mai sus poate si intelegi, e acolo unde ma intrebai unde e Aiguille du Midi si unde e Cosmiques? Iar pe/de pe Mont Blanc se poate urca si cobori si dinspre/spre Italia. Nici de la Babele din Bucegi nu poti cobori pe unde urca telecabina, pentru Jepii Mici e un traseu, Jepii Mari sunt altii, daca mergi pana la Vf Omu si cobori pe Valea Cerbului e iarasi altceva, daca cobori pe Stanga Regala e altceva sau daca cobori cu telecabina sau telegondola de la Cota 2000 spre Sinaia.

Nu are nici o treaba ce spui tu.
Ai urcat la Aiguille du Midi cu telefericul Posted Image apoi ai coborat la Cosmique !!! ca apoi sa mergi pe gheata sa faci Col Du Midi pana la Mont Blanc
apoi ai coborat pe pe Goûter. Asa ar trebui sa raspunzi.

"Nici de la Babele din Bucegi nu poti cobori pe unde urca telecabina, pentru Jepii Mici e un traseu"

Sfidezi logica si comparatia este chiar inutila, ca sa cobori de la Cosmique, nu poti cobora versantul treci pe partea cealalta, in timp
ce Jepii Mici chiar asta face coboara acelasi versant.
Babele--> cabana Caraiman--> Jepii Mici.

...faptul ca se coboara de la Aiguille du Midi la Cosmique apoi iar se urca spre Mont Blanc nu are nici o legatura cu Jepii Mici tu esti obligat sa cobori celalalt versant sau sa revii la telecabina.

Edited by iulian_1976, 11 September 2023 - 09:57.


#45
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

View Postgushpi, on 11 septembrie 2023 - 09:48, said:

încă stau cu sufletul la gură, să aflu finalul disputei!
Posted Image
„oare mai vine și filmul de la final?”

Baietii au urcat cu telefericul ca sa faca Mont Blanc asta este povestea  Posted Image au facut traseul low-cost ca romanii, nu aveau 5 zile de urcat, au fost obligati sa recoboare pentru ca nu poti urca de la Aiguille du Midi direct spre Mont Blanc, au coborat la refugiul Cosmique este o altitudine mai mica ca apoi sa traverseze cu coltari versantul si sa coboare pe partea cealalta, asta este tot ce au facut desigur fara aclimatizare.

Ce nu precizeaza este ca in fiecare an mor cativa acolo, la plecare nu primesti doar bilet dus ca esti tu zmeu trebuie indeplinite anumite conditii.

Edited by iulian_1976, 11 September 2023 - 10:06.


#46
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Pentru unii e foarte greu de inteles conceptul de bilet doar dus. Exista si varianta sa cobori in Italia, pt asta nu trebuie sa indeplinesti nicio conditie, doar sa vrei sa faci asta. Probabil ca vand doar la ghiseu ca sa se asigure ca oamenii care cumpara inteleg ce cumpara.

Edited by mdt, 11 September 2023 - 10:18.


#47
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Dap, au acolo niste teste la casa, te pun sa te cateri pe un perete de antrenament, apoi sa verifici straturile de zapada, apoi test de 30 de intrebari cu raspunsuri multiple. Daca treci toate testele, iti cer chitanta ca ai facut 10 urcari cu ghid la minim 4000 eur/bucata, si apoi iti dau ceritificat de cumparator de bilet doar dus, ca sa poti sa iei bilet doar dus.

Daca esti cretin si vrei sa te duci pe jos in slapi fara sa ai idee despre munte, nu poti sa faci asta si luand un bilet dus-intors? Ca doar pe voi nu v-a intrebat nimeni de sanatate, nu te-a pus sa indeplinesti nicio conditie, nu? Sau crezi ca ei considera ca 20 de euro sunt piedica absoluta contra amatorilor?

...ce aberatii.

#48
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
mdt@ TehCube@ voi aveti curajul sa comparati Jepii Mici in august, cu Mont Blanc in august ?!

Jepii Mici i-am facut singur la 14 ani, nici macar nu stiti cui scrieti.

Ce ati facut voi se numeste aplinism si ati fost obligat deja sa urcati cu telecabina ca apoi iar sa recoborati etc nu are nici o legatura cu unui traseu turistic normal.

Edited by iulian_1976, 11 September 2023 - 10:22.


#49
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Eu nu am facut alpinism, eu am facut turism ca si tine. Am intervenit pe subiect din cauza inexactitatilor si confuziei legate de bilete si preturi.

Initial am sugerat unirea subiectului asta cu celalalt despre Chamonix dar acum cred ca nu mai e cazul.

Edited by mdt, 11 September 2023 - 10:40.


#50
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Ati incercat sa demonstati ca se poate online doar dus, desigur nu se poate, v-ati convins in cele din urma.

Poate ca ati prins acum logica de ce nu se vand online, nu stiu cum era in 2012, ce stiu este ca treaba imi pare mai restrictiva decat ce ati prins voi acum nu stiu cati ani.
In fiecare an se moare acolo si cauza principala este avalansa.

Locuiesc la o ora de Charmonix, o sa ma interesez care este treaba cu biletul dus spre Aiguille du Midi.

Edited by iulian_1976, 11 September 2023 - 10:57.


#51
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 09.01.2007
Vezi ca ai bagat acel "online" de la tine, n-a zis nimeni de online, toti au zis ca se poate cumpara bilet doar dus.
De-acolo a plecat tot, ca a zis mdt ca "cel de 55 eur e doar dus", si tu ai zis ca nu exista doar dus si acum nu stii cum s-o mai imbarligi sa fie ca tine, de parca orice om intreg la minte care citeste acest thread ti-ar da tie dreptate. Da' dupa cum ziceam, multi se duc pana in panzele albe in loc sa zica "da, poate se vand si doar dus, nu m-a interesat".

In multe statiuni turistice se moare in fiecare an, riscurile asociate activitatilor de genul. Pentru asta nu se opresc vanzarile de bilete. Ah, ca se mai opresc instalatii cand conditiile nu-s prielnice e partea a doua.

#52
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
TehCube@ bilet doar dus spre Aiguille du Midi inseamna alpinism si atat nu o mai da la intors, ce explici tu este o exceptie.

Edited by iulian_1976, 11 September 2023 - 11:13.


#53
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
Ba cred ca tu denaturezi, prin ceea ce scrii.

“Pe situl oficial scrie 55 de euro numai ca in momentul cand trebuie sa rezervi urca pretul la 75 de euro.”
Pe site-ul oficial scrie “de la 55” , nu “55”.
Si ti-am explicat de ce scrie asa: pentru ca exista  mai multe tipuri de bilete. Si indiferent  de modul in care se vand, fac ca expresia folosita de ei sa fie corecta.



#54
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
dariuscha@ si tu ai facut Mont Blanc ?

View Postdariuscha, on 11 septembrie 2023 - 11:18, said:

Ba cred ca tu denaturezi, prin ceea ce scrii.

“Pe situl oficial scrie 55 de euro numai ca in momentul cand trebuie sa rezervi urca pretul la 75 de euro.”
Pe site-ul oficial scrie “de la 55” , nu “55”.
Si ti-am explicat de ce scrie asa: pentru ca exista  mai multe tipuri de bilete. Si indiferent  de modul in care se vand, fac ca expresia folosita de ei sa fie corecta.

Ce nu intelegi tu din spatele tastaturii ca in acest moment, nu o sa gasiti bilet la 55 de euro, nici online si nici la caserie pentru Aiguille du Midi in anul de gratie 2023, mai clar nu pot fi.

View Postdariuscha, on 10 septembrie 2023 - 19:30, said:

55€ e pe sens. 75€ e urcare+ coborare.
Insa exista MultiPass, pe cat mai multe zile, pe atat mai convenabil. Biletul simplu il iei doar daca vii/treci intr-o plimbare de-o zi in zona si vrei sa urci doar aici.

Asta sa o crezi tu. Unde sa cobori de la Aiguille du Midi?  Ai urmarit discutia cum au coborat zmeii romani de mai sus?

Edited by iulian_1976, 11 September 2023 - 11:32.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate