Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Chamonix urcare cu telefericul Mont Blanc (Aiguille du Midi) - Terasa Panoramica 3842m

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#73
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Eu m-am dat batut de mult, te las sa te scalzi in ignoranta pentru ca e evident ca nu-ti pasa de argumente bazate pe ratiune cand tu stai cu degetele in urechi si urli ca e ca tine, indiferent cate dovezi clare ti se aduc.
Sugerez sa eviti sa mai treci p-acolo sa intrebi despre bilet doar pentru urcare, ca sa nu-ti patezi imaginea de om care nu greseste niciodata. :)

#74
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002

View Postiulian_1976, on 11 septembrie 2023 - 18:15, said:

dariuscha@ vestale@, mdt@, TehCube@  oare ati inteles pentru ce  ? Posted Image
Am inteles perfect: ca tu, dupa 5 pagini de forum cu linkuri, poze, filmulete, inca nu ai priceput ca poti luat bilet doar dus pana la Aguille du Midi, apoi Panorama de Mont Blanc care sa te duca la Punta Helbronner si apoi sa iei bilet sa cobori in Courmayeur, cu Funivia del Monte Bianco.

Pioletul meu e semitehnic, are el 59 de cm, oare cum de m-au lasat cu bilet doar de urcare? Un amic a urcat cu 2 tehnici, a fost cap de semicoarda si a bagat suruburile in gheata sub Mount Maudit, stii de unde gaseste de imprumutat piolet sa ii dea bilet doar pe urcare ? Posted Image
Attached File  Piolet.jpeg   609.36K   10 downloads

Edited by vestale, 11 September 2023 - 19:25.


#75
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

View PostTehCube, on 11 septembrie 2023 - 19:05, said:

Eu m-am dat batut de mult, te las sa te scalzi in ignoranta pentru ca e evident ca nu-ti pasa de argumente bazate pe ratiune cand tu stai cu degetele in urechi si urli ca e ca tine, indiferent cate dovezi clare ti se aduc.
Sugerez sa eviti sa mai treci p-acolo sa intrebi despre bilet doar pentru urcare, ca sa nu-ti patezi imaginea de om care nu greseste niciodata. Posted Image

Stiu sa recunosc in cazul ca nu o sa am dreptate, stai linistit.
Aici in Franta viata are prioritate, esti intrebat care este treaba cu tine, nu iti vor da bilet dus fara sa te intrebe care este treaba cu tine.

Ce este drept nu stiam de traseul pe la Cosmique, nici nu am afirmat ca il cunosc, trebuie sa recunoasteti ca este un traseu pentru alpinism.




View Postvestale, on 11 septembrie 2023 - 19:24, said:

Am inteles perfect: ca tu, dupa 5 pagini de forum cu linkuri, poze, filmulete, inca nu ai priceput ca poti luat bilet doar dus pana la Aguille du Midi, apoi Panorama de Mont Blanc care sa te duca la Punta Helbronner si apoi sa iei bilet sa cobori in Courmayeur, cu Funivia del Monte Bianco.

Pioletul meu e semitehnic, are el 59 de cm, oare cum de m-au lasat cu bilet doar de urcare? Un amic a urcat cu 2 tehnici, a fost cap de semicoarda si a bagat suruburile in gheata sub Mount Maudit, stii de unde gaseste de imprumutat piolet sa ii dea bilet doar pe urcare ? Posted Image
Attachment Piolet.jpeg

Este penibil sa se faca comparatie intre Jepii Mici si orice traseu ar fi Aiguille du Midi pentru ca nu exista, da exista aplinism 100%.

View Postvestale, on 11 septembrie 2023 - 19:24, said:

Am inteles perfect: ca tu, dupa 5 pagini de forum cu linkuri, poze, filmulete, inca nu ai priceput ca poti luat bilet doar dus pana la Aguille du Midi, apoi Panorama de Mont Blanc care sa te duca la Punta Helbronner si apoi sa iei bilet sa cobori in Courmayeur, cu Funivia del Monte Bianco.

Te-am intrebat ce traseu pot sa fac de la Aiguille du Midi?  Tu ai inteles sa merg Courmayeur cu telefericul...

Mi-ai prezentat doi aplinisti romani  care au urcat cu coarda de la Plan de l'Aiguille 2317 metri la Aiguille du Midi, asta este penibil...
Asta da demonstratie.

View Postvestale, on 11 septembrie 2023 - 19:24, said:

Pioletul meu e semitehnic, are el 59 de cm, oare cum de m-au lasat cu bilet doar de urcare? Un amic a urcat cu 2 tehnici, a fost cap de semicoarda si a bagat suruburile in gheata sub Mount Maudit, stii de unde gaseste de imprumutat piolet sa ii dea bilet doar pe urcare ? Posted Image
Attachment Piolet.jpeg

In ce an ai fost ?

Edited by iulian_1976, 11 September 2023 - 19:40.


#76
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007

View Postiulian_1976, on 11 septembrie 2023 - 19:40, said:

esti intrebat care este treaba cu tine, nu iti vor da bilet dus fara sa te intrebe care este treaba cu tine.
De unde stii? Ai cerut bilet doar urcare?

Iarna cand se prezinta sute de oameni cu skiuri/placa in brate crezi ca-i intreaba ce-i cu ei? Ii ia pe fiecare sa-i intrebe daca au mai facut freeride pana acum? Etc.?
Sau pe cei care vor sa coboare in Italia crezi ca-i intreaba daca-si permit biletul de coborare pe partea celalalta?

Nu inteleg de unde le scoti.

#77
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

View PostTehCube, on 11 septembrie 2023 - 19:46, said:

Sau pe cei care vor sa coboare in Italia crezi ca-i intreaba daca-si permit biletul de coborare pe partea celalalta?

Cu ce sa coboare vara ? Posted Image...cu placa?

Edited by iulian_1976, 11 September 2023 - 19:58.


#78
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Este telecabina care coboara in Italia.
Cu schiuri se coboara pe partea nordica spre Chamonix, da un click si ai crezi: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/E_JCcnrIQx4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Am scris mai sus, in ce an am fost. Le poti compara ca sunt ambele cu telecabina, dar de la punctul de sus ai mai multe variante de coborat. La fel cum si la noi poti lua telecabina spre Pestera, dar poti veni si pe alte trasee, inclusiv iarna.

Edited by vestale, 11 September 2023 - 20:46.


#79
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Cel putin cand am urcat eu, nu era nimeni cu placa sau skiuri si nici la sosire sus, nici nu pot sa te contrazic.

Edited by iulian_1976, 11 September 2023 - 21:08.


#80
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Pai oamenii se uita la prognoza, ridica capul spre statia finala, se documenteaza si isi fac planurile corespunzator. Nu urca doar sa bifeze un obiectiv si sa nu vada nimic.

#81
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Ce replici dai aici discutam de placi si skiuri Posted Image   poate ar trebui sa revii si atentie bine programat, sa nu cumva sa cheltui bani fara sa vezi nimic Posted Image

Oricat te crezi mare si tare nu mai compara Jepii Mici cu Plan Plan D’Aguille cu Aguille du Midi, cazi in penibil, mai ales ca te dai aplinist.

Cand ai timp si vin in Romania, facem un Jepii Mici dus intors intr-o zi si filmam, apoi postam pe forum sa ne cunoastem mai bine
sau crezi ca sunt ascuns dupa tastatura Posted Image Desigur poti sa refuzi...

Pozele sunt de la nivelul Panoramic insa pe partea opusa, a iesit si soarele intr-un tarziu.

Ce este de retinut ultima urcare din amintiri la 15:45 si coborare la 16, aproximativ aici trebuie programat sa puteti prinde ultimul teleferic
pentru alpinisti nu conteaza desigur :)

Attached Files

  • Attached File  A1.JPG   223.88K   15 downloads
  • Attached File  A2.JPG   164.67K   14 downloads
  • Attached File  A3.JPG   197.29K   16 downloads
  • Attached File  A4.JPG   160.55K   15 downloads

Edited by iulian_1976, 11 September 2023 - 23:21.


#82
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Multumesc de invitatie, dar am cu cine sa merg pe munte si aici si pe afara, din pacate, nu mai am timp la fel de mult timp ca inainte, cand se adunau si 100 de zile pe munte dintr-un an.
Oricum nu merg cu necunoscuti, merg sa ma bucur traseu si natura, sa ma simt bine, nu sa fac poze si filmulete.

#83
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Nu era nevoie sa dai o dare de seama asa lunga, parca esti...un copilandru. Poti fi cine doresti tu din spatele tastaturii.

Sosire la Aiguille du Midi primul nivel.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sTUfqR1pRB0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by iulian_1976, 12 September 2023 - 15:22.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate