Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Chamonix urcare cu telefericul Mont Blanc (Aiguille du Midi) - Terasa Panoramica 3842m

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
82 replies to this topic

#19
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

View PostTehCube, on 10 septembrie 2023 - 21:33, said:

...si altii care urca in ianuarie cu skiurile/placa in spate ca sa coboare pe vallee blanche. Posted Image

View Postmdt, on 10 septembrie 2023 - 21:00, said:

Nu este o promenada, este o urcare cu telecabina Posted Image


Sa mergi cu bicicleta prin padure, sa te plimbi cu tramvaiul este una, sa faci de exemplu Le Grand Paradis 4061m este 758 de euro recomandat ca initiere, Mont-Blanc : 4810 m este 2090 de euro.

https://www.guides-d...gmb/mont-blanc/

Edited by iulian_1976, 10 September 2023 - 21:44.


#20
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002

View Postiulian_1976, on 10 septembrie 2023 - 21:32, said:

Nu exista doar dus, ci doar dus si intors asa ca las-o asa, nu poti cobora de la Aiguille du Midi  3842m pe jos, de la punctul intermediar cu mult mai jos se poate si este alt pret.
Poate nu o fi acum, dar in 2012 cu siguranta am platit mai putin in comparatie cu cel care a renuntat si a coborat in aceeasi zi, iar noi am continuat spre refugiu/cabana Cosmiques.
Ceva documentatie gasesti aici .

PS: Ghidul nu este obligatoriu, asa ca in afara de echipament, costurile legate de cazare si transport se poate face, bineinteles cu pregatirea potrivita.

Edited by vestale, 10 September 2023 - 21:42.


#21
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

View PostKiloW, on 10 septembrie 2023 - 21:35, said:

Tot de acolo pot face day trips pe Mont Blanc, cu ghid, dusul și intorsul în aceeași zi. Dacă ești cât de cât aclimatizat.

Primul stagiu este STAGE 1er 4000m ei recomanda pentru aclimatizare Le Grand Paradis 4061m este 758 de euro.

Exact ce am spus, cei care nu au fost au impresia ca poti sa cobori pe jos de la Aiguille du Midi, nu, nu poti. Acum in extrem, se poate orice
numai sa apuci sa suni dupa elicopter in caz ca....

View Postmdt, on 10 septembrie 2023 - 21:36, said:

Exista doar dus pentru ca exista acei schiori care coboara pe Valee Blanche. Sau poti sa iei mai departe telecabina panoramica spre Punta Helbronner Italia, sa cobori in Courmayeur si sa te intorci in Chamonix cu autobuzul prin tunel. Posibilitati sunt asa ca are sens sa existe si bilete doar dus.

Da insa nu de la Aiguille du Midi asta este in stanca, se pot face alte trasee apropiate.

Edited by iulian_1976, 10 September 2023 - 21:45.


#22
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
In chamonix traiesc destul de multi romani (surprinzator) si in comunitatile de ski/snowboard gasesti usor grupe cu care poti merge sa inveti. Periculos acolo e ca exista crevase, si d-aia e recomandat sa ai booti cu prindere de coltari si piolet.
Cert e ca nu trebuie o gramada de bani, neaparat. Si iti garantez ca, cel putin iarna, exista bilet doar dus, ca sunt foarte multi doritori.

Uite un exemplu - https://en.ski-franc...c-ski-area-.jpg astia-s toti dintr-o telecabina, cel mai probabil, traversand creasta. Extrem, poate, dar asta nu inseamna ca nu-i popular. :)

#23
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006

View Postiulian_1976, on 10 septembrie 2023 - 21:46, said:

Da insa nu de la Aiguille du Midi asta este in stanca, se pot face alte trasee apropiate.

Probabil ca ai fost mai pe graba si nu ai observat iesirea din Aiguille du Midi spre Valee Blanche. Era barata sa nu poata iesi oricine pe acolo.

Erau si anul trecut in vara "pietoni" printre crevase, i-am admirat si din gondola panoramica.

Edited by mdt, 10 September 2023 - 21:55.


#24
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
@iulian_1976: Am urcat cu telecabina la Aguille du Midi, am dormit la Cosmiques, am plecat dimineata la 2:00 spre Mont Blanc, la 11:00 eram pe varf, ala de la 4810m, destul de tarziu si am coborat la Gouter si apoi pana la Tete Rousse, unde am dormit pe o banca in sala de mese. A treia zi am coborat la tramvai, dar am mai mers o statie pe jos ca lucrau la linie.
Deci am coborat pe jos, fara elicopter, dar cu echipament adecvat si in echipa potrivita. Nu am impresia, ci chiar am fost acolo si am facut traseul prezentat mai sus. In adidasi sau pantofi sigur nu merge.

Edited by vestale, 10 September 2023 - 22:00.


#25
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 12.12.2006
Anul trecut parca a fost la stiri ca primarul din Saint Gervais era exasperat de cati romani (in special) incearca sa escaladeze Mont Blanc-ul fara echipament si nepregatiti si apoi apeleaza la Salvamont sa-i adune de pe acolo (probabil obisnuiti din Ro). Si zicea ca ar vrea sa bage o taxa/garantie care sa acopere costurile de salvare/recuperare.

#26
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Mie mi-a zis un ghid (tot din Alpi însã nu Chamonix) ca cicã noi romanii credem ca trasul de fiare e antrenament de urcat pe munte.
Înainte ne fãceau hoți acum ne fac papagali, ne-am mai emancipat și noi :D

Edited by KiloW, 10 September 2023 - 22:18.


#27
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

View Postvestale, on 10 septembrie 2023 - 21:59, said:

@iulian_1976: Am urcat cu telecabina la Aguille du Midi, am dormit la Cosmiques, am plecat dimineata la 2:00 spre Mont Blanc, la 11:00 eram pe varf, ala de la 4810m, destul de tarziu si am coborat la Gouter si apoi pana la Tete Rousse, unde am dormit pe o banca in sala de mese. A treia zi am coborat la tramvai, dar am mai mers o statie pe jos ca lucrau la linie.
Deci am coborat pe jos, fara elicopter, dar cu echipament adecvat si in echipa potrivita. Nu am impresia, ci chiar am fost acolo si am facut traseul prezentat mai sus. In adidasi sau pantofi sigur nu merge.

View Postmdt, on 10 septembrie 2023 - 22:04, said:

Anul trecut parca a fost la stiri ca primarul din Saint Gervais era exasperat de cati romani (in special) incearca sa escaladeze Mont Blanc-ul fara echipament si nepregatiti si apoi apeleaza la Salvamont sa-i adune de pe acolo (probabil obisnuiti din Ro). Si zicea ca ar vrea sa bage o taxa/garantie care sa acopere costurile de salvare/recuperare.

View PostKiloW, on 10 septembrie 2023 - 22:15, said:

Mie mi-a zis un ghid (tot din Alpi însă nu Chamonix) ca cică noi romanii credem ca trasul de fiare e antrenament de urcat pe munte.
Înainte ne făceau hoți acum ne fac papagali, ne-am mai emancipat și noi Posted Image

Unde este Aiguille du Midi si unde Cosmiques...Posted Image

"Deci am coborat pe jos, fara elicopter, dar cu echipament adecvat si in echipa potrivita."

Vad ca te-ai linistit...totusi ai fost cu echipa potrivita Posted Image

View Postmdt, on 10 septembrie 2023 - 21:53, said:

Probabil ca ai fost mai pe graba si nu ai observat iesirea din Aiguille du Midi spre Valee Blanche. Era barata sa nu poata iesi oricine pe acolo.

Este insa nu la ultimul nivel al lui Aiguille du Midi, ultimul nivel se urca cu liftul. Posted Image

Ceea ce spui se numeste aplinism, coltari, piolet etc

Cine doreste sa faca Mont Blanc are nevoie de 5 zile desi se recomanda o acomodare inainte, un varf mai mic gen Le Grand Paradis 4061m
un traseu de 3 zile.

Eu nu ma pun cu zmeii romani....Posted Image

Attached Files


Edited by iulian_1976, 10 September 2023 - 22:31.


#28
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Eu ziceam doar ca exista si bilete doar dus. Dadusem un exemplu pentru ce s-ar folosi.

https://www.montblan...iguille-du-midi
Poftim, daca dai putin scroll in jos, dupa orar ai preturi bilete, Round Trip si One Way. :P

#29
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
TehCube@ ok,poti sa dai click unde scrie 55 de euro, o sa ai o surpriza nu este posibil  Posted Image

Te rog sa faci un screenshot si dupa Posted Image

Vad ca nu ai facut, prima pagina asta care ai postat-o, cand dai click este redirectionat pe a 2-a va cade mana, concluzie pretul este
75 de euro dus-intors.

In orice caz sa cobori de acolo fara coltari, piolet etc imi pare noaptea mintii...

Probabil existand atatea incidenta cu..romani si nu numai, nu mai exista bilet doar dus. Posibil View KiloW@ sa aiba dreptate in ce spune.

https://www.montblan...iguille-du-midi

Attached Files


Edited by iulian_1976, 10 September 2023 - 22:59.


#30
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Faptul ca nu-l poti cumpara acum, online, nu inseamna ca nu exista.
Ba din contra, faptul ca apare pe site e dovada clara ca exista.

Tu faci misto de "incidenta cu romani", da' cred ca doar un roman ar vedea preturile pe site (DUPA ce i-au spus mai multi ca exista si bilet one-way) si ar insista ca el are dreptate si ca de fapt nu exista. Noaptea mintii indeed.

Ia da-i un scroll in jos pe pagina aia unde ai facut al 2-lea screenshot, si citeste asta:

Other information:
All other ticket and durations are only available at our physical points of sale in the resort (one-way ticketing, ASLIE discount, GIA, CARTE LOISIRS, LOISIR+, mountain professional ticket, ticketdurations from 10 to 21 days, reduced rates for disabled persons, free for children under 5).

#31
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002

View Postiulian_1976, on 10 septembrie 2023 - 22:29, said:

Unde este Aiguille du Midi si unde Cosmiques...Posted Image

"Deci am coborat pe jos, fara elicopter, dar cu echipament adecvat si in echipa potrivita."

Vad ca te-ai linistit...totusi ai fost cu echipa potrivita Posted Image



Este insa nu la ultimul nivel al lui Aiguille du Midi, ultimul nivel se urca cu liftul. Posted Image

Ceea ce spui se numeste aplinism, coltari, piolet etc

Cine doreste sa faca Mont Blanc are nevoie de 5 zile desi se recomanda o acomodare inainte, un varf mai mic gen Le Grand Paradis 4061m
un traseu de 3 zile.

Eu nu ma pun cu zmeii romani....Posted Image
Cosmiques e la 45 minute de mers pe ghetar de Aiguille du Midi. Normal ca am mers cu echipa potrivita si de romani, bineinteles.
Poza pusa in pagina 1 e de pe acel traseu, iti mai adaug si altele de atunci. Si se numeste aclimatizare, iar daca am fost in Alpi, m-am dus sa fac alpinism, nu doar poze/filmulet  la capatul telecabinei.

Attached File  Aiguille-du-midi2.JPG   213.3K   20 downloads
Attached File  Aiguille-du-midi1.JPG   325.1K   22 downloads
Attached File  Aiguille-du-midi3.jpg   93.36K   21 downloads de pe terasa la Cosmiques

Edited by vestale, 10 September 2023 - 23:18.


#32
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008

View PostTehCube, on 10 septembrie 2023 - 23:03, said:

Faptul ca nu-l poti cumpara acum, online, nu inseamna ca nu exista.

Ok, eu va spun ca nu exista, nu o sa primiti nimic doar spre la Aiguille du Midi.

View Postvestale, on 10 septembrie 2023 - 23:15, said:

Cosmiques e la 45 minute de mers pe ghetar de Aiguille du Midi. Normal ca am mers cu echipa potrivita si de romani, bineinteles.
Poza pusa in pagina 1 e de pe acel traseu, iti mai adaug si altele de atunci. Si se numeste aclimatizare, iar daca am fost in Alpi, m-am dus sa fac alpinism, nu doar poze/filmulet  la capatul telecabinei.

Attachment Aiguille-du-midi2.JPG
Attachment Aiguille-du-midi1.JPG
Attachment Aiguille-du-midi3.jpg de pe terasa la Cosmiques

Refuge des Cosmiques 3613m , Aiguille du Midi 3842

"Cosmiques e la 45 minute de mers pe ghetar de Aiguille du Midi." ...si totusi ai mers cu echipa potrivita Posted Image

Tu ai fost acum 12 ani si doresti sa demonstrezi ca o sa primesti bilet doar dus in 2023 Posted Image

Cosmiques este doar un refugiu cu mult mai jos...

Edited by iulian_1976, 10 September 2023 - 23:34.


#33
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007

View Postiulian_1976, on 10 septembrie 2023 - 23:24, said:

Ok, eu va spun ca nu exista
Ok, daca ne spui tu, ce mai conteaza zeci de an de turism + ce scrie pe site + ce-ti zic toti ceilalti? O sa te cred pe tine, care sigur nici n-ai intrebat de bilet one-way ca nu aveai de ce, dar esti ferm convins ca e cum iti imaginezi.

#34
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Eu atat am platit atunci, doar dusul, bilet luat cu o zi inainte. Ce este in 2023 sau o sa fie in 2024, nu ma intereseaza si ti-am demonstrat ca poti sa cobori cu piciorul fara elicopter si fara telecabina de acolo.
Uite poze si de mai sus de acel varf, undeva pe la Col de Mont Maudit(4345m), cu cateva saptamani inainte sa ajungem noi pe acolo, o avalansa plecata omorase 9 alpinisti. Lucruri de tinut cont, nu ca sunt temperaturi cu minus 2 la peste 3700m si ca a nins in luna de vara.
Attached File  Aiguille-du-midi8 (2).jpg   302.62K   14 downloads Attached File  Aiguille-du-midi7 (2).jpg   400.26K   14 downloads

#35
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Acum sa spunem ca se numeste turism...
Ai precizat in urmatoarele posturi de coltari, pioleti etc si vara, asta se numeste alpinism.  Iarna ski de la Aiguille du Midi insa freeride.
Fiecare e pe barba lui, nimeni nu te impiedica sa faci asta.

Intinerarul care l-ati facut in cazul ca este adevarat se numeste "3 Munti", ati mers pe Col du Midi zona cu multi ghetari, la ce am vazut ca este
acolo nu m-as baga.Cosmique- 3613 m. (Particulier, ouvert de fin février à septembre avec repas, 148 places, tel. 33450544016). Bivouac autorisé au Col du Midi.

Am facut un traseu cu zapada acum multi ani, ca apoi dupa 2 luni pe acelasi traseu a prins avalansa un grup. De atunci nu mai risc oriunde este zapada.

View Postvestale, on 10 septembrie 2023 - 23:50, said:

Eu atat am platit atunci, doar dusul, bilet luat cu o zi inainte. Ce este in 2023 sau o sa fie in 2024, nu ma intereseaza si ti-am demonstrat ca poti sa cobori cu piciorul fara elicopter si fara telecabina de acolo.
Uite poze si de mai sus de acel varf, undeva pe la Col de Mont Maudit(4345m), cu cateva saptamani inainte sa ajungem noi pe acolo, o avalansa plecata omorase 9 alpinisti. Lucruri de tinut cont, nu ca sunt temperaturi cu minus 2 la peste 3700m si ca a nins in luna de vara.
Attachment Aiguille-du-midi8 (2).jpg Attachment Aiguille-du-midi7 (2).jpg

Bun si de la  Cosmique cu ce ai coborat si in cat timp ?

Pana pe varf faci 7-8 ore, mai trebuie sa si cobori si pe unde ? De coborat poti cobora doar pe Goûter nu este acelasi traseu...

Nu vad pe unde ati coborat de la Aiguille du Midi...

View Postvestale, on 10 septembrie 2023 - 23:50, said:

cu cateva saptamani inainte sa ajungem noi pe acolo, o avalansa plecata omorase 9 alpinisti. Lucruri de tinut cont, nu ca sunt temperaturi cu minus 2 la peste 3700m si ca a nins in luna de vara.
Attachment Aiguille-du-midi8 (2).jpg Attachment Aiguille-du-midi7 (2).jpg

Pai daca a nins este periculos despre ce discutam.


In concluzie descrii pe unde ati urcat la Mont Blanc, nu descrieti si pe unde ati coborat muntele.
Pentru ca nu ati coborat de la Aiguille du Midi spre Chamonix ci ati mers pe alta ruta anticipez pe Goûter.

Aiguille du Midi - Chamonix doar cu telefericul.

Edited by iulian_1976, 11 September 2023 - 00:34.


#36
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Punctul intermediar se numeste Plan de l'Aiguille 2317 metri, pretul biletului este mai ieftin si se poate cumpara doar dus.
Se poate cobora de la Plan de l'Aiguille spre Chamonix traseul este practicabil si pitoresc.

Tot ce s-a discutat mai sus este in afara subiectului oarecum, face referire la refugiul Cosmiques 3613m spre Mont Blanc si aici este alpinism pur 100% cu riscurile aferente.

Attached Files


Edited by iulian_1976, 11 September 2023 - 00:57.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate