Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...

Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...
 Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...

Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...
 COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...

Viata cu butelie versus retea de ...

Nelamurire succesiune
 Roka Residence Doamna Ghica

Concediu medical pe zile din urma

Receiver satelit care sa faca aut...

Recuperare sim/eSIM digi.
 

Cupa mondială de rugby - Franta 2023

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#73
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,965
  • Înscris: 27.05.2010
Daca as fi selectionerul (sau cum ii zice) celor din Fiji, i-as spune sa exerseze loviturile pana la urmatorul campionat mondiai. Azi Fiji a pierdut din cauza ratarilor, altfel erau in semifinale acum.

Edited by kyrre, 15 October 2023 - 18:47.


#74
Ovidiu333

Ovidiu333

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 06.09.2010
Așa-i dar s-a văzut în final forța apărării engleze când i-au dus în propriul teren, dar totuși Fiji nu e Irlanda sau Noua Zeelandă. Oricum Anglia nu m-a impresionat în turneul ăsta. Prevăd o finală Noua Zeelandă-Franța (sau Africa de Sud).

#75
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 05.03.2009
Ce păcat că fijienii nu sunt mai disciplinați și mai atenți. Azi ar fi putut să-i învingă pe englezi, dacă ar fi câștigat tușele și nu ar fi ratat loviturile de pedeapsă. Încă au un joc naiv pe alocuri. Dar au înscris un eseu fiind în inferioritate, nu mă așteptam!
Anglia nu cred că face față nici Franței, nici Africii de Sud.

Urmează meciul vedetă, de-abia aștept.

#76
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,965
  • Înscris: 27.05.2010
Super meci si in seara asta. Daca invingeau si cei din Fiji, aveam iar semifinale doar cu echipe din emisfera sudica. In fine, indiferent cine va castiga finala, Anglia va ramane singura care a acastigat pana acum cupa. Si sincer, ma indoiesc ca va ajunge in finala. Nu cred ca vor trece de Africa de Sud.

#77
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 05.03.2009
Ce meciuri, unul mai frumos ca celălalt!
Sud-africanii au fost mai experimentați și mai inteligenți. Au jucat în inferioritate și totuși Franța nu a reușit să înscrie (la fel ca Noua Zeelandă cu Irlanda).
Africa de Sud a gândit mai bine schimbările, i-a păstrat în rezervă pe Pollard și de Klerk (și nu doar pe ei) ca să-i introducă la momentul oportun - Pollard a înscris ultimele puncte pentru sud-africani.
Spre final francezii și-au pierdut cumpătul și nu s-au mai apărat cum trebuie, iar atacul lor n-a mai avut forță. Și acum trebuie să o ia de la capăt - poate peste 4 ani vor avea succes.

În cele din urmă cei din sud și-au revenit (Australia a fost foarte slabă).
Nu-i văd pe englezi învingători cu Africa de Sud. Finala ar trebui să fie una clasică, Africa de Sud - Noua Zeelandă.

#78
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,314
  • Înscris: 02.09.2014
Surprinzatoare greseli au facut in prima repriza francezii, dupa ce au inceput in forta meciul. Ma asteptam sa castige francezii deoarece defensiva lor functionase foarte bine pana acum. Formidabila viteza sud-africanului Cheslin Kolbe, vorba comentatorului, daca se apuca asta de atletism, Usain Bolt avea o mare problema...Posted Image
Iar faza in care l-a blocat (regulamentar) pe Thomas Ramos sa execute lovitura de pedeapsa este incredibila, nu am mai vazut asa ceva in rugby, desi am urmarit ceva partide la viata mea...
Si cand te gandesti ca omul asta (Cheslin Kolbe) are un salariu de 830.000 de dolari pe an, considerat a fi unul excelent, iar atatia papitoi din fotbal castiga si de 10 ori mai mult decat el...Si e o 'zvaluga' de 1,71 m. si 75 kg.
Meciul a fost extraordinar, in prima repriza era sa fac pipi pe mine pentru ca nu ma induram sa plec din fata televizorului si sa ma duc la baie....Posted Image

Edited by Costel2014, 16 October 2023 - 08:43.


#79
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,476
  • Înscris: 29.04.2008
Da, am avut norocul sa vedem niste sferturi unul si unul. Toate s-au ridicat la cel mai inalt nivel. Sper sa avem parte si de semi finale si de o finala pe masura.

Kikiki! Kakaka!
Kauana kei waniwania taku tara
kei tarawahia, kei te rua i te kerokero!
He pounga rahui te uira
ka rarapa ketekete kau ana
To peru kairiri mau au e koro e!
Hi! Ha! - Ka wehi au ka matakana,
ko wai te tangata kia rere ure tirohanga
ngā rua rerarera
ngā rua kuri kakanui i raro! Aha ha!

Ka mate, ka mate! ka ora! ka ora!
Ka mate! ka mate! ka ora! ka ora!
Tēnei te tangata pūhuruhuru
Nāna nei i tiki mai whakawhiti te rā
Ā, upane! ka upane!
Ā, upane, ka upane, whiti te rā!

Edited by iladi, 16 October 2023 - 12:22.


#80
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 05.03.2009
Eu încep să cred că francezilor le-a jucat subconștientul o festă.
Au început perfect, cu o victorie împotriva Noii Zeelande și au trecut prin grupă en fanfare. Apoi au văzut că Africa de Sud și Australia o încasează de la Irlanda și Fiji - marile echipe din sud păreau mai slabe. În mintea lor s-a înfiripat ideea că trebuie să se pregătească pentru finala cu Irlanda, singura echipă care părea să le stea în cale. Au căpătat prea multă încredere în ei, prea devreme.
Apoi Noua Zeelandă a învins Irlanda și francezii au înțeles că trebuie să-și reconsidere planurile. Aseară, când s-au trezit că sud-africanii îi egalau imediat și preluau conducerea (în vreme ce ei greșeau ca niciodată), „cocoșii” au realizat că nu sunt chiar atât de grozavi cum au crezut. Și în jocul lor au apărut bâlbele; au „reușit” chiar și o premieră negativă - Jalibert a degajat balonul înapoi, în propriul 22!
Cred că momentul decisiv a fost eliminarea lui Etzebeth. Francezii au jucat primele 10 minute din a doua repriză cu un om în plus și nu au reușit să marcheze un eseu; probabil că atunci au început să se teamă. Iar când chiar cel eliminat a înscris singura încercare din repriza a doua, cu 23 de minute înainte de final, și-au pierdut încrederea și nu au mai gândit coerent.
Până la urmă, se pare că tocmai echipele care au început cu stângul vor ajunge în finală. Uneori e mai folositor un duș rece chiar la începutul unei competiții, te aduce cu picioarele pe pământ.

Văd că francezii au reproșuri față de arbitraj, nu prea sunt fair-play.

#81
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,314
  • Înscris: 02.09.2014

 Beda_Venerabilis, on 16 octombrie 2023 - 21:06, said:

Eu încep să cred că francezilor le-a jucat subconștientul o festă.
Au început perfect, cu o victorie împotriva Noii Zeelande și au trecut prin grupă en fanfare. Apoi au văzut că Africa de Sud și Australia o încasează de la Irlanda și Fiji - marile echipe din sud păreau mai slabe. În mintea lor s-a înfiripat ideea că trebuie să se pregătească pentru finala cu Irlanda, singura echipă care părea să le stea în cale. Au căpătat prea multă încredere în ei, prea devreme.
Apoi Noua Zeelandă a învins Irlanda și francezii au înțeles că trebuie să-și reconsidere planurile. Aseară, când s-au trezit că sud-africanii îi egalau imediat și preluau conducerea (în vreme ce ei greșeau ca niciodată), „cocoșii” au realizat că nu sunt chiar atât de grozavi cum au crezut. Și în jocul lor au apărut bâlbele; au „reușit” chiar și o premieră negativă - Jalibert a degajat balonul înapoi, în propriul 22!
Cred că momentul decisiv a fost eliminarea lui Etzebeth. Francezii au jucat primele 10 minute din a doua repriză cu un om în plus și nu au reușit să marcheze un eseu; probabil că atunci au început să se teamă. Iar când chiar cel eliminat a înscris singura încercare din repriza a doua, cu 23 de minute înainte de final, și-au pierdut încrederea și nu au mai gândit coerent.
Până la urmă, se pare că tocmai echipele care au început cu stângul vor ajunge în finală. Uneori e mai folositor un duș rece chiar la începutul unei competiții, te aduce cu picioarele pe pământ.

Văd că francezii au reproșuri față de arbitraj, nu prea sunt fair-play.
Vezi Argentina la fotbal, anul trecut la C.M. Au pierdut surprinzator in fata Arabiei Saudite (care e zero in fotbal) chiar in primul meci, dar la final au castigat titlul.
Cat despre faza contestata de francezi (chiar capitanul Antoine Dupont a comentat) nu au dreptate: la reluare s-a vazut clar ca Etzebeth a deviat balonul inapoi, arbitrul a luat decizia corecta.

Edited by Costel2014, 17 October 2023 - 08:16.


#82
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 05.03.2009
O, da, exemplul Argentinei e perfect.
Francezii au pierdut meciul pe mâna lor, asta e clar.

#83
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,192
  • Înscris: 17.01.2012
NZL-ENG, apoi URAAA... ENG campioni mondiali!!!

PS: ca să vă contrazic pe toți :P

#84
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 05.03.2009
Nuuu, englezii au luat deja o cupă, le ajunge. La fotbal au mai multe?
Eu vreau să iasă Argentina campioană mondială. Să se plimbe și rugbiștii cu autobuzul ăla, nu doar Messi, Di Maria și ceilalți (dacă s-ar întâmpla așa ceva, cred că ridică argentinienii un obelisc special, numai pentru victoriile mondiale).

#85
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,192
  • Înscris: 17.01.2012
heeey
pe site-ul oficial zice că-ncepe meciul la ora 19, ora MEA
dar digi zice că la 22 ar fi haka...

cum e? Posted Image

Attached Files



#86
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 05.03.2009
Friday, 20 October
22:00 Your Time
Du-te pe MATCHES, lista aia cu toate meciurile. Sau intri pe MATCH CENTRE și acolo ai numărătoarea inversă.
Sau cauți pe KNOCKOUT, acolo e ora corectă. Toate meciurile până la sfârșit sunt la 22:00, ora noastră.

Edited by Beda_Venerabilis, 20 October 2023 - 18:17.


#87
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 05.03.2009
Da, NZ a câștigat relativ ușor. A fost prea puternică pentru Argentina.
Mâine vom vedea ce pot face englezii ca să ajungă în finală.

#88
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,192
  • Înscris: 17.01.2012
ca idee, parcă - mai mereu - echipa care câștigă, în primele 15...20 de minute este cam „călărită” de ceilalți!
parcă stau și studiază ce pot adversarii, mai apoi trec - aș zice - lejer la cârma jocului.

#89
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 05.03.2009
Cam așa ceva.
Acum să vedem ce poate face perfidul Albion în fața sud-africanilor.

#90
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,668
  • Înscris: 01.10.2010
bun inceput pentru Anglia!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate