Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina veche sau indatorat in ban...

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...
 Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...
 Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...
 lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...
 

Cupa mondială de rugby - Franta 2023

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#91
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,147
  • Înscris: 17.01.2012
dacă nu ai curaj să mergi la eseu, nu poți avea pretenții de campion... :(

#92
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,976
  • Înscris: 24.01.2012

View Postbritishpub, on 21 octombrie 2023 - 21:12, said:

bun inceput pentru Anglia!
Nu şi finalul, din păcate!
Ce revenire incredibilă au avut SA, fenomenal meci.

#93
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 01.10.2010
pf, tineam cu englezii, evident... penibil cum au pierdut... la un moment dat pe a doua repriza s-a vazut clar ca au picat.

pacat...

#94
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 05.03.2009
O să fac infarct cu asemenea finaluri.
Anglia a scăpat finala printre degete, nu avea voie să piardă o asemenea ocazie. Până și vremea a ținut cu englezii. Păcat că n-au forțat un eseu.
Incredibil cât de mult au putut greși sud-africanii, au fost de nerecunoscut. Au avut noroc cu acel eseu iar Pollard a avut nervi de oțel.

Așadar, avem o finală Noua Zeelandă - Africa de Sud. Și sper să nu plouă și atunci.

#95
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,311
  • Înscris: 29.12.2006

View PostLouisCyphre, on 21 octombrie 2023 - 23:04, said:

Ce revenire incredibilă au avut SA, fenomenal meci.

Şi ce Finală va fi Sâmbăta viitoare ! Pfuai !

Adevărul că, şi dacă era Anglia, tot o Finală superbă am fi avut.

Drept să spun, eu nu mă aşteptam de la Irlanda să iasă din joc aşa repede ! Şi nici de la Franţa, la cum începuse. Eram convins că Irlanda va fi noua Campioană Mondială. Dar uite că Emisfera Sudică va fi iar la putere !

#96
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 05.03.2009
Nici eu nu le-aș fi dat prima șansă neo-zeelandezilor și sud-africanilor, nu păreau prea grozavi. Dar au altă școală, iar rugbyul nu este un simplu sport pentru ei.
Africa de Sud a jucat slab astăzi (chiar foarte slab, în anumite momente). Însă au avut ambiție, iar schimbările i-au readus în joc, mai ales în grămezi - îmi place antrenorul lor, a știut cum să reacționeze și în meciul cu Franța. Au știut și când să forțeze, cu doar vreo 15 minute înainte de final; iar la faza eseului englezii n-au avut reacție, au fost surprinși mult prea ușor.
Cred că englezii puteau și ei să înscrie un eseu, dar au preferat „pasul piticului”. Sau poate că nici ei nu s-au așteptat să le meargă atât de bine și le-a fost teamă să riște mai mult. Antrenorul lor a râs prea devreme.

Oricum, cred că neo-zeelandezii au prima șansă în finală. Au avut un meci mai simplu cu argentinienii, nu s-au întrebuințat 100%; pe când sud-africanii s-au consumat serios, chiar le-a trecut glonțul pe la ureche.

#97
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,962
  • Înscris: 27.05.2010
Eu aseara am tinut cu Anglia. Europeni, emisfera nordica.... DIn astea. Insa s-au inecat ca tiganul la mal.
Insa nicioadata nu i-am vazut pe sud-africani sa faca atatea greseli. Nici macar ai nostri nu au facut atatea.

In ceea ce priveste finala, sper sa isi revina si sa vad un meci frumos. Asta imi doresc in primul rand. Si daca mai castiga si Noua zeelanda, cu atat mai bine. DIn cauza lor a inceput sa imi placa acest sport, deci tin cu ei. Dar in primul rand, un meci frumos imi doresc. Asa cum am vazut multe intre aceste doua tari.

#98
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,147
  • Înscris: 17.01.2012

View Postkyrre, on 22 octombrie 2023 - 16:50, said:

Insa s-au inecat ca tiganul la mal.


nici gând amice!
tot meciul au zguduit-o..., nici măcar un eseu nu au avut curajul/onoarea să-l marcheze!!!
despre ce vorbim aici? :o

și io tot cu trandafirul țineam, dar m-au dezamăgit crunt...

#99
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 05.03.2009
În finala mică Anglia a fost mai bună, dar și acum am avut parte de un sfârșit de meci tensionat.
Totuși, englezii au învins mai greu decât m-am așteptat. Deși argentinienii au greșit mai mult de-a lungul meciului, în final ar fi putut întoarce rezultatul. N-am înțeles de ce s-a grăbit Sanchez la lovitura de pedeapsă, putea să egaleze și se jucau prelungiri. Nu e de mirare că plângea la sfârșit, nu va uita prea curând acea ratare.
Au fost și două faze interesante. În prima, englezul Dan ratează placajul la Carreras și argentinianul marchează eseul. Apoi, după numai 1 minut și jumătate, Carreras degajează neglijent, Dan blochează, recuperează și înscrie un eseu.
Până la urmă tot englezii au salvat onoarea nordului; parcă aș fi vrut să fie irlandezii în locul lor.

Acum aștept finala, sper să fie un meci pe cinste.
Și mai sper să nu plouă.

#100
Costel2014

Costel2014

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,291
  • Înscris: 02.09.2014

View PostBeda_Venerabilis, on 28 octombrie 2023 - 16:15, said:

În finala mică Anglia a fost mai bună, dar și acum am avut parte de un sfârșit de meci tensionat.
Totuși, englezii au învins mai greu decât m-am așteptat. Deși argentinienii au greșit mai mult de-a lungul meciului, în final ar fi putut întoarce rezultatul. N-am înțeles de ce s-a grăbit Sanchez la lovitura de pedeapsă, putea să egaleze și se jucau prelungiri. Nu e de mirare că plângea la sfârșit, nu va uita prea curând acea ratare.
Au fost și două faze interesante. În prima, englezul Dan ratează placajul la Carreras și argentinianul marchează eseul. Apoi, după numai 1 minut și jumătate, Carreras degajează neglijent, Dan blochează, recuperează și înscrie un eseu.
Până la urmă tot englezii au salvat onoarea nordului; parcă aș fi vrut să fie irlandezii în locul lor.

Acum aștept finala, sper să fie un meci pe cinste.
Și mai sper să nu plouă.
Theo Dan are parinti romani. Si da, fazele astea doua au decis practic meciul (eroarea si apoi eseul inscris de Dan si ratarea lui Nicolas Sanchez).
Trist e pentru Sanchez ca are 35 de ani si nu prea il vad jucand la 39 de ani la urmatoarea Cupa Mondiala pentru a-si raspcumpara greseala. Probabil si din cauza asta plangea la sfarsit.....

Edited by Costel2014, 28 October 2023 - 16:44.


#101
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 05.03.2009
Degeaba are părinți români, el este englez acum.
Sanchez a ratat copilărește o ocazie imensă. Nu pot să înțeleg de ce s-a grăbit să execute lovitura, avea suficient timp.
Oricum, dacă Argentina reușea să întoarcă rezultatul și să câștige, ar fi ieșit un scandal imens: pasa aceea dinaintea eseului argentinian a fost un înainte clar ca lumina zilei. Și arbitrajul video s-a făcut că plouă.

#102
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008
Ploua de rupe

Taringa whakarongo! Kia rite! Kia rite! Kia mau! Hi!
Kia whakawhenua au i ahau!
Hi, aue! Hi!
Ko Aotearoa, e ngunguru nei!
Hi, au! Au! Aue, ha! Hi!
Ko kapa o pango, e ngunguru nei!
Hi, au! Au! Aue, ha! Hi!
I ahaha!
Ka tu te ihi-ihi
Ka tu te wanawana
Ki runga i te rangi, e tu iho nei, tu iho nei, hi!
Ponga ra!
Kapa o pango! Aue, hi!
Ponga ra!
Kapa o pango! Aue, hi!
Ha!

Let me go back to my first gasp of breath
Let my life force return to the earth
It is New Zealand that thunders now
And it is my time!
It is my moment!
The passion ignites!
This defines us as the All Blacks
And it is my time!
It is my moment!
The anticipation explodes!
Feel the power
Our dominance rises
Our supremacy emerges
To be placed on high
Silver fern!
All Blacks!
Silver fern!
All Blacks!

#103
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,962
  • Înscris: 27.05.2010
Cam dur caronasul ala galben trasformat in rosu. A dezechilibrat aiurea partida. Totusi e o finala.

SIncer, daca era dupa mine as fi dictat rosu la Frizzel mai degraba. A fost intentie, s-a lasat cu toata greutatea pe piciorul adversarului, sa-l scoata din joc. Nu inteleg de ce ai face asa ceva, cand stii ca ai 100 de camere pe tine, si o sa fii vazut.

Noua Zeelanda a jucat dezamagitor. Greseli copilaresti. In fine, sper ca isi vor reveni in repriza a doua.

#104
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,461
  • Înscris: 29.04.2008
aaaaahhhhhhh, mnezai si parastasi.

Cu tot startul prost si un om in minus au avut 2 sanse in final sa castige meciul. Pacat, au jucat mai bine ca sud africanii.

#105
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,962
  • Înscris: 27.05.2010
Da, dezamagitor. Puteau castiga. Insa cred ca doar Noua Zeelanda poate sa joace cu un om in minus ca si cum ar avea unul in plus.

Edited by kyrre, 28 October 2023 - 23:08.


#106
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 01.10.2010
merita Noua Zeelanda, a doua repriza a fost superba... pacat de cele doua ratari.

#107
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 578
  • Înscris: 05.03.2009
De ce trebuia să plouă?
Neo-zeelandezii și-au dat cu stângu-n dreptu' - 2 cartonașe, cu unul transformat în roșu? Cât de neglijent trebuie să fii, mai ales într-o finală? Nici cu Africa de Sud nu mi-e rușine. Nu știu la ce se gândeau Kolisi și Kolbe când și-au luat galbenele. Deși, pe Kolbe îl înțeleg, n-a vrut să riște, acolo era 99% eseu.
Pe de altă parte, NZ a reușit să înscrie singura încercare. Dar n-am înțeles ce s-a întâmplat la eseul anulat, arbitrul fluierase deja? Am avut senzația că lăsase avantaj. Una peste alta, a fost numai vina NZ că a pierdut - sunt fanul lor dintotdeauna, dar acum au greșit prea mult.

View Postkyrre, on 28 octombrie 2023 - 22:10, said:

Cam dur caronasul ala galben trasformat in rosu. A dezechilibrat aiurea partida. Totusi e o finala.
SIncer, daca era dupa mine as fi dictat rosu la Frizzel mai degraba. A fost intentie, s-a lasat cu toata greutatea pe piciorul adversarului, sa-l scoata din joc. Nu inteleg de ce ai face asa ceva, cand stii ca ai 100 de camere pe tine, si o sa fii vazut.
Noua Zeelanda a jucat dezamagitor. Greseli copilaresti. In fine, sper ca isi vor reveni in repriza a doua.
Clar ca lumina zilei, primul cartonaș trebuia transformat în roșu. A doua oară au dat roșu în compensație, ca la fotbal. Iar pe Kolisi l-au iertat, la o fază asemănătoare.
Dar nu mai contează, sud-africanii au meritat cupa asta. Au știut să joace la limită și s-au mobilizat atunci când trebuia. Bravo lor!

Cred că vor modifica regulamentul. Sunt partide foarte strânse, în fazele eliminatorii, cu puține încercări (nu degeaba fluieră spectatorii, uneori). Se joacă la 3 puncte, nimeni nu mai vrea să riște nimic.

#108
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,311
  • Înscris: 29.12.2006

View PostBeda_Venerabilis, on 29 octombrie 2023 - 00:00, said:

De ce trebuia să plouă?

Exact la asta m-am gândit şi eu la final ! :(


Africa de Sud, pentru a patra oară Campioană Mondială la Rugby


[ https://external-content.duckduckgo.com/iu/?u=https%3A%2F%2Fwww.limerickleader.ie%2Fresizer%2F800%2F-1%2Ftrue%2F2023_10_23%2FCollage_Maker-23-Oct-2023-10-55-AM-4233-1698055448573.jpg--rugby_world_cup_final_odds__new_zealand_v_south_africa___the_favourites_to_triumph_this_weekend.jpg%3F1698055448636&f=1&nofb=1&ipt=c2a15b0bfd7e8be6a5f585b8468ddcfc3b63585398fd7a42e39cd8a6ca633e86&ipo=images - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



[ https://external-content.duckduckgo.com/iu/?u=https%3A%2F%2Fadaderanaenglish.s3.amazonaws.com%2F1698529313-south-africa-win-rugby-world-cup.jpg&f=1&nofb=1&ipt=6057012416aa342aa20fbb3b800965bacdeb319d5d2f0ed4fd0b698706957e86&ipo=images - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



[ https://external-content.duckduckgo.com/iu/?u=https%3A%2F%2Fs.yimg.com%2Fuu%2Fapi%2Fres%2F1.2%2FR_sa_ez2Bo.tfLoFek_edg--~B%2FaD0yMDQ5O3c9MzY0MjtzbT0xO2FwcGlkPXl0YWNoeW9u%2Fhttps%3A%2F%2Fmedia.zenfs.com%2Fen%2Fpa-sport.com%2Fdfc8b3ef2eaddee850469e1ed2011077&f=1&nofb=1&ipt=618a6882e23ab609c11fd77db268ba2d09dc8820ee877644df6854b7ab1d473f&ipo=images - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate