Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Cupa mondială de rugby - Franta 2023

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
110 replies to this topic

#37
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 05.03.2009
Bravo Uruguay!
Namibia a greșit prea mult iar la sfârșit și-a pierdut complet concentrarea.

#38
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,961
  • Înscris: 27.05.2010
Galop de sanatate pentru Noua Zeelanda azi cu Italia. Sa-i vedem cu Irlanda in sferturi. O sa fie un meci interesant. Ca si Franta-Africa de Sud.

#39
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 05.03.2009
Așteptam ceva mai mult de la italieni. Dar au încheiat frumos meciul, n-au sfârșit chiar în genunchi.

#40
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,249
  • Înscris: 29.12.2006
Cupa Mondială de Rugby, Franţa 2023


9 Septembrie: Irlanda - România 82 - 8

29 Septembrie: Noua Zeelandă - Italia 96 - 17


Eeeeeh, uite că la alţii se poate şi mai rău ! :)

#41
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 05.03.2009
Întotdeauna se poate și mai rău. Dar pe noi nu ne ajută cu nimic.
Să ne gândim că italienii au înscris două încercări spectaculoase. Noi am fi reușit așa ceva?

#42
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,249
  • Înscris: 29.12.2006

 Beda_Venerabilis, on 30 septembrie 2023 - 11:28, said:

Să ne gândim că italienii au înscris două încercări spectaculoase. Noi am fi reușit așa ceva?

Nu ştiu. Ştiu încă că italienii n-au putut să se apere aşa de "bine" ca românii cu irlandezii. "Bine" în sensul că n-am luat 96, ci "numai" 82. :)

#43
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 05.03.2009
Georgienii și-au vândut scump pielea în meciul cu Fiji, puteau chiar să câștige.

#44
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,249
  • Înscris: 29.12.2006
În 10 minute urmează meciul României cu Scoţia de la Cupa Mondială, Franţa, 2023. Am mai scris pe un alt topic: "Doamne iartă-ne şi ne fereşte de un nou scor mare !"


Dacă nu cu scoţienii atunci cu cine să mai marcăm şi noi ?! Posted Image

#45
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 05.03.2009
La început părea că jucăm ceva mai bine decât în celelalte meciuri... și am terminat prima repriză cu 3 galbene.

#46
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005
La cum joaca nu știu ce dracu mai caută acolo. E clar că nu avem rugby de performanta, nu avem jucători de campionat mondial, toți sunt lenți, obosiți  nu au viziunea jocului.

#47
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003
nu m-am hotarat inca care-i cea mai de-ampisicelea echipa, Romania sau namibia. namibia macar a jucat cat de cat competent cu uruguay. Romania pana amu a insirat doar degringolade.

#48
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,249
  • Înscris: 29.12.2006

 Beda_Venerabilis, on 30 septembrie 2023 - 21:53, said:

am terminat prima repriză cu 3 galbene.

Dacă nu avem eseuri măcar ne facem remarcaţi prin cartonaşe. E o glumă dar nu contează, vorba lui Pierre de Coubertin: "Cel mai important lucru nu este să câștigi, ci să participi, așa cum în viață nu contează triumful, ci lupta. Esențial nu e să cucerești, ci să lupți bine". Posted Image


Totuşi, România e un fel de Brazilia a Cupelor Mondiale de Fotbal: am participat la 9 ediţii ale Cupei Mondiale de Rugby (din 10), excepţie făcând cea din Japonia 2019. Şi asta deşi ne calificaserăm, Rusia a băgat zâzanie atunci la Federaţia Internaţională, că avem un jucător neeligibil, şi asta ne-a descalificat de la participare. Posted Image Dacă nu făcea Rusia asta, România era printre Marile echipe ale lumii care au participat la toate ediţiile Cupei Mondiale de Rugby.

Vorba statisticii matematice: cineva câştigă doar dacă participă de mai multe ori, nu de mai puţine !

Edited by lupini, 30 September 2023 - 22:35.


#49
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,249
  • Înscris: 29.12.2006
Final de meci: la Cupa Mondială de Rugby, Franţa 2023, Scoţia - România 84 -0.

Astfel, din trei partide la Cupa Mondială, Franţa 2023, scorul general al României e: 242 - 8. [ https://yoursmiles.org/msmile/wonder/m1813.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#50
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 05.03.2009
Da, participăm, dar mergem în jos; noi involuăm, nu evoluăm. La ce Cupă am mai încasat asemenea scoruri?

#51
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,249
  • Înscris: 29.12.2006

 Beda_Venerabilis, on 30 septembrie 2023 - 23:01, said:

Da, participăm, dar mergem în jos; noi involuăm, nu evoluăm. La ce Cupă am mai încasat asemenea scoruri?

La nici una ! Posted Image Hai că au mai fost scoruri mari, dar la nici una nu au fost scorurile astea...unul după altul.

Edited by lupini, 30 September 2023 - 23:03.


#52
LouisCyphre

LouisCyphre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,966
  • Înscris: 24.01.2012
Stejarii chiar s-au comportat ca...stejarii.
Adică bine înfipţi cu crampoanele în pământ, li se mai mişcau puţin tricourile când treceau scoţienii ca vântul pe lângă şi printre ei.
Sper să nu fi făcut otită, săracii...

#53
om_cuminte

om_cuminte

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.08.2023
Problema e că de când rugbyul a devenit sport profesionist - adică de aprox. 30 de ani - națiunile care au investit în acest sport au rămas la vârf sau au progresat (vezi Japonia, Argentina, Georgia, chiar și Portugalia sau Spania, care acum sunt, s-o recunoaștem, peste noi) în timp ce România încă e cu mentalitatea din urmă cu 30 de ani, adică „hai că vin niște băieți mai voinici din fabrică și își dau mingea unul altuia și după aia înapoi la muncă”.

Nu merge așa.

Trebuie un moment zero pentru rugbyul românesc, în care să se reia totul de la zero și sportul acesta să fie pus pe baze cu adevărat profesioniste, așa cum sunt și fotbalul, handbalul etc. Nu zic că la alea avem mari rezultate, dar de bine de rău când intrăm în teren nu se întâmplă niciodată să fim așa de surclasați. Scorurile cu care a pierdut naționala de rugby la această cupă mondială sunt echivalentul lui 0-11 la fotbal.

Avem tradiție, avem istorie, eu zic că am avea și suficienți iubitori de rugby, s-ar găsi și practicanți, trebuie doar să se găsească investitori.

#54
Beda_Venerabilis

Beda_Venerabilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 577
  • Înscris: 05.03.2009
Azi am avut meciuri frumoase. Și portughezii și tonganii au jucat cu ambiție în fața unor echipe mult mai bine cotate. Tonga ne bate sigur, n-avem șanse nici măcar în fața lor.

 om_cuminte, on 01 octombrie 2023 - 15:02, said:

Trebuie un moment zero pentru rugbyul românesc...
... trebuie doar să se găsească investitori.
La noi nu există interes pentru sport, fiecare se descurcă cum poate, guvernele sunt complet nepăsătoare.
Investitorii noștri sunt interesați numai de bani câștigați rapid. Ce performanțe avem la fotbal, unde se înghesuie toți?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate