Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Programare aplicații Android + iOS

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
costy81gl

costy81gl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 06.04.2005
Salutare,
De curand mi-am lansat prima aplicatie pentru Android, facuta in Android Studio (Java)  + PHP/Laravel pentru partea de server.
Acum ma preseaza colegii sa fac si pentru iOS si nu stiu de unde sa incep.

Exista posibilitatea sa fac aplicatiile in acelasi limbaj de programare pentru ambele platforme? (C++/Kotlin)
Sau ar trebui sa raman la Java pentru Android si Swift pentru iOS?
Sau alte variante...

Fiind la inceput, am nevoie si de multa documentatie...si daca pentru Java am gasit documentatie pentru orice situatie, in C++ nici n-am stiut pana azi ca se pot face aplicatii.

Aplicatiile mele sunt replici de siteuri (afisare texte/poze/tabele/harti si procesare de formulare).

Multumesc pentru orice raspuns.

#2
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,634
  • Înscris: 13.03.2005
  • Swift pentru iOS: Dacă dorești să dezvolți nativ pentru iOS, limbajul Swift este alegerea principală recomandată de către Apple. Acesta este un limbaj de programare modern și puternic, dezvoltat special pentru dezvoltarea aplicațiilor iOS și macOS. De obicei, dezvoltarea nativă în Swift este cea mai bună opțiune pentru performanță și experiență de utilizare optimă pe dispozitivele Apple.

  • Kotlin pentru Android și Swift pentru iOS: Această abordare implică utilizarea limbajului Kotlin pentru dezvoltarea aplicațiilor Android (cât și ai făcut până acum) și a limbajului Swift pentru iOS. Deși nu folosești același limbaj pentru ambele platforme, este o abordare comună și beneficiezi de un ecosistem dezvoltat de fiecare companie pentru propriile platforme.

  • Cross-platform development: Dacă dorești să partajezi mai mult cod între Android și iOS, poți să te uiți la cadrele de lucru de dezvoltare cross-platform, cum ar fi Flutter (bazat pe limbajul Dart) sau React Native (utilizează Javascript/TypeScript). Acestea îți permit să dezvolți o singură bază de cod care poate fi folosită pe ambele platforme. Cu toate acestea, există limitări și diferențe în funcționalitate și performanță, deci ar trebui să analizezi dacă se potrivește cu cerințele aplicației tale.

  • C++ pentru dezvoltare cross-platform: Dacă ai cunoștințe în C++, poți să te uiți la cadrele de lucru precum Qt sau Xamarin, care îți permit să dezvolți aplicații pentru ambele platforme utilizând C++. Totuși, acesta poate fi o abordare mai complexă și mai puțin comună în dezvoltarea pentru dispozitive mobile.

  • Documentație: Pentru Swift și dezvoltarea iOS, Apple oferă o documentație excelentă și un set bogat de resurse pentru începători și dezvoltatori avansați. Pentru oricare dintre celelalte opțiuni, vei găsi și resurse și comunități online care să te ajute să înveți.
       Alegerea depinde în mare măsură de nivelul tău de confort cu limbajele respective, de complexitatea aplicației tale și de timpul pe care îl poți aloca dezvoltării pentru iOS. Dacă vrei să partajezi mai mult cod între platforme, soluțiile cross-platform pot fi utile, dar trebuie să fie analizate în funcție de cerințele specifice ale proiectului tău.

Edited by wertyck, 07 September 2023 - 17:34.


#3
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,854
  • Înscris: 23.10.2015
Pe termen lung, mentinerea a doua coduri sursa diferite este mai costisitoare. Eu prefer solutiile cross-platform pentru aplicatii 'normale', nu vorbim de jocuri sau alte rachete.

Desi au fost mai multe tentative de a populariza o solutie cross-platform, inclusiv de la MS, se pare ca Flutter a reusit sa prinda cheag. Arunca un ochi pe youtube, vezi daca te coafeaza.

#4
parabellum

parabellum

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,453
  • Înscris: 06.01.2010
Exista posibilitatea sa ai cod comun intre proiectele android & ios fara sa mergi in directia bloatwereului gigantic descarcator de baterii cross-platform.

Pur si simplu implementezi codul care 'face treaba' (aka functionalitatea esentiala) in C/C++ (cu C++ ceva mai greu cu Swift decat cu Objective C, dar posibil) si implementezi separat doar codul care se ocupa de UI in Kotlin sau Java respectiv Swift sau Objective C.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

5 user(s) are reading this topic

0 members, 5 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate