Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 Smart Switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

Recomandare banca

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
24 răspunsuri în acest subiect

#19
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.176
  • Înscris: 05.05.2003
Un simplu card de debit in lei in care sa intre lunar 700 lei sau mai mult... este suma minima pentru a nu avea comisioane lunare si a putea retrage de la orice bancomat fara comision.
Poti apoi sa faci top-up din ING in Revolut (sau Wise/Zen) e bine sa ai valuta tarii respective, in fintech-urile enumerate, dar si carduri VISA & Mastercard... daca pica VISA intr-un anumit moment ai Mastercard (si invers)

Editat de rz, 08 septembrie 2023 - 11:26.


#20
rauls_s

rauls_s

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 249
  • Înscris: 12.12.2010
Nu bag bani lunar. Bag o suma mai mare o data sau din cand in cand cand vreau eu.

Ideea e ca plec din Romania. Nu vreau sa tin toti banii pe care ii am in portofel. E vorba de siguranta nu neaparat de declarat la granita. Imi trebuie un card sa scot banii si in afara tarii (nu ma duc in North Korea). Si nu vreau sa ma pacaleasca banca sa imi dea ceva cu comisioane mari. Vreau doar sa mi-i tina si sa am acces la ei fara sa muste prea mult din ei.

#21
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 22.176
  • Înscris: 05.05.2003
La ING trebuie lunar minim 700 lei și o plată la comerciant... poți să faci asta prin transfer lunar din Revolut (sau Wise/Zen) in ING practic plimbi in fiecare luna 700 lei între banca și fintech. Macar o plata lunara cu cardul bănuiesc că faci pe unde mergi

Editat de rz, 08 septembrie 2023 - 12:08.


#22
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.033
  • Înscris: 24.04.2013
@rauls_s: Tot nu spui despre ce tara/tari este vorba sau ce valute ai nevoie.

Verifica totusi la CEC VISA Multiucurrency, aici <https://www.cec.ro/p...currency-online> jos a doua chestie de la ‘Ce trebuie să știi despre…’ , care sunt valutele cu care lucreaza si daca iti sunt de folos. Sunt si cateva dinafara EU. La acelea (a) daca ai cont (e gratis) in acea valuta si fonduri suficiente plata se face din acel cont fara nici o conversie, (b) altfel plata se face din contul de LEI la curs BNR. Plus ca ai scutire de comision si inafara EU, dar in limita a 1.000LEI/luna. la retrageri de numerar. Costuri de administrare lunare nu ai daca iei doar acest card (+ deschizi conturile de care ai nevie), nu si pachet separat; ai si mobile banking gratuit. Ce se comisioneaza sunt (a) viramentele interbancare initiate de tine si (b) incasarile interbancare in valuta (1,5EUR/incasare, deci la alimentare cont prin virament nu si depunere de numerar). La ING de exemplu, din ce stiu, ai comision de administrare 3EUR/luna pentru fiecare cont in valuta - parca nu mai suna asa bine…

Editat de sags, 08 septembrie 2023 - 12:26.


#23
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.931
  • Înscris: 13.03.2005
https://ing.ro/lp/card-complet
ING card Complet

Ca să beneficiezi gratuit de toate cele trebuie să îndeplinești două condiții:
Nu trebuie să-ți aduci salariul, doar să încasezi un minim de 700 de lei pe lună în cont.
Trebuie să faci cel puțin o plată pe lună din contul tău.

Editat de wertyck, 08 septembrie 2023 - 12:47.


#24
JohnnyRambo

JohnnyRambo

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 615
  • Înscris: 12.07.2022

 rauls_s, on 08 septembrie 2023 - 11:44, said:

Nu bag bani lunar. Bag o suma mai mare o data sau din cand in cand cand vreau eu.
...
Si nu vreau sa ma pacaleasca banca sa imi dea ceva cu comisioane mari. Vreau doar sa mi-i tina si sa am acces la ei fara sa muste prea mult din ei.

CEC MultiCurrency este singura varianta fara comision de administrare, fara condii de rulaj si/sau activitate (o plata pe luna) si un curs valutar bun (ar mai fi Libra si BT, dar cursul valutar nu este avantajos, in special la BT). In functie de care este tara misterioasa, poti avea curs valutar BNR si retrageri de numerar fara comision la CEC.

#25
Asyro2023

Asyro2023

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 10.12.2023
Raiffeisen are limita de 15000 retragere la bancomat și se poate majora la 30000 pt 24 ore doar o data pe trimestru...
Exista o bancă cu limite mai mari? sa zicem 25000 zilnic!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate