Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN
 Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV
 

Sa ma pregatesc de fuga?

  • This topic is locked This topic is locked
114 replies to this topic

#91
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,921
  • Înscris: 14.10.2008

View PostMindArchitect, on 06 septembrie 2023 - 17:47, said:

Cat despre provizie? M-am vaccinat ca a trebuit in pandemie. Nu mi-am dorit dar m-am vaccinat.
Provizie? Da, am cumparat si eu ulei, sapun, fain, paste, orez. Nu au stricat.
Ba pot sa zic ca am facut economie ca erau mai scumpe la magazinele din cartier.

O plita electrica trebuie sa cumpar, in caz ca se opresc gazele sa pot sa gatesc.
Converse am avut in pandemie, a fost.

Incerc sa zic ca nu am cumparat ceva in pandemie sa nu folosesc, sa fie bani aruncati aiurea.
Foc de lemne la curte nene, gazele nu se opresc ca nu luam de la rusi mai ales acum vara (toamna) dar daca e ceva, se opreste si curentul. Posted Image In Ucraina erau gaze dar trebuia soba pentru ca nu mergeau centralele in lipsa curentului, logic.

Am ambele tipuri de plita, aia electrica e doar de rezerva, dar pot si gratar si foc de lemne, in fine, pe serioase, razboi nu ne dorim si nu va fi, WW3 din partea mea sa fie dincolo de 2085 sau mai bine deloc. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 06 September 2023 - 18:35.


#92
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023

View Postmiki07, on 06 septembrie 2023 - 18:21, said:

Am sunat la NATO, și cum nu știu engleză, am zis să-l dea pe Geoană la telefon. E ocupat, se antrenează la proba de sărituri, pentru 2024. /s

Serios acum, nu cred că rușii au avut intenția să bubuie ceva pe la noi. Chiar dacă ne amenință diverși ”oficiali”. La ei decide Putin. Și Putin pare că nu vrea război cu NATO direct.

View Postlupini, on 06 septembrie 2023 - 18:24, said:

Asta e şi convingerea mea: la un război al Rusiei cu N.A.T.O., nici Putin nu s-ar înrola în armata lui, ci s-ar pregăti de fugă.
bun, voi spuneti asta insa cu ce se declara aici ce facem?

View Postbibolu, on 06 septembrie 2023 - 18:01, said:

https://www.defenser...pid_624111.html

Declaratia unui inalt oficial, deci suntem pe cont propriu cu Iohannis in frunte si cu 5000 militari NATO

Quote

Ben Hodges, general american în retragere și fost comandant al Forțelor Terestre ale SUA în Europa, a comentat pentru Digi24 scenariul unui eventual atac rus asupra teritoriului României. Generalul a ţinut să sublinieze în câteva cuvinte ca infrastructura din România este într-o stare jalnică, deoarece drumurile și căile ferate nu vor ajuta Forțele Armate Române sau pe cele ale NATO să se deplaseze rapid în teritoriu pentru a putea respinge un atac rusesc.

„Cred că infrastructura din România este într-o stare jalnică, ca să fiu sincer. Este foarte greu să transporți lucruri în interiorul României. Drumurile și căile ferate nu vor ajuta forțele române sau cele NATO să se deplaseze rapid pentru a putea respinge un atac rusesc. Sau o vor face, dar cu costuri mari. E multă muncă în ceea ce privește șoselele și căile ferate pentru a permite deplasarea rapidă a vehiculelor grele”, a precizat generalul american pentru Digi24.

Declaratia unui inalt oficial, practic suntem pe cont propriu cu Iohannis in frunte si cu 5000 militari NATO

Edited by bibolu, 06 September 2023 - 18:33.


#93
GunDALF

GunDALF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 19.02.2023

View Post4ndr3i-13, on 06 septembrie 2023 - 18:02, said:

razboiul ar trebui sa nu mai existe
Spune-i lui phootin sau altor dictatori cu vise de marire... IMHO, galbejitii vor fi adevarata incercare a planetei. Cand? Curand...

#94
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,921
  • Înscris: 14.10.2008
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/01Tg3rfKRmY?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#95
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,725
  • Înscris: 07.02.2003
Eu vreau sa stiu de ce nu a protestat Sosoasa la ambasada Ruzziei, ca doar se cunosc, tace chitic, unde e, s-a ascuns ? Posted Image

Edited by andreic, 06 September 2023 - 19:39.


#96
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View Postlupini, on 06 septembrie 2023 - 18:24, said:

Asta e și convingerea mea: la un război al Rusiei cu N.A.T.O., nici Putin nu s-ar înrola în armata lui, ci s-ar pregăti de fugă.

Eu am o teorie destul de plauzibilă:

Putin a fost asigurat de fiecare dată în ultimii 10 ani că industria de armament lucrează la putere maximă și Armata este înzestrată bine. Ceva de genul: ”noi așteptăm doar un semnal Tovarășe și în 3 zile sunt la Kiev”. Pe 24 februarie, Putin a dat semnalul, fiind bazat pe minciunile spuse de ”tovarășii” din eșalonul 2. Chiar dacă a înțeles dezastrul, el nu mai putea și nu mai poate să dea înapoi. De ce? Pentru că se face râs! De aia continuă să lupte în Ucraina, o Ucraină care rezistă eroic, aș zice eu.

#97
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,966
  • Înscris: 30.08.2006

View PostLeo2006, on 06 septembrie 2023 - 16:40, said:

Drona a fost lovită de apărarea antiaeriană și s-a prăbușit necontrolat.
Dovada
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/3OuqLR8L_IM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#98
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View Postandreic, on 06 septembrie 2023 - 18:36, said:

Eu vreau sa stiu de ce nu a protestat Sosoasa la ambasada Ruzziei, ca doar se cunosc, tace chitic, unde e, s-a ascuns ? Posted Image

- Tov. Ambasador, ies și eu 5 minute să protestez, să mă vadă proștii pe Facebook. Revin, că n-am terminat pateul.

#99
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,299
  • Înscris: 29.12.2006

View Postbibolu, on 06 septembrie 2023 - 18:33, said:

Declaratia unui inalt oficial

Asta e declaraţie publică, însă strategiile de la Pentagon sunt convins că nu sunt alcătuite în funcţie de ce drumuri avem noi. Americanii, care au câştigat Războiul Rece cu sovieticii, care erau mult mai puternici decât putiniştii actuali, nu stau să se plângă la Pentagon de drumurile şi căile ferate ale României. Ei sunt cu sateliţi, rachete intercontinentale, avioane de cea mai înaltă tehnologie, arme inteligente, etc., etc., etc.

Edited by lupini, 06 September 2023 - 18:46.


#100
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View Postlupini, on 06 septembrie 2023 - 18:44, said:


Asta e declaraţie publică, însă strategiile de la Pentagon sunt convins că nu sunt alcătuite în funcţie de ce drumuri avem noi. Americanii, care au câştigat Războiul Rece cu sovieticii, care erau mult mai puternici decât putiniştii actuali, nu stau să se plângă la Pentagon de drumurile şi căile ferate ale României.

Oare Irak sau Iugoslavia or fi avut drumuri mai bune?

#101
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,921
  • Înscris: 14.10.2008
Tancuri pe DEX 12. Posted Image

Lasand gluma la o parte, si in 2020 la Covid inainte de inchiderea in casa/apartament/garsoniera a tuturor, au scos tancuri pe DN1 sa creeze atmosfera de panica. Posted Image

***********
Hmmm, pareri si pareri:

https://www.youtube....rts/BT-bwlHq0oA

#102
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,909
  • Înscris: 17.08.2022

View PostPhobos, on 06 septembrie 2023 - 18:00, said:

Stam si mancam seminte in continuare, nu tre` sa facem nimic.


Absolut corect.

Cei care au inceput sa fuga se pot intoarce

De altfel misterul se pare ca s-a deslusit....
Bucatica aia de fier a cazut din caruta unor tzighani care furau fier in Ucraina si il vindeau in Rusia
Protocolul NATO nu a prevazut situatia.
Nici Johanis...

Edited by vio69c, 06 September 2023 - 19:00.


#103
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,114
  • Înscris: 04.03.2014
Mie declaratia presedintelui si a ministrului apararii mi se par relativ ok.

Ce sa faca mai mult, cum se actioneaza in zona aia nu decid ei singuri.

Edited by ionutzitaly, 06 September 2023 - 19:00.


#104
jumperishere

jumperishere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 18.11.2021
daca ar fi sa urmarim un fir logic, rusia in timpul iernii s-a retras anul trecut din ucraina. deci ce logica ar avea sa atace Romania pt o perioada de cel mult 3 luni, pana la iarna, cand se va retrage din nou.

#105
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,177
  • Înscris: 30.11.2021
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/z7yofon22AM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Rusia nu are resurse sa lupte cu NATO, momentan sanctiunile si tot "dansul" a fost asa de imagine.

Cum ar zice un tip mai destept ca mine, raspunsurile si intrebarile cele mai simple sunt de obicei cele corecte.

Cred ca toata europa s-a saturat de razboiul asta. Rusia ataca cu drone ca este gratuit.
Ucraina zice sa acceptam exporturile lor de grau, in detrimentul fermierilor din Romania.

Discutia este ce se petrece daca vine Trump la guvernare? O sa mai sustina ala pretentiile lui Zelinsky?

#106
asffga

asffga

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 514
  • Înscris: 04.04.2023

View PostMindArchitect, on 06 septembrie 2023 - 19:14, said:

Discutia este ce se petrece daca vine Trump la guvernare? O sa mai sustina ala pretentiile lui Zelinsky?
Cred ca Trump va face ceea ce trebuia facut de acum 1 an si jumatate, anume sa stinga razboiul si sa il intoarca pe Zelensky la actorie, sau sa il pensioneze pe Zelensky in vilele de zeci de milioane pe care le are prin mai multe regiuni ale planetei, bineinteles din banii castigati ca actor.
Mai ales ca Trump n-are interese financiare care sa curga din prelungirea acestei lupte.

#107
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023
bun, a ajuns sa se modifice si titlul topicului sa se faca ca si cum sunt eu nebun, se poate inchide daca s-a luat in ras

#108
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 662
  • Înscris: 18.12.2004
Deci NATO si-a exprimat solidaritatea cu Romania asa ca sa fie clar am terminat cu pregatirile de fuga si subiectul se poate inchide, bobilule de-acum poti dormi linistit.
https://www.hotnews....rii-noastre.htm

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate