Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ajutor inlocuire LCD masuna de ca...

Ce impozite , taxe platesc daca c...

Range Rover Evoque, 2020, Hibrid,...

Pompa erbicidat p100
 [CUM] Pot sa ajung la Impact Hub ...

Apartament in bloc nou.

Tantari uriasi

lenovo ideapad 1 15alc7
 caut cablu lvds(video-invertor) p...

Adobe premiere pro, problema seta...

Ochelari distanta intermediara

Cum pot sa montez un SSD Sata in ...
 Digi + patronul Prima TV cumpara...

Husa si folie pt. Samsung Galaxy ...

Plita electrica moderna

problema incalzitor de apa Ferroli
 

Motorina Ecto Super Bio Diesel LUKOIL, consum mare la masina

* * * - - 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
33 răspunsuri în acest subiect

#19
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.566
  • Înscris: 26.05.2022
Prea mult bla bla si nu conteaza ce "a fost o data" sau ce a zis un mecanic care cunoaste pe cineva care e rudă cu cineva care lucrează in cutare loc.

Toate fisele tehnice ale carburantilor există pe site: https://lukoil .ro/ro/ForMotorists/Fuel?#widaJ4s_H2VUkEVmOc0ENfgTg

"Asigură cerințele standardului național SR EN 590 ediția în vigoare."

"Asigură respectarea normelor de emisie Euro 5."

Editat de NikoroB, 07 septembrie 2023 - 09:50.


#20
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.263
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Toate fisele tehnice ale carburantilor există pe site: https://lukoil .ro/ro/ForMotorists/Fuel?#widaJ4s_H2VUkEVmOc0ENfgTg
"Asigură cerințele standardului național SR EN 590 ediția în vigoare."
"Asigură respectarea normelor de emisie Euro 5."
si marmota invelea...

Man, daca lumea iti zice ca atunci cand alimenteaza de la Luck Oil merge masina nasol...  inseamna ca o samanta de adevar e si toate normele alea nu le verifica nimeni.

#21
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.566
  • Înscris: 26.05.2022
Nu înseamnă nimic. Poate statia a fost nasoală, cu bazine foarte vechi, sau poate s-au facut prostii acolo local (desi astea sunt mai rare, dar se poate intampla sa nu se puna cantitatea corectă de aditiv).

Normele bineînțeles ca le verifică cineva, doar ca asta nu se face la pompă. Acolo se verifică doar volumul pe care-l bagă pompa.

#22
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.263
  • Înscris: 28.04.2003
eu de la orice Luck Oil as alimenta, si din orase diferite si tot merge masina mai prost ca la petrom/omv/Rompetrol
De parca nu arde complet motorina, sau nu e rafinata suficient, nu stiu. Motorul trage mai aiurea, tremura mai mult, zgomot mai mult. Mi-a ajuns cu ei.

#23
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.709
  • Înscris: 19.08.2007
Este foarte clar. Motorina ecto super de la Lukoil are ceva. Azi de dimineață s-a aprins becul.de rezervor gol. Am pus 25 de litri motorina normala de la OMW. Rezultatul? Consumul a scăzut la 7,5 litri.
Fișier atașat  IMG-20230919-WA0000.jpg   126,37K   10 download-uri
Ce are motorina Ecto super de la Lukoil?  De acum de la OMW voi alimenta, kit ca sunt austrieci... dau bani mai putini! Cu OMW consum cu 2 litri mai puțin!

Editat de Robert_Kiran, 19 septembrie 2023 - 08:00.


#24
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.566
  • Înscris: 26.05.2022
Cum adică cu 2 litri mai putin? Adică la 25L ai mers cat mergeai cu 27L de la luk, sau ca in loc de 9.5 ai acum 7.5?

#25
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.709
  • Înscris: 19.08.2007

 NikoroB, on 19 septembrie 2023 - 16:11, said:

Cum adică cu 2 litri mai putin? Adică la 25L ai mers cat mergeai cu 27L de la luk, sau ca in loc de 9.5 ai acum 7.5?
Exact.  Înainte consuma 9,5 la suta. Acum 7,5. Citește primul post din topic.

#26
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.566
  • Înscris: 26.05.2022
Diferența e ca noi astia care am mai vazut masini stim ca o modificare dinasta e fie din cauza modificarii distantei de deplasare sau a stilului de condus.

#27
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.709
  • Înscris: 19.08.2007

 NikoroB, on 19 septembrie 2023 - 20:19, said:

Diferența e ca noi astia care am mai vazut masini stim ca o modificare dinasta e fie din cauza modificarii distantei de deplasare sau a stilului de condus.
Îmi traduci și mie ce ai vrut sa spui?

#28
fspider

fspider

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 126
  • Înscris: 01.03.2014
Principala problema a ta e faptul ca te bazezi pe afisajul masinii pt a vedea consumul pe 100km.
Daca vrei sa stii cat consuma masina faci plinul, notezi nr de km, apoi cand faci iar plinul imparti la nr de km parcursi si afli exact.
Sunt aplicatii care iti calculeaza automat. Iti fac si rapoarte pe luni. E mult mai precis asa si marja de eroare e mult mai mica.


#29
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.029
  • Înscris: 06.04.2007
N-are afisajul in bord nicio problema, consuma mai mult cu ecto super diesel, aceleasi cazuri sunt relatate si pe alte forumuri si nu de ieri..
Nu mai alimentati de la lukoil

#30
zadada

zadada

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 302
  • Înscris: 23.03.2015
Eu mai alimentan benzina de la Luk de lene ca mi-e in drum spre munca, dar in primavara a inceput sa caraie motorul, nu mergea rotund iar la relanti avea trepidatii.
Tura urmatoare bagat de la Petrom si brusc si-a revenit.

#31
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.566
  • Înscris: 26.05.2022

 Robert_Kiran, on 19 septembrie 2023 - 20:45, said:

Îmi traduci și mie ce ai vrut sa spui?
Ca nu-i (doar) de la combustibil.

 Octavian___, on 20 septembrie 2023 - 06:57, said:

N-are afisajul in bord nicio problema, consuma mai mult cu ecto super diesel, aceleasi cazuri sunt relatate si pe alte forumuri si nu de ieri..
Nu mai alimentati de la lukoil
Peste 20% diferența de consum? Nu-i prea realist.

#32
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.709
  • Înscris: 19.08.2007
Deci, aceeași mașină cu același afișaj. Mă îndoiesc că arată eronat cu o motorina și cu alta nu. Și da, consumul e cu 2 litri mai puțin. La același stil de mers. Repet, cu motorina LUKOIL, consumul nu scădea nicicum sub 9,5 oricât de liniștit as fi mers.
Exista o motorina scumpă și la OMW. După ce voi epuiza acești 25 de litrii o să fac un experiment cu motorina scumpă de la OMW. Sa vad daca cu aia e tot 7,5 sau mai mult.
Ce mă bucură e faptul că nu are mașina nimic. Inițial credeam că e ceva la mașină. Nici eu nu am crezut că e sută la sută de la motorina LUKOIL. Însă ieri m-am liniștit, cu motorina OMW merge că înainte, mașina nu are nimic. Iar 7,5 la sută de km pentru o mașină SUV de 1800 kg cu motor de 2200 e un consum excelent, zic eu.

#33
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.771
  • Înscris: 12.09.2015

 unpuisor, on 06 septembrie 2023 - 06:24, said:

e cah motorina de la Lukoil, fugi. am patit si eu, devine puturoasa masina, zgomotoasa si tremura mai mult motorul.

Si eu care credeam ca  recent Lukoil au rezolvat probleme cu stocurile de motorina proasta.

#34
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.263
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Si eu care credeam ca  recent Lukoil au rezolvat probleme cu stocurile de motorina proasta.
nu doar atat dar mai si sparlesc la anumite statii. Acum cativa ani cand mai eram prostovan si alimentam de la ei, am trecut prin Constanta, am facut undeva stanga de pe centura lor si am dat de un luck oil. Dupa ce am alimentat, imi arata o suma si un numar de litri, cand am ajuns la casa s-a modificat si suma si litri. Desi eram singura masina, adica nu e sa zici ca a mai pus cineva 2 litri in plus.
Am retinut suma ca trebuia sa decontez pt serviciu de o anumita suma. Deci de evitat complet.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate