Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Buruienile dintre pavele

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#19
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Foc. Eu am luat o parlitoare cu butelie din Lidl. Dau cu foc pe ele. Dispar pentru o bucata bună de vreme.

Edited by Robert_Kiran, 05 September 2023 - 13:57.


#20
FaneSatir

FaneSatir

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 01.06.2017

View PostNamidee, on 05 septembrie 2023 - 11:10, said:

Le.am tot smuls, am scobit rosturile si am pus ciment cu nisip pana aproape s.au lipit, dar degeaba, tot ieseau. Pana la urma am scos tot pavajul, am turnat beton si am montat pavelele pe 1cm de nisip. Astept sa vad daca a meritat toata munca, dar ar trebui sa functioneze pentru ca pe langa casa, unde am montat pavelele pe aleea de beton, nu au crescut.
Asta e singura variantă sigură să nu te apuce dracii peste ceva timp, chiar cu suma suplimentar cheltuită, care nu este tocmai neglijabilă.

#21
vibeo

vibeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,446
  • Înscris: 17.08.2007
Când  am montat pavajul de vreo 15 ani, am folosit amestecat nisipul folosit ca pat pentru pavaj cu un erbicid rămas de pe vremea IAS -ului. Am avut vreo 4 saci de Pitezin (sau atrazin substanță activa) și nu am avut probleme vreo 10 ani. Era un erbcid total , care astăzi din păcate nu se mai fabrica. Mai recomand erbicide de contact totale pe baza de glifosat. Rondup-ul este foarte bun , poate mai găsiți pe la fitofarmacii. Folosiți cel putin 150 ml /10 l de apa! Erbicidarea are de obicei efect când alveolele de clorofila a frunzelor sunt deschise și absorb erbicidul, ceea ce are loc la peste 15-20 grade, depinde de specia de buruieni. Efectul este mult intensificat dacă ploua un următoarele 24 h de la aplicarea erbicidului.

#22
superbec

superbec

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 517
  • Înscris: 04.03.2006

View Postdon_King, on 05 septembrie 2023 - 11:43, said:

Eu am scapat punand travertin de 3cm peste pavele. Ulterior umplute micile rosturi (chituit) dintre placi. Foarte scump, foarte misto. Adio buruieni. Arata demential la multi ani de la montaj.

Poti pune o poza te rog? de cati ani e vorba? cum e aderenta pe ud?

O solutie absolut definitiva nu exista , la fiecare 3 luni dat cu ierbicid , nisipul special care e mai mult un chit de rosturi , eu am alt nisip special la culoare care nu este chit de rosturi dar il spala apa in functie de panta functioneaza pe termen lung sau trebuie improspatat dar e foarte scump 10 E sacul de 20kg .

Vreau sa incerc chitul de rosturi + rasina/impregnare ,

buruineile nu numai ca arata urat dar imping pavelele daca le lasam sa creasca.

acum ceva timp am vazut o buruiana crescand la lumina unei lampi intr-o pestera ,.. oare veganii urasc plantele mai mult ca mine? hmmm

#23
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Șpaclu.
Eventual un ierbicid.

#24
Costel2223

Costel2223

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 299
  • Înscris: 29.11.2021

View PostValy_User, on 05 septembrie 2023 - 18:32, said:

Șpaclu.
Eventual un ierbicid.

Ideea nu e rea, făceam asta când eram mai tânăr... Acum incep sa ma cam doară picioarele...

#25
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
pai nu tu sa faci, externalizeaza activitatea, nu stii ca asa se face mai nou ?

#26
don_King

don_King

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,048
  • Înscris: 26.11.2001

View Postsuperbec, on 05 septembrie 2023 - 15:18, said:

Poti pune o poza te rog? de cati ani e vorba? cum e aderenta pe ud?

Am sa fac o poza si pun. Vorbim de vreo 7 ani +. Aderenta pe ud e ok, nu aluneci. Travertinul e piatra poroasa.
Am uitat sa mentionez, dupa montaj travertin s-a aplicat pe el o rasina care a sigilat suplimentar micile goluri din piatra.

#27
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
O solutie ar mai fi ca dupa ce le-ai eradicat odata sa speli la intervale regulate pavajul cu jet de apa.

#28
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Cu aparat de produs aburi a incercat cineva?

#29
pexic

pexic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,331
  • Înscris: 29.05.2004
am folosit saramura, e ieftina si dau de 2 ori pe an neavand o suprafata mare (10mp)

#30
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Acum au la Lidl un aparat sa ars buruienile cu aer cald la 600 grade parca e putin peste 110 lei.
Pare o solutie f. buna daca nu se arde prea repede aparatul.

#31
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

View Postiladi, on 05 septembrie 2023 - 11:21, said:

Mortar pentru pavaj

https://solaron.ro/m...


Weekendul asta am facut ce ai recomandat. Prima oara am scos toate plantele cu radacina cu tot, dupa care am aplicat erbicid si dupaia am inceput sa aplic mortarul pentru pavaj. Am luat de la Baumit 8EUR pentru 25kg si mi-a ajuns perfect pentru 30mp. Aplici pe pavele si dupaia cu o matura incepi sa umplii santurile dintre pavaje. La sfarsit maturi bine de tot si stropesti putin pavajul ca sa se intareasca mortarul.

Problema este ca raman urme pe tot pavajul. Ce vedeti voi in poza, este deja a 2 a spalare a pavajului si inca arata murdar. Astazi sper ca s-a intarit mortarul si o sa mai spal inca odata.

Attached File  Balkon.jpg   286.84K   68 downloads

#32
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
Revin cu un update, a trecut exact 1 luna de cand am aplicat acel mortar. Din pacate au reinceput sa creasca buruieni chiar si prin acest mortar. Intr-adevar nu atat de des precum in trecut, dar chiar si asa. O sa reaplic un al 3 lea strat.

#33
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
S-a spalat pavajul?

#34
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
A plouat de cateva ori. Dar trebuie sa se intareasca de la umiditate.

#35
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View Postbusiness11, on 25 octombrie 2023 - 13:03, said:

Revin cu un update, a trecut exact 1 luna de cand am aplicat acel mortar. Din pacate au reinceput sa creasca buruieni chiar si prin acest mortar. Intr-adevar nu atat de des precum in trecut, dar chiar si asa. O sa reaplic un al 3 lea strat.
Realitatea e ca aceste buruieni cresc mai greu doar daca ai beton sub pavele. In rest ierbicid total care tine cateva luni.
Am vazut pavela ridicata de o buruiana, beton crapat de la o radacina, nu te poti pune cu natura.

#36
beria81

beria81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 23.12.2008
Si eu am problema asta in zonele cu pavaj…an de an trebuie sa dau cu erbicid total, dar revin la loc…nu ai cum sa scapi de ele.
Pavajul este montat pe pat de nisip cu ciment, degeaba…. In schimb, in jurul casei am bordura de marmura pusa peste ciment si nu am avut probleme niciodata. Au trecut 6 ani de cand am pus-o si nu a aparut niciodata nimic.

Problema pavajului, este ca se strang seminte de buruian intre rosturi…nu ai cum sa eviti asta. La anul ma gandesc sa pun marmura in toata curtea, sa scap de stresul asta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate