Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Buruienile dintre pavele

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
bonny83

bonny83

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 30.01.2006

View Postdon_King, on 05 septembrie 2023 - 11:43, said:

Eu am scapat punand travertin de 3cm peste pavele. Ulterior umplute micile rosturi (chituit) dintre placi. Foarte scump, foarte misto. Adio buruieni. Arata demential la multi ani de la montaj.
Se poate o fotografie imediat dupa montaj si una actuala?

#38
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006

View Postcipaul, on 22 septembrie 2023 - 20:48, said:

Acum au la Lidl un aparat sa ars buruienile cu aer cald la 600 grade parca e putin peste 110 lei.
Pare o solutie f. buna daca nu se arde prea repede aparatul.
A venit si ziua cand am testat acest aparat de ars buruienile cu aer cald.
Din pacate e o solutie foarte lenta, nu merge la suprafete cat de cat mari.

#39
thunderbolt

thunderbolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.05.2008

View Postcipaul, on 24 martie 2024 - 14:24, said:

A venit si ziua cand am testat acest aparat de ars buruienile cu aer cald.
Din pacate e o solutie foarte lenta, nu merge la suprafete cat de cat mari.
Daca vrei sa folosesti asta, cel mai bine incerci cu o butelie de aragaz si un arzator. Merge garantat. Iti trebuie un furtun ceva mai lung la arzator, ca sa misti butelia mai rar.

#40
beria81

beria81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 23.12.2008
Eu dau cu Erbicid, cred ca este singura optiune viabila…desi timpul de asteptare este cam de 2 saptamani, este extrem de eficient. Cand am sa renovez in curte,  scot tot pavajul si voi pune beton amprentat peste tot, asa sigur scap de problema asta.

#41
thunderbolt

thunderbolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.05.2008

View Postberia81, on 24 martie 2024 - 17:10, said:

Eu dau cu Erbicid, cred ca este singura optiune viabila…desi timpul de asteptare este cam de 2 saptamani, este extrem de eficient. Cand am sa renovez in curte,  scot tot pavajul si voi pune beton amprentat peste tot, asa sigur scap de problema asta.
Ai grija cu amprentatul, necesita intretinere ca la carte. Nu am avut, dar am un prieten si vecinul de vis-a-vis, unul l-a intretinul si il are si acum, celalalt l-a lasat de izbeliste si s-a ales praful.

#42
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,212
  • Înscris: 10.08.2023
Sa inteleg ca daca ai pavele doar pe pat de nisip, problema buruienilor e inevitabila? Mie constructorul asa vrea sa imi puna. I-am zis de beton pe sub, dar cica nu e nevoie.
Cei care ati pus intai beton, ati lasat in el niste gauri de drenaj, cum am auzit la unii, sau nu e nevoie?

#43
cipaul

cipaul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,172
  • Înscris: 15.10.2006
Exact, si cand ai beton sub pavele mai cresc buruienile prin nisipul dinre pavele. Dar mult mai putin.

#44
beria81

beria81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 23.12.2008

View PostRaimondMacelaru, on 25 martie 2024 - 07:18, said:

Sa inteleg ca daca ai pavele doar pe pat de nisip, problema buruienilor e inevitabila? Mie constructorul asa vrea sa imi puna. I-am zis de beton pe sub, dar cica nu e nevoie.
Cei care ati pus intai beton, ati lasat in el niste gauri de drenaj, cum am auzit la unii, sau nu e nevoie?

Da, este inevitabila…si eu am fost sfatuit la fel de contructor, sa pun doar pe pat de nisip, mare greseala. In afara de buruieni, e posibil sa ai si probleme cu lasarea pavajului. Eu l-am scos de 2-3 ori pana acum. Bine, este si in functie de teren…

#45
thunderbolt

thunderbolt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 133
  • Înscris: 03.05.2008

View PostRaimondMacelaru, on 25 martie 2024 - 07:18, said:

Sa inteleg ca daca ai pavele doar pe pat de nisip, problema buruienilor e inevitabila?
Eu am pe nisip. Cresc buruieni. Ceea ce trebuie facut este distrugerea lor fie cu erbicid, fie prin ardere, cum am spus mai sus. Daca le smulgi, inevitabil vei scoate si ceva nisip odata cu radacina. Un pic astazi, un pic maine, uite asa se deformeaza. Am patit asta si am tras invataminte.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate