Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Cat mai e amenda pentru folosirea telefonului în timpul condusului?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
44 replies to this topic

#37
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postmariustpz, on 29 august 2023 - 18:25, said:

...Nu am la de sa împart ca nu prea stau pe telefon, acum a fost o ocazie speciala, eram într-o localitate uitata de lume și nu aveam semnal la GPS și îl mai ridicam. ��
Eu am dat 30 de lei pe un banal suport de telefon care se monteaza la grila de ventilatie. Are pe spate un comutator cu care blochezi/deblochezi telefonul in/din suport, si are tot semnalul GPS din lume in pozitia aia.
E si mai comod decat GPS-ul masinii fiindca e in raza vizuala, nici macar nu trebuie sa cobor ochii sa ma uit la traseu, fiindca il vad in timp ce ma uit in fata la drum.

Plus, de vreo 10 ani exista atat Google Assistant cat si Bixby sau Siri care preiau comenzi si cu ecranul inchis. Daca ai de trimis un mesaj sau de sunat doar ii dai comanda si o executa, nu trebuie sa iei in mana telefonul.

#38
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postmariustpz, on 29 august 2023 - 17:17, said:

Greșesc eu?
Da.
Sînt două încadrări în funcție de ce ai făcut. Tu ai intrat la 101. Dacă manevrai telefonul și, simultan, încălcai vreo regulă de circulație intrai la 100 unde plăteai mai puțin dar și deveneai pieton pentru 30 zile.

Articolul 100
(3) Constituie contravenție și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a II-a de sancțiuni și cu aplicarea sancțiunii contravenționale complementare a suspendării exercitării dreptului de a conduce pentru o perioadă de 30 de zile săvârșirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a următoarelor fapte:
h) folosirea telefoanelor mobile atunci când conducătorii de vehicule se află în timpul deplasării pe drumurile publice, cu excepția celor prevăzute cu dispozitive tip «mâini libere», concomitent cu încălcarea unei reguli pentru circulația vehiculelor.

Articolul 101
(1) Constituie contravenții și se sancționează cu amenda prevăzută în clasa a III-a de sancțiuni următoarele fapte săvârșite de persoane fizice:
19. folosirea telefoanelor mobile atunci când conducătorii de vehicule se află în timpul deplasării pe drumurile publice, cu excepția celor prevăzute cu dispozitive tip «mâini libere»;

Articolul 108
(1) Săvârșirea de către conducătorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a uneia sau mai multor contravenții atrage, pe lângă sancțiunea amenzii, și aplicarea unui număr de puncte de penalizare, după cum urmează:
c) 4 puncte de penalizare pentru săvârșirea următoarelor fapte:
6. folosirea telefoanelor mobile atunci când conducătorii de vehicule se află în timpul deplasării pe drumurile publice, cu excepția celor prevăzute cu dispozitive tip «mâini libere».


#39
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

View PostHider141, on 30 august 2023 - 07:57, said:

Plus, de vreo 10 ani exista atat Google Assistant cat si Bixby sau Siri care preiau comenzi si cu ecranul inchis. Daca ai de trimis un mesaj sau de sunat doar ii dai comanda si o executa, nu trebuie sa iei in mana telefonul.

„ce spui tu, străine?” :o
știi câte mașini „de lux” (mercedes S400, BMW 6/X6 etc) am văzut, cu șoferi care țineau telefonul la ureche? :o
asta arată cât de „distrusă” e nația asta balcanică... :(

ca de obicei, normalii dau 100 de lei pt un handsfree, dar cei care pot sări bariera legii nici nu se chinuie să-mperecheze un telefon cu bluetooth-ul mașinii...

ultimul meu accident auto a fost cu o duduie de 22  de ani, care mi-a băgat în cur golful ei, pt că citea ceva pe telefon, la intrarea-ntr-o intersecție... :(
viceversa nu se putea, că era hărțuire sexuală! :P

#40
TinCup

TinCup

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 01.12.2006

View Postasffga, on 29 august 2023 - 17:54, said:

Daca intradevar agentul a gresit cand a scris PV atunci ar fi bine sa il contesti invocand doar asta pentru ca greselile astea atrag dupa sine nulitatea PV.

Ai avut ghinion, daca te prindea drogat cu droguri la tine, fara acte deloc si fara RCA atunci nu pateai nimic, dar daca te-a mancat sa pui mana pe telefon in loc sa tii mana pe schimbator, atunci patesti nene, ca e grava treaba.

Si eu eram mai relaxat referitor la folosirea telefonului in timpul condusului, dar weekendul asta un tampit mi-a iesit in fata de pe un drum de tara (eu aveam prioritate) pentru ca era cu ochii in telefon si n-a vazut ca masina lui 'curgea' la vale.. am reusit sa-l ocolesc pe sensul opus, dar daca venea vreo masina din celalalt sens nu aveam alta optiune decat sa intru in el.
Eram cu sotia si copiii in masina, asa ca am strans din dinti si am condus mai departe, dar daca eram singur unul dintre noi ajungea la spital.
Nu stiu daca sunt statistici, dar cred ca folosirea telefonului mobil la volan omoara mai multi oameni decat soferii drogati.

#41
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View Postgushpi, on 30 august 2023 - 09:29, said:

ca de obicei, normalii dau 100 de lei pt un handsfree, dar cei care pot sări bariera legii nici nu se chinuie să-mperecheze un telefon cu bluetooth-ul mașinii...
Da, asa e...de Android Auto sau Apple Carplay nici nu mai are sens sa vorbim, astea sunt deja SF pentru respectivii/le.

#42
mariustpz

mariustpz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 546
  • Înscris: 30.03.2019

View PostHider141, on 30 august 2023 - 07:57, said:

Eu am dat 30 de lei pe un banal suport de telefon care se monteaza la grila de ventilatie. Are pe spate un comutator cu care blochezi/deblochezi telefonul in/din suport, si are tot semnalul GPS din lume in pozitia aia.
E si mai comod decat GPS-ul masinii fiindca e in raza vizuala, nici macar nu trebuie sa cobor ochii sa ma uit la traseu, fiindca il vad in timp ce ma uit in fata la drum.

Plus, de vreo 10 ani exista atat Google Assistant cat si Bixby sau Siri care preiau comenzi si cu ecranul inchis. Daca ai de trimis un mesaj sau de sunat doar ii dai comanda si o executa, nu trebuie sa iei in mana telefonul.
Pai am si d'ala la mine in masina, daca am plecat eu fara acte de suport ce sa zic.. :)))

#43
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
@gushpi sa nu fim refractari, zic, la ocaziile (poate unice) oferite de viata... :D

#44
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,147
  • Înscris: 04.02.2011

View Postpasilla, on 29 august 2023 - 23:43, said:

Doar daca jobul tau e de videochat, altfel exista niste dispozitive....nu stiu cu se numesc...prin care poti comunica fara sa tii telefonul in mana.
Sunt țări unde și alea sunt interzise. Pana mea..

#45
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,368
  • Înscris: 29.01.2008
Pentru vorbitul la telefon în mașnă am handsfree, telefonul răspunde automat când e conectat la acesta și astfel pot vorbi la telefon la fel cum vorbesc cu o persoană din mașină.
Când a cedat suportul pentru telefon în timp ce foloseam telefonul pe post de gps am pus telefonul pe consola centrală și m-am orientat după ghidările vocale. Nu am avut probleme cu semnalul gps la telefon, deși am o chinezărie destul de ieftină (Xiaomi RN8Pro - 1000 de lei acum 3 ani). Dacă pierzi semnalul gps în mașină și ai nevoie să ții telefonul în mână, înseamnă că e cazul să folosești fie alt telefon pe post de gps, fie un dispozitiv gps dedicat. Pe notebookcheck.net la review-uri testează inclusiv acuratețea traseului înregistrat (deci calitatea modulului gps din telefon) și sunt modele ieftine de telefoane carte au module gps bune, precise. Dacă te uiți și pe alte site-uri (gsmarena, m o bi l i s s i m o etc) vei găsi și telefoane care se încălzesc mai puțin în funcționare, deci pot apărea mai puține probleme când sunt folosite pe post de gps.
Actele e foarte greu să le uit. Talon, asigurare și certificat ITP stau în torpedou (astfel nu pot să le uit acasă, în portofelul meu sau în poșeta soției), iar CI și permisul stau în portofel. Nu se „ceartă” acolo pentru spațiu cu banii, că nu țin decât puțini bani în portofel (de regulă plătesc tot cu chinezăria de telefon).
În acele câteva ocazii în care am fost surprins în neregulă de echipajele de poliție și am primit amendă am înghițit în sec, am răspuns politicos agentului, mi-am asumat faptele (viteza Posted Image ) și am plătit amenzile. Faptul că sunt alții care nici măcar nu sunt opriți sau nu sunt sancționați pentru fapte mult mai grave nu am considerat că poate fi o scuză pentru mine. Fiecare trebuie să răspundă pentru faptele lui și nu pentru ale altora (asta e valabil și pentru polițiștii de genul celor din cazul de la 2 Mai, cu beizadeaua drogată).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate