Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Cum ați învățat să umblați cu computerul?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#37
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021

 MareleIntelept, on 27 august 2023 - 11:38, said:

Taie din ele de o mie de ori. 486 nu stia ce-i aia "giga", abia aflase de "mega".

Da din aia ai dreptatea :D


#38
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,037
  • Înscris: 30.11.2021
Nu m-am gandit vreodata la treaba asta?
Banuiesc ca pe la sala de calculatoare.

Eram familiarizat cu meniurile de pe la jocurile arcade.

Imi pare internetul asa de intuitiv de nu ai nevoie de vreun ghid. Am scris internetul dar ma refeream la calculator.

Aveam o cunostinta care mi-a instalat Windows XP SP1 cand am cumparat primul PC.
Am distrus windows sau nu ca am distrus windows... cat imi placea sa fie proaspat.
Si reinstalam des. Si am invatat sa-l instalez singur.
Cred ca stiu si acum codul CD KEY de la Windows XP.

Ma gandesc cati dintre cei care citesc acum stiu ca inainte computerul, calculatorul, era fara internet sau cu un internet cable link. Bagai StrongDc++ sa descarce filme de 700mb.

#39
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Ehe, cine avea cablelink era deja  boier, cuu net 24/24. Unii am avut Dial-Up si de la DNT si de la Xnet, cu impulsul la 10minute, dupa ora 22:00, cu 5KBytes (cinci kiloocteti) viteza de download cand era bine, cu download managere ce stiau sa faca resume. Si mers la sala de net cu pachetul de 10 dischete de 1,44MBytes Verbatim. Anii 1998-2003

Edited by vestale, 27 August 2023 - 20:50.


#40
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
2002-2003, clasa a V-a, la orele de informatică, cu ceva calculatoare Pentium 2. Nu făceam nimic deosebit, am fost învăţat doar cum se face copy/paste din taste, în rest ne jucam DX-Ball 2 şi SkiFree (ăla unde te alerga Yeti).

#41
Rubin1977

Rubin1977

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,147
  • Înscris: 15.07.2017

 eiffel, on 27 august 2023 - 17:27, said:

1310$? In niciun caz Cobra. .
În niciun caz Cobra...

Attached Files

  • Attached File  1310.JPG   24.69K   14 downloads


#42
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Oricum, scump.
Studenţii au fost printre cei mai avizi de învăţa să folosească P.C.-ul.
De aş fi pricepit unele lucruri la timp...

Edited by djl, 28 August 2023 - 00:24.


#43
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
1988 - fortran cu cartele perforate pe felix c256,
1989 - basic și turbobasic pe amstrad cpc626, cu monitor monocolor (alb/negru/galben/verde)
1990 - fortran pe tpd, cu dischete de 16” și apoi de 8”
1990 - pascal și turbopascal pe amstrad
1991 - apar primele PC-uri cu win 3.1 și dischete de 3,5”
1992 - la servici primim primele PC-uri
1996 - primesc cadou un sistem samsung din elveția (am plătit vama la otopeni) (mai am și acum seturile de dischete pt instalare windows și ms office)

în tot acest timp, pe lângă tot felul de proiecte, am performat :P toate jocurile posibile la acea vreme!!!
ziua era ziuă, noaptea era... ZI!!!

#44
MindArchitect

MindArchitect

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,037
  • Înscris: 30.11.2021

 vestale, on 27 august 2023 - 20:49, said:

Ehe, cine avea cablelink era deja  boier, cuu net 24/24. Unii am avut Dial-Up si de la DNT si de la Xnet, cu impulsul la 10minute, dupa ora 22:00, cu 5KBytes (cinci kiloocteti) viteza de download cand era bine, cu download managere ce stiau sa faca resume. Si mers la sala de net cu pachetul de 10 dischete de 1,44MBytes Verbatim. Anii 1998-2003
Cine avea fiberlink era boier. Fraieri erau cu cable link.
Cu sunat la RDS, cu tras routerul din priza.

Bagai filmul la descarcat si plecai pe afara cu amici.

Era internetul de la Romtelecom care era mai scump dar era cica era mai stabil.
RDS de la fiberlink a inceput sa fie internet.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/po-TXypzycs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#45
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
@ gushpi : eu ştiam că au existat dischete de 8" şi 5,25". Poate asta ai vrut să zici.
Cât a fost vama?   :scratchchin:

#46
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002

 MindArchitect, on 28 august 2023 - 09:51, said:

Cine avea fiberlink era boier. Fraieri erau cu cable link.
Cu sunat la RDS, cu tras routerul din priza.

Bagai filmul la descarcat si plecai pe afara cu amici.

Era internetul de la Romtelecom care era mai scump dar era cica era mai stabil.
RDS de la fiberlink a inceput sa fie internet.

Fiberlinkul de la Digi apare abia in 2006, pana atunci nu vrei sa stii cat costa un 128kbps garantati la ei, bineinteless pe persoana juritica.
Unii luau acei 128kbps si in impartiau in cartier prin retea, la vecini de scara, de bloc, de cartier.
Internetul prin ADSL poate era mai stabil, cel prin Dial-Up sigur nu era.

#47
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 djl, on 28 august 2023 - 10:32, said:

@ gushpi : eu ştiam că au existat dischete de 8" şi 5,25". Poate asta ai vrut să zici.
Cât a fost vama?   Posted Image

mai uită omu'... :)
nici vama nu mai țin minte..., dar a meritat, că p-atunci era o avere un PC, iar io aveam enormul salariu de 60$/lună - da, șaizeci!

#48
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,842
  • Înscris: 14.10.2008

 djl, on 27 august 2023 - 09:49, said:

Cum aţi învăţat să umblaţi cu computerul?   Posted Image
Eu cred că am fost îndrumat. Dar am intrat direct în epoca 'Windows', că la acel curs de MS-D.O.S. făcut la şcoală, nu am înţeles nimic. Până să am un P.C. credeam că "televizorul" (monitorul) conţine şi computerul (au fost unele aşa). Mufele erau încă A.T. la ce am avut. Însă până la a ajunge să descopăr unele chestii, au trecut ani şi încă mai am de înţeles.
Eu la scoala faceam limbaj de programare in Q Basic din care nu am inteles nimic. Pe PC-uri de tip XT. Windows 95 au avut cateva PC-uri din laborator abia prin 2000, iar dupa 2000 in liceu aveam Compaq cu Windows XP dar ora de info la profilul nostru a fost temporara si la misto.

In 2000 am avut primul PC si mai singur, mai observandu-l pe fratele, sau pe expertii IT care mai veneau pe la noi, am prins spilul usor usor. In Word m-am initiat in 2008 odata cu lucrarea de licenta, apoi cu serviciul din familie, in scriere pe forum tot in 2008.

In 2007 am descoperit Youtube si tare fericit am fost. Din 2011 am inceput sa fiu obsedat de speed test Ookla. Ce grafica frumoasa avea inainte.

#49
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 djl, on 28 august 2023 - 10:32, said:

@ gushpi : eu știam că au existat dischete de 8" și 5,25". Poate asta ai vrut să zici.
Cât a fost vama?   Posted Image

Au mai fost un fel de "dischete" mai mari decat cele de 8", dar mai curand se puteau numi discuri.
Attached File  timeline_memorystorage_1962.ibm.1311_2.jpg   74.95K   11 downloads

Asta ar putea fi mai curand stramosul HDD-urilor.

#50
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Alea erau deja un fel de discuri dure (hardiscuri) portabile/amovabile.

 vestale, on 28 august 2023 - 10:36, said:

Fiberlinkul de la Digi apare abia in 2006, pana atunci nu vrei sa stii cat costa un 128kbps garantati la ei, bineinteless pe persoana juritica.
Unii luau acei 128kbps si in impartiau in cartier prin retea, la vecini de scara, de bloc, de cartier.
Internetul prin ADSL poate era mai stabil, cel prin Dial-Up sigur nu era.

Reţele de cartier. La mine în Obor mai sunt   :yes:
La mine a durat ceva ani până m-am prins că @ = Crtl + Alt + V, că trebuia să comut în Engleză pentru @ .

#51
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015

 altuser09, on 27 august 2023 - 19:01, said:

Vreau sa corectez o greseala dintr-un mesaj anterior:
La Statistica nu era UNIVAC, era ICL.
Iar IBM aveau la ASE si la Universitate, in localul in care este acum Muzeul Militar. La ASE am intrat in sala la FELIX, era in localul nou din Calea Dorobantilor, parter, se vedea din strada.
Daca in afara de FELIX exista si altceva prin Bucuresti, nu stiu. Chiar si la CC PCR era FELIX/IRIS, acolo nu am  intrat niciodata. Caraghios e ca aveam acces la unele unitati militare, la CC nu aveam, Dar deviem de la subiect.
La ASE, la Facultatea de Planificare si Cibernetica Economica aveau si un minicalculator I 100 parca d-ala cu sistem de operare copiat dupa PDP 11-45.

Cu calculatoarele am venit in contact in liceu cand am inceput cu cartele perforate, cu perforatoare de cartele si verificatoare Juki din fosta RDG, apoi in facultate, loc de munca, etc....

#52
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
Ce mai în etate sunt unii de pe aici.  :rolleyes:   Cartele perforate, a venit un coleg cu unele în generală în anii '90. să ne arate. Ştiam la ce folosesc, că văzusem la televizor. Eu nici măcar nu am ştiut că s-au folosit casete la computere... abia în anii '000 am aflat. Că primul computer a fost un P.C. în cazul meu. No, sunt născut în ultimele zile a lui 1982, chiar de ziua numelui.   :photo:
Cartele perforate s-au folosit în anii '30 în Bucureşti pentru emiterea facturilor la electricitate.
Dacă tot am dat-o în off-topic puţin, Calea Moşilor - rondul Obor, pe lângă că era artera telefoniei la purtăror, mai era şi arterea P.C.-urilor.

#53
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004
O nebunie era cu swtichurile de pe placa de bază. Trebuia să faci anumite setări în funcţie de ce puneai. Eu am încercat să fac asta cu o placă S.C.S.I.   :D  , dar nu mi-a ieşit.   :disgust:

#54
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Nu ai gasit manualul sau nu l-ai inteles?
Cam la toate e explicat destul de clar.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate