Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Cum ați învățat să umblați cu computerul?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
La "Palatul Copiilor" pe HC85, programare in Basic, apoi urmat C-ul pe niste 486 si la vecinul de la etajul 2, mai mare cu an decat mine. El avea un P1 la 133MHz, la cativa ani distanta, mi-au luat ai mei cu Celeron la 366MHz, 32MB Ram si 4GB hdd, de cdrom nu au mai ajuns banii atunci, la urmatorul Mos Craciun a venit si el, dar si placa de retea cu care am legat PC-ul meu si al vecinului si apoi descoperile au continuat. Au mai fost revistele Chip/Level, internetul prin dial up acasa si cel de la liceu, sala de cartieri.

#20
ambr0zie

ambr0zie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 04.01.2006
Prima data am vazut la varul meu, in 1993. Adusese un CIP 03 in vacanta la bunici. Ca la soare ma uitam la calculatorul ala. Primul joc vazut de mine se numea Ping Pong, iar in grafica nu apareau jucatorii, ci doar paletele.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dCa_JaeG4Q4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
De abia asteptam vacantele ca sa ajung la bunici sa prind si eu un joc. Ne jucam frateste, o ora el si 5 minute eu. De jucat in doi, nu voia, ca "se strica tastele".

In 1996 am avut primul meu calculator, un HC 2000. Am strans banut langa banut. Nu stiu daca am ales bine, cumparand o tehnologie deja apusa, dar m-am jucat pe el vreo 5 ani. Mostenisem casetele de la var si mai aveam si cateva dischete, pentru ca HC 2000 avea floppy. Din pacate casetele s-au dus. Acum cateva luni ma cautase un user de pe forum daca pot sa ii dau casetele. Le-as fi dat, dar cand le-am cautat recent, s-au dus....
Am folosit HC-ul vreo 4-5 ani. Viteza in tastare de la el o am.

Familia mea nu avea o situatie materiala foarte OK si toata adolescenta m-am rugat de ei sa imi ia un PC. Doream si eu un Windows, jocuri mai frumoase, dar niciodata nu s-a putut. M-as fi multumit si cu un 486, asta prin 2000-2001. Nu s-a putut desi la fiecare aniversare sau Craciun speram.

M-am ales cu un 286 amarat si asta prin 2002. Vai de capul lui. Singurul lucru bun - am invatat sa lucrez in MS-DOS si asta ma mai ajuta si pana in ziua de azi.

In 2003 am reusit sa imi cumpar primul calculator cu Windows, pe bucati, in decurs de un an. Luam azi procesorul, peste 3 luni placa de baza etc. Ii pusesem un HDD mititel de tot ca nu mai aveam rabdare si foloseam un monitor ingrozitor de prost. Dar macar puteam sa ma relaxez cu un joc mai actual ...

#21
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,681
  • Înscris: 26.07.2023

 KiloW, on 27 august 2023 - 10:30, said:

Eu am învățat inițial Basic pe clonele spectrum, apoi msDos si windows 3.x pe PC-uri 8086 și 286 (nu erau ale mele niciunul erau câteva accesibile "publicului" pe la universitate).
286 cu 512k ram avea un var acasă, îmi amintesc că nu mergea Mario Karts parcă, voia minim 1gb.
Primul meu PC a fost un 486DX5 (133mhz) cu 8gb RAM însă nu era nou, era o combinație între componente noi și vechi. Nu mai țin minte cât a costat, era în '95 sau' 96. Pe el am instalat primul Windows 95 (evident "căzut din camion").
Taie din ele de o mie de ori. 486 nu stia ce-i aia "giga", abia aflase de "mega".

#22
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005

 djl, on 27 august 2023 - 09:49, said:

Cum aţi învăţat să umblaţi cu computerul?   Posted Image
Deja stiam sa umblu cu bicicleta, deci a fost simplu sa invat sa umblu si cu computerul. :)

#23
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019

 djl, on 27 august 2023 - 09:49, said:

Până să am un P.C. credeam că "televizorul" (monitorul) conţine şi computerul
Si eu, la fel. Posted Image
La primul PC, mi-aduc aminte ca mi-era frica sa umblu cu mausul. O puneam pe sor-mea, care mai fusese pe la intern cafe-uri.

#24
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009

 mercur68, on 27 august 2023 - 10:57, said:

Primul calculator pe care l-am vazut se numea Felix, de fapt era un centru de calcul, erau o gramada de operatori care imprimau (gaureau) cartele, limbajul de programare era Fortran (daca nu ma insel), apoi, toate de la Cobra, HC 85 pana in prezent Posted Image
Si la mine a fost aceeasi situatie.
Sistemele de calcul IRIS / FELIX (toate variantele scoase de Fabrica de Calculatoare), INDEPENDENT, CORAL (mai putin), M18, M118, inclusiv 80-90% din perifericele aferente.
Am prins si perioada nemaipomenita pentru mine, cand cei care se apropiau de un computer, mai si stiau sa-l utilizeze, erau supraapreciati. Daca te auzea cineva spunand "lucrez in cadrul unui Centru de Calcul", imediat se vedea ca ai crescut in ochii persoanei respective. Prietenii stiu de ce...
PC-urile le-am luat la rand, cam tot ce a fost pe piata din Ro din 1990 pana de curand. Eram specializat pe FELIX, de IBM-ul de la ASE  si de UNIVAC-ul de la Directia de Statistica m-am apropiat doar ca vizitator, am schimbat impresii cu cei care le servisau, nu le-am folosit, habar nu mai am ce sistem de operare foloseau. Am stiut dar am uitat, nu-mi era de folos. Sa nu uit, am vazut la lucru si MINSK-ul de la Academia Tehnica Militara.
Oarecum normal, am lucrat in service calculatoare, fostul IIRUC, dar am mai pomenit de asta.
Primul PC personal l-am avut tarziu, aveam altele pe lista de cheltuieli.

Edited by altuser09, 27 August 2023 - 12:11.


#25
eagle_xl

eagle_xl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,239
  • Înscris: 10.01.2019
Acum muuuuuulti ani. Aveam un AMD K6 ,128mb sdram(cred) placa video Nvidia RIVA TNT2 Ultra. NFS Porsche,Return to Castle Wolfenstein...

#26
geos

geos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,495
  • Înscris: 04.12.2003
Anii "90 Cip 01>>Commodore64>>386>>P1 133Mhz.......

#27
radurus

radurus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 16.06.2006
1991 - HC90, 286XT, CP/M, Schneider, CIP01
apoi - la internet cafe-uri
1999 - Pentium1 75 Packard Bell
dupa 2000 - AMD K6II 550MHz
....

Edited by radurus, 27 August 2023 - 13:12.


#28
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022

 djl, on 27 august 2023 - 09:49, said:

Cum aţi învăţat să umblaţi cu computerul?   Posted Image
Pai la inceput bagam intr-o geanta de voiaj si mergeam asa cu el pana unde aveam nevoie. Mai tarziu au aparut unitatile cu maner si n-a mai fost nevoie de geanta.

Problema era cu monitorul. CRT-urile erau grele ca naiba. Noroc ca in 90% din cazuri nu aveai nevoie si de el.

Edited by NikoroB, 27 August 2023 - 13:37.


#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,900
  • Înscris: 20.10.2015

 djl, on 27 august 2023 - 09:49, said:

Cum aţi învăţat să umblaţi cu computerul?

La inceput a fost mai "greu"
Monitorul era destul de incomod sa umblu cu el, apoi si desktopul.., de regula cu masina.

Acum cu laptopul umblu mai usor.

#30
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002

 NikoroB, on 27 august 2023 - 13:33, said:

Pai la inceput bagam intr-o geanta de voiaj si merge1am asa cu el pana unde aveam nevoie. Mai tarziu au aparut unitatile cu maner si n-a mai fost nevoie de geanta.

Problema era cu monitorul. CRT-urile erau grele ca naiba. Noroc ca in 90% din cazuri nu aveai nevoie si de el.
Si eu mergeam cu unitatea in brate, pana la vecinul de la 2 sa facem retea locala pentru jocuri in retea.
Dar am mers si cu tramvaiul de cateva ori, la firma de unde il cumparasem, pentru ca avea sigiliu, pentru instalat un modem, apoi instalat o place de retea 10/100Mbps, apoi downgrade de la ea la un 10Base-T, cu cabluri coaxial de 50ohmi impedanta, apoi, instalat un CDRom. Iar linia de tramvai era veche si ne zgaltia bine si imi era frica ca imi face BAD-uri pe HDD. Cu emotii umblam!

#31
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,566
  • Înscris: 26.05.2022
Ahh, ce vremuri, retelele cu coax, bnc, t-uri si terminatori. Totusi, nu cred ca era 10Base-t fiindcă t vine de la twisted pair. Cred ca era ceva gen 10Base2 sau base5.

Poate totusi gaseste djl niste relicve si isi face o retea dinasta vintage.

#32
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Da, placa de retea stia si 10Base-T si 10Base2. Carcase la vecini fara conectare la impamantare si care curentau prin cablu de retea coaxial.

E scumpa pentru @djl ceva in genul acesta: https://store.flagsh...-card-for-4324/

Edited by vestale, 27 August 2023 - 15:19.


#33
radudd

radudd

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,296
  • Înscris: 08.02.2007

 eiffel, on 27 august 2023 - 10:12, said:

La servici. Dar nu era un PC ci un Terminal Procesare Date
Avea un proceosr 80086... si un floppy exterm de 8 inch

Si daca se intampla la ITC, sau oricare alta dintre intreprinderile din zona IT Pipera ce era varful hi-tech al timpurilor de dinainte de 1990, atunci inseamna ca am fost cumva colegi.
Lucram la un terminal TPD care incarca un sistem de operare special conceput pentru procesare de text. Un primitiv Word. Imi aduc aminte ca pentru a continua textul inceput cu o zi inainte, trebuia sa apesi simultan CTRL+INS+ACC (accept). Intra in editare si puteai continua de unde ai ramas.
Un coleg avea o preducea cu care gaurea dischetele de 8" si pe "spate" incat puteai inregistra date pe ambele fete ale dischetei.
Tragic era cand se strica o astfel de discheta.... sau chiar sistemul de operare. Aveam nu stiu cate copii de rezerva.

Ce frumos, ce vremuri.

Edited by radudd, 27 August 2023 - 16:24.


#34
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004

 altuser09, on 27 august 2023 - 12:06, said:

PC-urile le-am luat la rand, cam tot ce a fost pe piata din Ro din 1990 pana de curand. Eram specializat pe FELIX, de IBM-ul de la ASE  si de UNIVAC-ul de la Directia de Statistica m-am apropiat doar ca vizitator, am schimbat impresii cu cei care le servisau, nu le-am folosit, habar nu mai am ce sistem de operare foloseau. Am stiut dar am uitat, nu-mi era de folos. Sa nu uit, am vazut la lucru si MINSK-ul de la Academia Tehnica Militara.
Oarecum normal, am lucrat in service calculatoare, fostul IIRUC, dar am mai pomenit de asta.
Primul PC personal l-am avut tarziu, aveam altele pe lista de cheltuieli.

Ce computere de la Întreprinderea de Bulit Monitoare aveau la A.S.E.?
Eu la A.S.E. prin 2003-2004 am învăţat programare .html la ora de Info. La un moment dat pentru mine  .html = Hotmail   Posted Image

 Rubin1977, on 27 august 2023 - 10:21, said:

1310$!
Peste 3 luni, prietenul meu a dat 1000$ ptr. 486 Dx4( sau 6?) 100MHz, cu 32M RAM
Pe o imprimantă cu ace am dat pe-atunci (1996 parcă) 400$.

Ce preţuri aveau. Şi ce baftă a avut prietenul. Mai dotat, dar mai ieftin.
Azi, chiar şi fără ajustat cu inflaţia, de banii ăia îţi iei un computer      Posted Image

Off-topic: citit pe forum: Cineva se ocupa de un computer '486' care comanda un C.N.C. Într-o zi este chemat că s-a blocat un C.D. în unitatea optică. Hmmmmmm, parcă nu avea unitate optică. Se duce să se uite. Ghiciţi ce se întâmplase.    Posted Image

Edited by djl, 27 August 2023 - 17:11.


#35
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

 Rubin1977, on 27 august 2023 - 10:21, said:

1310$!
In niciun caz Cobra. Ala era facut din ani 80 pe sub-mana - ilegal adica la ICE Felix. Cumparai kit-ul cu 2000 de lei si il asamblai singur - primeai o plaa ce cirucit imprimat si aproximativ 100 de integrate. Mai am si acum un kit pe undeva...
O varianta a lui a aparut mai tarziu, prin 92-93 si in comert si avea si un mini floppy inclus era pe la 8000 de lei - dar deja se devalorizase leul.
Prin 91 a aparut in comert CIP-ul de la electronica - cu tot cu casetofon era pe la 2000 de lei.

 mercur68, on 27 august 2023 - 10:57, said:

Primul calculator pe care l-am vazut se numea Felix, de fapt era un centru de calcul, erau o gramada de operatori care imprimau (gaureau) cartele, limbajul de programare era Fortran (daca nu ma insel), apoi, toate de la Cobra, HC 85 pana in prezent Posted Image

Limbajul il incarcai separat in functie de ce aveai nevoie. Puteai incarca si o versiune de basic.
Posibil, daca dulapurile alea inca foloseau cartele si nu trecusera la banzi perforate sau benzi si discuri magnetica, sa fi fost si Fortran. Era un limbaj antic. L-am invatat la facultate, dar nu se mai folosea de vreo 10-15 ani.in lumea reala.

 djl, on 27 august 2023 - 17:07, said:

Ce preţuri aveau. Şi ce baftă a avut prietenul. Mai dotat, dar mai ieftin.
Erau si mai ieftine, dar prin 95-96 a fost inflatia aia de 300% si multi cresteau preturile chiar si in USD ca sa se acopere, ptr ca vindeau foarte putine - asta era buba principala.
Daca s-ar fi vandut ca in US atunci poate erau si la noi la preturile de-acolo din vremea aia - 400 USD.

#36
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Vreau sa corectez o greseala dintr-un mesaj anterior:
La Statistica nu era UNIVAC, era ICL.
Iar IBM aveau la ASE si la Universitate, in localul in care este acum Muzeul Militar. La ASE am intrat in sala la FELIX, era in localul nou din Calea Dorobantilor, parter, se vedea din strada.
Daca in afara de FELIX exista si altceva prin Bucuresti, nu stiu. Chiar si la CC PCR era FELIX/IRIS, acolo nu am  intrat niciodata. Caraghios e ca aveam acces la unele unitati militare, la CC nu aveam, Dar deviem de la subiect.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate