Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Incarcare 2 module TP4056 cu un singur panou solar

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Agent090

Agent090

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 18.02.2021
Salutare tuturor.
Astazi fac un robot si mam gandit sa fac prin panou solar ca alimentare doar ca intampin ceva problema si sper sa ma ajutati. Folosesc 2 acumulatori li-ion 18650 nu mai stiu exact cati mA. Pe langa acestea mai folosesc si 2 module TP4056 cate unu pentru fiecare acumulator. Am legat OUT - si OUT + si celelalte 2 iesiri leam dus in placa arduino. Am facut asta pentru ca sa am conexiune in serie. Problema mea este urmatoare: Panoul solar nu vrea sa alimenteze modulele TP4056. Folosesc un panou de 6v si am legat 2 fire de la fiecare + si -. doar ca nu functioneaza sa alimenteze cele 2 module TP4056 asta observ si din ledul de pe TP4056. Va rog sa ma ajutati.
Atasez si o schema ca sa intelegeti mai bine.

Attached Files



#2
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,115
  • Înscris: 30.04.2007
aia 8.4v i-ai masurat? taie firul verde...

#3
andrei_221

andrei_221

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,777
  • Înscris: 22.12.2006
pentru 2 acumulatori in serie folosesti alt modul


https://ardushop.ro/...RBoCkQEQAvD_BwE

iar pentru alimentarea BMS-ului iti trebuie minim 10V, ca sa nu inseriezi panouri poti folosii un Step up

Edited by andrei_221, 25 August 2023 - 15:59.


#4
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,599
  • Înscris: 05.12.2005
Dacă panoul nu stă în soare degeaba îl conectezi. Și trebuie să debiteze și curent serios, peste 2A, ca să poată încărca celulele.

#5
adrian_newt

adrian_newt

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 13.03.2010
Modulele cu tp4056 nu au ieșirea izolata galvanic fata de întrare, astfel nu se pot lega ieșirile în serie iar intrările în paralel. Unul din module va fi scurtcircuitat.
Exista module ridicătoare de încărcare cu intrare 4-6V și ieșire 8.4v (2S).
Attached File  content-share.jpeg   314.72K   6 downloads

Sau pui cele 2 celule în paralel pe un singur TP4056 și apoi folosești un modul boost la ce tensiune le lucru ai nevoie.

Numai bine,
Adrian

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate