Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Recomandare AIO - Top sau Front mount?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
Condoriot

Condoriot

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 18.10.2020
Am rezolvat cu cele doua P14 montate top - Idle temp acum 38-40 si un surprinzator 70 in Baldur's Gate 3.

Ca fapt divers vreau sa mai iau 2xP12 (pentru cooler) si 2xP14 (front (+hub) si sa inlocuiesc si cele 2 HDD (+cabluri) uri pe care le mai am cu 2 M.2 NVME uri - ceea ce sper eu va scadea temp in carcasa si mai mult.

Multumesc tuturor.

#20
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.03.2008
Salut! Imi cer scuze ca postez in topicul altei persoane dar ca sa nu mai deschid eu un topic, am zis ca poate ma puteti ajuta si pe mine cu cateva sfaturi, ideii si niste solutii la problema mea.
Problema sta in felul urmator. Am dat comanda de o carcasa ALPHAGEAR Khavatari, un AIO Arctic Liquid Freezer II 280 A-RGB si o placa de baza MSI B660M Bazooka DDR4. La specificatiile carcasei, scrie ca suporta montarea in tavan a unui sistem de racire AIO/CLC pe lichid de maxim 280 mm, am intrebat si pe cei de la pc garage daca pot monta sistemul de racire AIO de ma sus pe tavanul carcasei si au zis ca da, se poate monta. M-am luat dupa ei si am comandat carcasa, AIO-ul si o sursa care mi-au venit ieri, placa de baza inca nu mi-a venit inca dar stiu ca are heatsinkuri pe VRM-uri si  de aici incepe problema mea. Din masuratorile mele, coolerele+radiatorul sistemului AIO au o inaltime de 6.8 cm, distanta de la tavanul carcasei pana la primul inaltator unde se prinde placa de baza este de aproximativ 6 cm, deci radiatorul+vntilatoarele ar trece putin peste placa de baza, aparent nu e nici o problema, dar aici incep sa se complice lucrurile pentru ca distanta dintre peretele pe care se monteaza placa de baza si marginea radiatorului sistemului AIO este de doar 3cm. Tinand cont si de inaltimea acelui distantier unde se insurubeaza surubul care prinde placa de baza, distanta scade undeva la 2.5 cm, distanta care cred ca nu e suficienta cat sa pot monta AIO-ul, din cauza inaltimii Heatsink-ului VRM, inaltime care banuiesc ca depaseste 2.5 cm. Am ajuns la concluzia ca nu il pot monta pe tavan, asa ca m-am gandit sa-l montez in fata, dar aici intervine altceva. Ca sa-l montez in fata, ar trebui sa renunt la cele 2 ventilatoare de 200mm si sincer, nu as vrea  sa fac asta pentru ca a fost unul dintre motivele pt care am ales aceasta carcasa, asa ca, m-am gandit ca poate voi gasi o solutie sa montez AIO-ul in fata fara sa scot cele doua ventilatoare. M-am uitat pe manualul de instalare al sistemului AIO si din cate am vazut, se poate schimba orientarea ventilatoarelor sa traga aer de afara peste radiatorul AIO, astfel incat fluxul de aer sa nu fie afectat negativ de cele 2 ventilatoare din fata ale carcasei care baga aer in carcasa. Daca il montez cum e acum(default), ventilatoarele coolerului AIO ar scoate aerul din carcasa dar ar fi impins inapoi de cele 2 ventilatoare mari ale carcasei. Ar mai fi problema montajului, dar cred ca se poate rezolva pentru ca ventilatoarele AIO sunt de 140mm si cele ale carcasei sunt de 200mm, deci, gaurile de prindere nu vin unele peste altele ci in locatii diferite. Voi ce ziceti, se poate monta asa acest sistem de racire AIO? vor exista probleme daca il voi monta si voi lasa si cele 2 ventilatoare de 200mm ale carcasei?

#21
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

View Postvasy86le, on 19 noiembrie 2023 - 13:34, said:

vor exista probleme daca il voi monta si voi lasa si cele 2 ventilatoare de 200mm ale carcasei?
Defazeaza ventilatoarele, muta-le ujsor de pe pozitie ca sa aibe loc totul... sau mai estetic le poti monta pe cealalta parte a carcasei, se mai practica treaba asta.

Edited by andreic, 19 November 2023 - 15:47.


#22
vasy86le

vasy86le

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 18.03.2008
Dupa ceva cautari pe net, vad ca nu sunt diferente notabile intre push si pull, dar cum eu vreau sa pastrez ventilatoarele din fata, fara sa vreau o sa iasa un push pull, ventilatoarele de pe radiator o sa traga aerul prin radiator si cele de pe partea frontala a carcasei o sa bage aer pe radiatorul AIO, practic radiatorul AIO o sa fie intre ventilatoarele radiatorului de 140mm si cele ale carcasei de 200mm. Singura mea grija este urmatoarea: Vor fi probleme cauzate de diferenta de flux de aer, viteza de rotatie a ventilatoarelor, tinand cont ca ventilatoarele de 140 functioneaza la o turatie mai mare fata de cele de 200mm? adica influenteaza cumva performanta faptul ca cele de 200mm au o rotatie mai mica si probabil un flux de aer mai mic sau mai mare decat cele de 140mm? Cat despre mutat ventilatoarele, nu se poate, cele de 200mm ocupa tot spatiul din fata al carcasei, deci nu  le pot muta mai jos sau mai sus iar cele de pe AIO pot doar sa le mut cu tot cu radiator dar ar fi problema ca o sa ajunga furtunele in marginea locasului pt sursa, de aceea o sa fiu nevoit sa-l montez cat de sus imi permite  carcasa astfel incat sa  nu ajunga furtunele in zona locasului pt sursa.

#23
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,541
  • Înscris: 21.12.2006
Testele astea te ajuta?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/qQcyYHGtArs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#24
Shcherbina

Shcherbina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,892
  • Înscris: 27.01.2020

View Postmariusixy, on 25 august 2023 - 08:17, said:

Eu de aici trag concluzia ca Ryzen 7 5800X e o mizerie de procesor.
Cica se recomanda ryzen ca sunt procesoare mai reci.
Pai daca asta se comporta asa inseamna ca daca instalezi un i7 gen 12 sau 13 poti face clatite pe carcasa?
Evident exclus asa ceva si aici marketingul agresiv de la amd si-a facut treaba.
Pana mea isi cumpara initiatorul carcasa de 700 lei cu panoul frontal in totalitate din plasa, cu 2 vent frontale de 140 mm !!!! si unul in spate de 120 mmm.
Racire mai buna ca asta e greu sa gasesti.
Pulsezi cu un super cooler arctic cu 2 vent de 120 mm si apoi faci undervolt la procesor pt ca se incalzeste prea rau procesorul !!!!


Acum cica e musai sa mai instaleze inca 2 vent in tavan!!!!

5800x cu OC la 4.7 constant , sta in 39 grade idle. fara oc sta in 33 34 grade.

ceva e in neregula cu setarile OC

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate