Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Recomandare suport monitor

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
danstefan1996

danstefan1996

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 03.09.2013
Salut,

Am 2 monitoarea :

Monitor LED GIGABYTE Gaming G34WQC-A Curbat 34 inch UWQHD VA 1 ms 144 Hz HDR FreeSync Premium

Si
Monitor LED Acer Gaming GN246HLBBID 24 inch 1ms Black 144Hz



Si un suport achizitionat SUPORT PENTRU 2 MONITOARE MONTARE MASA 6 JOINTS, GAS SPRING, VALUE 17.99.1147

Problema este ca acel acer nu imi este suficient de sus si nu il pot centra pe mijloc ce suport imi puteti oferi sau o solutie ca sa am acel monitor pe mijloc la un cost cat mai mic


#2
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Tu ai un monitor mare și unul ... normal (pt. zilele noastre). Nu mi-e clar cum ți le-ai montat - cel mare pe stânga/dreapta și vrei cel de 24' să fie în fața ta?
După cum arată suportul cumpărat, n-ar trebui să ai probleme de aranjare - fie mai desfaci sau mai strângi piulițele de deasupra. Inclusiv cel de la fluturașul ce prinde monitorul ca să-l aranjezi drept/înclinat/cum vrei tu.

#3
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Nici eu nu inteleg ce incerci sa obtii. Suportul pare decent, si bratele sunt independente, ar trebui sa ai reglaje ca sa le poti aranja cam cum vrei, explica mai clar ce vrei sa obtii, fa un desen in paint, ceva. :)
Cum zice si shiva, in general exista reglaje de tensiune atat pentru unghi cat si pentru greutatea monitorului (ca sa stea in pozitia in care-l setezi), etc.

#4
danstefan1996

danstefan1996

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 03.09.2013
Vreau să fie unul deasupra celuilalt iar în viziunea mea așa cum și voi ar fi ideal.Am pus monitorul cel de 34 inch jos iar celălat sus și voiam pe mijloc fiind un braț care vine în *cascadă* zic eu am lăsat un braț cat mai jos adică lipit de birou și celălalt cat mai sus dar nu în suficient de ajuns
Atașez o poză în poză se vede ca e peste monitor și ca să pot să îl pun deasupra vine înclinat

View PostTehCube, on 24 august 2023 - 19:15, said:

Nici eu nu inteleg ce incerci sa obtii. Suportul pare decent, si bratele sunt independente, ar trebui sa ai reglaje ca sa le poti aranja cam cum vrei, explica mai clar ce vrei sa obtii, fa un desen in paint, ceva. :)
Cum zice si shiva, in general exista reglaje de tensiune atat pentru unghi cat si pentru greutatea monitorului (ca sa stea in pozitia in care-l setezi), etc.
Am adăugat și poza

View Postshiva, on 24 august 2023 - 18:53, said:

Tu ai un monitor mare și unul ... normal (pt. zilele noastre). Nu mi-e clar cum ți le-ai montat - cel mare pe stânga/dreapta și vrei cel de 24' să fie în fața ta?
După cum arată suportul cumpărat, n-ar trebui să ai probleme de aranjare - fie mai desfaci sau mai strângi piulițele de deasupra. Inclusiv cel de la fluturașul ce prinde monitorul ca să-l aranjezi drept/înclinat/cum vrei tu.

Attached Files



#5
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Uof, pai nu se foloseste acel gen de suport pentru asta. Ala cu doua brate se foloseste pentru side-by-side.
Tie iti trebuie ceva de genul asta: https://tehnicavizua...-15-30-2-x-8kg.
(evident, trebuie sa verifici daca se potriveste pentru ce vrei tu, si anume dimensiuni VESA si greutate suportata).

Nu mai bine le pui unul langa altul, si eventual il tii pe cel mic in mod "portret" (pe verticala)? Pare ca ar incapea... sort-of.

#6
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Nu are cum sa le puna unul langa altul.
Monitorul curbat ocupa spatiu aproape cat e lungimea biroului.
Probabil boxele le are sub birou ori foloseste casti.


Cea  mai proasta idee cu monitorul mic deasupra celui mare.
Daca mai esti si mic de statura risti sa ramai cu probleme in zona cervicala.
Incercati sa stati pe un scaun si vedeti ce misto e sa tot dai capul pe spate.

Foarte bine pozitionata masa aia lipita de geam.
Vezi ca si iarna se aeriseste camera.
Sa nu ramai fara monitoare...
Vara e greu de crezut ca stai cu geamul inchis. Se face curent de aer si o sa inceapa sa te doara incheieturile...

Edited by mariusixy, 26 August 2023 - 06:01.


#7
danstefan1996

danstefan1996

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 03.09.2013

View Postmariusixy, on 26 august 2023 - 05:57, said:

Nu are cum sa le puna unul langa altul.
Monitorul curbat ocupa spatiu aproape cat e lungimea biroului.
Probabil boxele le are sub birou ori foloseste casti.
Nu am boxe am doar căști și ai dreptate am un birou de 110 cm și monitorul ocupă undeva la 85 cm

Cea  mai proasta idee cu monitorul mic deasupra celui mare.
Daca mai esti si mic de statura risti sa ramai cu probleme in zona cervicala.
Incercati sa stati pe un scaun si vedeti ce misto e sa tot dai capul pe spate.

Foarte bine pozitionata masa aia lipita de geam.
Vezi ca si iarna se aeriseste camera.
Sa nu ramai fara monitoare...
Vara e greu de crezut ca stai cu geamul inchis. Se face curent de aer si o sa inceapa sa te doara incheieturile...

View PostTehCube, on 25 august 2023 - 23:10, said:

Uof, pai nu se foloseste acel gen de suport pentru asta. Ala cu doua brate se foloseste pentru side-by-side.
Tie iti trebuie ceva de genul asta: https://tehnicavizua...-15-30-2-x-8kg.
(evident, trebuie sa verifici daca se potriveste pentru ce vrei tu, si anume dimensiuni VESA si greutate suportata).

Nu mai bine le pui unul langa altul, si eventual il tii pe cel mic in mod "portret" (pe verticala)? Pare ca ar incapea... sort-of.

Am luat de probă acum https://www.forit.ro...lemme-vertikal/ acesta dacă nu mă bate gândul să îl schimb și pe cel de sus tot la fel cu același model cu cel de jos și să mă încadrez în 14zile de retur pentru brațul acesta pentru ca pe cel actual nu am cum să îl returnez.
Am căutat suport acest gen dar nu suporta 2 monitoare pentru ca trebuie să îmi suporte undeva la 14-15kg adunat acesta care l-ai dat tu e și scump și suportă doar 8kg deci zic eu ca e mai rentabil ceva mai ieftin dar cu aceeași întrebuințare  



#8
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
Blatul la birou e din pal.
Ai vazut sistemul de prindere?
Nu o sa reziste prea mult timp.

Probabil monitorul curbat (era sa zic de neam prost dar ma abtin...) e pt gaming iar cel mic pt lucru.
Cum naiba o sa lucrezi la ala stand tot timpul cu capul lasat pe spate asta asa in viziunea ta?

Edited by mariusixy, 26 August 2023 - 08:44.


#9
danstefan1996

danstefan1996

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 03.09.2013

View Postmariusixy, on 26 august 2023 - 08:51, said:

Blatul la birou e din pal.
Ai vazut sistemul de prindere?
Nu o sa reziste prea mult timp.

Probabil monitorul curbat (era sa zic de neam prost dar ma abtin...) e pt gaming iar cel mic pt lucru.
Cum naiba o sa lucrezi la ala stand tot timpul cu capul lasat pe spate asta asa in viziunea ta?

Blatul rezista pentru ca e gros adica e blat de bucătărie biroul e cu posibilitate de ajustare până la 1m 20 înălțime deci pot să stau și în picioare.
Eu fac referire ca acel monitor de sus e mai înalt pentru ca nu are marginile subțiri decât acela de jos dar cel de jos e mai lat
Pentru mine nu e o problemă dacă găsesc o soluție să nu fie dat pe spate cum este acum cel de sus pentru ca și culorile sunt diferite odată ce le aliniez mă gândesc ca o fi altfel.





#10
mariusixy

mariusixy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 28.09.2008
OMG Monitor LED Acer Gaming GN246HLBBID 24 inch 1ms Black 144Hz
e full hd cu panel TN !!!!
La ala si daca privesti perpendicular pe ecran si tot se vede prost.
Il poti stinge linistit si il poti folosi pe post de radio.

Sfatul meu e sa pastrezi doar monitorul curbat.
Lasa viziunile si nu le mai pune in practica. Incearca un tatal nostru si te linistesti.

In locul monitorului gunoi full hd cu panel TN instaleaza 2 boxe si lasa castile alea cu cablu ca te spanzuri din greseala cu el.

Edited by mariusixy, 26 August 2023 - 10:04.


#11
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007

View Postdanstefan1996, on 26 august 2023 - 06:29, said:

Am căutat suport acest gen dar nu suporta 2 monitoare pentru ca trebuie să îmi suporte undeva la 14-15kg adunat acesta care l-ai dat tu e și scump și suportă doar 8kg deci zic eu ca e mai rentabil ceva mai ieftin dar cu aceeași întrebuințare  
Da, eu ti l-am aratat doar ca exemplu, dupa cum ziceam, ce te intereseaza e VESA (desi majoritatea monitoarelor folosesc 75x75 sau 100x100, putine folosesc 200x200), si greutatea suportata. Apoi, daca o sa ai doua monitoare mari, trebuie sa te interesezi si de distanta dintre cele doua, ca sa incapa in pozitia in care suportii sunt la distanta maxima unul de celalalt.
Ala pe care l-ai ales pare ok, putin la limita, daca suporta 2x27" ar TREBUI sa suporte 24 + 32 ultrawide, ca cel de 32 nu e mai inalt decat un 27" 16:9, nu?
I-am gasit manualul aici dar nu specifica mare branza, vezi tu cand ajunge. :) https://www.techly.c...d/file_id/6738/

...si da, in general se folosesc monitoarele side-by-side pentru ca nu e ideal sa te uiti in sus, mai ales des. Dar depinde ce-o sa afisezi pe el, si distanta de vizionare. Daca e destul de departe s-ar putea sa fie ok.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate