Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

De ce Timisoara nu e atractiva deloc ?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#37
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

View Postiladi, on 24 august 2023 - 21:39, said:

Utopium, tu esti, frate?
Eu am fost in Timisoara acum 20 si ceva de ani Posted Image A fost ok, dar eu mi-am spus deja parerea despre oferta turistica a oraselor romanesti de mai multe ori, e slaba. Si am vizitat de vreo 10 ori mai multe locatii din strainatate decat colegul.

Daca le compari cu orasele turistice de top, Clujul sau Timisoara sunt orase de nota cel mult 6, eventual le poti da un 7 in cazuri speciale (cand au loc festivaluri gen Untold/TIFF sau evenimente culturale importante cum e acum titlul de capitala culturala europeana la Timisoara). Pentru ce ai in Romania, sunt ok, sub Sibiu din punct de vedere turistic, dar peste destule altele. Dar nu au suficiente cladiri si obiective interesante, gasesti in schimb hoteluri, restaurante, terase faine, dar la capitolul muzee sau obiective turistice n-au cu ce sa compenseze.

Si e greu de creat obiective turistice de impact, un exemplu de obiectiv turistic care a fost bine pus in valoare recent in Romania e Salina Turda (care dupa modernizare a ajuns si cel mai vizitat obiectiv turistic din Romania), dar orasul a fost intr-o stare chiar proasta pana recent, asa ca turistii nu aveau o experienta pozitiva pe ansamblu cand vizitau Turda. Acum s-a reabilitat frumos si centrul si atunci faptul ca ai un obiectiv interesant dar si un oras care are un centru care arata bine e deja altceva. Trebuie sa se mai imbunatateasca si oferta de restaurante/hoteluri, sa se redeschida gradina Zoo sau sa fie modernizat centrul balnear, sunt sanse ca in 2-3 ani sa poti zice ca oferta turistica a Turdei e deja decenta. Dar Salina e un obiectiv care a putut fi exploatat si a avut norocul sa beneficieze de o investitie de la guvern, ce poti exploata in Cluj sau in Timisoara si sa faci din ele un obiectiv care sa fie cu adevarat atractiv? No idea. Sibiul are Bruckenthal-ul sau Muzeul Astra ...

Edited by utopium, 24 August 2023 - 22:21.


#38
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
altul care se crede buricul pamantului si e detinatorul adevarului absolut    :lol:

ai fost 30 de minute in timisoara si gata, ai tras concluzia, nu e atractiva. nu te-ai gandit niciodata ca poate e atractiva ea, dar nu iti place tie?    :huh:

on-topic, am trecut si eu de cateva ori prin timisoara, nici prea-prea nici foarte-foarte, dar una peste alta, unul dintre orasele de provincie mai rasarite. as zice ca este lejer in primele 5 orase de provincie din Romania ca farmec.

#39
bibolu

bibolu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 29.06.2023
voiam sa vizitez Timisoara dar am aflat ca e plina de tigoine cu castele si care isi etaleaza masinile facute din bani necinstiti sau furate de prin Europa de Vest si primari robi care ii tin in brate si le dau si cladiri de patrimoniu

Edited by bibolu, 24 August 2023 - 22:27.


#40
bettrik

bettrik

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 214
  • Înscris: 21.04.2009

View Postborn2lose, on 24 august 2023 - 22:16, said:

altul care se crede buricul pamantului si e detinatorul adevarului absolut Posted Image

ai fost 30 de minute in timisoara si gata, ai tras concluzia, nu e atractiva. nu te-ai gandit niciodata ca poate e atractiva ea, dar nu iti place tie? Posted Image

on-topic, am trecut si eu de cateva ori prin timisoara, nici prea-prea nici foarte-foarte, dar una peste alta, unul dintre orasele de provincie mai rasarite. as zice ca este lejer in primele 5 orase de provincie din Romania ca farmec.

Pana la urma daca trebuie sa cauti ceva ca sa-ti placa orasul, inseamna ca nu te atrage.

#41
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View Postbettrik, on 24 august 2023 - 22:31, said:

Pana la urma daca trebuie sa cauti ceva ca sa-ti placa orasul, inseamna ca nu te atrage.
complet de acord, daca nu ii place asta e, eu spuneam doar ca asta nu inseamna automat ca nu e atractiva. daca ceva nu imi place mie nu inseamna automat ca e naspa, ci doar ca… nu imi place mie     :)

#42
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 24.10.2016

View Postvictor29cr, on 24 august 2023 - 18:58, said:

Multi unguri, probabil asta nu ti-a placut Posted Image

Daca compari cu cati vorbitori de maghiara sunt in Craiova, Bucuresti sau Iasi, da sunt "multi".
Eu stau de 10 ani in Timisoara, si pot sa va zic ca fata de anul 2013, sunt mult mai putini unguri acum.
Daca in 2013 auzeam mai des in tramvai vorbitori de maghiara, in 2023 aud tot mai rar, si majoritatea sunt de 50+ ani, chiar pensionari.
Tinerii lor au plecat din RO.

Toti locuitorii cu buletin de TM stiu oricum romana indiferent ca sunt unguri, nemti, sarbi etc, nu e Tinutul Secuiesc aici.
Timisoara dintotdeauna a fost un oras multicultural, ridicat de nemti, continuat de unguri si acum populat de romani.
Exista si o comunitate de sarbi destul de numeroasa in oras, plus multe alte natii ca ucrainieni, slovaci, bulgari banateni etc

Tendinta in ultimii ani e ca copiii minoritatilor etnice/banatenilor sa paraseasca tara, iar in locul lor vin banateni din CS, ardeleni (AR, HD), olteni (GJ, MH, DJ) si in proportii mai mici moldoveni, bucuresteni, braileni, constanteni, pe scurt vorbitori doar de limba romana. Din oras multicultural devine tot mai romanesc.

Am avut cativa vizitatori bucuresti de 20-30 ani care s-au plans de faptul ca nu avem cluburi ca in B.
Da, e adevarat, avem cateva, dar nu se compara cu viata de noapte din Centrul Vechi din B.
E un oras mai linistit, nu e asa activ noaptea (de asta unora le pare plictisitor), dar daca vi din octombrie cand vin toti studentii, cluburile duduie in complexul studentesc/centru si nu ai cum sa te plictisesti daca cauti viata de noapte. Ca muzee nu sunt asa multe, Castelul Huniade (fostul muzeu al Banatului) e tot in renovare, mai e un Muzeu de Arta in Piata Unirii, Muzeul Revolutiei.

Ce imi place mie sa fac ca localnic e sa petrec timp prin parcurile de pe malul Begai, sa merg cu bicicleta pe pista de pe mal spre Serbia vreo 10-15 km pana la Livada (o terasa intr-o livada cu pruni) unde poti servi un gratar, mici, bere, sau daca te incumeti chiar 40km pana in Serbia. Sunt weekend-uri in care e deschisa vama si poti traversa si merge pana la Zdrenjanin. Daca vrei sa bei o bere in oras sunt numeroase terase pe malul raului, unele pun si muzica de club in weekend-uri (Sura, D'arc pe mal) sau muzica rock la Porto Arte.

Eu sunt de origine dintr-un judet din Oltenia, si ce pot sa va zic ca imi place mai mult la TM sunt cladirile vechi/arhitectura lor, parcurile numeroase, felul oamenilor de a fi mai politicosi, mai atenti la a nu deranja pe ceilalti.
Asta e un plus ce nu l-am vazut la majoritatea locuitorilor din Oltenia, unde erau mai needucati si te injurau in fata, sau aruncau ambalaje pe jos si nu le pasa ca fac mizerie. Desigur, nu e corect sa generalizam, cum mie crescut acolo nu imi placea ce faceau localnicii, la fel mai sunt si altii ce au plecat de acolo din acelasi motiv. Oricum cred ca oameni buni si rai gasesti peste tot. Nu sunt banatenii mai buni, sau oltenii mai rai.

Edited by ovtd, 24 August 2023 - 22:54.


#43
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Pai eu am luat parcare pe o ora (pt inceput) din aplicatie, gata sa o prelungesc la nevoie, dar nu a fost nevoie ca dupa 30 de minute am zis ca nu mai are rost sa ne pierdem vremea in orasul asta. Am trecut in lista capitalele pentru ca acolo am stat mai mult, dar am mai intrat si in alte orase pe care nu le-am mai mentionat. Porto nu e capitala spre exemplu si e de vis. Ma asteptam sa primesc mult hate dar se pare ca majoritatea sunt in acelasi gand cu mine. cu mici exceptii. A mai zis cineva ca ce am vazut la Mamaia. Pai am zis sa mergem la noi la mare in ceva an si am ales Mamaia, hotel Phoenicia daca are relevanta, hotel pe plaja, piscine, all inclusive, ce altceva mai ofera Mamaia ? Pai are un aqua parc un delfinariu, are zona vechiul cazino cu multe magazine si mult popor, are orasul constanta aproape unde mai poti merge la un muzeu de istorie, la un acvariu, la cazino in preajma caruia am mai prins tot felul de evenimente, te mai dai cu vaporul in larg ca sa ti vezi moartea cu ochii dupa ce treci de diguri, ceva ai ce face la Mamaia, cred de fapt ca orasele au o valoare daca exista viata in ele, la Mamaia am mers in sezon, mereu iulie/august asa ca statiunea este vie, cred ca asta ma atrage pe mine sa te bucuri nu singur ci impreuna cu altii de tot ce ofera orasul. In timisoara am vazut o piata mare si goala si multe stradute pustii. In Belgrad aveau un buleverd Kneza Mihaila care era packed cu popor, mai mult ca pe Stradunul Dubrovnikului desi nu ma asteptam, poporul curgea ca un rau pe un bulevard mare si lat plin de magazine pe stanga si dreapta si taverne la pe orice drum o lua in stanga si dreapta. Budapesta n ai loc de oameni pe strazi cand se lasa seara, asta e, viata din orase data de oameni. Orasele noastre nu cheama turisti. Cand am venit cu trenul din viena spre cluj am stat in picioare ca era plin, iar in budapesta s-au dat 98% din popor jos si trenul a venit gol cu 4-5 romanasi spre cluj. Aia cred ca e, europa se termina in Budapesta, nimeni nu mai vine mai spre est.

#44
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 24.10.2016
Apropo zilele astea (pana martea viitoare) sunt zilnic 37 grade la umbra in Timisoara.
Nu o sa gasesti ziua pe lumina multi oameni pe afara.
Daca vrei sa vezi centrul/orasul mai animat vino seara dupa ora 19 sau 20.
Mai e si perioada vacantelor si concediilor acum. Ti-as recomanda sa revii de la final de septembrie/inceput de octombrie. S-ar putea sa iti schimbi parerea.

#45
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009
Noi am vrut sa mergem la Timisoara (din PL) anul asta. de unde conteaza mai putin, situatia e cam aceiasi:

nu avem cu ce ajunge rapid si eficient ca cost. Adica, zboara doar lufthansa la preturi mai mari decat am dat pana la NYC.

Am o prietena aici tot din TM, care se plange ca nu are cu ce ajunge rapid si chiar si lowcosturi (Care nu asigura transferuri anyway) sunt putine.
De ce as da 2000 zl/ 400 EUR pe avion pana la timisoara cand cu 300 ajung la NYC? Efectiv nu are sens.

Deci solutiile ca sa sa ajungi la Timisoara, in primul rand, sunt:
Pleci dintr-un oras cu numar semnificativ de emigranti romani (din italia de ex), de unde ai low-cost
Zbori cu LH la suprapret de monopol
Zbori la Belgrad si apoi cu microbuzul, 100 EUR round trip microbuzul
Via Budapesta + tren/ autobuz

Nici macar KLM si AF nu zboara la Timisoara, desi ar trebui, si in Tarom nu iti poti pune speranta.

Aceiasi situatie si cu alte destinatii (De ex Iasi). La Cluj macar ai LOT/ LH/ Turkish.

Si n u poti sa spui ca hai, zbori la CJ sau B si dupa iei un tren decent, ca te apuca pastile cailor in trenul ala.

Deci, in primul rand, dpdv turistic, cu ce sa ajunga oamenii la timisoara?

#46
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,301
  • Înscris: 13.01.2011

View Postalexandersch, on 24 august 2023 - 17:37, said:

Cum se poate explica una ca asta ?
Ești diferit, ești altfel decît oamenii altfel fațã de tine  😁

Ești diferit, la fel ca toatã lumea, ba mai mult, ești unic, o minune irepetabilã 😉

#47
ovtd

ovtd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 24.10.2016

View PostLex404, on 24 august 2023 - 23:13, said:

Deci, in primul rand, dpdv turistic, cu ce sa ajunga oamenii la timisoara?

Sunt zboruri TAROM (sub 100 eur pe sens) sau HiSky (~50-70 eur pe sens) Bucuresti - Timisoara .
Iar din Bucuresti Otopeni ai legaturi in multe locuri. Poate si in Polonia.
Nu zic ca e ieftin, dar sa ai si varianta asta in considerare.

#48
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Timisoara este un oras micut si nu e statiune turistica.
Nu ai cum sa il compari cu Frankfurt, sau Paris.

Mergi in ianuarie. in Mamaia si sa ne povestesti cat de atractiva o gasesti.

#49
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,495
  • Înscris: 19.04.2009

View Postovtd, on 24 august 2023 - 23:26, said:


Sunt zboruri TAROM (sub 100 eur pe sens) sau HiSky (~50-70 eur pe sens) Bucuresti - Timisoara .
Iar din Bucuresti Otopeni ai legaturi in multe locuri. Poate si in Polonia.
Nu zic ca e ieftin, dar sa ai si varianta asta in considerare.
Tarom nu zboara spre PL. Deci distractia ar deveni 2+ escale pentru un oras european, la cost de zbor transatlantic. Plus ca prefer o rezervare end to end, nu pe bucati, pentru ca daca ceva merge prost transportorul e responsabil de toata rezervarea. Tipa asta a ramas o data chelea manzului prin italia ca s-a dus cu segmente low cost si nu ii erau asigurate transferurile, si nu stii niciodata cand se pune de-o furtuna sau de vreo greva.

Pentru context, de aici zbor cu ~100 EUR mai oriunde in europa, dus intors, cu companii de linie.  la 300 EUR am zboruri spre NYC.

Timisoara e un oras micut, merge de un city break. Deci esti constrans de timp. Nu pot pierde timpul ala pe drum cu masina sau chelea manzului in tren, sau in 2 escale.

#50
iulian_1976

iulian_1976

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.05.2008
Cel putin o data pe an trec prin Timisoara.

- oras de campie fara multa padure, asta resimt eu cel putin, ar fi "Padurea Verde" doar cu numele care are nu departe firma Continental deci poluare
- lipsa unor locuri de agrement un lac, paduri amenajate spre exteriorul orasului, se poate lucra aici
- caracterul oamenilor, sunt pe modul "rapid",  preponderent veniti din Oltenia, comportament rutier "kamikaze".

Singura sansa este malul Begai pentru ceva aer mai curat, ce constat si aici lipsa copacilor.

Orasul se dezvolta spre Vest, Ghiroda - zona Aeroport, fabrici, firme sunt si atat, cine este fun mall-uri posibil Timisoara sa fie ce trebuie...

Inca ceva sunt 3 zboruri zilnice ?!  sau saptamanale  din cate stiu Munchen-Timisoara.

Edited by iulian_1976, 25 August 2023 - 02:16.


#51
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,082
  • Înscris: 20.12.2007
Oameni cu ifose, dom'le

La chiar prima mea vizita la Timisoara in 2018 cascam si eu gura prin parcul Alpinet. Parea nou nout facut intr-un stil de gradina japoneza, faceam io niste poze. Cand deodata forfota pe langa mine si nevasta-mea, niste insi cu camere si un grup de fandositi la costume venind chiar spre noi in frunte cu unul pe care dupa cateva secunde l-am recunoscut , primarul Robu. Si a inceput omul sa ne zica si sa ne prezinte ce fapt extraordinar facuse el cu renovarea parcului si noi dadeam din cap. Nici nu puteam sa plecam ca nah, eram interlocutorii primarului la televizor asa ca am stat pana s-a plictisit asta de noi si s-a dus la micul port unde era nou achizitionata barca rapida a politiei locale.
Dar m-am simtit bine, domne, in Timisoara ca VIP asa nu ca orice plebeu

#52
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

View PostFlapJack7, on 24 august 2023 - 21:02, said:

Absolut.
Dacă vizitezi cartierul Plopi, cam aia e.
Sunt curios de unde ești de loc!?

Bucuresti. Trec prin TM cand ies din tara spre vest.

#53
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 29.12.2016
Poate ca initiatorul se refera la obiective de vizitat. Nu am fost in Timisoara. Nici in Arad. As fi avut posibilitatea, insa am cautat pe internet si nu am gasit suficiente obiective care sa ma faca sa-l vizitez. Eu sunt din Brasov. Iti trebuie o saptamana sa-l vizitezi, daca vrei sa mai vezi si cetatile sau locurile frumoase din imprejurimi. Sibiul este la fel, plin de obiective. Iasi, Tg. Mures, Ploiesti, Severin, Braila, Galati, Bacau, etc...
De exemplu in Cluj am ajuns pe dealul cetatii si era doar un zid, putine lucruri de vazut. Insa gradina botanica este superba. Lacul central si mall-ul de langa, la fel, insa nu poti petrece mai multe zile acolo ca nu ai ce face. Focsani este un orasel mic si slabut, insa pentru mine reprezinta ceva pentru ca am facut cateva luni din armata acolo. Targoviste mi-a placut. Sfantu Gheorghe si Miercurea Ciuc, Medias, Sighisoara, la fel, micute/poate chiar evitate, dar cu cateva atractii; discutia poate continua mult timp. Buzau, Arges, Constanta, Piatra Neamt, gasesti si aici cate ceva...
De exemplu mi-am planificat o excursie in Oradea si Baia Mare. Satu Mare il evit; din nou, putine obiective de vizitat, spre deloc. Poate gresesc, insa doar sa ma plimb prin parcuri si printre cladiri nu e stilul meu. Ideea este ca viata e scurta si trebuie sa-mi aleg foarte selectiv destinatiile...
Un alt oras care nu ma atrage sa-l vizitez este Chisinau. Foarte putine obiective ca sa merite un drum pana acolo. As prefera Odessa, insa acolo e urgie...

Exemplu de traseu facut pe baza de obiective (am omis multe obiective pentru ca avem o persoana care nu poate parcurge mai mult de 30 minute pe jos):

Oradea:

Peștera și Cascada Vadu Crișului (+20m) (30 de minute pe jos)
Defileul Crisului Repede, Via ferrata / Casa Zmeului, Piatra Lata, Pesteri (in drum spre cascada)

Cetatea Oradea
Palatul Moskovits
Casa Darvas
Piața Ferdinand (fantana arteziana)
-------pod Crisul Repede-------
<<<Restaurant Piata Unirii>>>
Turnul Primăriei
Palatul Vulturul Negru
Biserica cu Lună
Sinagoga Neologă Sion

Baia Mare:

Muzeul Satului Maramureșean
Muzeul de Istorie și Arheologie Baia Mare
Piața Libertății – Centrul vechi (fantana arteziana)
<<<Restaurant Millenium>>>
Turnul Ștefan - Piața Cetății
Bastionul Măcelarilor - Piața Izvoarelor
Muzeul de Mineralogie
Catedrala Ortodoxă Episcopală „Sfânta Treime”

Lacul Albastru – Baia Sprie (+20m) (30 de minute pe jos)
Cimitirul Vesel – Sapanta (+3h)
Memorialul Victimelor Comunismului si al Rezistentei - Sighetul Marmatiei (+3h)
Cascada Cailor – Borsa (+5h)

In Timisoara mi se pare faina strada cu ciresi, dar ciresii aia sunt infloriti doar o mica parte din an, trebuie calculat putin...

PS. Scuze, am mai omis orase, dintre care unul foarte ok si plin de obiective este Alba Iulia...

Edited by 2Unlimited, 25 August 2023 - 07:39.


#54
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

View Post2Unlimited, on 25 august 2023 - 07:24, said:

Oradea:


Nu ca as avea ceva impotriva, dimpotriva, dar ar fi mai bine sa astepti putin pana se mai termina santierele. Momentan este un dezastru, insa cand se (vor mai) termina va fi spectaculos. Acum este foarte incomod dar apreciez enorm curajul si vointa de a realiza lucrarile de infrastructura in derulare.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate