Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

De ce Timisoara nu e atractiva deloc ?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#91
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 11 septembrie 2023 - 17:11, said:

Eu ti-am zis ca habar n-ai care e centrul ... sa afirmi ca strada Pitesti e in marginime sau ca de exemplu Parcul Central care ajunge pana la stadion nu ar fi in centru doar ne confirma ca habar n-ai care e centrul Clujului. Asta e oficial zona numita centru in Cluj, dupa cum vezi si pe Google Maps.

Dar, ti-am spus, poti sa-ti alegi tu un km2 cu cea mai mare densitate de restaurante din Timisoara si sa o comparam cu o zona de un km2 din Cluj ... sa vedem daca intr-adevar sunt mai putine restaurante/localuri in Cluj pe km2 in zona ultracentrala sau e, ca de obicei, o impresie gresita de-a ta.

Discutia era despre zona (centrul) civica, adica zona de interactiune sociala a orasului, nu stiu de ce o dai la intors atata. Si oricine poate constata realitatea cu propriile simturi, Timisoara are o zona civica mult mai atractiva si ofera o experienta superioara, piete mai mari/spatioase, cladiri mai masive si mai estetice, parcuri mai frumoase, Bega 5 clase peste micul somes cu acoperis din fire de curent, etc. Posted Image

#92
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007
Pai tu ne poti convinge de realitate, venind cu lista aia de localuri/restaurante din zona ultracentrala. Hai, ca poti :D Ca daca nu o sa o fac eu si o sa ia bataie prea tare Timisoara si trebuie sa-ti suspenzi contul :D

#93
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Are fiecare farmecul lui. Eu am ramas fermecat de Timisoara de la prima vedere din 1973. A fost si primul contact cu un oras multicultural si chiar daca am fost extrem de nedumerit/chiar socat, a ramas in sufletul meu.
Si Clujul e frumos, dar mi se pare mai agitat si fitos (nu sunt sigur ca e cuvantul potrivit).

#94
toniq

toniq

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,337
  • Înscris: 08.01.2009

View Postutopium, on 11 septembrie 2023 - 17:22, said:

Pai tu ne poti convinge de realitate, venind cu lista aia de localuri/restaurante din zona ultracentrala. Hai, ca poti Posted Image Ca daca nu o sa o fac eu si o sa ia bataie prea tare Timisoara si trebuie sa-ti suspenzi contul Posted Image

Care restaurante, cele 4-5 mai rasarite din micul spatiu civic de peste strada denumit pompos cica centru vechi?Posted Image

#95
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003

View Postutopium, on 11 septembrie 2023 - 17:22, said:

Pai tu ne poti convinge de realitate, venind cu lista aia de localuri/restaurante din zona ultracentrala. Hai, ca poti Posted Image Ca daca nu o sa o fac eu si o sa ia bataie prea tare Timisoara si trebuie sa-ti suspenzi contul Posted Image
Cel mai tare club din Tm e la 2,5 km de centru, altele pe malul Begai. Barurile si cluburile proaste sunt in centru pentru turisti. Cum ziceam, Timisoara e pentru timisoreni.

#96
Pengoon

Pengoon

    Ударник

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,939
  • Înscris: 11.06.2003

View PostBursul, on 11 septembrie 2023 - 17:36, said:

Cel mai tare club din Tm e la 2,5 km de centru, altele pe malul Begai. Barurile si cluburile proaste sunt in centru pentru turisti. Cum ziceam, Timisoara e pentru timisoreni.
mai este d'arc? am vazut ca dracula nu mai este :huh:

#97
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007

View Posttoniq, on 11 septembrie 2023 - 17:35, said:

Care restaurante, cele 4-5 mai rasarite din micul spatiu civic de peste strada denumit pompos cica centru vechi?Posted Image
Inteleg ca ti-e frica sa le numeri, ca nu cumva sa vada toata lumea cat de pe langa subiect esti? Stai linistit, ca nu scapi nici daca nu vrei tu sa le numeri :D

#98
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Iar Cluj versus restul lumii ?!

#99
DarkEnemy

DarkEnemy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,279
  • Înscris: 19.07.2008
Ceva extra pentru cine ajunge in TM si n-are nicio problema in a plati pretul biletului

https://www.tion.ro/...e-euro-1761452/

#100
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,908
  • Înscris: 14.08.2007
Asta e genul de eveniment care sa te convinga sa vizitezi Timisoara (daca esti pasionat de arta).

#101
bogwol

bogwol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,514
  • Înscris: 26.04.2005

 argonaut, on 24 august 2023 - 21:05, said:

Cand mai ajungi pe acolo, incearca o cursa cu Vaporetto.
Dumnezeule, laudati vaporetto ala de zici ca e o plimbare cu gondola in Venetia; am mers eu pe tot circutul si ce ai de vazut? Avand in vedere ca Bega e destul de adancita in albie fata de maluri,  vezi maluri verzi impadurite si doar in zona centrala apuci sa vezi ceva din zona parcurilor si ceva cladiri mai reprezentative. Daca nu ar fi fost biletul incredibil de ieftin, mi-ar fi parut rau de timpul pierdut.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate