Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

De ce Timisoara nu e atractiva deloc ?

* * - - - 6 votes
  • Please log in to reply
100 replies to this topic

#1
alexandersch

alexandersch

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 883
  • Înscris: 19.09.2020
Tocmai am constatat ca anul asta, la intoarcere din concediu, am trecut prin Timisoara pentru prima data in viata mea, Asa incat pot spune urmatoarele:

Sunt din Cluj, si desi Timisoara e la o aruncatura de bat (300km) fata de mine o vizitez abia anul acesta pt prima data, adica in partea a doua a vietii.
Am apucat sa vad inainte Porto (3300km), Paris (1900km), Frankfurt 1300km, Viena 650km, Zagreb 750km si toata Croatia, Budapesta 450km, Sarajevo 750km, Belgrad 450km, Corfu 1380km, Rodos 1900km, Mamaia 690km.

Mai mentionez ca am facut o singura oprire in centrul vechi unde am luat parcare pe o ora dar in 30 de minute am epuizat ce era de vazut (adica mai nimic in comparatie cu ce am vazut in strainatate), un oras gol la amiazul zilei nu cine stie ce dar cu ceva potential insa nici pe departe de ce vazusem in in afara.

Cum se poate explica una ca asta ?

#2
gogosaru100

gogosaru100

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,476
  • Înscris: 06.08.2015
cred ca tine de gusturi mai ales. poti sa te "simti bine" si la tara daca esti cu oamenii potriviti.

banuiesc ca nu ai avut un scop anume o destinatie mai bine spus, si te-ai dus random. normal ca nu e wow asa
depinde ce asteptari ai de la o vacanta sau vizita a unui oras- vrei sa vezi partea moderna, istorica, sa gusti mancarea , sa te destinzi etc

nici mie de ex nu mi-a placut Clujul tocmai pentru ca nu ai ce face sau nu e ceva wow pentru mine. e la fel ca si Craiova Timisoara Valcea Sibiu Brasov Iasi etc
pana la urma e tot Romania, doar nu o sa vezi palate din China Thailanda etc in Timisoara.

Edited by gogosaru100, 24 August 2023 - 17:46.


#3
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,052
  • Înscris: 23.09.2005
Pai poti s-o iei si invers, in toate orasele alea fandosite ai avut o gramada de chestii de vazut, eh, uite ca in sfarsit ai gasit un oras care iese din tipar, prin simplitate, goliciune, sentimentul ala primordial de pace si liniste. :)

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postalexandersch, on 24 august 2023 - 17:37, said:

Mai mentionez ca am facut o singura oprire in centrul vechi unde am luat parcare pe o ora dar in 30 de minute am epuizat ce era de vazut
In 30 de minute nu ai timp nici macar sa vizitezi Castelul Huniade.

#5
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023

View PostPhobos, on 24 august 2023 - 17:46, said:

sentimentul ala primordial de pace si liniste. Posted Image
Omul e dezamăgit de impresia creată iar dumneata vii cu zenul. Păi nu prea bate cu pretențiile avute, de capitala culturală europeană.

#6
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,477
  • Înscris: 17.04.2006
Timisoara este un oras plictisitor, poate doar pentru tineri mai este inca altfel.
Nu ca nu este la fel si Clujul si alte orase mai mari din Romania. Nu stiu la ce te asteptai.

#7
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 09.08.2006

View Postalexandersch, on 24 august 2023 - 17:37, said:

Tocmai am constatat ca anul asta, la intoarcere din concediu, am trecut prin Timisoara pentru prima data in viata mea, Asa incat pot spune urmatoarele:

Sunt din Cluj, si desi Timisoara e la o aruncatura de bat (300km) fata de mine o vizitez abia anul acesta pt prima data, adica in partea a doua a vietii.
Am apucat sa vad inainte Porto (3300km), Paris (1900km), Frankfurt 1300km, Viena 650km, Zagreb 750km si toata Croatia, Budapesta 450km, Sarajevo 750km, Belgrad 450km, Corfu 1380km, Rodos 1900km, Mamaia 690km.

Mai mentionez ca am facut o singura oprire in centrul vechi unde am luat parcare pe o ora dar in 30 de minute am epuizat ce era de vazut (adica mai nimic in comparatie cu ce am vazut in strainatate), un oras gol la amiazul zilei nu cine stie ce dar cu ceva potential insa nici pe departe de ce vazusem in in afara.

Cum se poate explica una ca asta ?
E, nu e atractiva....
Eh uite ca eu sunt din Bucuresti, si acum 6 ani am prins la ryanair un bilet dus intors 20 euro spre timisoara,am zburat si mi-a placut foarte mult
mai ales centrul , si crede-ma ca nu am intalnit aurolaci ca in bucuresti,(cei din centru de pe magheru sau cersetori) plus ca, cladirile vechi erau foarte frumos amenajate, nu stateau sa cada ca cele din centrul vechi bucuresti, nu existau grafiti, am vizitat bega, gradina zoologica, tramvaiele vechi foarte frumoase, piata Victoriei la fel, verdeata mult, istorie....etc.
am stat 1 noapte, cazarea am avut-o la Hotel Central, mi-a placut foarte mult Timisoara

Edited by ovidiu21, 24 August 2023 - 18:05.


#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Ma ... mna ... io nu zik ca Timisoara asta e vrun' fel de Hong Kong da', daca ai trecut si prin orasele alea de zici ca le-ai vizitat la fel cum ai trecut prin Timisoara = io zik ca ai prierdut timpu' si banii de pomana

#9
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,370
  • Înscris: 28.07.2008
De ce Timisoara nu e atractiva deloc ? Deci nu daca e atractiva sau nu?

Cred ca problema e la receptie, nu la emisie

#10
lost2209

lost2209

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,001
  • Înscris: 24.04.2008
- te duci cu vaporetto pe Bega, cursa regulata Josefin - catedrala.
- inchiriezi o bicicleta si te duci pe pista pana la sarbi pe malul lui Bega. Pe traseu te opresti la Livada si te racoresti cu o bere.
- Vizitezi si te minunezi de vilele smechere de langa parcul Rozelor.
- participi la spectacolele Operei in aer liber din parcul Rozelor. Pe aia din vilele de vizavi nu-i vezi decat odata pe an pe acolo.
- Te dai cu masinutele in parcarea din mall Sagului.
- te minunezi de gradina suspendata din centru.
- mergi la agatat studente in complex.
Se gasesc mai multe. Trebuie doar sa te informezi.

Edited by lost2209, 24 August 2023 - 18:31.


#11
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Eu sunt curios ce e atractiv in Mamaia :)

#12
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011
Ifose de individ care a apucat să vadă și el câte ceva ”pă ieuropa”, și gata, brusc îi pute România. Nu știu ce anume consideri tu că merită văzut într-o destinație turistică în general, nu doar în Timișoara, dar dacă pleci la drum cu mentalitatea potrivită, și ești un om cultivat despre istoria, tradiția, obieciurile și oportunitățile zonei, e imposibil să nu găsești ceva interesant.
Altminteri, dacă tu măsori valoarea turistică a unui oraș în cluburi de fițe, terase și gastronomie, atunci problema e la tine.
Sunt mulți turiști care vizitează anual România, și ar putea fi mult mai mulți dacă Ministerul Turismului ar fi mai mult decât o sinecură ce papă bani degeaba. Acei străini oare cum de pot aprecia țara asta?

#13
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postglassofwine, on 24 august 2023 - 18:46, said:

Sunt mulți turiști care vizitează anual România, și ar putea fi mult mai mulți dacă Ministerul Turismului ar fi mai mult decât o sinecură ce papă bani degeaba.
Se rezolva, dupa niste sondaje de opinie :lol:

​Ministerul Economiei, Antreprenoriatului și Turismului, condus de Radu Oprea (PSD), vrea să facă o cercetare de piață pentru a afla ce părere au turiștii români și străini din 7 țări UE despre destinațiile turistice de la noi din țară. Contractul este estimat la peste 1,7 milioane de lei și va fi finanțat din fonduri bugetare. În plus, ministerul vrea un nou portal web pentru domeniul Romania.travel pentru care a alocat peste 1,3 milioane lei.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Cand eram copil am stat vreo 2 zile prin Timisoara.
Am mai trecut ocazional prin Timisoara, in general cand ma duceam spre Arad. Cam nimic interesant de vazut.
ANul asta am trecut iar dar venind dinspre Moravita, am ramas un pic blocat - era alta Timisoara... Una care chiar ar merita vazuta.
Conteaza si ce parte a orasului vezi...

#15
victor29cr

victor29cr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 04.06.2016

View Postalexandersch, on 24 august 2023 - 17:37, said:

Tocmai am constatat ca anul asta, la intoarcere din concediu, am trecut prin Timisoara pentru prima data in viata mea, Asa incat pot spune urmatoarele:

Sunt din Cluj, si desi Timisoara e la o aruncatura de bat (300km) fata de mine o vizitez abia anul acesta pt prima data, adica in partea a doua a vietii.
Am apucat sa vad inainte Porto (3300km), Paris (1900km), Frankfurt 1300km, Viena 650km, Zagreb 750km si toata Croatia, Budapesta 450km, Sarajevo 750km, Belgrad 450km, Corfu 1380km, Rodos 1900km, Mamaia 690km.

Mai mentionez ca am facut o singura oprire in centrul vechi unde am luat parcare pe o ora dar in 30 de minute am epuizat ce era de vazut (adica mai nimic in comparatie cu ce am vazut in strainatate), un oras gol la amiazul zilei nu cine stie ce dar cu ceva potential insa nici pe departe de ce vazusem in in afara.

Cum se poate explica una ca asta ?

Multi unguri, probabil asta nu ti-a placut :lol:

#16
glassofwine

glassofwine

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,032
  • Înscris: 17.11.2011

View Postpasilla, on 24 august 2023 - 18:54, said:

Senzațional, cercetare de piață pe 1,7 mil lei... Posted Image sper să mă înșel, dar toată ”cercetarea” aia cu portal cu tot, n-ar trebui să coste mai mult de câteva zeci de mii de euro, restul știm noi ce se întâmplă cu ei.

Edited by glassofwine, 24 August 2023 - 19:05.


#17
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,481
  • Înscris: 05.04.2023
Mais, c'est incroyable, țara cu cei mai mulți it-iști nu e în stare să facă un prăpădit de sait :D

#18
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007

View Postpasilla, on 24 august 2023 - 18:36, said:

Eu sunt curios ce e atractiv in Mamaia Posted Image
Si eu dar nu destul de curios incat sa merg pana acolo sa vad.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate