Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Doctorita care prescrie medicamente in bataie de joc

- - - - -
  • Please log in to reply
211 replies to this topic

#19
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,444
  • Înscris: 17.10.2018
1.Schimbi doctorul
2.Il internezi
3,Iti vezi de viata , daca nimic nu functioneaza
Medicul nu e asistent social sa stea dupa fiecare sa-i verifice viata .Iti da tratamentul.Nu merge,cauta alt doctor.
In situatia de fata nu e vorba de prescptii ,ci de ajutor de dezalcoolizare ,care nu intra in atributiile medicului(decat sa faca trimiterea)

#20
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 10.08.2023
Pai faza e ca el s-a dus de ambele dati la ea in sevraj, o data incheiase episodul de betie cu 2 zile inainte, o data cu 1 zi inainte. S-a dus din cauza sevrajului, ca nu se simte bine 1-2 zile dupa ce bea cate o saptamana, sperase sa ii dea ceva sa poata bea fara sa se simta rau dupa. Mi-e greu sa cred ca doctorita nu si-a dat seama ca va continua sa bea sau ca nu a observat la a 2-a reteta ca a continuat sa bea. El prima data se dusese la neurolog, dar neurologul i-a zis ca la psihiatrie are el nevoie.

MindArchitect, sa nu mai compari vreodata asa ceva cu jocurile PC, e de 1000 de ori mai rau din 1000 de puncte de vedere, nu stau sa mai explic. Program sau sponsorizare nu am pentru ce sa caut, ca el nici macar nu minte, cum fac altii, ca vrea sa se lase, recunoaste ca nici nu se pune problema. Bine, la doctorita e posibil sa fi promis ca nu mai bea, dar doctorita nu e copil de 7 ani sa creada asa ceva, e psihiatru, totusi. Am si eu ceva relatii sa il duc la alti medici, dar nu vine unde vreau eu sa il duc, la asta s-a dus el singur, eu nu o cunosc. Am auzit ca medicii cica ar primi si sponsorizari si chestii daca prescriu medicamentele astea si ca le dau intentionat ca sa faca dependenta, dar nu stiu ce sa zic, poate fi si doar prostie sau indiferenta.

O sa ma duc sa ii povestesc ce face cu medicamentele, ca bea in timp ce le ia. Nu o sa insist. Daca intelege, bine, daca nu, aia e, pana la urma cred ca le zic si vecinilor sa nu ma mai sune absolut deloc,  nici in cazul urgentelor, si imi vad de treaba. In afara de gradul de rudenie oricum nu am nicio motivatie, ba din contra, daca ar fi sa intind o mana de ajutor cuiva, as face-o mai degraba cu un strain.

PS: Helen, nu schimb doctorul, ca nu e al meu, s-a dus el, de capul lui, nu il pot opri sa se duca acolo

Edited by RaimondMacelaru, 24 August 2023 - 12:25.


#21
Chayah

Chayah

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,038
  • Înscris: 21.08.2016
Nu poți să știi cum a arătat consultația.
Probabil ea i-a zis că procesul de dezintoxicare e bine sa se facă internat fiind, i-o fi explicat riscurile, i-o fi zis și să întrerupă tratamentul dacă se apucă iar de băut, iar el cine știe ce i-a răspuns, ce promisiuni i-a făcut, cum a zis că "Da, sigur, doamna doctor, gata, sunt hotărât să mă las, uitați-vă, de aia mă și simt așa rău și vreau tratament" șamd.
Pt că i-a prescris și a doua lună, chiar nu-mi pot imagina motivul.
De aia e bine să te duci și să vorbești cu ea, măcar să fii liniștit că ai făcut tot ce ținea de tine.

#22
vallywally

vallywally

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 14.06.2004
Daca nu-ti convine tratementul, nimeni nu te opreste sa mergi la privat; poate au alte solutii.
Si sa ne comunici rezultatele.

#23
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,126
  • Înscris: 18.12.2007

 RaimondMacelaru, on 24 august 2023 - 12:24, said:

Mi-e greu sa cred ca doctorita nu si-a dat seama ca va continua sa bea sau ca nu a observat la a 2-a reteta ca a continuat sa bea.

Si daca si-a dat seama, nu are ce sa faca, nu il poate interna cu forta la dezintoxicare.


 RaimondMacelaru, on 24 august 2023 - 12:24, said:

Daca intelege, bine, daca nu, aia e, pana la urma cred ca le zic si vecinilor sa nu ma mai sune absolut deloc,  nici in cazul urgentelor, si imi vad de treaba.

Cum ti-am spus mai sus, taie-l din viata ta si stai linistit, nu ai ce face daca el nu vrea sa se lase de baut. Iar lasatul de baut cere multa vointa si determinare, lucruri pe care nu cred ca le mai are dupa ce a baut 50 de ani din cei 70-80  pe care ii are.
Tu o sa suferi in continuare daca nu intrerupi legatura.

#24
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,077
  • Înscris: 17.08.2022

 strongsss, on 24 august 2023 - 11:55, said:

daca un psihiatru nu recnuoaste ca in fata sa e un om beat, e cazul sa se duca  sa se contyroleze cu capul.
bine, sunt doctori care nu ar recunoste o femeie gravida in 9 luni, dar aici sunt si circumstante atenunate. dupa 6 ani de facultate si nu stiu cati de rezidentiat, sigur te tampesti!

Te asigur ca atunci cand se ducea la doctorita, se spala, se pieptana , isi schimba camasa si nu bea ca sa se observe.
Dar in loc sa acuzam pe cel ce nu se vrea ajutat, acuzam pe cel ce da ajutor.

 AlexEn, on 24 august 2023 - 13:09, said:

[...]Iar lasatul de baut cere multa vointa si determinare, lucruri pe care nu cred ca le mai are dupa ce a baut 50 de ani din cei 70-80  pe care ii are.
Tu o sa suferi in continuare daca nu intrerupi legatura.

Lasatul de baut cere mai mult.
Cere si familia aproape.
Ori fiul, chiar de e singurul copil, nu pare ca petrece timp cu tatal.
Si nici restul familiei.

Edited by vio69c, 24 August 2023 - 13:35.


#25
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,126
  • Înscris: 18.12.2007
De ce ar petrece cineva timpul cu el? Sincer acum.
Considerand ca bea de zeci de ani mai mult ca sigur ca asta e motivul (sau unul dintre motivele) pentru care a ramas singur.
Am avut un unchi alcoolic, cam ca tatal initiatorului. Era un cosmar sa traiesti in aceeasi casa cu el, au incercat si matusa si copiii lor sa il aduca pe calea cea dreapta, lui nu ii pasa de nimic altceva decat de bautura. Pana la urma s-au saturat si si si-au vazut de viata.

#26
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,576
  • Înscris: 10.01.2012
@RaimondMacelaru
Tatăl tău este UN OM, cu propria lui istorie. Iar mecanismul biologic prin care a devenit dependent, este același la oricare din noi.
Adică chiar și tu ai putea păți aceeași chestie la un moment dat în viață. Trebuie doar un concurs de împrejurări care să favorizeze treaba asta.
Un scenariu clasic ar fi niște dezamăgiri, coroborat cu inflamație latentă și deficit de magneziu/glutamină - atunci devii vulnerabil pentru dependențe.
ȘI desigur, disponibilitatea permanentă a licorii magice.

În opoziție, tatăl tău poate scăda inflamația de ex după metoda descrisă aici,
Și să ia simultan niacină - se știe că asistă renunțarea la alcool și benzodiazepine - FOARTE EFICIENTĂ.
Cum se face asta concret... trebuie să iei legătura cu cineva care jonglează cu așa ceva.

Edited by NelsonMandela, 24 August 2023 - 13:58.


#27
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,077
  • Înscris: 17.08.2022

 AlexEn, on 24 august 2023 - 13:40, said:

De ce ar petrece cineva timpul cu el? Sincer acum.
Considerand ca bea de zeci de ani mai mult ca sigur ca asta e motivul (sau unul dintre motivele) pentru care a ramas singur.


Dece ?
Pentru la noi in failie cel putin, familia ramane familia, indiferent prin ce trece.
E simplu sa zici...bea, ma face de rusine, ma spal pe maini de el.
Caci de fapt asta este ideea initiatorului....nu medicamentele si nu doctorita.
Vrea sa inchida usa dupa el si vrea o asigurare si acoperire de la altii....
Nici macar acel minim curaj nu il are

------------------

Nu stim istoria.
Nu stim motivele.Nu stiu relatiile.
Dar indiferent ce a fost si ce a facut copii nu-si lasa tatal de izbeliste.
asa cum lasa cainii pe strada cand pleaca in concediu

#28
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,126
  • Înscris: 18.12.2007
E clar ca nu ai avut niciodata de a face cu un alcoolic. Nu te supara, dar vorbesti din carti.

#29
vio69c

vio69c

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,077
  • Înscris: 17.08.2022

 strongsss, on 24 august 2023 - 11:55, said:

daca un psihiatru nu recnuoaste ca in fata sa e un om beat,

E psihiatru nu psiholog.

#30
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 10.08.2023
Vio69c, asa pot si eu sa fac supozitii si sa spun ca ai o anumita varsta si te macina ideea si te simti revoltat, fiind in categoria de risc pe viitor, vezi asta ca ceva ce doamne fereste le-ar putea trece prin cap si copiilor tai, sau ca te-ai chinuit cu parintii tai si ai frustrari din cauza asta si te simti revoltat pe altii care reusesc sa se descotoroseasca de cutume toxice. Asa daca ne dam cu parerea unii despre altii, si eu pot sa fac afirmatii de tipul asta si sa ma bag in analize psiho-sociale pe pielea altora. Dar hai sa ne revenim.

Threadul chiar nu este ca sa iti simti tu valorile atacate, nici ca sa imi impac eu vreo situatie cerand intelegerea sau aprobarea altora. Ai interpretat complet gresit. Eu sunt 100% sigur pe mine si pe alegerile mele si nici dator sa raspund pentru ele nu ma simt in fata nimanui. O fi tata, o fi ruda, dar bea de cand eram eu copil, ce am mai invatat pe ici-pe-colo am invatat de pe la unchi. A bagat-o pe maica-mea in mormant, desi a fost si vina ei, am explicat mai sus. E un om distrus complet de bautura, nu ma intereseaza de el decat la modul practic, sa nu imi mai faca probleme, in rest m-am detasat total. Nu ca ar fi greu sa o faci, pentru ca e un om care se simte rau 1 zi dupa o repriza de 5 zile de baut non-stop, se vaita un pic, iar a 2-a zi deja devine arogant, nesimtit, tupeist, se pisa pe toti, dupa care a 3-a zi e iar cu sticla in gura. Nu a fost in stare sa ia un permis auto, iar eu cand l-am luat din prima la 18 ani si am ajuns acasa sa anunt, s-a strambat si a zis "asa si, toti prostii iau permisu". Nu ca nu ar fi adevarat, dar cand e copilul tau ii zici macar un "bravo" ceva. Si sa nu confundati cu threadul tipei aleia care e revoltata pe atitudinea mamei care nu i-a fost aproape, eu nu am nevoie de nimic, sunt impacat complet, doar vreau sa nu ma sune oamenii ca e intins pe strada si sa vin sa rezolv. Sa se lase a zis clar ca nu vrea, toti care vor sa il ajunte spune ca sunt prosti etc.

Si da, threadul este despre doctorita, vreau sa nu ii mai dea benzodiazepine ca sa bea in casa la el si sa nu mai stea rasturnat prin toate santurile, sa stea pisat pe el pe podeaua de pe hol, maximum pe terasa casei, ca inainte, iar eu sa imi vad de linistea mea.

Edited by RaimondMacelaru, 24 August 2023 - 14:46.


#31
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,126
  • Înscris: 18.12.2007
Daca asta este protocolul de tratament nu ai cum sa il impiedici pe doctor sa i-l administreze.

#32
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,319
  • Înscris: 10.08.2023
Protocolul este pentru cand este pacientul in sevraj, ca sa nu intre organismul in soc din cauza lipsei de alcool, nu sa ii dai unui alcoolic acasa cutii intregi deodata, mai ales cand il vezi cum este si in mod repetat.

Alcoolul era cat de cat previzibil, bea cate o cana/pahar, mai statea 15-30 minute, mai bea o cana si tot asa. Il lua ameteala treptat, vedea cand incepe sa cedeze si nu iesea pe strada si nu se ducea in fundul curtii, il prindea in casa sau in cel mai rau caz in fata casei, pe terasa.

Cu pastilele, se schimba situatia. Bea 1, 2, 3 beri sau 2-3 pahare de tuica, se simte un pic ametit, dar totusi se tine lejer pe picioare. Ia 2-3 pastile de-alea si apoi se duce la birt, la alimentara sau mai stiu eu unde si pastilele alea isi fac puternic efectul rapid in 15-20-30 minute, pe fondul alcoolemie, si ramane intins in sant. Asta e problema. I-am zis sa nu mai ia, dat dupa ce bea, nu mai gandeste ce face, are pastilele alea, stie ca se simte bine dupa ele si le da pe gat. De obicei ramane in casa, probabil, dar beat fiind uneori nu isi da seama ce face si iese din curte. O sa ii spun doctoritei. Daca ea considera ca e ok, sa-i dea in continuare, eu nu ma mai duc sa vad ce se intampla, iar daca apar incidente, o sa spun si vecinilor si la politie cauza si o sa spun si ca doctorita a fost avertizata. Daca dupa avertismentul meu mai are curaj sa ii dea, treaba ei, poate ia dracu vreodata 7-8 in loc de 2-3 dupa jumate de kg de tuica.

#33
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 AlexEn, on 24 august 2023 - 13:40, said:

De ce ar petrece cineva timpul cu el? Sincer acum.
Considerand ca bea de zeci de ani mai mult ca sigur ca asta e motivul (sau unul dintre motivele) pentru care a ramas singur.
Am avut un unchi alcoolic, cam ca tatal initiatorului. Era un cosmar sa traiesti in aceeasi casa cu el, au incercat si matusa si copiii lor sa il aduca pe calea cea dreapta, lui nu ii pasa de nimic altceva decat de bautura. Pana la urma s-au saturat si si si-au vazut de viata.
Pai nu-i pasa din cauza bauturii, dar un om care este normal de ce sa fie nepasator pana la extrema?
Da, nu zice nimeni ca trebuie sa stai cu el, sa-l suporti, samd. Dar pana la a-i dori sa moara mai repede (cum spun unele postari), este cale lunga.
Si in acest caz sunt niste probleme acolo, care nu trebuie negate.

Initiator, du-te si vorbeste cu medicul, fiindca ai dreptul ca apartinator si nu este toata lumea nebuna sau nepasatoare cum inclini sa crezi tu.

Edited by Cr1spy, 24 August 2023 - 17:35.


#34
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,133
  • Înscris: 23.09.2005

 AlexEn, on 24 august 2023 - 10:31, said:

Alcoolicului nu ii mai pasa de nimic in afara de alcool, lasati iubirea familiei.

Ba ii pasa, nu-i vorba ca nu-i pasa, doar ca... atunci cand copiii nu-l baga in seama, bea de suparare, iar atunci cand copiii il baga in seama, bea de bucurie. Posted Image

#35
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

 AlexEn, on 24 august 2023 - 10:31, said:

Alcoolicului nu ii mai pasa de nimic in afara de alcool, lasati iubirea familiei.
Ii pasa daca il vizitezi din cand in cand. Nu mai are senzatia de abandon. Sau de ura a celor din familie.

Oricum initiator isi va da seama singur ca trebuie sa mentina un anumit nivel, altfel dupa cum s-a vazut, poate fi mai rau.

N-am inteles, de ce te gasesc la telefon vecinii dupa 2-3 zile si nu imediat?

Edited by Cr1spy, 24 August 2023 - 17:53.


#36
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
A, voiai sa nu le mai raspunzi vecinilor. De ce nu le spui ca vrei sa te anunte doar cand a murit, daca asta vrei? Poate si ptr ei este deranjant sa stea sa-l urmareasca si sa aiba grija lui, sa te sune. Sau te suna fiindca le pare rau, care-i adevarul?

Edited by Cr1spy, 24 August 2023 - 18:03.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate