Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Prostatita acuta care nu doare la palpare ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
M-am uitat pe eco din 2015 și atunci prostata era ușor mărită deci nu e o noutate (46 de ani).
Deci habar n-am daca e prostatită sau infecție urinară, prima prezentare la urgenta dg a fost prostatita acută, după 2 săptămâni infecție urinară.

#20
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Azi am făcut PSA, 2,74. Trebuia făcut mai rapid la începutul bolii că acum sunt sub antibiotic.
O să fac levofloxacina 10 zile in loc de 7 zile cât e indicat (ghidurile internationale zic 10-14 zile sau chiar săptămâni), in paralel iau Urisan GR, UtiproPlus, Sunvert, Urinal Akut, Linex ceaiuri și bai fierbinți în ulei esențial care ustură că naiba la testicule (știu că sunt multe suplimente dar nu au omorât pe nimeni nu au vindecat pe nimeni :D).
Faza nasoala e că luni plec la mare și nu am voie la soare, mi-am luat crema cu SPF50 și daca intru in apa și e rece e bai. Deci o sa stau la umbra și o să vin acasă mai alb.
Rămâne să caut sa fac un eco transrectal când vin din concediu sa vedem cat de mărită e prostata și dacă nu e cazul de alfa blocate și inhibitori de 5 alfa reductază.


#21
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012
Locul de munca mi-a oferit cu ani în urmă (mai mult de 13) șansa să mă intersectez cu diverși medici, însă doar unii știau într-adevăr meserie.
Avea cineva infecție urinară scăpată de sub control, iar o șefă de laborator a menționat: probabil că nu-i mai ajunge glutamina.
Glutamine and the immune system [TRADUCERE AUTOMATĂ]

Citat

Concentrațiile reduse de glutamină plasmatică sunt cel mai probabil rezultatul cererii de glutamină (de către ficat, rinichi, intestin și sistemul imunitar) care depășește aportul (din dietă și din mușchi). S-a sugerat că concentrația redusă de glutamină plasmatică contribuie, cel puțin parțial, la imunosupresia care însoțește astfel de situații. Studiile la animale au arătat că includerea glutaminei în dietă crește supraviețuirea după o provocare bacteriană.

Iar enzimele ajută și prin efectul de economie proteică, deci cresc biodisponibilitatea glutaminei.
Sau aceeași doctoriță m-a văzut că eram mereu obosit:

Citat

tu nu ar trebui să mănânci banane, ai probleme cu cortizolul. Poți lua în schimb vitamina C.
Deci carbohidrații provoacă secreție de insulină, apoi cortizol, și inevitabil imunosupresie. De unde și succesul dietei low-carb în diverse boli, caz particular sprijinirea răspunsului imun.

Nivelul de insulină este strâns corelat și cu activitatea enzimei 5-alfa-reductază. Prin urmare cei cu HBP nu ar trebui să ia inhibitori, ci să țină dietă, eventual pot lua zinc.
Am făcut prostia să iau finasterid când eram ipohondru acum 12 ani, înainte să am probleme renale. Dar noroc că m-am prins de greșeală doar după o săptămână.
Abia peste ani am aflat că  astfel de medicamente perturbă poate ireversibil mecanismul nativ de adaptare, axa hipotalamus - hipofiză-suprarenale (HPA).
De citit 5α-reductase is important for corticoid modulation and HPA axis feedback

BOTTOM LINE: care este rostul nenumăratelor analize dacă problema nu este atacată la modul esențial: aportul de glutamină, vitamina C, carbo, microbiom intestinal samd

Edited by NelsonMandela, 11 July 2021 - 09:53.


#22
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Studiu care sa sustina informatiile despre glutamina ?

#23
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012
Nu cunosc ceva specific pt prostatită, însă oricum ar fi, cel de mai sus clarifică ideea de bază, este necesară în mod direct pentru funcția imună.
Dar aș mai adăuga că și pentru mentenanța zilnică a intestinului, acolo unde este fundamental reglat răspunsul imun al întregului organism.
Deci cei făra masă musculara sunt mai vulnerabili din punctul ăsta de vedere.

Dacă mai rămâne buget după ce au fost asigurate celelalte suplimente menționate până acum, poate ar merita folosită și glutamina.
Oricum ar fi, doar atât cât pot duce rinichii și ficatul, eu din cauza BCR mă bazez doar pe enzime și rezerva alcalină - evit utilizarea inutilă a glutaminei din musculatură.

Edited by NelsonMandela, 11 July 2021 - 12:32.


#24
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012
Cautand info despre glutamina si prostatita, Duck Duck Go mi-a returnat un articol care nici nu pomeneste glutamina, insa are nenumarate alte informatii utile.

Yes, you can Cure Prostatitis – Proven Strategies for Maintaining Prostate Health

Ce am retinut important în ce mă privește:
  • Tratamentele extinse cu antibiotice pot croniciza prostatita schimband macazul catre candida.

  • Sanatatea gingiilor este corelata cu cea a prostatei. Ma gandesc sa incerc iar oil pulling cu ulei de cocos, alternat cu pulbere de carbune activ. Oricum știam deja de o corelație cu miocardita cauzată de halitoză.

  • Ph-ul urinar acid favorizeaza e-coli, deci trebuie o dieta alcalinizanta.

Edited by NelsonMandela, 11 July 2021 - 18:43.


#25
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015
Atentie la  alimentatie.
Urologii nu stiu exact  cauzele  prostatitei, este un fel de  '' groapa neagra ''  a  urologiei.
Fara  condimente
Fara  ardei iute
Fara  alcool tare.
Fara  alimente care  sa  constipe. Atentie la  constipatie !
Este prostatia  bacteriana  sau nebacteriana ? Asta  o spune urologul, dupa mai multe  investigatii.
Hidratare suficienta.
Fara  bauturi acidulate.

Vizualizare mesajRemicade, pe 09 iulie 2021 - 14:08, a scris:

Făcut CT, nici o piatra, prostată mărită cu 47 mm.
Este  important  volumul prostatei.
Peste  28  cm 3  inseamna prostata marita. Exista  o formula de  calcul a  volumului prostatei  in functie de  varsta.
Daca  ar fi de 47 cm 3, chiar este  mare....

#26
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Mănânc sănătos, nu consum alcool, fara ardei iute și condimente, fara constipație, nu beau porcarii de sucuri, este bacteriana pentru că leucocitele au fost 16.000.
Mai am 2 zile se levofloxacina, medicul a zis 7 eu voi lua 10 zile cât zic ghidurile.

Edited by Remicade, 14 July 2021 - 08:58.


#27
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Mers azi la control la medic urolog îmi confirmă că Augmentin și Zinnat nu au fost ok, el da 14 zile de levofloxacina.
Mi-a recomandat 6 luni tratament cu Sunvert, săptămâna asta mai fac un PSA, spermocultura și examen de urina.
Morala poveștii nu știu care e,sa faci ce spun ghidurile și nu medicul ?

#28
Adrexx

Adrexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,220
  • Înscris: 22.12.2015

 Remicade, on 19 iulie 2021 - 14:03, said:

Mers azi la control la medic urolog îmi confirmă că Augmentin și Zinnat nu au fost ok, el da 14 zile de levofloxacina.
Mi-a recomandat 6 luni tratament cu Sunvert, săptămâna asta mai fac un PSA, spermocultura și examen de urina.
Morala poveștii nu știu care e,sa faci ce spun ghidurile și nu medicul ?
In unele cazuri se cam impune si schimbarea  medicului....
Prostatita nu se vindeca complet...se tine sub control.

#29
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Stiu tocmai de aceea ma agit ca naiba, eram cel mai tanar azi la coada la urolog.

#30
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012

 Remicade, on 19 iulie 2021 - 14:03, said:

Morala poveștii nu știu care e,sa faci ce spun ghidurile și nu medicul ?
Provocarea în ziua de azi e mai mult ca oricând să gândești "cu propria minte".

Dacă atunci când mâncăm dulceață și mâinile devin lipicioase, ce se întâmplă oare când aceeași chestie se formeaza pe mucoasa intestinală?
Un efect comparabil apare și după zahăr, cartofi sau alte surse de amidon, și de fapt în general carbohidrați.

Un experiment interesant a fost să țin în gura o capsulă desfăcută de Serrapeptase, iar peste 2 minute mucoasa internă a gurii a început să sângereze.
În  schimb când am luat 2 milioane SPU - cam 20 capsule in 2 ore, și inițial am avut amețeală și confuzie, parcă si greață, iar urina era inchisa la culoare.
După care am avut o schimbare bruscă de dispoziție, am rămas stupefiat.
Deci aceste enzime dizolvă excesul de fibrină din organism, dar și biofilmurile intestinale, placa ateromatoasă.
Mai pe scurt, orice ar putea fi considerat balast pentru organism, intretinand astfel inflamatia latenta.
Sigur că în mod obișnuit nu trebuie luat decât 1.200.000 SPU/zi, am făcut doar un experiment.

Deja am întalnit articole despre biofilmuri, infecții urinare și autism, prin urmare am fost motivat să caut și despre prostatită.
Surpriză... deja este discutata si aceasta asociere.
Biofilm and Chronic Prostatitis

#31
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Am rezultatul analizelor, sunt bune, PSA incepe sa scada, concluzia este ca nu a fost bun antibioticul initial, Augmentin. Continui cu Sunvert 2 tb/zi si fitoterapie.

Attached Files



#32
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012
Divaghez puțin! Mereu când mai văd un alt produs SunWave, mă întreb ce alte chimicale or fi adăugat pe lângâ substanța activă.
Sunvert are niște E-uri interzise în câteva țări, dar și dioxid de titan, asociat cu neurodegenerarea.
Toxicity of Titanium Dioxide Nanoparticles on Brain

#33
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012
Pentru cine mai citește pe aici. Am luat K2-Mk7 pentru a inversa depunerile de calciu din picioare.
După doar 2 zile am simțit cum mi-am descărcat gambele de o povară, iar ciolanele sunt mai tari, am mai multă forță.
Însă chestia formidabilă este că întineresc și parcă sunt iar ca la 18 ani Posted Image
Se pare că vit K2 este strâns corelată cu sănătatea prostatei, previne depunerile de calciu și scade riscul de cancer de prostată cu 32%.

Mai este o discuție despre varicocel, iar cineva se grăbea să facă operație ca să prevină complicațiile.
Multe operații de genul ăsta ar putea fi prevenite cu K2.

Mă gândesc să încerc și K2-Mk4, dispare din organism în câteva ore, dar organismul o folosește mult mai eficient.
În plus, influențează alte gene decât Mk7 pentru mineralizarea oaselor. Deci poate merită ambele folosite.

Edited by NelsonMandela, 26 November 2021 - 11:54.


#34
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,890
  • Înscris: 27.01.2016

View PostNelsonMandela, on 26 noiembrie 2021 - 11:47, said:

Pentru cine mai citește pe aici. Am luat K2-Mk7 pentru a inversa depunerile de calciu din picioare.
După doar 2 zile am simțit cum mi-am descărcat gambele de o povară, iar ciolanele sunt mai tari, am mai multă forță.
Însă chestia formidabilă este că întineresc și parcă sunt iar ca la 18 ani Posted Image
Se pare că vit K2 este strâns corelată cu sănătatea prostatei, previne depunerile de calciu și scade riscul de cancer de prostată cu 32%.

Mai este o discuție despre varicocel, iar cineva se grăbea să facă operație ca să prevină complicațiile.
Multe operații de genul ăsta ar putea fi prevenite cu K2.

Mă gândesc să încerc și K2-Mk4, dispare din organism în câteva ore, dar organismul o folosește mult mai eficient.
În plus, influențează alte gene decât Mk7 pentru mineralizarea oaselor. Deci poate merită ambele folosite.
Ce-i aia Mk4?

#35
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,565
  • Înscris: 10.01.2012
@Livia Agnes, nutriționista a conspectat

Quote

Vitamina K2.Formele de vitamina K2 si importanta fiecareia pentru sistemul cardiovascular si osos. Asemanari si deosebiri. Doze recomandate in afectiuni osoase si cardiovasculare.
Cele doua forme ale vitaminei K2( Mk-4 si Mk-7), sunt extrem de importante pentru sanatatea sistemului cardiovascular si osos. Vitamina Mk-4 a carei importanta este marginalizata in Romania face parte din tratamentul de baza al osteoporozei in Japonia.
Caracteristicile vitaminei MK-4. ( privire in antiteza Mk-4 vsMk-7)
1. Nivelul de vitamina Mk-4 din organism nu poate fi identificat printr-o analiza de sange. De aceea poate, importanta acestei vitamine a fost marginalizata.
2.Jumatate din vitamina Mk-4 ingerata, paraseste organismul in 3,4 ore.
3.O gasim in laptele matern.
4. Este produsa si de bacteriile din intestine.
5.Influenteaza doua gene. GD15 si STC2 care au un rol important in formarea oaselor si a cartilajelor. Din acest motiv, japonezii o folosesc in tratamentul osteoporozei.
6. Vitamina MK-4 este utilizata cu multa usurinta de celulele si tesuturile organismului. ( are biofisponibilitate ridicata).
Caracteristicile vitaminei MK-7( antiteza cu Mk-4).
1.Nivelul de vitamina Mk-7 poate fi masurat in sange.
2.Jumatate din cantitatea de vitamina MK-7 ingerata paraseste organismul in 3-5 zile.
3. Nu este continuta de laptele matern.
4.Nu este produsa de organism.
5.Influenteaza doua gene: TNC si BMP2 care au rol deosebit de important in formarea oaselor.
Concluzii:
Ambele forme de vitamina K2 sunt importante pentru sanatatea oaselor si a inimii.
Dozele zilnice recomandate de vitamina K2 in special pentru cei cu probleme osoase( osteoporoza si osteoartrita), sunt urmatoarele:
5mg MK-4( pentru persoanele la care nu a debutat osteoporoza, dar se afla la inceputul intervalului).
15-45 mg MK-4( pentru persoanele care au osteoporoza).
45-90mcgMK-7 pentru toate persoanele cu probleme osoase.

Sursa: http://www.ncbi.gov/pubmed/17909274

Edited by NelsonMandela, 26 November 2021 - 12:04.


#36
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,044
  • Înscris: 02.03.2003

View PostAdrexx, on 14 iulie 2021 - 08:54, said:

Atentie la  alimentatie.
Urologii nu stiu exact  cauzele  prostatitei, este un fel de  '' groapa neagra ''  a  urologiei.
Fara  condimente
Fara  ardei iute
Fara  alcool tare.
Fara  alimente care  sa  constipe. Atentie la  constipatie !
Este prostatia  bacteriana  sau nebacteriana ? Asta  o spune urologul, dupa mai multe  investigatii.
Hidratare suficienta.
Fara  bauturi acidulate.


Este  important  volumul prostatei.
Peste  28  cm 3  inseamna prostata marita. Exista  o formula de  calcul a  volumului prostatei  in functie de  varsta.
Daca  ar fi de 47 cm 3, chiar este  mare....


Nu ştiu pentru că nu sunt cercetători.  Ei merg pe pistele clasice şi recomandă scheme.
Se preferă abordarea problemei bacteriene, ingnorându-se eventualele probleme virale sau fungice sau combinaţii între ele.

Un sistem extrem de complex, aşa cum este corpul uman, nu poate fi reparat doar cu o singură abordare simplă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate