Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

[Excel] Monitorizare pontaj

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
16 replies to this topic

#1
clauditu2002

clauditu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 18.12.2008
Chiar nu aș vrea să mă fac de râs cu problema mea dar nu îi dau singur de cap. Problema e următoarea. Trebuie să fac un calcul în Excel. Se dau datele: program de lucru 7 ore, între 7-17. Pauză 1 ora. Tot ce se face peste 7 ore sunt ore suplimentare. Deci fac tabelul, calculez cate ore am lucrat, cât sunt orele suplimentare. Acum vine problema. Firma în cauză oprește dimineața 4 minute de când te-ai pontat și 4 minute după, gen pentru că ai nevoie de timpul ăla sa ajungi la birou. Așa că se adaugă la pauză. Pauză totală 1 oră și 8 Minute. Eu am in tabel ora de sosire ai plecare pentru că sunt flexibile, am uitat să menționez mai sus. Deci e foarte ușor de calculat cat am muncit. Problema e cum deduc cele 4 minute daca mă pontez înainte de 7 și/sau plec după 17. Pentru că indiferent unde mă pontez înainte de 7, se deduc maxim 4 minute. Deci daca mă pontez la 6:56, cele 4 minute se pun ca timp de lucru, dar se deduc împreună cu pauza. Dar dacă mă pontez la 6:30, cele 4 minute se iau în considerare, dar restul de 26 nu, pentru că sunt venit prea devreme. La fel și cu plecarea. Pleci la 17, se deduc 4, pleci la 17:04 se deduc 4, pleci la 17:36, se deduc 4 iar restul nu se iau în considerare. Sper că m-am făcut înțeles. Vă apreciez daca știți formula. In principiu ar trebui formulat cu if-then, dar nu îi dau de cap. Atașez si o poză. Daca vă uitați la ea, practic trebuie să găsesc formula. Atașez și o poză. Ca să vă dați seama, câmpurile selectate in principiu trebuie să dea același rezultat, și anume 02:00. Să aveți o seară cum trebuie

Attached Files



#2
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,447
  • Înscris: 10.08.2005
Daca muncesti cat timp esti la serviciu din totalul de timp scazi 60 minute (pauza) si 8 minute (deplasare, wow), ce iti pasa intre ce intervale sunt ?

Edited by MarianG, 23 August 2023 - 22:18.


#3
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Da, exact, daca tot timpul pauza e de exact 1h si 8 minute, ce conteaza restul problemei? Scazi 68 de minute din total, si ce-i peste 7 ore calculezi la tarif suplimentar.

#4
clauditu2002

clauditu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 18.12.2008

View PostMarianG, on 23 august 2023 - 22:18, said:

Daca muncesti cat timp esti la serviciu din totalul de timp scazi 60 minute (pauza) si 8 minute (deplasare, wow), ce iti pasa intre ce intervale sunt ?
Pai mie nu îmi pasă, dar gen sistemul face calculul automat, iar eu trebuie sa fac o formulă care sa calculeze cele 4 minute automat, dar doar daca sunt după ora 7 (sau mai exact 6:56?) Deci cum ii zic la Excel să facă asta? Menționez că mie nu îmi pasă de cele 8 minute, dar trebuie să găsesc formula

#5
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007
Am inteles, deci problema e ca tu trebuie sa limitezi calculul intre orele 6:56 si 17:04, ca nu ai voie sa lucrezi inainte de 7 si dupa 17.
Ok, revin imediat.

Gata: am folosit if/then ca te gandeai deja la asta.
Am adaugat min/max (ora minima/maxima) ca sa fie mai usor de editat cum vrei tu.
Am adaugat 2 coloane (ora de incepere "legala" / ora de plecare "legala"), in care compar orele de venire/plecare cu cea legala, si daca-s mai mici respectiv mari, o foloseste pe cea legala, daca nu, nu.

Formulele sunt:
sosire legala =IF(B2<$B$8,$B$8,B2)
plecare legala =IF(D2>$B$9,$B$9,D2)

Daca B2 e mai devreme decat B8, atunci campul ala va lua valoare B8, daca nu e mai devreme, va lua valoarea B2. Similar la plecare.
se foloseste "$" pentru a "planta" un anume camp, ca sa poti apoi sa dai copy paste la formula si valoare respectiva sa nu se schimbe.
Apoi folosesti metoda ta de a calcula timpul total dar cu campurile "legale". Posted Image

...astept sa primesc funda

Attached Files


Edited by TehCube, 23 August 2023 - 23:10.


#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,447
  • Înscris: 10.08.2005
pot sa-mi iau pauza de la 16 la 17 ?
De exemplu plec la 16:04

Sau nu-mi iau pauza si nici suplimentara nu fac, si plec la 15:04 ?

#7
clauditu2002

clauditu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 18.12.2008

View PostMarianG, on 23 august 2023 - 23:38, said:

pot sa-mi iau pauza de la 16 la 17 ?
De exemplu plec la 16:04

Sau nu-mi iau pauza si nici suplimentara nu fac, si plec la 15:04 ?
Poți să vii când vrei între 7 și 8:30. Poți să pleci după ora 14 oricând. Nu ai cum să nu iei pauza

#8
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,447
  • Înscris: 10.08.2005
Si nu vrei sa spui sistemului de pontaj cand este pauza ?
Poate am o problema urgenta si trebuie sa plec. Ma pontez la jumate de pauza?
Exista pontaj separat pentru pauza (intrerupere regim de munca) ?

Edited by MarianG, 23 August 2023 - 23:50.


#9
clauditu2002

clauditu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 18.12.2008

View PostMarianG, on 23 august 2023 - 23:50, said:

Si nu vrei sa spui sistemului de pontaj cand este pauza ?
Poate am o problema urgenta si trebuie sa plec. Ma pontez la jumate de pauza?
Exista pontaj separat pentru pauza (intrerupere regim de munca) ?
Pauză de o oră și 8 minute e scăzută automat. Sistemul știe când e. Daca ai o problema și pleci, e ok. Dar nu este relevant în problema de față

#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,447
  • Înscris: 10.08.2005
Pai nu tu creezi acum sistemul care contorizeaza orele ?

#11
clauditu2002

clauditu2002

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 156
  • Înscris: 18.12.2008

View PostTehCube, on 23 august 2023 - 23:01, said:

Am inteles, deci problema e ca tu trebuie sa limitezi calculul intre orele 6:56 si 17:04, ca nu ai voie sa lucrezi inainte de 7 si dupa 17.
Ok, revin imediat.

Gata: am folosit if/then ca te gandeai deja la asta.
Am adaugat min/max (ora minima/maxima) ca sa fie mai usor de editat cum vrei tu.
Am adaugat 2 coloane (ora de incepere "legala" / ora de plecare "legala"), in care compar orele de venire/plecare cu cea legala, si daca-s mai mici respectiv mari, o foloseste pe cea legala, daca nu, nu.

Formulele sunt:
sosire legala =IF(B2<$B$8,$B$8,B2)
plecare legala =IF(D2>$B$9,$B$9,D2)
Mersi fain. O să probez mâine. O să par prost, dar cum le pun pe amândouă în același patrat? Pentru că practic trebuie sa compare și venirea și plecarea, pun formulele in pătrățelul f2 după formula de calcul c2-e2-d2?

Daca B2 e mai devreme decat B8, atunci campul ala va lua valoare B8, daca nu e mai devreme, va lua valoarea B2. Similar la plecare.
se foloseste "$" pentru a "planta" un anume camp, ca sa poti apoi sa dai copy paste la formula si valoare respectiva sa nu se schimbe.
Apoi folosesti metoda ta de a calcula timpul total dar cu campurile "legale". Posted Image

...astept sa primesc funda


#12
TehCube

TehCube

    Railgun user

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 09.01.2007

View PostMarianG, on 23 august 2023 - 23:59, said:

Pai nu tu creezi acum sistemul care contorizeaza orele ?
Eu am presupus ca vrea sa-si tina el evidenta. Sistemul de contorizare ar trebui sa fie parte din soft-ul de pontaj, banuiesc, ca altfel o sa aiba o gramada de batai de cap.

#13
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 16.04.2008
Off-topic: mi se pare foarte ciudat sistemul asta cu "pontez cartela la intrarea in cladire si apoi am 4 minute la dispozitie sa ajung la birou".
Nu era mai simplu si mai corect sa se faca pontajul in functie de ora logarii si delogarii de la PC?

#14
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,447
  • Înscris: 10.08.2005
ceva de genul
DURATA ( MAX(SOSIRE,"06:56"), MIN("17:04", PLECARE) ) - 68
ce are ?

Edited by MarianG, 24 August 2023 - 09:44.


#15
anndrei86

anndrei86

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 626
  • Înscris: 16.04.2008

View Postclauditu2002, on 24 august 2023 - 00:12, said:

Formulele sunt:
sosire legala =IF(B2<$B$8,$B$8,B2)
plecare legala =IF(D2>$B$9,$B$9,D2)
Mersi fain. O să probez mâine. O să par prost, dar cum le pun pe amândouă în același patrat? Pentru că practic trebuie sa compare și venirea și plecarea, pun formulele in pătrățelul f2 după formula de calcul c2-e2-d2?

Cel mai simplu pui direct formula de mai jos in tabelul propus de @TehCube:
=IF(D2>$B$9,$B$9,D2)-IF(B2<$B$8,$B$8,B2)-G2

Edited by anndrei86, 24 August 2023 - 10:50.


#16
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
chiar dacă risc (încă) 1 warning point, tot fac un offtopic!
(dar forțat de faptul că soluția a fost dată :P )

cum drakku să muncesc într-un asemenea mediu, ba chiar să și concep un sistem propriu de control al sclaviei mele? :o

#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,447
  • Înscris: 10.08.2005
Intrucat nici eu nu inteleg, ingadui exprimarea curiozitatii.
Dar nu si satisfacerea acesteia.

Edited by MarianG, 25 August 2023 - 22:42.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate