Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Facultate in domeniul diplomatic?

* * - - - 4 votes
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
ciobanupatrick

ciobanupatrick

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 23.08.2023
Abia am terminat cu bacalaureatul, si ma gandesc in a urma o facultate, ideea este ca nu stiu ce sa aleg avand in vedere opiniile total impartite. Nu vreau sa mi pierd anii si energia aiurea incepand 10 facultati si neterminand niciuna. Ideea este ca am tot auzit ca SNSPA ar fi o alegere buna dpdv teoretic avand in vedere ca as avea deschidere si pe partea asta internationala ( Administratie europeana). Alta varianta ar fi fi FSPUB ( cica ar avea programe bune erasmus, dar n ar fi la acelasi nivel de pregatire cu SNSPA, chestii ce se bat cap in cap tot auzind ca SNSPA scoate pe banda rulanta doar absolventi insuficient nepregatiti). As dori sa aud si alte variante de facultati ce merita sa fie facute la ora actuala tinand cont de piata. Tot ce vreau este sa aud variante ce m ar pune intr o pozitie dinamica unde as avea contact cu lume, unde m as duce la discutii si intalniri importante. Multumesc anticipat!

#2
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,558
  • Înscris: 16.12.2011
,,absolventi insuficient nepregatiti" ? E bine atunci ... Posted Image

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

View Postciobanupatrick, on 23 august 2023 - 04:15, said:

Abia am terminat cu bacalaureatul, ...
Abia?
Peste 2 zile îs rezultatele la sesiunea de toamna.


#4
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,641
  • Înscris: 15.01.2017
Ai putea incepe prin a relua (temeinic) cursurile de limba  romana de gimnaziu.

#5
Mike1alike

Mike1alike

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,010
  • Înscris: 02.08.2020

View Postciobanupatrick, on 23 august 2023 - 04:15, said:

Facultate in domeniul diplomatic?
NU!!!
Lasă prostiile!

Edited by Mike1alike, 23 August 2023 - 06:35.


#6
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,478
  • Înscris: 17.04.2006
Facultate iti trebuie pentru un domeniu super nisat: medicina, avocatura, inginerie, etc.
Pentru 90% din joburi ai nevoie doar de o diploma de la orice facultate. Din pacate angajatorii inca cer mizeria asta.

#7
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,282
  • Înscris: 27.10.2007
daca iti place diplomatia, poti face orice facultate si apoi poti aplica aici. oricum, si daca faci SNSPA, tot pe acolo esti.  nu e tocmai usa din dos, e mai pe lateral, asa.
per ansamblu SNSPA e o cloaca in care manaca o paine alba persoanje pline de frustrari,  unele din ele de natura sexuala.
daca te aliezi principiilor, vei reusi!
in randul studentilor se aud vorbe bune despre facultatea de studii europene de la Cluj, dar nu stiu ce sa spun. poate astia sunt mai tacuti nu aflam destule despre ei.

Edited by strongsss, 23 August 2023 - 06:57.


#8
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,467
  • Înscris: 25.08.2009
Ti-o spune unul mai batran: posturile in diplomatie sunt date pe criterii politice, nu profesionale. Poti sa faci si horticultura ( nu am nimic impotriva facultatii respective, e foarte utila) daca ai 00, eventual 2 perechi,  intri in diplomatie.
De precizat: o stiu din auzite, nu din experienta personala.
Bafta!
L.S.
Daca nu ti-e scarba, baga-te intr-un partid cu perspective, poate te remarca cineva.

Edited by altuser09, 23 August 2023 - 06:58.


#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Asta-i facultate de gulere albe.
Ori ajungi guler alb, ori rigipsar. In orice caz, limbile sraine te vor ajuta.

#10
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

View Postciobanupatrick, on 23 august 2023 - 04:15, said:

Abia am terminat cu bacalaureatul, si ma gandesc in a urma o facultate,


Intai faci o facultate (care iti place) si apoi https://www.idr.ro/internship/ si apoi ... mai departe.

#11
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View Postciobanupatrick, on 23 august 2023 - 04:15, said:

Abia am terminat cu bacalaureatul, si ma gandesc in a urma o facultate, ideea este ca nu stiu ce sa aleg avand in vedere opiniile total impartite
Singura opinie care conteaza e a ta.

View Postciobanupatrick, on 23 august 2023 - 04:15, said:

As dori sa aud si alte variante de facultati ce merita sa fie facute la ora actuala tinand cont de piata.
Pai ora actuala este ora actuala si pana termini tu facultatea situatia se schimba.

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

View Postciobanupatrick, on 23 august 2023 - 04:15, said:

As dori sa aud si alte variante de facultati ce merita sa fie facute la ora actuala tinand cont de piata.
IT, medicina, inginerie, și apoi ai la dispoziție toată UE sau daca ești tare de tot, chiar și mai departe.

Diplomația e ceva foarte de nișă, unde ai acces doar daca ești membru al famigliei.

#13
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Relații Internaționale și Studii Europene în cadrul Facultății de Istorie la Universitatea din București. Poți face masterul și/sau doctoratul la SNSPA.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Si dupa doi ani intreaba daca merita sa emigreze in Italia - https://forum.softpe...area-in-italia/

Aia e facultate care merita facuta daca parintii sunt politicieni si iti pregatescc un loc caldut.

In toata Europa e criza de ingineri si medici - asta merita acum.

#15
asiodf

asiodf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,241
  • Înscris: 12.09.2011

View Postciobanupatrick, on 23 august 2023 - 04:15, said:

Abia am terminat cu bacalaureatul, si ma gandesc in a urma o facultate, ideea este ca nu stiu ce sa aleg avand in vedere opiniile total impartite. Nu vreau sa mi pierd anii si energia aiurea incepand 10 facultati si neterminand niciuna. Ideea este ca am tot auzit ca SNSPA ar fi o alegere buna dpdv teoretic avand in vedere ca as avea deschidere si pe partea asta internationala ( Administratie europeana). Alta varianta ar fi fi FSPUB ( cica ar avea programe bune erasmus, dar n ar fi la acelasi nivel de pregatire cu SNSPA, chestii ce se bat cap in cap tot auzind ca SNSPA scoate pe banda rulanta doar absolventi insuficient nepregatiti). As dori sa aud si alte variante de facultati ce merita sa fie facute la ora actuala tinand cont de piata. Tot ce vreau este sa aud variante ce m ar pune intr o pozitie dinamica unde as avea contact cu lume, unde m as duce la discutii si intalniri importante. Multumesc anticipat!

Eu am fost la FSPUB acum multi ani, dar nu am absolvit. Am intrat si la SNSPA dar am ales FSPUB (n-am idee care ar e mai ok azi). Imi aduc aminte ca profii erau OK, bine pregatiti, dar colegii erau f slabi, poate chestie de noroc. Ce zic eu este ca trebuie sa iti placa cu adevarat domeniul. Poti sa fii jurnalist dupa facultate, nu te imbogatesti dar e frumos ca job. Repet, ideea e sa iti placa f mult ce faci. Daca esti in presa usor usor cunosti pe toata lumea, garantat. (Se presupune ca esti competent peste medie si constiincios real).

Daca vrei bani rapid atunci nu te duce. Daca esti ok sa traiesti o perioada a vietii (chiar si 10ani) pe un salariu mai mic dar cu satisfactii de alta natura atunci du-te. Ulterior vin si banii, daca nu esti un lenes.

PS: acum nu ai de unde sa stii, dar o sa constati la un moment dat ca ăia cu bani(si 2+ neuroni) tanjesc dupa satisfactiile alea pe care le vei avea tu, doar ca nu e immediately aparent.

#16
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,719
  • Înscris: 21.06.2016
Aia cu diplomatia sunt niste oameni de cultura. Daca nu mare cultura macar cultura mai mica, stiu sa scrie de exemplu.
Oricum astea sunt facultati de someri si vanzatori la Cora. Da au gagici bune.

#17
dragos404

dragos404

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.09.2023
@initiator : ai putea lua in considerare si ASE - REI (licenta) + master ( Diplomație în economia internațională.... ,  in cadrul aceleeas facultati )...

#18
dragos404

dragos404

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 06.09.2023

 eiffel, on 23 august 2023 - 09:34, said:

Si dupa doi ani intreaba daca merita sa emigreze in Italia - https://forum.softpe...area-in-italia/

Aia e facultate care merita facuta daca parintii sunt politicieni si iti pregatescc un loc caldut.

In toata Europa e criza de ingineri si medici - asta merita acum.

Si unde sa " invete " ingineria in Romania...
Grupa noastra s-a reunit anul acesta pentru a aniversa 25 de ani de la absolvire ( UPB / Inginerie Electrica...fosta facultate de Electrotehnica ).... ; am fost si noi sa vedem ce mai este prin facultate ,etc... ; cam 60 % din laboratoare au in proportie de 80% aceleas echipamente invechite de zeci de ani...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate