Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Examen auto pentru redobandire permis - UNDE?

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,670
  • Înscris: 26.11.2001
Ma intereseaza UNDE in Bucuresti/Ilfov, si care e procedura practica.

1. Testul poate fi susținut până în a 20-a zi, inclusiv, a perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce.
2. Stiu ce trebuie sa contina dosarul
3. Poti da examen oriunde in tara (nu doar unde ai domiciliul) si poti da examenul de oricate ori e posibil in perioada de 20 de zile.

Problema este nu stiu:
- UNDE are loc acest examen in Bucuresti/IF
- CAND are loc acest examen (ore/zile etc)


A trecut cineva prin asta in ultimul an si imi poate spune cum a procedat?

Multumesc

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,139
  • Înscris: 22.05.2003
Examenul se da la Serviciului Rutier Ilfov, pe Sos Fabrica de Glucoza nr 7.
Bine ca nu ai carnet, ca nu au parcare acolo.

Suna maine, dar nu cred ca raspunde cineva.
Cererea, daca nu poate fi trimisa pe email, ai la dispozitie curierul.

Nu stiu daca cererea se depune, astepti aprobarea si apoi dai examenul sau se depune dupa ce ai infrant la examen.

#3
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 26.07.2023
Cererea se depune DUPA ce ai infrant. Merge si pe mail. Nu trage de timp, ca astia-s tampiti: daca vii la o zi dupa termen, nu primesti reducere.

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Courage, on 21 august 2023 - 20:50, said:

Adica eu dau examenul in Ilfov, dar cererea trebuie sa o fac in judetul Cluj?
WTF?
Nu asta e problema ta. Problema este sa dai si sa iei testul in termenul potrivit si cel mai important e ca cei de la Cluj sa se miste corespunzator.

Articolul 104
(1) La cererea titularului permisului de conducere, perioada de suspendare a exercitării dreptului de a conduce aplicată pentru săvârșirea unor contravenții se reduce cu o treime, de către șeful poliției rutiere a județului sau a municipiului București pe raza căreia a fost săvârșită fapta ori de către șeful poliției rutiere din Inspectoratul General al Poliției Române, după caz, dacă sunt îndeplinite, cumulativ, următoarele condiții:
a) a fost declarat admis la testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație;
b) a obținut permisul de conducere cu cel puțin un an înainte de săvârșirea faptei.


Articolul 106
Titularul unui permis de conducere eliberat de către o autoritate română sau străină susține, la cerere, testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație prevăzut la art. 104 alin. (1) lit. a) până în a 20-a zi, inclusiv, a perioadei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce.

Articolul 106^2
(1) Testul de verificare a cunoașterii regulilor de circulație se susține, potrivit art. 106 sau 106^1, la orice serviciu al poliției rutiere.

Nu ai dat detalii despre motivul retinerii permisului, ca mai sunt si alte reguli.

#5
Muf

Muf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 317
  • Înscris: 23.11.2017
pentru Bucuresti: Strada Logofătul Udrişte, nr. 9-15, sector 3

 mariustpz, on 21 august 2023 - 20:34, said:

Luni - Vineri - se organizează două serii (în funcție de numărul de solicitări se mai poate organiza o serie suplimentară).
Seria I - 08.00 - 08.30 (programare la ghișeul 5) - 08.30 (testare - corpul D);
Seria II - 09.30 - 10.00 (programare la ghișeul 5) - 10.00 (testare - corpul D).

Cererea trebuie depusa la ce-i care au suspendat permisul, se poate depune prin email nu neaparat fizic

#6
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,139
  • Înscris: 22.05.2003
1. In mod nromal, demersurile se fac FIX dupa expirarea dovezii, parca la 2 saptamani de la suspendarea carnetului de sofer.
2. Faci programare la orice sectie judeteana din tara
3. Dai examenul, Iei minim 13 puncte din 15, iar abia apoi depui cererea catre IPJ pe raza caruia s-a intamplat neplacuta situatie.

Asta e tot.
Pentru programare ai nevoie de:
- Copie CI
- copie Dovada

#7
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
si mai e o chestie: chiar daca iei examenul, e la latitudinea celor care ti-au retinut permisul (Cluj sau cuca-macaii unde te-au oprit) sa decida daca ti-l dau inapoi sau nu
am un cunoscut ce a fost oprit in afara localitatii cu 143 km/h, a luat testul, a depus cererea dar nu i-au aprobat-o. s-a dus in audienta la comandatul sectiei unde i-au retinut permisul, dar tot degeaba ca nu i-au aprobat cererea de reducere a suspendarii. sincer daca eram comandantul nici eu nu ii aprobam cererea la viteza aia.
asa ca a stat 3 luni fara permis, a mers doar pe locul dreapta-fata si a pus frana cu piciorul in podea la fiecare situatie mai delicata din trafic :D :D :D

#8
dannvlas

dannvlas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 16.07.2022
Nu mai e demult la latitudinea comandantului sa aprobe sau nu. Daca solicitantul indeplineste conditiile si depune cererea in termen, e obligat sa aprobe. Acum peste 10 ani, procedura era diferita: se faceau cateva ore de legislatie, se platea o adeverinta si se depunea cerere la comandantul politiei rutiere din zona contraventiei. Daca voia, aproba. Daca nu, nu.
Initiator, exista doua cazuri in care nu beneficiezi de reducere (dar trebuie sa te prezinti la test, altfel stai pieton 30 de zile in plus): trecerea la nivel cu calea ferata si consum de alcool. De asemenea, sa verifici daca pentru contraventia ta nu se prelungeste cu 30 de zile daca nu raspunzi corect la minim 13 intrebari.

#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,139
  • Înscris: 22.05.2003
Avand in vedere ca poti da de cate ori e posibil in primele 20 de zile de suspendare, cred ca e de la sine inteles ca nu exista o posibilitate sa ti se prelungeasca cu 30 de zile suspendarea daca nu faci 13 pct din 15.

#10
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,683
  • Înscris: 26.07.2023
Exista o posibilitate sa nu ai posibilitatea sa te prezinti decat la o posibilitate de examen in cele 20 de zile, astfel incat posibilitatea sa iei mai putine puncte decat trebuie ca sa ai posibilitatea de a reduce perioada de suspendare exista. Poate ca omul e angajat cu un program strict si nu-si poate lua liber in fiecare zi.

#11
R_a_z_v_a_n

R_a_z_v_a_n

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 857
  • Înscris: 25.01.2007

 Courage, on 21 august 2023 - 20:50, said:

... cererea trebuie sa o fac in judetul Cluj?

Cererea, impreuna cu dovada de circulatie pe verso-ul careia este trecut faptul ca a fost promovat examenul de reducere a suspendarii,  si dovada platii amenzii o poti trimite pe e-mailul specific acestei situatii:

[email protected]

Iti recomand ca la vreo 2, 3 zile sa suni sa verifici daca a fost inregistrata/operata cererea/reducerea in sistem. Doar pentru linistea ta, ca s-au mai vazut situatii in care domnii politisti, din prea multa "incarcare" au uitat sa oprereze.

Succes

#12
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Hai sa va explic cum e cu legea la noi...

1. Suspendare carnet (ramana la politist) -> dovada de circulatie pt 2 saptamani (poti renunta la dovada oricand in cele 2 saptamani) ->  cu dovada si alte acte mergi sa dai examen de reducere perioada suspendare carnet (gasiti pe net ce si cum).
Asta e cazul standard!

2. Daca ai contestat suspendarea in justitie, iti ridici carnetul pana cand devine definitiva sentinta, iar aici incepe distractia, ce inseamna DEFINITIVA!?
Dupa orice sentinta, exista 30 de zile timp de recurs/cai de atac etc.

Daca partile NU fac recurs/cai de atac, teoretic poti depune carnetul la ORICE IPJ - Politia rutiera (ai inca 30 de zile la dispozitie de cand devine definitiva)

Problema este ca ei vor o stampila de la Judecatorie (patrata), unde scrie "Sentinta definitiva incepand cu data de: XXXXXX".
Pentru acesta stampila, trebuie sa mergi la judecatorie sau sa dai email, iar pentru stampila, trebuie sa platesti o taxa de timbru de 5 lei la... Primaria de DOMICILIU!

Dupa ce ai reusit sa depui carnetul de sofer, a doua zi mergi si te programezi la exemenul de reducere a perioadei de suspendare permis.
Ai 20 de zile de cand ai depus carnetul, ca sa iei examenul raspunzand corect la 13 intrebari din 15.
Poti da examen in fiecare zi, daca e program, pana iei examenul sau nu (doar in primele 20 de zile).

Dupa ce treci examenul, trimiti cererea pe email la judetul unde s-a petrecut fapta, la adresa:

[email protected]

* In loc de XX in email, pui judetul: CJ, VL, PH, AG, B etc

Edited by Adm, 07 September 2023 - 09:56.
completari


#13
PSDPNLUDMRALDEPMPUSLPCRPRM

PSDPNLUDMRALDEPMPUSLPCRPRM

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 13.12.2017
permisul mi-a fost retinut 90 de zile cu drept de recuperare mai devreme. (depasire cu peste 50km/h a limitei de viteza)
daca am permisul emis in alt judet decat domiciliul, unde ajunge permisul si cui fac cererea de redobandire?

1. in jud unde s-a emis permisul
2. in jud unde am domiciliul
3, in jud unde mi-a fost retinut permisul

??

#14
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,139
  • Înscris: 22.05.2003
Cererea de redobandire se face pe email DUPA promovare examen, in judetul unde s-a petrecut fapta, adica optiunea 3.

Adresa este [email protected]

In loc de XX pui judetul: CJ, VL, PH, AG etc

#15
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Hehe, sa vedeți distracție.

Vedeți procedurile pe site-ul poliției de județ, pentru examenul de reducere a perioadei de suspendare:
- unde se face programamre (daca se face)
- cand (zi/ora) si unde se efectueaza testarea

Ai nevoie de Dovada si CI.

exemplu

- la IF pot face programare telefonica, iar acum suni și găsești loc liber săptămână viitoare.
E full, sunt foarte multi cei fără carnet. O transa de max 30 de participanti.

- la București e panica, adică mergi la 7.15 în fiecare zi, te pune pe lista ad-hoc.
per serie se acccepta 30 de oameni, deci se pot face pana la 3 serii.

Quote

Luni - Vineri - se organizează două serii (în funcție de numărul de solicitări se mai poate organiza o serie suplimentară).
Seria I - 08.00 - 08.30 (programare la ghișeul 5) - 08.30 (testare - corpul D);
Seria II - 09.30 - 10.00 (programare la ghișeul 5) - 10.00 (testare - corpul D).

Intrebarile sunt usoare, daca ai frunzarit "materia" si te descurci bine la testele gratuite de pe net.

Dupa ce treci examenul cu minim 13 pct din 15 intrebari, ti se scrie pe Dovada si se stampileaza, ca ai infrant.
Faci poza la Dovada, completezi cererea si adaugi copie CI, apoi le trimiti pe email la adresa

Quote

[email protected]
* In loc de XX in email, pui judetul unde ti s-a suspendat permisul: CJ, VL, PH, AG etc

Veti primi automat confirmare de primire.

Asta e tot, ati scazut cu cu 1/3 perioada de suspendare.

#16
floryanm

floryanm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.02.2004
Salutari!

Ca sa nu mai incep un topic nou, va rog a ma ajuta cu niste clarificari.

M-au prins militienii la o depasire pe continua in orasul A - 60 de zile retinere permis. Am dat testul in orasul B - in care locuiesc, insa pe care nu am mutatie, adresa din buletin fiind in orasul C - luat cu brio. Am trimis toate actele scanate spre adresa orasului unde am savarsit marsavia (adica A), primind automat confirmarea de primire.

Dilemele mele la care va cer ajutor:

- cum am confirmarea ca intr-adevar mi-au facut reducerea suspendarii
- pana la urma, din momentul in care se face ispasirea celor 60 de zile, avand in vedere ca am luat testul, cand se face redobandirea? Dupa 30 de zile sau dupa 40 de zile(2/3)
- deoarece permisul imi e retinut in orasul A, mi-l vor trimite la politia din C? Ma instiinteaza cineva sau trebuie sa sun eu pe la politii (in A sau in C)?

Multam fain si asfalt uscat!

#17
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,236
  • Înscris: 19.03.2007
Perioada de suspendare se reduce cu o treime. Daca nu ai mutatie de unde vrei sa stie politia unde locuiesti acum. Permisul va fi trimis la politia rutiera de pe raza localitatii in care ai domiciliul din buletin.

#18
floryanm

floryanm

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 12.02.2004

View Posttitoo, on 10 aprilie 2024 - 08:35, said:

Perioada de suspendare se reduce cu o treime.
Reducandu-se cu o treime, practic dupa 40 de zile primesc permisul, nu dupa 30, right?

View Posttitoo, on 10 aprilie 2024 - 08:35, said:

Daca nu ai mutatie de unde vrei sa stie politia unde locuiesti acum. Permisul va fi trimis la politia rutiera de pe raza localitatii in care ai domiciliul din buletin.

Intrebarea era daca ti-l trimite la adresa sau la politie - raspunsul vad ca e la politie, deci va trebui sa ma duc acolo sa il ridic.


Ce nu imi e inca foarte clar  - cum am confirmarea ca intr-adevar mi-au facut reducerea suspendarii? Ii sun, le scriu, merg pe instinct? Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate