Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Fără telefoane mobile la școală.

- - - - -
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 02.08.2021
Știi mai bine decât mine? Am văzut cum era cu ochii mei.

Edited by Valy_User, 20 August 2023 - 19:34.


#20
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,386
  • Înscris: 28.10.2018
Si eu am vazut cu ochii mei profesori dezinfectandu-se pe maini.

#21
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,214
  • Înscris: 10.08.2023

 Valy_User, on 20 august 2023 - 19:34, said:

Știi mai bine decât mine? Am văzut cum era cu ochii mei.

Mi-e foarte greu sa cred ce zici. De obicei s-a intamplat invers, copii care refuzau sa se dezinfecteze sau sa poarte masca si parinti care reactionau violent daca li se atragea atentia de catre invatatori, profesori sau alti parinti. Cine stie ce ai vazut tu, or fi avut dezinfectant in alta parte, or fi avut intrare prin alt loc. Ce zici tu ar fi vreo scoala intr-un univers paralel. In primul rand se dezinfectau de frica, fiind constienti de riscuri, spre deosebire de copii.

#22
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 02.08.2021
În momentul în care intram în liceu paznicul ne stropea pe toți cu dezinfectant pe mâini. Avea o pompiță de aia ca la spălat geamuri. Nu mai spun ce mă usturau mâinile de la ce avea ăla acolo. Posted Image  Nu exista să nu te dezinfectezi ca elev. Ca profesor, povestea era altfel. Profesorii care intrau pe la elevi erau scutiți de paznic, iar cei care intrau pe la profesori, erau total scutiți de deranj, nu îi aștepta nimeni să se dezinfecteze.

Edited by Valy_User, 20 August 2023 - 20:17.


#23
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,386
  • Înscris: 28.10.2018
Ce zici tu e ca si cum oaia e ofticata ca ciobanul nu e si el alergat de caini ca sa il bage in tarc.

Profesorul are alta intrare, alt statut, alt dezinfectant in cancelarie.

#24
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,139
  • Înscris: 22.05.2003

 Valy_User, on 20 august 2023 - 17:37, said:

Vor să interzică inclusiv utilizarea lor în incinta școlii.
https://www.euronews...-putea-avea-dre
La stat va fi rascoala daca se baga o astfel de regula.
Pentru asta am murit noi la Revolutie?

La privat, cel putin la scoala unde ara copii mei, regula e de minim 5 ani.
Vii la scoala, inchizi mobilul si il lasi la secretariat, in cutia clasei.
Nu se fura, ca toti au PIN si majoritatea au iPhone.

Ai o problema si e musai sa vorbesti cu copilul? Ai numarul de la secretariat.
Si el te poate suna tot de pe acel numar.

Treaba merge, frustrari exista.
Sa vezi suparare cand le-a pus la toti JAMF profile pe tablete, iar in orele de scoala nu pot sa deschida decat strict aplicatiile aprobate de scoala, adica ma ales Google Classroom, dar nu numai.
Nu poti sa te joci, nu poti sa trimiti mesaje pe chat.

TI RA NI E!

I luv it!

P.S. Nu va fie frica, statul roman e prea slab si dezorganizat ca sa poarta aplica asta.

#25
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 Valy_User, on 20 august 2023 - 17:37, said:

Vor să interzică inclusiv utilizarea lor în incinta școlii.
https://www.euronews...-putea-avea-dre
Articolele de presa au formulari generaliste si nu reflecta intotdeauna ce scrie in propunere. Este ceva de bun simt, se doreste interdictia folosirii lor, nu a detinerii samd cum se intelege din articol, mai ales ca peste tot prin lume si chiar si la noi in capitala elevii au pe telefon legitimatiile de calatorie sau alte servicii precum cel de localizare, nu mai zic de comunicatia de urgenta.
Treaba e simpla, nu folosesti in ore sau in curtea scolii adica nu stai la scoala pe retele... tii la ghiozdan samd.
La noi nu se va aplica usor va dati seama, pentru ca e prea multa ipocrizie si dublustandard... toti ar vrea sa nu fie folosite (mai ales cei care nu au copii Posted Image ) dar la sedintele cu parintii nimeni nu spune asa ceva si nici nu sustin asa idei, cei vizati direct.

Edited by andreic, 20 August 2023 - 21:30.


#26
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,801
  • Înscris: 17.12.2019

 Adm, on 20 august 2023 - 21:18, said:

P.S. Nu va fie frica, statul roman e prea slab si dezorganizat ca sa poarta aplica asta.
Acolo e problema: școala românească are mai multă nevoie de telefoanele copiilor decât au copii. Inclusiv textul de lege spune asta: vor putea fi interzise inclusiv în curtea școlii dar vor fi permise la ore în procesul educativ. Păi cum ajunge telefonul în clasă dacă nu poate trece de poarta școlii? Și nu trebuie uitat că acum câțiva ani au achiziționat manuale electronice dar nu și tabletele necesare rulării lor iar în pandemie s-au folosit dispozitivele elevilor pentru că școlile abia au acoperit necesarul pentru profesori.
Cât am avut fata la școală s-a tot încercat interzicerea folosirii telefoanelor și am fost unul dintre oponenți. La clasa ei nu a existat această interdicție dar nici nu a existat vreodată vreo plângere de utilizare deranjantă în oră. La facultate nu mai e cazul.

Edited by exqusit_drunk, 20 August 2023 - 21:49.


#27
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,139
  • Înscris: 22.05.2003
Oameni buni, problema este ca NU se vrea a se face nimic.
Vine copilul cu telefon de 1500 EUR si dispare.
Secretara nu vrea asemenea responsabilitate, pe buna dreptate!

Una e sa ai 15 copii in clasa si alta e sa ai 30-35 de copii/clasa si cateva zeci de clase.
Se pot face in fiecare clasa cate o cutie de depozitare a telefoanelor inchise!

Daca faci figuri, telefonul se rpeda doar parintelui.
Sa vedem cat de vesel e tactu sa vina la scoala.

E mai comod pentru toata lumea asa, sa nu fie copilasii stresati la scoala.
Uitati totusi pentru ce se merge la scoala!
Noi ne facem ca apreciem scoala, ei se fac ca invata.

Eu am vazut clar cum se face si merge.
Desigur, la stat probabil ca isi vor lua doua telefoane, unul de dat, altul de folosit.

La privat te prinde de cateva ori cu atitutini revolutionare si la anu te inscrii la alta scoala.
Ai liberatea de a alege pe banii tai!

#28
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,910
  • Înscris: 14.08.2007
Pai si ce-o sa faca copiii in pauze? Sa se joace cu mingea si sa povesteasca intre ei? :D

#29
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,139
  • Înscris: 22.05.2003

 utopium, on 20 august 2023 - 21:54, said:

Pai si ce-o sa faca copiii in pauze? Sa se joace cu mingea si sa povesteasca intre ei? Posted Image
Neah, fumeaza si beau cafea!

#30
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,386
  • Înscris: 28.10.2018
Romanii ca de obicei trebuie sa isi traga cu stangul in dreptul vreo 2 ani pana gasesc o formula care sa schioapete cat de cat, in loc sa copieze ce face vestul de 5 ani incoace. Formule verificate si rock solid.

#31
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,452
  • Înscris: 10.08.2005

 Valy_User, on 20 august 2023 - 17:37, said:

Vor să interzică inclusiv utilizarea lor în incinta școlii.
https://www.euronews...-putea-avea-dre
Extremisti dobitoci.
Penalizarea elevilor care deranjeaza ora prin confiscaferea bunurilor nu era destul?


#32
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,214
  • Înscris: 10.08.2023

 exqusit_drunk, on 20 august 2023 - 21:44, said:

Cât am avut fata la școală s-a tot încercat interzicerea folosirii telefoanelor și am fost unul dintre oponenți. La clasa ei nu a existat această interdicție dar nici nu a existat vreodată vreo plângere de utilizare deranjantă în oră. La facultate nu mai e cazul.

Si esti mandru de tine, nu? Daca nu sunt plangeri, crezi ca multi din elevi nu stau pe telefon in ore? Profesorii nu ies la pensie la 50 de ani, ca magistratii, iar cand cand iti preda o baba sau un mos, cam greu sa vada tot ce se intampla in clasa si sa si predea in acelasi timp. Elevii au penare, truse, chestii, nu te poti duce din 30 in 30 secunde la fiecare elev sa vezi cu ce umbla in mana. Iar unii profesori poate nici nu mai semnaleaza nimic, se gandesc ca oricum replica parintilor sau a directorului va fi "pai de ce ii lasi?", iar daca ridici tonul la elevi sau le iei telefonul, parintii si directorul tot la tine urla, ca "hai, da nici chiar asa, totusi!", deci probabil mai bine o lasa moarta si aia e, cum ti-i educi, asa ii ai.

Pana si in Japonia s-a cedat si elevilor le este permis statul pe telefon in pauze. Eu nu cred ca e ok. Psihologic vorbind, tiktoacele si toate cacaturile de pe telefon au un grad mare de dependenta, iar elevul nu se va putea concentra la ore stiind ca are telefonul langa el, dar nu il poate folosi, sau stiind ca il va folosi la pauza, sta si numara minutele ramase in loc sa se poata concentra la ora. Nu mai spun de ce tiktokuri apar de prin baile scolilor...

Edited by RaimondMacelaru, 20 August 2023 - 22:21.


#33
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,139
  • Înscris: 22.05.2003
Voi vedeti asta ca pe o penalizare.
NU este o penalizare, ci este o masura necesara pentru desfasurarea normala orelor de cursuri.

Cum este ca lui gigel sa ii tot tremure telefonul de la mesaje sau sa o filmeze pe profesoara?

Telefonul implica distragerea atentiei.
Nu este nicidecum ceva indispesabil.

Copiii sunt insa creativi, de aceea e nevoie de un sistem integrat, mai ales daca ne dorim sa avem scoala digitala, iar asta insemna control.

Scoala romaneasca are insa probleme cu WC-ul din curte, iar noi visam reguli si sisteme centralizate de educatie.

#34
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,452
  • Înscris: 10.08.2005
”Nu este o măsură care să vină să interzică elevilor să folosească telefonul, de exemplu, în scop educativ, categoric alături de cadrul didactic la ora respectivă. S-a încercat prin acest amendament cumva stoparea acelor elevi care deranjau în primul rând și pe ceilalți colegi. Distrăgeau atenția, să facă anumite glume, să filmeze colegii, chiar și cadrul didactic, urmând ca apoi să fie distribuite pe grupuri sau pe rețelele de socializare”
Informaţiile publicate de <a href="https://euronews.ro"...euronews.ro</a> pot fi preluate doar în limita a 500 de caractere şi cu citarea în lead a sursei cu link activ. Orice abatere de la această regulă constituie o încălcare a Legii 8/1996 privind dreptul de autor.

Scoala daca vrea descurajarea acestor comportamente ar putea acorda asistență juridică victimelor filmate si denigrate.
Sa vedem dupa aia cati isi permit sa-si mai puna colegii in ipostaze "instagramabile"

@Adm admit ca pastrarea echipamentelor tehnice intr-un loc este o solutie.
Totodata la fel si autocontrolul este o chestie pe care elevii ar putea sa-o invete.
Te educi ca atunci cand intri intr-o sala de cinema sa-ti dai pe mute bazaitoarea.
Cand nu merge cu vorba buna abia atunci trecem la masuri extreme.

Si la ce bun sa interzici telefoanele mobile cand exista camere spion ?
Cu aceatea reusesti mai mult conținut pentru "social-media".

#35
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,139
  • Înscris: 22.05.2003
Nu cred ca masura are la baza problema cu filmarea profesorilor.
Exista destule camere de mari dimensiuni ce pot fi puse la vedere si amscate sa nu le vada profesorii, mai ales ca majoritatea sunt total atehnici.

Problema este cand tu predai si jumatate de clasa joaca Candy Crash si iti trimit mesaje razand in acelasi timp.
E injositor pentru profesor. E indejauns sa ai 2 astfel de elevi si ora s-a dus dracu.

#36
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,020
  • Înscris: 02.08.2021
In momentul de față este reglementat ca trebuie puse intr-un loc special amenajat in timpul orelor. Mi se pare suficient.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate