Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Din 2027 ne vom putea inlocui bateriile singuri.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#19
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Si cu bateria vor face la fel, nu are cipul lor, nu se incarca sau merge foarte greu. Simplu si eficient.  Urmatorul nivel va fi sa incorporeze jumate de telefon chiar in baterie , asa nimeni nu mai poate face baterii decat ei.

#20
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021

View PostSef-chenko, on 20 august 2023 - 09:07, said:

Ce tampenie. Adio waterproof/dustproof.
Oricum, toate telefoanele au bateria lipită, si majoritatea nu sunt waterproof.
Si au existat câteva telefoane waterproof cu baterie detașabilă, sunt mai greu de făcut, dar se pot face.

#21
remvirg

remvirg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,114
  • Înscris: 04.08.2007

View Postabac, on 20 august 2023 - 09:19, said:

Eu acccept un telefon de doua ori mai gros si mai greu daca asta inseamna 100 de milioane de tone de deseuri electronice mai putin pe an.
Procentul celor care schimba telefonul din cauza uzurii bateriei este mic. Și va rămâne la fel de mic și după modificarea asta.
In schimb vor reveni vechile probleme cu praful și apa.


#22
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,987
  • Înscris: 30.11.2021

View Postmodoran, on 20 august 2023 - 10:40, said:

Si cu bateria vor face la fel, nu are cipul lor, nu se incarca sau merge foarte greu. Simplu si eficient.  Urmatorul nivel va fi sa incorporeze jumate de telefon chiar in baterie , asa nimeni nu mai poate face baterii decat ei.
Stai linistit ca a fost o intreaga discutie pe tema asta.
Daca schimbi ecranul, bateria, si nu este baterie cumparata de la Apple, nu iti apare sanatatea la baterie, te pomenesti ca nu mai merge face id.

Ia de aranjeaza OLX dupa pret si observi ca primele telefoane sunt reparate, au ceva mesaj sau ceva functie care nu merge din cauza ca nu au fost reparate in service Apple.

La Apple trebuie sa vinzi telefonul cum s-a terminat garantia.

Am un amic cu un iphone de nu mai tine bateria, costul la baterie nu are nici o logica, adica telefonul este destul de vechi ca nu si-ar recupera bani aia vreodata.
Si trebuie sa cumpere alt telefon si l-am intrebat... Tot Iphone?

Si problema este ca si Samsung bea apa tot dupa Mar, daca observa ca merge treaba la iphone? De ce sa nu scoata si ei jack, incarcator in pachet etc...
In cativa ani cred ca nici nu o sa mai poti cumpara telefon cu incarcator.
Incarcatoare fara fir ca acum avem deja incarcatoare cu fir.

Capitalismul.

#23
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009

View PostSef-chenko, on 20 august 2023 - 09:07, said:

Ce tampenie. Adio waterproof/dustproof.

Galaxy S5, flagship Samsung - https://www.gsmarena...axy_s5-6033.php
Baterie detasabila, IP67. Si chiar foarte subtire - 8.1 mm
Se poate, cand se vrea.
Problema e alta - UE trebuie sa oblige companiile sa produca si sa vanda in continuare bateriile, pentru o perioada de minimum 8 ani, sa zicem.
Degeaba pot sa schimb bateria, daca dupa 5-6 ani de zile, cand vreau sa o inlocuiesc, nu mai gasesc niciuna fabricata recent, ci in urma cu 3-4 ani. Se stie ca bateriile se degradeaza si stand pe raft.
Am prin casa niste Samsunguri din seria S, am fost la service sa schimb bateriile, nu mai exista originale, doar no-name si alea sunt produse prin 2020-2021, cele mai noi. Macar daca erau originale Samsung, ar fi meritat riscul, dar si no-name si vechi de 3 ani, nu, mersi...

Edited by lex2010, 20 August 2023 - 11:04.


#24
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
cei drept la unele telefoane bateriile sunt destul de bune. Al meu are aproape 4 ani si încă se tine bine.
Cele mai proaste baterii cred că sunt la Huawei, m-a lăsat după doi ani jumate.

#25
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,025
  • Înscris: 08.08.2002
Sa speram ca este vorba si de laptopuri/tablete, ceasuri, casti nu doar telefoane.
Totusi legea in sine mi-se pare proasta, ar trebui macar sa existe modele la care sa poti inlocui bateria si modele la care nu o poti inlocui decat in service (ca si acum) si fiecare sa fie liber sa aleaga ce cumpara pentru ca inevitabil daca trebuie sa poti scoate bateria telefonul va fi mai gros, greu, nu mai va mai avea protectie la apa, praf etc …
Ideea ar fi sa avem baterii care sa tina lejer si fara degradare mare 4-5 ani, adica durata de viata a telefonului (pentru care ai suport software) Pentru un procent infim mai ales in Europa care ar tine un telefon mai mult de 4-5 ani mi-se pare aiurea sa dai tot ce inseamna design de telefoane peste cap.  Sa fi obligat producatorii sa asigure garantia la baterii macar 3 ani initial  era zic eu o rezolvare mult mai eleganta. Asa s-ar fi fortat un adevarat progres tehnologic in domeniul bateriilor pentru ca toata industria ar fi fost interesata sa ofere baterii cat mai durabile pentru a evita inlocuirea lor pe garantie.
Apple ca si acum va avea un pret prohibitiv la baterii si nu va schimba nimeni bateria la un model de 4-5 ani pentru ca va costa mai mult decat valoarea actualizata a telefonului.

Edited by MD, 20 August 2023 - 11:15.


#26
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,373
  • Înscris: 28.10.2018

View PostMD, on 20 august 2023 - 11:09, said:

Sa speram ca este vorba si de laptopuri/tablete, ceasuri, casti nu doar telefoane.
Totusi legea in sine mi-se pare proasta, ar trebui macar sa existe modele la care sa poti inlocui bateria si modele la care nu o poti inlocui decat in service (ca si acum) si fiecare sa fie liber sa aleaga ce cumpara pentru ca inevitabil daca trebuie sa poti scoate bateria telefonul va fi mai gros, greu, nu mai va mai avea protectie la apa, praf etc …
Ideea ar fi sa avem baterii care sa tina lejer si fara degradare mare 4-5 ani, adica durata de viata a telefonului (pentru care ai suport software) Pentru un procent infim mai ales in Europa care ar tine un telefon mai mult de 4-5 ani mi-se pare aiurea sa dai tot ce inseamna design de telefoane peste cap.  Sa fi obligat producatorii sa asigure garantia la baterii macar 3 ani initial  era zic eu o rezolvare mult mai eleganta. Asa s-ar fi fortat un adevarat progres tehnologic in domeniul bateriilor pentru ca toata industria ar fi fost interesata sa ofere baterii cat mai durabile pentru a evita inlocuirea lor pe garantie.


Exact despre asta e vorba. Despre toate electronicele de consum. Ceasuri, casti, laptopuri, camere, gimbaluri, etc.

Cat despre alesul sa faca fiecare cum vrea, s-a vazut ce buna a fost o astfel de alternativa cu legea antifumat, cand initial au fost lasate carciumile mai micute sa aleaga daca sunt de fumatori sau nu. Si au ales toate sa fie de fumatori.

Quote

inevitabil daca trebuie sa poti scoate bateria telefonul va fi mai gros, greu, nu mai va mai avea protectie la apa, praf etc …

Exact ce ziceam. Toti profanii s-au trezit experti in proiectat telefoane si stiu exact cum se face, ce se poate si ce nu se poate in industrie, doar ca nu au chef sa se murdareasca pe maini.

Edited by abac, 20 August 2023 - 11:16.


#27
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,704
  • Înscris: 25.11.2014

View Postremvirg, on 20 august 2023 - 10:57, said:


Procentul celor care schimba telefonul din cauza uzurii bateriei este mic. Și va rămâne la fel de mic și după modificarea asta.
In schimb vor reveni vechile probleme cu praful și apa.

Procentul ălora de intra in piscina cu telefonul in buzunar e infim. Prea mic ca să conteze.

De cate ori ai scăpat telefonul in apa in ultimii 10 ani că sa conteze acest waterproof?
Personal am scăpat un singur telefon in găleată cu apă în urmă cu 8 ani. Primul și ultimul din viața mea. Și tot a mai funcționat 2 ani chiar daca nu era waterproof :lol:.

#28
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,987
  • Înscris: 30.11.2021
Cam are dreptate colegul. Mai bine ar face ceva cu garantia.
Sunt destul de multe telefoane, inclusiv Apple, care dupa s-a terminat garantia trebuie sa cumperi alt telefon ca te costa reparatia de nu are logica.

Mai zic de Foldurile de la Samsung. Sa cumperi Fold fara garantie este lipsit de logica, balamaua, ecranul.

Mai bine obligau la 3-5 ani garantie.

#29
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 21.10.2009
Si poate ar face ceva si in legatura cu dreptul de reparatie (right to repair), ca s-au gasit unii (Apple e pionerul) sa faca in asa fel incat nu mai poti face nicio reparatie, decat folosind piese originale, montate in service-urile firmei respective.

Sa ne gandim cum ar fi daca s-ar aplica si la masini :
Iti cumperi un Volkswagen, dar nu poti sa-i pui ulei Castrol, Liqui Moly sau Ravenol, ci doar uleiul agreat de producator.
Vrei sa schimbi placutele de frana, pai nu poti pune ATE sau TRW, trebuie original VW. Si toate montate la reprezentanta, nu la orice service...
Parbriz? Nu, nu poti pune Pilkington, ci doar Saint-Gobain, sa zicem, ca asta agreeaza VW.

Intelegeti acum cat de infecta e politica Apple si cat de mult sunt consumatorii vinovati, pana la urma, ca accepta aceste practici?
Intr-o lume in care consumatorii lupta pentru drepturile lor, firme precum Apple ar trebui sa fie la limita supravietuirii, cu o cota de piata infima.
Recomand https://www.youtube....anngroup/videos pentru mai multe informatii legate de "right to repair".

Edited by lex2010, 20 August 2023 - 11:34.


#30
Paco_ste1

Paco_ste1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,478
  • Înscris: 19.03.2022

View Postremvirg, on 20 august 2023 - 10:57, said:

Procentul celor care schimba telefonul din cauza uzurii bateriei este mic. Și va rămâne la fel de mic și după modificarea asta.
In schimb vor reveni vechile probleme cu praful și apa.
E mic findca e costisitor .
Inca detin un S2 plus insa la up-date-uri  au bagat soft de incetinire. Ii fac hard reset si tot greu functioneaza fara sa-l conectez la net.
Prefer echipamente si devices-uri la care sa pot inlocui acumulatorul daca doresc sa le folosesc si in afara garantiei si fara sa apelez la interventie profesionala.

#31
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,476
  • Înscris: 17.04.2006

View Posthorny_hornet, on 20 august 2023 - 09:38, said:

Nu au existat telefoane waterproof/dustproof cu baterie schimbabilă? Posted Image
Nu stiu, care sunt?

#32
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016

View PostSef-chenko, on 20 august 2023 - 09:07, said:

Ce tampenie. Adio waterproof/dustproof.
Am avut 2 telefoane waterproof cu baterie ce se putea schimba 😁 nu e ceva nou asta.

#33
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 661
  • Înscris: 18.12.2004

View PostSef-chenko, on 20 august 2023 - 09:07, said:

Ce tampenie. Adio waterproof/dustproof.

Lasa ca o sa se inventeze ceva ce tu n-ai auzit inca ... Samsung Galaxy Xcover

Era o chestie daca impuneau treaba asta si la masinile electrice ... sa schimbi eventual bateriile cu unele gata incarcate la statiile care acum vand benzine si motorine

#34
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,987
  • Înscris: 30.11.2021
Au fost telefoane rezistente la apa si praf, Nokia chiar inca mai face telefoane cu touch carora le poti schimba bateria.
https://www.gsmarena...axy_s5-6033.php

Erau telefoane normale carora le puteai scoate partea din spate si inlocui bateria.
A fost destept ala care a facut precizarile in legea respectiva, ca puteau sa zica ca se inlocuieste bateria dar venit cu telefonul la noi...

#35
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,636
  • Înscris: 15.01.2017

View Poststevetlangat, on 20 august 2023 - 09:13, said:



Not impressed.


Cel mai ecologic produs, e acela pe care nu il faci.

Vreau sa vad miscare pe zona de garantii.
De la 24 luni, la 36, 48, 60 luni. Treptat.
Si pentru toate produsele.

Inca se vand masini cu garantie 2 ani. :|

Sau tampenia cu 6 luni garantie la baterie.

Si dupa aia sa vezi cum tipati tot voi, cetateni europeni cu drepturi ™, cum ca sunt prea scumpe si ca nenorocitii de capitalisti fac gusa mare pe seama voastra.



#36
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,128
  • Înscris: 10.07.2013

View Poststevetlangat, on 20 august 2023 - 09:13, said:


Not impressed.


Cel mai ecologic produs, e acela pe care nu il faci.

Vreau sa vad miscare pe zona de garantii.
De la 24 luni, la 36, 48, 60 luni. Treptat.
Si pentru toate produsele.

Inca se vand masini cu garantie 2 ani. Posted Image

Sau tampenia cu 6 luni garantie la baterie.

Ar trebui modificata garantia la bateriile cu litiu la minim 12 luni de la data vanzarii...Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate