Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Din 2027 ne vom putea inlocui bateriile singuri.

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

#37
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Telefoanele cu adevarat rezistente si la apa si la lovituri nu au fost cele lipite ci unele cu baterie detasabila.

Si unele din ele sunt si foarte subtiri, deci nici macar grosimea nu e o problema.

La gama super si ultra rezistente:
- Sonim XP7 si XP8, IP69 dust proof and water resistant over 1 meter and 30 minutes
MIL-STD-810G, e adevarat ca sunt groase 18mm la XP8 si 20 la XP7, dar asta pt ca au baterii de capacitate foarte mare si autonomie foarte mare pt. mare pt. Latimea si inaltimea lor.

- Samsung seria Xcover inclusiv Xcover 6 PRO
- Samsung gama Galaxy S Active pana la S8 Active care are 9.9mm grosime si IP68 dust/water resistant (up to 1.5m for 30 min)
MIL-STD-810G compliant.
- Tablete Samsung Galaxy Active de ex 3 si 4 PRO.

Gama rezistenta cu IP67.
- Samsung pana la S5 si S5 mini.
S5 are 8,1mm cu IP67 dust/water resistant (up to 1m for 30 min).
S5 mini are 9,1mm tot cu IP67.





#38
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,823
  • Înscris: 30.08.2006
Mai e necesar si o standardizare a alimentatoarelor care sa ofere incarcare rapida Power delivery ca sa nu mai schimbi alimentatorul ca ai cumparat un Xiaomi sau Motorola dupa ce ai avut Realme sau Oppo. In plus bateriile trebuie standardizate ca sa alegi din cateva modele nu din 100. Partea de management al incarcarii trebuie standardizat si inglobat in alimentator ca sa se obtina un telefon mai compact si mai rece in timpul incarcarii.

#39
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Am Huawei de 3 ani și bateria are încă 85-90 % din capacitate. Peste un an doi îl schimb. De ce as vrea să-i mai schimb bateria?
Important e să nu cumpărați pocnitori la care bateria nu tine nici cât garanția...

#40
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,373
  • Înscris: 28.10.2018
Îl schimbi prin aruncarea la gunoi? Sau îl vinzi altuia?

#41
RaimondMacelaru

RaimondMacelaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,212
  • Înscris: 10.08.2023
Acum 5-6 ani m-as fi bucurat, acum nu imi mai pasa. Au aparut telefoane cu baterie de 5000mAh. Daca il incarc in cicluri 30-80%, abia dupa 4-5 ani incepe sa se simta ca a scazut capacitatea. Cand telefoanele aveau toate 2000-3000mAh si uneori se si incingeau daca semnalul nu era bun, ar fi fost ceva esential.

Bine, sunt si acum scenarii in care ar fi esential sa poti schimba bateria, si anume gamerii, care pe unele jocuri pot uza bateria unui telefon in 1-2 ani.

Si mai e ceva. Acum, majoritatea telefoanelor au ecran OLED care dupa 1-2-3 ani incep sa sufere de burn in, tente de culoare etc. Degeaba schimbi bateria daca sa schimbi ecranul este dificil sau costa mult.

Deci, dupa mine, prea putin, prea tarziu, dar nu pot sa nu observ ca mai fac si aia cu reglementarile din UE cate ceva bun printre gramezi de aberatii si subminari economice.

#42
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,988
  • Înscris: 30.11.2021
Depinde de model. Da, la flagshipuri este cum zici.
La modelele mai ieftine.

Pai aveam P8/P9 lite si am cumparat P30 pro.
Subliniez ca lit-urile erau telefoane noi cumparate de B.F. de pe emag, asa le cumparam in fiecare an.
Pe variantele LITE cand era bateria 20% trebuia sa inchid telefonul sa imi ajunga pana acasa.
Pe p30 pro puteam sa navighez linistit.

Deci este adevarat ce zici, da, cand platesti 5000 de lei pe un telefon rezista bateria cativa ani.
La unele telefoane mai ieftine, a se citit review Motorola... bateria nu tine.

#43
cetateanul_Vijai

cetateanul_Vijai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 414
  • Înscris: 05.05.2023
Deci cresc preturile la electronice.

#44
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021

View PostLeo2006, on 20 august 2023 - 14:24, said:

Mai e necesar si o standardizare a alimentatoarelor care sa ofere incarcare rapida Power delivery ca sa nu mai schimbi alimentatorul ca ai cumparat un Xiaomi sau Motorola dupa ce ai avut Realme sau Oppo. In plus bateriile trebuie standardizate ca sa alegi din cateva modele nu din 100. Partea de management al incarcarii trebuie standardizat si inglobat in alimentator ca sa se obtina un telefon mai compact si mai rece in timpul incarcarii.
Merge cam orice telefon cu încărcare rapidă cu Power Delivery. În principiu o recunoaște, chiar dacă el este QC, de exemplu.

Edited by Valy_User, 20 August 2023 - 17:59.


#45
MindArchitect

MindArchitect

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,988
  • Înscris: 30.11.2021
Acum este cu tehnologia aia proprietara. Teoretic este este legislatia cu incarcatoare Type C dar practic tehnologia proprietara...
Asa si cu incarcatoarele.
Am incarcatoare USB to USB C.
Pai telefoanele noi, Fold 4, vin cu cablu USB C tot USB C.
Bine ca am cablu vechi ca nu puteam sa mai folosesc incarcatorul.

Edited by MindArchitect, 20 August 2023 - 18:06.


#46
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Eu pot să-mi încarc al meu Poco F1 și cu PD, și chiar cu Fast Charge-ul de la Samsung.
Și da, cu încărcare rapidă.

Edited by Valy_User, 20 August 2023 - 18:14.


#47
toto_riina

toto_riina

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,566
  • Înscris: 20.08.2014
Singurul motiv pt. care mi-as schimba azi telefonul ar fi sa iau unul cu NFC si 5G, un Samsung A14 5G 2023 sub 1000 de lei mi-e suficient. Am un redmi note 8 luat direct din China, de pe Banggood, fara taxe (tva), vreo 740 de lei (au oferit si cod voucher de reducere), cand la noi era peste 1000 de lei pe site-urile de profil. Dar daca stiam ca nu merge 4G+ (cred ca e ceva de la ei din soft), cred ca nu l-as mai fi luat, as mai fi asteptat cateva luni pana aparea un Samsung ca lumea. Am avut inainte un Honor 7 lite, caruia i-am schimbat bateria la service, am cumparat-o de pe gsmnet si m-am dus la service, intr-o ora a fost gata, mi-a dezlipit-o de ecran si mi-a lipit-o pe aia noua si m-a mai tinut 1 an pana cand am luat Xiaomi.
Sunteti absurzi cei care cereti sa mai gasiti pe piata bateria unui telefon "macar 5 ani de zile sau 8", cum zicea cineva mai sus, in conditiile in care in ziua de azi majoritate aoricum isi schimba telefonul odata la maxim 3 ani! Si, dupa cum stiti, majoritatea dicteaza, ca aia sunt cumparatorii care tin compania in continuare sa produca.
Dupa aia vine unul si zce ca "domle nu mai merge bine S2-ul meu, ca au bagat aia update de incetinire a telefonului" Pai sa-ti traiasca, telefonul ala are ani de zile nenicule, un telefon luat acum nou are garantat update-uri nu mai mult de 3 ani si tu vii mie si-mi spui ca de ce iti merge greu S2? Da' ce ai vrea, sa-ti ofere update-uri 10 ani de zile la el? La Honor 5c (7lite) nu mi-au mai trimis update-uri dupa al treilea an!

#48
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Unele lucruri, cât de vechi ar fi, mai sunt unii pasionați.
https://www.gsmnet.r...iUaAuktEALw_wcB
Încă se mai găsește Posted Image .
Dar consider că ar trebui măcar 5 ani să găsești piese și accesorii pentru telefon. Nu cum a ieșit din fabricație, gata, nu mai găsești mare lucru.

Edited by Valy_User, 20 August 2023 - 18:57.


#49
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,373
  • Înscris: 28.10.2018
Si-o schimba majoritatea telefoanele la 3 ani, dar telefoanele alea isi schimba proprietarul si raman in uz inca 3 ani sau mai mult. Noul proprietar trebuie sa poata sa schimbe bateria si nu sa fie obligat sa arunce scula la gunoi ca e pretul inlocuirii bateriei prohibitiv.

#50
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Da, cu 15 w, nu ?
La un a52 am incarcare super rapida, cu 25 de wati doar cu incarcatorul de la Samsung si am testat o gramada de incarcatoare care pt telefoanele lor ofera 25 de w, unele chiar mai mult.

#51
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,006
  • Înscris: 02.08.2021
Nici nu duce mai mult de 18W, că e QC 3.0.
Chiar, nici nu știu să văd câți W îmi bagă.
Samsung îs cele mai pretențioase la încărcătoare.

Edited by Valy_User, 20 August 2023 - 19:24.


#52
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Pe site Samsung scrie 25, pe gsm arena scrie tot 25.

Dar nu e asta subiectul topicului, mi se pare o idee bună , sa mai dispară din lucrurile de unică folosință.

Ar trebui coroborat cu extinderea garantiei.
Ce e aia 2 ani garanție la un electrocasnic mare ? Da i 5 si fa l calitativ.

#53
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
Sunt destui ce dau 5 ani la electrocasnice mari, doar ca nu firmele "mari".

#54
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023
Pai cei mari conteaza, de la ei vine grosul.productiei, nu niste producatori mici, de nișă.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate