Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Investigatie imagistica ureche?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
As vrea sa fac un film sau ce se face la urechea medie-interna pe care sa se poata indica probleme cum e otita, daca ele exista, mai mult pentru curiozitatea mea.

Va povestesc de ce, dar nu e prea relevant, sa citeasca cine n-are alta treaba.

In urma cu 20 de ani lucram intr-un depozit, intr-o dimineata dupa ce am ajuns la serviciu a inceput subit sa se invarta incaperea cu mine. Am mers urgent la spital in policlinica, unde medicul mi s-a uitat in ureche, a scos niste ceara, si mi-a dat antibiotice, a zis ca otita a aparut in urma unei raceli netratate (desi eu nu am fost racit deloc).

Acum nu mai lucrez in depozite, dar inot, iar in urma cu vreo zece zile am avut un incident in care eram pe spate si ca sa evit niste valuri din contrasens am ridicat putin capul. Miscarea mi-a creat un gol de aer in urechea stanga si ulterior am observat ca ma durea foarte tare urechea cand inghiteam. Am iesit din bazin si pana am facut dus si m-am imbracat a disparut ciudatenia.

O saptamana mai tarziu am tinut vreo 12 ore pe cap o pereche de casti over-ear stramte si cam cu mult bass, iar a doua zi dimineata mi-am facut o cafea si tot asa subit a inceput sa se invarta camera cu mine, incat nu am mai fost in stare sa fac nimic si a trebuit sa ma intind pe spate cu ochii inchisi. Abia dupa ce am luat un ibuprofen mi-a trecut.

Nu am mai fost la inot, nu am mai purtat castile, nu ma doare urechea, nu simt presiune, nu am scurgeri, nimic. Dar am o fobie cu urechile din cauza ca taica-meu a trait toata viata surd de o ureche din cauza unei otite netratate. La doctor nu vad sensul sa merg doar sa se uite in ureche sa-mi zica nimic, as prefera sa dau banii pe un RMN sau ceva mai ieftin care sa ma asigure ca e totul ok in ureche, sa pot eu sta linistit. Nu cred ca e ceva iesit din comun ce cer Posted Image

#2
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,939
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMizu, on 17 august 2023 - 15:03, said:

La doctor nu vad sensul sa merg doar sa se uite in ureche sa-mi zica nimic,
In mod normal, pe langa examinarea vizuala, ar trebui sa-ti faca timpanometrie, testele cu diapazonul (Weber si Rinne), audiograma etc.
Nu ai dat inca peste un medic care stie protocoalele de diagnostic?

Sigur, poti sa faci un RMN sau un CT de ureche.
ORL-stul ce parere are?

#3
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,702
  • Înscris: 29.10.2017
Ai scris de cafea..am avut si eu ceva probleme cu urechile, stiu senzatia aia de vertigo...ai impresia ca e cutremur desi nu este
Mie imi apare daca consum cafele espresso, capsule dolce gusto, cafea instant tip ness sau energizante monster, burn etc Evit toate astea si beau doar la ibric

#4
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006

View Poststalker2142, on 17 august 2023 - 16:35, said:

Ai scris de cafea...
Nu e vorba de asta deoarece eu beau o cafea in fiecare dimineata, de obicei inainte sa merg la inot. In plus vertijul de la otita e unul curat, nu e insotit de alte modificari corporale, nu creste pulsul sau tensiunea, lipseste greata, etc.

View PostKarhu, on 17 august 2023 - 15:24, said:

In mod normal
Chiar asa a decurs cum am scris, a scos ceara ca sa aiba acces vizual la canalul auditiv, mi-a zis ca am otita si mi-a dat reteta de antibiotice. Ce rost ar avea sa trec din nou prin experienta asta?

Pot merge la doctor, dar daca se vede otita pe un CT prefer sa nu-mi pierd vremea trecand mai intai pe la un ORL-ist plictisit.

@Karhu, care ar fi oare de preferat intre RMN si CT?

Edited by Mizu, 17 August 2023 - 17:24.


#5
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,939
  • Înscris: 25.06.2007
Cum ziceam, pt diagnosticul otitei nu sunt necesare nici CT nici RMN.
Eu am timpanometru la cabinet care impreuna cu anamneza si examenul clinic corect facut e mai mult decat suficient.
Daca chiar ai chef, poti sa-ti faci un RMN, nu dauneaza...

#6
florinellll

florinellll

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,076
  • Înscris: 02.09.2009

View PostKarhu, on 17 august 2023 - 15:24, said:

In mod normal, pe langa examinarea vizuala, ar trebui sa-ti faca timpanometrie, testele cu diapazonul (Weber si Rinne), audiograma etc.
Nu ai dat inca peste un medic care stie protocoalele de diagnostic?

Sigur, poti sa faci un RMN sau un CT de ureche.
ORL-stul ce parere are?
Omu' nostru este autodidactPosted Image

#7
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Chiar sunt autodidact, dar nu vad care e problema aici.

Karhu nu locuieste in Romania si poate ii vine greu sa creada ca se mai pun asa diagnostice. Acum eu ar trebui sa merg la un cabinet sa ma cert cu medicul sa foloseasca timpanometrul, daca are asa ceva, ca sa nu dau 300 de lei doar sa-mi curete niste ceara din ureche.

In schimb daca fac RMN imi vine interpretarea pe mail si daca nu exista modificari pot sta linistit, daca exista stiu pentru ce sa merg la medic. Mie imi pare ca rationez destul de corect in contextul actual, fara durere sau supuratie, nu imi pare o urgenta.

#8
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Mno am fost la una din cele mai mari clinici din oras, i-am zis doctorului ca vertijul e singurul simptom si am mai trecut prin asa ceva cand am avut mai demult otita.

A zis ca pentru vertij el n-are investigatie sa-mi faca pentru a afla cauza. L-am luat usor ca am citit pe net de timpanometru si chestii, a zis ca ala calculeaza presiunea din urechea medie si asta n-are nicio treaba cu vertijul. Dar nici nu cred ca avea un timpanometru in cabinet.

L-am intrebat de CT sau RMN, a zis ca nu ma ajuta nici alea in vertij.

Pentru vertij exista dispozitive doar in vreo 3 clinici din Romania si mi-a sugerat sa merg la Cluj pentru proximitate, Clinica Nova https://clinicanova....orari-orl-cluj/

Nu stiu ce sa zic de doctorul asta, era mai tanar si parea obosit, am povestit vreo 10 minute. Cand am mers sa platesc consultatia scrisese pe fisa ceva de genul neconsultat si nu am mai avut de platit.

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

View PostMizu, on 17 august 2023 - 15:03, said:

....
cu tensiunea cum stai?
ceva avc-uri prin familie?

#10
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Nu stiu sa am probleme cu tensiunea, beau dimineata o cafea neagra inainte sa merg la inot, dar o beau pentru ca imi place gustul si ajuta putin la performanta daca esti adaptat la cafeina. Dar as putea sa nu o beau, n-am nicio problema de functionare peste zi.

Intr-adevar maica-mea are ceva tensiune oscilanta si cred ca e o cauza a problemelor de tiroida, nu prea cunosc detalii.

Nu cred ca e de la tensiune pentru ca tipul asta de vertij l-am mai simtit doar atunci cand am avut otita. Acum ma gandesc ca v-am indus in eroare cand am zis ca m-a apucat dupa ce mi-am facut o cafea, acolo am vrut doar sa arat ca m-am trezit fara probleme, am trecut prin baie, apoi am mers in bucatarie sa pun de cafea si in momentul ala m-a luat pe sus.

Ma mai interesez, dar cand o sa am niste bani de stricat o sa merg la clinica aia din Cluj sa vedem daca descopera ceva, mometan nu-mi permit decat sa iau ibuprofen daca devine invalidant (◕‿◕✿)

Edited by Mizu, 22 August 2023 - 15:44.


#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
ia-ti tensiune si o sa ai o surpriza.
eu am avut si nu a fost placuta.

#12
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,939
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMizu, on 21 august 2023 - 17:00, said:

Mno am fost la una din cele mai mari clinici din oras, i-am zis doctorului ca vertijul e singurul simptom si am mai trecut prin asa ceva cand am avut mai demult otita.
Eu te trimiteam la o audiogramă, poate te băgăm și pe niște prednisolon.

Edited by Karhu, 22 August 2023 - 16:09.


#13
stalker2142

stalker2142

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,702
  • Înscris: 29.10.2017

View PostMizu, on 22 august 2023 - 15:43, said:

beau dimineata o cafea neagra inainte sa merg la inot,

cum o prepari mai exact?
fumezi?

ceara din urechi ai curatat-o?
eu am fost odata la o clinica a urechii unde mi-a curatat cu un fel de sonda cu camera video cu aspirator...si mi-a facut o audiograma intr-o camera fonica

dar pe urma le-am mai curatat singur foarte usor acasa: intr-o seringa fara ac puneam 5ml de apa calda si 5ml de apa oxigenata
turnam pe rand in fiecare ureche cate putin si asteptam cu capul intr-o parte sa bolboroseasca, pe urma varsam continutul si repetam de mai multe ori
pana dopul de ceara se lichefia si curgea din ureche.
pe urma important se curata cu seringa doar cu apa de vreo 10-20 de ori fiecare ureche
dar procedeul asta merge incercat pentru cine nu are vreo probleme de genul spargere, supuratie..doar ceara si atat

vezi ca ibuprofenul ala e ototoxic, la fel si multe alte medicamente

Edited by stalker2142, 22 August 2023 - 16:20.


#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
in primul rand trebuie sa mergi la orl, audiograma se poate face si gratis cu trimitere/recomandare de la orl.
intrebare uneori ai senzatia de auzit infundat ca si cum ai pune mana peste ureche?

#15
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006

View PostKarhu, on 22 august 2023 - 16:08, said:

Eu te trimiteam la o audiogramă, poate te băgăm și pe niște prednisolon.
Pot sa fac o audiograma daca consideri util, nu e problema ca nu m-a trimis el Posted Image

Nu am senzatie de ureche infundata.
Inot de 3-5 ori pe saptamana si nu cred ca am vreun dop de ceara, n-am avut niciodata.

Cafeaua o face un Delonghi automat scurta. Si dupa ea beau apa, de obicei cu niste electroliti fara indulcitori, ca imi iau si cu mine la inot.

Edited by Mizu, 22 August 2023 - 18:04.


#16
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,826
  • Înscris: 10.12.2006
Stau sa ies din casa si se cam invarte camera, sunt la limita functionarii, o sa vad cum ma descurc cu valurile de la inot :D
Macar nu e insotita si de greata sa vomez pe-acolo.

Tensiunea e 110 cu 78. Nu cred ca de aici e baiu'

#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,939
  • Înscris: 25.06.2007

View PostMizu, on 22 august 2023 - 18:04, said:

Pot sa fac o audiograma daca consideri util, nu e problema ca nu m-a trimis el Posted Image
Nu am senzatie de ureche infundata.
Eu te trimiteam la audiograma pt confirmarea/ infirmarea unui sindrome Meniere, nu pt ce zici tu.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate