Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Cazare Sighișoara

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
maiokoti2

maiokoti2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,310
  • Înscris: 18.11.2009
În weekend-ul viitor dorim să facem o vizită la Sighișoara, pentru o zi, apoi să plecăm spre Sibiu. Cei care ați mai fost, ce hotel recomandați? Ce e de vizitat prin zonă? E o idee bună să plecăm spre Sibiu sau există locuri mai frumoase?
Nu am mai fost în vacanță așa în România, decât la mare și în rest din mașină în avion și zbor Egipt, Tunisia, etc.

Orice părere e binevenită.

Mulțumesc.

Edited by maiokoti2, 17 August 2023 - 07:00.


#2
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu iti va ajunge o zi pentru Cetate. Pentru ca cetatea este singurul lucru de vizitat. Mai ai o panorama frumoasa de la Vila Franca, unde poti si dormi. Banuiesc ca sunteti cu masina...
Revenind, nu ai altceva de vazut in afara de Cetate, dar ca sa afli mai multe trebuie sa o cotrobai vreo 2 zile... Poate ar ajunge o zi, dar sigur te vor distrage restaurantele si restul...
Poti manca bine la Piazzetta sau vis a-vis de ea la Concordia. Sunt cam singurele restaurante care conteaza si unde nu gasesti locuri seara.

#3
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,084
  • Înscris: 20.12.2007
Eu am stat la Pensiunea Julia, foarte ok din toate punctele de vedere

#4
GunDALF

GunDALF

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 19.02.2023
https://www.google.c...f7wd5?entry=ttu

E de vis.

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
Cauta o cazare in cetate daca e posibil.

Locatia bate eventualele conditii de cazare.

#6
barbosa1bis

barbosa1bis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 13.03.2023
Sunt prea multe variante de cazare ca să poți sa recomanzi ceva anume. Depinde mult și de gusturi.  Unii vor marmura și jacuzzi, alții vor sa experimenteze ceva mai medieval. În afara de asta, pentru o singura noapte nu stiu cat conteaza unde dormi, dar ti-as recomanda sa cauți ceva în cetate, nu în oras.
La vreo 10 km de Sighisoara e Domeniul Dracul unde puteți sa călăreți, dacă va pasionează.

#7
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,043
  • Înscris: 24.02.2006

View Postbarbosa1bis, on 17 august 2023 - 07:30, said:

.....La vreo 10 km de Sighisoara e Domeniul Dracul unde puteți sa călăreți, dacă va pasionează.
recomand si eu.

#8
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,960
  • Înscris: 15.04.2019
Nu stiu cate locatii din Cetate au aer conditionat (unitatile exterioare, daca nu-s mascate pe acoperis cumva, ar ruina medievalul). Eu am stat la Pensiunea Citadela, insa toamna. La mansarda, spatiu mic dar intim si original.

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,938
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmaiokoti2, on 17 august 2023 - 06:59, said:

ce hotel recomandați?
Am stat sus in cetate, la Casa grupului Wagner Posted Image
Sus la mansarda, in camera cu iz medieval. Nu are aer conditionat insa nici nu e nevoie, peretii medievali foarte grosi pastrau racoarea...
Masina am lasat-o la parcarea de jos, turistii nu pot parca in cetate.

#10
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 14.04.2008
N-aveti timp si de Sibiu daca mergeti doar pt o noapte (2zile). Cazare in Sighisoara as cauta in primul rand in cetate. Am stat la Casa Savri, o recomand, insa poti alege pe oricare alta  cazare (curata sa fie!). Daca plecati din Bucuresti aveti destule de vizitat si pe drum ( Feldioara, Rotbav, Rupea, Crit, Viscri, Saschiz…)

Edited by dariuscha, 17 August 2023 - 08:15.


#11
futurist

futurist

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,711
  • Înscris: 09.05.2008
Eu am stat la Double Tree by Hilton Hotel Sighisoara.
Camera exagerat de mare.
Cu terasa cu vedere spre cetate. Terasa pe care puteam sa fac drifturi daca aveam cu ce.
Mancare buna spre foarte buna, ai piscina interioara, parcare langa hotel.
Pret O.K. pana si pentru un sarak ca mine.
Faci 2 minute pe jos pana la prima intrare in cetate.

Edited by futurist, 17 August 2023 - 09:22.


#12
MrLTN

MrLTN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.01.2020
Sighisoara ca Sighisoara, dar pentru Sibiu cate zile iti aloci?

In zona Sighisoarei mai ai Viscri, Rupea, Racos, Praid. Ar fi pacat sa nu le vizitezi daca tot treci prin zona

#13
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
Pensiunile din cetate sunt ocupate 100% si nu cred ca gasesti ceva pentru o zi in ultimul moment la pret decent. Cauta prin imprejurimi.

#14
choratiu

choratiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 210
  • Înscris: 21.02.2006
Am 2 recomandari:
Casa Bertha in Cetate
Bella Vista in oras

#15
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,544
  • Înscris: 16.03.2007
hilton, fix langa cetate, e ce trebuie.

#16
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
ptr sighisoara recomand 1 zi, ca mai mult nu ai ce vizita in cetate. de fapt ce se poate vizita e doar in cetate
ptr sibiu recomand 2 zile, ca acolo ai mai multe chestii de vizitat si sunt distribuite pe o suprafata mai mare

#17
AztecWarrior

AztecWarrior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 17.02.2020
Nu ai nevoie de o zi în Sighișoara, deci nu ai nevoie de hotel. Dacă nu ești persoana care sta 2 ore la masa la restaurant faci Sighișoara în 6 ore.
1. Turnul cu ceas Sighișoara - acolo e muzeul de istorie plus urcat în vârf - maxim 1 ora dacă e superaglomerat. Muzeul e mic. Pe îndelete mi-a luat 45 minute.
2. Muzeul de arme medievale e langa el cum iesi pe stânga - intrare separată sa te mulgă de 2 ori de bani - 4 sali mici de vreo 12-15 mp fiecare. Era anul trecut și o expoziție cu cutii de chibrituri acolo. Dacă nu socotim chibriturile - mai mult m-am uitat la ele decât la arme o termini în 20-30 minute ca dacă au 40 - 50 de exponate.
3. Casa Breslelor e la numai 20 metri de turn - cam 200 mp la subsol - are multe acolo dar mai mult de 45 minute nu ai ce face.
4. Camera de tortura e langa Casa Breslelor pe stânga cum stai cu fata către turn. Nu am mers ca este un fel jaf modern sa ia banii de la turiști. E o camera cu desene și de afara am văzut ca nu are mai nimic în ea. Oricum dacă mergi în 5 minute e gata.
5. Turnul Cojocarilor se poate vizita te lasă sa urci pana la acoperiș. E gratis - dar acolo o femeie are un magazin de suveniruri - e de așteptat sa iei ceva. Are numai doua etaje + magazinul, dar e mic și strant dar merita. Din vârf nu vezi mare lucru ca te uiti prin locurile de tragere mici acoperite cu sticla prafuita. 10 minute cu magazin cu tot. Fiecare etaj dacă are 6-8 mp.
6. Turul restului turnurilor pe jos - cu Primăria maxim 1 ora. Cu ocazia asta vezi și centrul.
7. Scara Acoperită cu Biserica Sfântul Nicolae cam 1 ora. În Biserica poți intra în cripta dar nu vezi decât un sicriu putrezit. Morții au fost scoși afara prin anii '90 am înțeles. Sunt vreo 40+ morminte toate goale excepție unul. Din câte am înțeles aici au fost îngropați persoane de seama și se obișnuia din când în când sa se de-a câte o spargere sa se servească din bunurile decedatiolor - bijuterii cu siguranță. Așa ca primăria i-a evacuat. Biserica nu e OK merita văzută. Urcatul pe scara e super. Sus mai vezi un turn dar acolo locuiește îngrijitorul cimitirului.
8. Umblat prin oraș maxim 45 minute - asata ca am vrut sa umblu pe aproape toate străzile. Numai hotele restaurante și magazine de suveniruri sunt.
Din cauza faptului ca am terminat așa repede am ocolit tot centrul parțial pe jos parțial cu mașină. Încă 30 minute.
În orașul nou nu am mers ca blocuri și case noi pot sa văd oriunde.
Dacă nu merigi la restaurant si nu mergi la magazinele de suveniruri excepție cel din Turnul Cojocarilor în 6 ore ajungi sa te plictisești. Dormi mai bine în Targu Mureș ca acolo ai ce face mai mult ca în Sighișoara

Edited by AztecWarrior, 17 August 2023 - 20:17.


#18
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 18.04.2007
Fără nicio glumă, zi ce poți face în Târgu Mureș (prin Sighișoara am mai fost). Acu' 10 zile l-am traversat (se pare că nu are centură), centrul părea drăguț, dar nu am avut timp să stau. Pentru o dată viitoare, împreună cu altele din zonă (Reghin, Bistrița - prin astea am mai și oprit câte puțin în diverse ocazii).

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate