Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...
 Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 

Wifi 5 lag

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
krtyna

krtyna

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 571
  • Înscris: 07.04.2021
Am luat un range extender AC2600 TP-Link RE650 si l-am pus afara si cand ma conectez la el cam tot la 30 de secunde am un lag cam de 15-20 de secunde. Cu router principal nu am nici o problema.
Care poate fi problema?

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,138
  • Înscris: 22.05.2003
Rande extender pt 5 Ghz e o contradictie in sine.

Pentru distante mari si inevitabile obstacole, se folsoeste exclusiv 2.4 Ghz,

#3
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005
Renunta la porcaria aia de extender . Mai ales ca e in 5 ghz !

15 - 20 secunde ??!!!

#4
loler256

loler256

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 201
  • Înscris: 27.12.2012
Fa i un upgrade de firmware, poate rezolva?

Edited by loler256, 13 August 2023 - 10:51.


#5
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Initiator, eu folosesc, 2 extendere mesh de tip RE 300 si RE315, cu un router AX10. Nu am lag deloc, dar nici banda prea mare, desi-s pe gigabit.
AI grija la ultimul upgrade. Introduce easy mesh in locul lui one mesh. Mi-a pus reteaua in genunchi 2 zile... SIncer, nu stiu ce-am facut de am rezolvat-o, dar a fost nevoie de revenirea la setarile din fabrica - de 3 ori pentru fiecare device! Si de reamplasari. Repetate! Iar la TP-link revenirea la setarile din fabrica inseamna doar stergerea setarilor personale. Ramai cu upgrade-urile facute!
PS. Pe ambele extendere (acum le zice sateliti) 5G functioneaza multumitor. Nu este comparativ cu router-ul, dar oricum mai rapid decat 2,4...
Pot spune ca isi fac treaba, dar sigur nu muta muntii din loc!

Edited by adip1962, 13 August 2023 - 12:17.


#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Eu folosesc un RE650, dar nu... afara...
E de interior.

Si nu-l folosesc ca Range Extener ci ca Acces Point - cu cablu RJ45. Nu am banda de 5GHz la router iar cea de 2.4 e prea aglomerata asa ca l-am pus pe-asta.
Merge perfect - prima  data cand o jucarie din astea imi trece prin perete de beton in banda de 5GHz. Pana acum tot ce am incercat imi merega doar in camera in care era pus aparatul.

Ceva nu e in regula pe-acolo. Poate nu se imapca bine cu routerul tau - n-ai specificat ce router ai si in ce mod e conectat - ca RE, Mesh, etc...

#7
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
Eu am o antichitate de retea mesh cu 3 sateliti care au port de 100mb/s. Pe Wifi5 ele sunt foarte capabile dar le franeaza portul wan. Am facut masuratori si in orice loc din curte am 90Mb/s si 95Mb/s langa primul satelit. E un Mercusys Halo S12 cu 3 sateliti cumparat cu vreo 50 de lei si isi face treaba la casa parintilor. Deserveste 1-2 telefoane dar asigura suficienta banda si pentru un chromecast HD si o camera de supraveghere. Mesh-ul e setat pe ambele benzi dar vad ca telefonul prefera wifi5. Camera de supraveghere si chromecast 2 merg doar pe wifi4.
Tot ce vreau sa spun este ca orice retea mesh bate lejer un range extender.

Edited by Leo2006, 13 August 2023 - 14:48.


#8
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,144
  • Înscris: 04.02.2011
Trebuie băgat cablu, orice range externder ia din bandă și bagă latență. Că e mesh sau mai multe AP-uri, nu contează. Alternativa la cablu acolo unde chiar nu se poate este să ai 2 AP-uri separate legate printr-un cablu, unul e client și altul e AP, foarte important e să funcționeze pe canale diferite. Banda de 2.4 ghz e de multe ori ocupată deci 5 ghz nu e o idee rea în general să ai.

Edited by benis, 13 August 2023 - 15:02.


#9
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 30.08.2006
@benis acel range extender e  un Wi-Fi AC2600 cu 1733Mbps pe WiFi5. E un monstru de repetor. Un telefon ciupeste putin din aceasta banda de 1733Mbps si are disponibil un backhaul imens la fel ca mesh-ul meu care trimite 90Mbps pana in strada si un backhaul de 1200Mbps. 300 Mbps am in strada daca testul e pe retea locala. Nu are nevoie de cablu ca sa ofere performante maxime. Latentele mari sunt o problema de firmware neoptimizat. Verifica comportamentul extenderului si la interior. Raman la ideea ca o solutie mesh in aceiasi bani era mai eficienta.

Edited by Leo2006, 13 August 2023 - 15:47.


#10
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,144
  • Înscris: 04.02.2011
Până la undă depinde de mai multe chestii, e drept că la mine oricum nu mergea mesh deoarece am vreo 10 AP-uri (pereți groși, 3 nivele, 2 corpuri separate).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate